Site logo

Florida Swimming Senior SCY Championships

  • Completed
  • Feb. 23–26, 2017
  • SCY
  • Orlando, FL
A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Wyatt Kellett T2 Aquatics logo 56.64
854 +0.2% PB
2 Nicholas Brown Episcopal AmberJax logo 57.86
781 -3.4%
3 Speakman Smith Episcopal AmberJax logo 58.62
776 -2.3%
4 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks logo 59.22
753 +0.9% PB
5 Wyatt Foote Area Tallahassee logo 59.26
751 -1.8%
6 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics logo 59.68
735 -2.2%
7 Rafi Chambasian Area Tallahassee logo 1:00.01
723 -0.3%
8 Mauricio Lobo Area Tallahassee logo 1:00.43
682
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Jabari Ramsey Florida Elite Sw logo 1:00.45
706 -6.3%
10 Evan Weber Sarasota YMCA Sharks logo 1:01.32
709 +1.3% PB
11 Jacob Finegan Central Florida Metro (Orlando) YMCA logo 1:01.48
643 -4.5%
12 Chase Benton unattached 1:01.58
664 +3.3% PB
13 Jacob Watkins Gator Swim Club logo 1:01.75
657 -2.3%
14 Michael Walch Swim Florida logo 1:01.83
655 -0.2%
15 Kyle Stoker Berkeley Barracudas logo 1:01.88
653 +4.6% PB
16 Alexander Bradfield T2 Aquatics logo 1:02.13
619 +4.4% SB
C Final SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Chase Geheb Palm Harbor YMCA Piranhas logo 1:01.84
689 +0.7% PB
18 Orion Bopp North Florida Swimming, Inc. logo 1:02.35
635
19 Joseph Joyce Sarasota YMCA Sharks logo 1:02.59
662 -2.6%
20 Danny Bastawros Sarasota YMCA Sharks logo 1:02.90
615 -3.9%
20 Clay Marsh Southwest Stars Swim Club logo 1:02.90
615
22 alex Pike East Coast Swim Team logo 1:03.31
734 -0.9%
23 Ricardo Paredes Bolles School Sharks logo 1:03.39
598 -4.2%
24 Clay Cartwright Episcopal AmberJax logo 1:03.42
597 -1.5%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Wyatt Kellett T2 Aquatics logo 57.32
827 -1.0%
2 Nicholas Brown Episcopal AmberJax logo 59.12
732 -5.7%
3 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks logo 59.68
735 +0.2% SB
4 Speakman Smith Episcopal AmberJax logo 1:00.09
720 -4.8%
5 Wyatt Foote Area Tallahassee logo 1:00.23
714 -3.4%
6 Mauricio Lobo Area Tallahassee logo 1:00.25
689
7 Rafi Chambasian Area Tallahassee logo 1:00.37
709 -0.9%
8 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics logo 1:00.87
690 -4.2%
9 Kyle Stoker Berkeley Barracudas logo 1:01.01
685 +5.9% PB
10 Evan Weber Sarasota YMCA Sharks logo 1:01.11
716 +1.6% PB
11 Jabari Ramsey Florida Elite Sw logo 1:01.51
666 -8.2%
12 Michael Walch Swim Florida logo 1:01.76
657 -0.0%
13 Jacob Watkins Gator Swim Club logo 1:01.95
650 -2.6%
14 Chase Benton unattached 1:02.00
648 +2.7% PB
15 Alexander Bradfield T2 Aquatics logo 1:02.18
617 +4.3% SB
16 Jacob Finegan Central Florida Metro (Orlando) YMCA logo 1:02.46
607 -6.2%
17 Tommy Nagle Greater Tampa Swimming Assn logo 1:02.52
763 +1.9% PB
18 Chase Geheb Palm Harbor YMCA Piranhas logo 1:02.53
664 -0.4%
19 Joseph Joyce Sarasota YMCA Sharks logo 1:02.64
660 -2.7%
20 John Pate Bolles School Sharks logo 1:02.66
624
21 Ricardo Paredes Bolles School Sharks logo 1:02.68
623 -3.0%
22 alex Pike East Coast Swim Team logo 1:02.77
754 -0.1%
23 Orion Bopp North Florida Swimming, Inc. logo 1:02.87
616
24 Danny Bastawros Sarasota YMCA Sharks logo 1:02.90
615 -3.9%
25 Clay Marsh Southwest Stars Swim Club logo 1:02.99
612
26 Jacob Hamilton Blue Wave Swimming logo 1:03.55
567
27 Clay Cartwright Episcopal AmberJax logo 1:03.60
590 -1.8%
28 Sam Dolgin Berkeley Barracudas logo 1:03.65
588 -1.9%
29 Kevin Niederdorfer Southwest Stars Swim Club logo 1:03.78
559 -1.0%
30 Richard Certuche Bolles School Sharks logo 1:03.80
583 -4.1%
31 Jordan Saslo Hilltoppers of Inverness logo 1:03.82
582 -2.4%
32 Jesse Hagy YMCA of Florida' logo 1:03.98
577 -5.8%
33 Elijah Moothedan Academy Aquatic Club logo 1:04.14
546 +4.8% PB
34 Adrian Paulo Balbuena Gator Swim Club logo 1:04.22
543 -3.5%
35 John Jansen Greater Tampa Swimming Assn logo 1:04.25
567 -1.6%
36 Jordan Hacker Greater Tampa Swimming Assn logo 1:04.26
567 -0.5%
37 Tucker Adams Indian River Aquatics logo 1:04.37
538
38 Michael Hensley Area Tallahassee logo 1:04.47
535 PB
39 Terry Gardner Indian River Aquatics logo 1:04.48
559 -3.7%
40 Jake Burns Palm Harbor YMCA Piranhas logo 1:04.50
692 -1.3%
40 Matheus Barbosa Montverde Eagles Swim Club logo 1:04.50
558
42 Levi Parsons Daytona Beach Speed logo 1:04.61
554
43 Gavin Jones Bolles School Sharks logo 1:04.66
528 PB
44 Connor Patacca unattached 1:04.82
547 -2.4%
45 Cameron Ferreira Central Brevard logo 1:04.95
542 -0.2%
46 Connor Kelley Highlander Aquatic Club logo 1:05.12
512 -0.6%
47 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics logo 1:05.32
530
48 Beau Hutchins Sarasota YMCA Sharks logo 1:05.38
503 -4.4%
49 Adrian Oake Loggerhead Aquatics logo 1:05.75
515 -3.9%
50 Camry Artalona Team Velocity logo 1:05.83
512
51 Ryan Le Southwest Stars Swim Club logo 1:05.94
508 +0.6% PB
51 Nick Shaffer Academy Aquatic Club logo 1:05.94
641 +0.7% PB
53 Nick Bouman North Florida Swimming, Inc. logo 1:06.00
541 -1.4%
54 Elijah Hassett Winter Haven Sti logo 1:06.04
480 -2.9%
55 Arturo de Stefano Cavazos Blue Dolfins logo 1:06.60
486 -2.0%
56 Jarod Farrow T2 Aquatics logo 1:06.62
485 -5.0%
56 Nyakundi Momanyi Blue Wave Swimming logo 1:06.62
461
58 Noel Lopez Team Velocity logo 1:06.89
451
59 Alex Robinson Southwest Stars Swim Club logo 1:07.04
471 PB
60 Garrett McGovern Tampa Bay Aquatics logo 1:07.05
603
61 Timothy Legare Titusville Swim logo 1:07.07
470 -1.2%
62 Matthew Argulewicz Sarasota YMCA Sharks logo 1:07.08
504
63 Jared Christopher Trinity Prep Aquatics logo 1:07.22
465 -0.2%
64 Ebraham Cabiling Palm Harbor YMCA Piranhas logo 1:08.69
637 -3.3%
65 Josh Bennett Tampa Bay Aquatics logo 1:09.60
606 -5.0%
Isaac Silver Brevard Swim Club logo NS
Benjamin Mack-Jackson Southwest Stars Swim Club logo NS

Filters