Site logo

Florida Swimming Senior SCY Championships

  • Completed
  • Feb. 23–26, 2017
  • SCY
  • Orlando, FL

500 Free Women 14 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Katelyn Kilpatrick Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:49.65
851 -0.1%
2 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:50.31
865 -0.1%
3 Stephanie Holmes Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:53.75
808 -1.5%
4 Noa Heron West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 4:53.81
808 +1.3% PB
5 Olivia Kercheval-Roig Area Tallahassee logoArea Tallahassee 5:02.44
721 -0.9%
6 Christina Cianciolo Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:04.32
724 -3.2%
7 Kealyn Bowie Area Tallahassee logoArea Tallahassee 5:05.82
689 -2.6%
8 Victoria Ortiz Storm Swim Club logoStorm Swim Club 5:07.94
689 -1.4%
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Alixandra Roy Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 4:58.05
765 +0.0% PB
10 Summer Stanfield Storm Swim Club logoStorm Swim Club 5:00.81
758 -1.7%
11 Tania Rodriguez Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 5:01.22
754 +5.3% PB
12 Jillian Santiago Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 5:03.80
708 +1.8% SB
13 Isabella Marsala T2 Aquatics logoT2 Aquatics 5:03.82
729 -3.4%
14 Camila Batista Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 5:06.24
685 -1.4%
15 Alexia Smith Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 5:08.91
660 -0.8%
16 Chloe Pankita T2 Aquatics logoT2 Aquatics 5:11.83
653 -2.9%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Stephanie Holmes Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:55.80
787 -2.2%
2 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:56.19
804 -2.2%
3 Katelyn Kilpatrick Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:56.70
778 -2.5%
4 Christina Cianciolo Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:57.03
796 -0.7%
5 Kealyn Bowie Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:59.82
747 -0.6%
6 Noa Heron West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 5:00.01
745 -0.8%
7 Olivia Kercheval-Roig Area Tallahassee logoArea Tallahassee 5:01.87
727 -0.7%
9 Chloe Pankita T2 Aquatics logoT2 Aquatics 5:03.23
734 -0.1%
8 Victoria Ortiz Storm Swim Club logoStorm Swim Club 5:03.23
734 +0.2% PB
10 Isabella Marsala T2 Aquatics logoT2 Aquatics 5:03.46
732 -3.3%
11 Tania Rodriguez Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 5:04.77
719 +4.2% SB
12 Alixandra Roy Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 5:05.01
697 -2.3%
13 Alexia Smith Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 5:05.03
696 +0.4% PB
14 Camila Batista Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 5:05.35
693 -1.1%
15 Summer Stanfield Storm Swim Club logoStorm Swim Club 5:05.45
713 -3.3%
16 Jillian Santiago Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 5:06.77
680 +0.9% SB
17 Hunter Scott Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:06.91
678 -3.1%
18 Savannah Barr Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:08.23
686 +2.7% PB
19 Hannah VanDress Swim Florida logoSwim Florida 5:08.62
662 -2.0%
20 Alexandra Graham Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 5:09.04
658 +0.6% PB
21 Emma Feehery T2 Aquatics logoT2 Aquatics 5:09.74
652 -7.2%
22 Elizabeth Richardson Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 5:09.81
651 +3.1% SB
23 Polina Rukosuev Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 5:10.42
646 -2.2%
24 Ashlyn Palmer Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 5:11.53
635 PB
25 Abby Shapiro Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 5:11.95
632 +2.2% PB
26 Phoebe Langius Swim Florida logoSwim Florida 5:12.87
643 +0.2% SB
27 Summer Osborne Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 5:13.70
636 +2.6% PB
28 Kirsten Hobson Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:13.84
614 -1.9%
29 Gabby Shepherd Swim Florida logoSwim Florida 5:14.93
624 +2.2% PB
30 Amber Hrabak Charlotte County Swimming logoCharlotte County Swimming 5:15.38
601 +0.6% PB
31 Julia Walkup Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 5:15.44
620
32 Makailey Hauser Swim Florida logoSwim Florida 5:15.78
617 -2.1%
33 Lauren Yenari Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:15.87
596 +2.0% PB
34 Ana Forrister Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 5:16.05
614 -1.1%
35 Jessica Harris Blue Dolfins logoBlue Dolfins 5:16.21
593 +1.3% PB
36 Audrey Delcompare Swim Florida logoSwim Florida 5:17.69
600
37 Megan Arnold Storm Swim Club logoStorm Swim Club 5:18.26
575 -1.1%
38 Hadley Browder Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 5:18.50
573 +0.9% PB
39 Olivia McCaw Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 5:18.86
570 +0.8% PB
40 Anna Freyman Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 5:19.69
563 -1.3%
41 Samantha Lauria Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 5:20.26
558 -0.6%
42 Diana Lewis Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 5:20.42
576 +2.5% PB
43 McKenna Smith Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 5:20.43
599
44 Jessica Blazek Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 5:20.60
574 +1.0% PB
45 Brooke Brennan Blue Dolfins logoBlue Dolfins 5:21.26
568 +2.9% PB
46 Olivia Schwartz Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 5:22.53
558 -1.3%
47 Kara Gavin Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 5:22.60
557 -4.6%
48 Rayne Wilson Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 5:22.93
535 +0.8% PB
49 Guiliana Zerpa Blue Dolfins logoBlue Dolfins 5:23.11
553 +0.3% PB
50 Turkey Tureskis T2 Aquatics logoT2 Aquatics 5:23.51
530 -2.4%
51 Erika Baumgardner Swim Florida logoSwim Florida 5:24.47
522 -2.0%
52 Shannon Wright Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 5:25.63
512 +2.4% PB
53 Liv Graham Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:26.26
526 -3.9%
54 MacKenzie Kallevig Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 5:26.38
506 -0.8%
55 Skylar Peterson Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 5:26.73
545 -2.4%
56 Kimberly Burfeind Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 5:26.81
521 -1.4%
57 Kailey Goede Swim Florida logoSwim Florida 5:27.82
494 -0.0%
58 Emily Blackford Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 5:27.92
512 -1.1%
59 Susan Faremouth Swim Florida logoSwim Florida 5:28.33
490 -1.9%
60 Olivia Uchman Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 5:28.49
489 -2.8%
61 Christina Walch Swim Florida logoSwim Florida 5:29.32
501 -1.6%
62 Margaret Parker Tampa Bay Aquatics logoTampa Bay Aquatics 5:29.35
482 -1.6%
63 Samantha Sydeski Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 5:30.39
492 +0.2% PB
64 Megan Buchanan Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 5:30.84
488 +0.5% PB
65 Sydney Blair Area Tallahassee logoArea Tallahassee 5:31.99
479 -2.7%
66 Kali Bush NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 5:32.18
459 -1.0%
68 Melanie Flott Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 5:36.60
443 -4.4%
69 Gwynne English West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 5:36.66
465 PB
70 Mariah Sawyer Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 5:38.70
409 -4.6%
71 Alexandra Dort West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 5:39.23
423 -1.8%
72 Hallie Hunt Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 5:41.73
404 -5.3%
73 Julianna Graf Titusville Swim logoTitusville Swim 5:41.79
387
74 Alyssa Stark NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 5:47.45
346 -3.0%
75 Madison Vandress Swim Florida logoSwim Florida 5:54.70
314 -4.9%
Haille Bogumil Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks NS
Abby Forman Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas NS