Site logo

Florida Swimming Senior SCY Championships

  • Completed
  • Feb. 23–26, 2017
  • SCY
  • Orlando, FL

200 IM Women 14 - 16

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Talia Bates Gator Swim Club 2:03.06
 
842 +0.3% PB
2 Ryley Ober Sarasota Tsunami Swim Team 2:04.17
 
820 +2.3% PB
3 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks 2:04.52
 
826 +1.1% PB
4 Emma Feehery T2 Aquatics 2:04.67
 
809 -0.3%
5 Isabel Traba Sarasota YMCA Sharks 2:05.12
 
800 +0.1% SB
6 Emily Loefgren Sarasota YMCA Sharks 2:06.59
 
784 -2.2%
7 Caroline Cooper Highlander Aquatic Club 2:06.73
 
768 -0.4%
8 Katherine Baker Bolles School Sharks 2:09.07
 
722 +0.6% SB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Caitlin Brooks Gator Swim Club 2:06.57
 
771 PB
10 Elizabeth Richardson Indian River Aquatics 2:07.61
 
751 +1.3% PB
11 Alixandra Roy Highlander Aquatic Club 2:08.08
 
741 +1.5% PB
12 Victoria Holcomb Sarasota Tsunami Swim Team 2:09.06
 
735 +2.2% PB
13 Mimi Filkin Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:09.31
 
731 +2.6% PB
14 Lauren Conway Academy Aquatic Club 2:09.87
 
706 +1.2% SB
15 Shannon Hagmaier Patriot Aquatics (FL) 2:11.12
 
682 +0.6% PB
16 Lyndsey Huizenga Southwest Stars Swim Club 2:14.96
 
624
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks 2:06.92
 
778 -0.8%
2 Isabel Traba Sarasota YMCA Sharks 2:06.96
 
763 -1.3%
3 Ryley Ober Sarasota Tsunami Swim Team 2:07.06
 
761 +0.1% SB
4 Emma Feehery T2 Aquatics 2:07.25
 
758 -2.4%
5 Caroline Cooper Highlander Aquatic Club 2:07.83
 
746 -1.3%
6 Kayla Smith Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:08.40
 
735 +1.9% PB
7 Talia Bates Gator Swim Club 2:08.70
 
729 -4.2%
8 Emily Loefgren Sarasota YMCA Sharks 2:08.77
 
741 -4.0%
9 Katherine Baker Bolles School Sharks 2:09.76
 
709 +0.1% SB
10 Caitlin Brooks Gator Swim Club 2:09.77
 
708 PB
11 Elizabeth Cottle Southwest Stars Swim Club 2:10.19
 
713
12 Alixandra Roy Highlander Aquatic Club 2:10.31
 
698 -0.2%
13 Victoria Holcomb Sarasota Tsunami Swim Team 2:11.22
 
694 +0.6% PB
14 Mimi Filkin Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:11.41
 
690 +1.0% PB
15 Lauren Conway Academy Aquatic Club 2:11.50
 
675 -0.0%
16 Lyndsey Huizenga Southwest Stars Swim Club 2:13.06
 
659
17 Shannon Hagmaier Patriot Aquatics (FL) 2:13.12
 
645 -0.9%
18 Elizabeth Richardson Indian River Aquatics 2:13.55
 
637 -3.3%
19 Jillian Santiago Sarasota Tsunami Swim Team 2:13.67
 
635 -3.4%
20 Catarina Sterlacci Greater Tampa Swimming Assn 2:13.77
 
633
21 Kate Walker Sarasota YMCA Sharks 2:13.79
 
645 -2.2%
22 Jaden Herbet Blue Dolfins 2:13.80
 
645 +0.2% PB
23 Sophia Macaisa Central Florida Marlins 2:13.96
 
642 -0.2%
24 Alivia Gibson Central Florida Marlins 2:13.97
 
629 -0.3%
25 Audrey Delcompare Swim Florida 2:14.02
 
641 -2.6%
26 Alyssa Nagle Greater Tampa Swimming Assn 2:14.23
 
624 -0.9%
27 Selena Nishihata TREASURE COAST SWIMMING 2:14.38
 
621 +2.7% PB
28 Emma Foster Tampa Bay Aquatics 2:14.68
 
656 -1.1%
29 Olivia Schwartz Sarasota Tsunami Swim Team 2:14.78
 
627 +1.3% PB
30 Luci Lozano Sarasota YMCA Sharks 2:15.06
 
609 -5.6%
31 Lisa Cottage-Ramnick Swim Florida 2:15.13
 
608 +0.4% PB
32 Delaney Simpkins Treasure Coast Aquatics 2:15.18
 
607 +2.2% PB
33 Saige Kemeny Area Tallahassee 2:15.23
 
619 -4.1%
34 Grace Anne Delcompare Swim Florida 2:15.24
 
606 +0.2% PB
35 Caroline Rossi Academy Aquatic Club 2:15.26
 
605 -4.5%
36 Nora Murphy Sarasota Tsunami Swim Team 2:15.63
 
612 -0.8%
37 Megan Arnold Storm Swim Club 2:15.91
 
593 -2.1%
38 Savannah Buch Gator Swim Club 2:16.13
 
589 -2.7%
39 Phoebe Langius Swim Florida 2:16.28
 
600
40 Kelly Schmaedeke Tampa Bay Aquatics 2:16.44
 
584 -1.7%
41 Annalise Eisold T2 Aquatics 2:16.52
 
595 +0.7% PB
41 Piper Mayo Sarasota YMCA Sharks 2:16.52
 
595 +4.9% PB
43 Victoria Ortiz Storm Swim Club 2:16.57
 
594 -0.6%
44 Amanda Reeter Swim Florida 2:16.61
 
581 -2.4%
45 Gabby Delp Tampa Bay Aquatics 2:17.00
 
574 -2.5%
46 Ashlyn Palmer Highlander Aquatic Club 2:17.25
 
569 PB
46 Yasmin Taba Planet Swim Aqua 2:17.25
 
569
48 Emma Stewart Blue Dolfins 2:17.29
 
569 PB
49 Guiliana Zerpa Blue Dolfins 2:17.37
 
580 +0.1% PB
50 Christina Clark Seminole Aquatic 2:17.57
 
564 -1.9%
51 Elise Ballash Pipeline Swimmin 2:17.68
 
562 +3.6% PB
52 McKenna Smith Florida Elite Sw 2:17.81
 
599
53 Christina Walch Swim Florida 2:17.98
 
569 -1.7%
54 Lizzy Linartas Patriot Aquatics (FL) 2:18.37
 
562 +0.5% PB
55 Makailey Hauser Swim Florida 2:18.39
 
562
56 Ciara O'Donohoe Storm Swim Club 2:18.65
 
557 +1.3% PB
57 Madison Moffitt Gator Swim Club 2:18.72
 
543 +1.7% PB
58 Taylor Emerson Saint Petersburg Aquatics 2:18.73
 
543 -0.8%
59 Skylar Durost Silver Hawk Aquatics 2:18.86
 
541 -0.9%
60 Ava Bates Bolles School Sharks 2:19.24
 
547 -2.0%
61 Lauren Yenari Sarasota YMCA Sharks 2:19.27
 
534 +0.0% PB
62 Kayla Glennon Indian River Aquatics 2:19.59
 
528 -1.8%
63 Taylor Thomson Loggerhead Aquatics 2:19.89
 
536 -2.2%
64 Ally Swan Palm Harbor YMCA Piranhas 2:20.04
 
533 +2.4% PB
65 Sarah Alderman Titusville Swim 2:20.06
 
533 -1.6%
66 Hallie Hunt Trinity Prep Aquatics 2:20.08
 
532 -2.8%
67 Brooklyn Stonebraker Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:20.09
 
559 +0.7% PB
68 Celine Benedico Seminole Aquatic 2:20.11
 
532 +0.0% PB
69 Elizabeth Voronina Sarasota Tsunami Swim Team 2:20.15
 
519 PB
70 Haylie Wallace Episcopal AmberJax 2:20.17
 
518 -1.6%
71 Erika Baumgardner Swim Florida 2:20.19
 
518 PB
72 Theresa Owens Highlander Aquatic Club 2:20.24
 
530 -0.5%
73 Mia Minkin Blue Dolfins 2:20.35
 
515 +1.5% SB
74 Olivia Uchman Sarasota Tsunami Swim Team 2:20.58
 
511 -1.8%
75 Brooke Brennan Blue Dolfins 2:20.77
 
521 +0.3% PB
76 Kailey Goede Swim Florida 2:20.96
 
505
77 Julia Leitao Montverde Eagles Swim Club 2:21.00
 
504
78 Katherine Taulbee Academy Aquatic Club 2:21.12
 
502 -1.6%
79 Manuela Barres Blue Dolfins 2:21.42
 
497 -4.5%
80 MacKenzie Hatke Florida Elite Sw 2:21.46
 
509
81 Julia Finster Saint Petersburg Aquatics 2:21.68
 
505 -1.0%
82 Eva Wolpert Trinity Prep Aquatics 2:21.87
 
528 -1.4%
83 Sydney Blair Area Tallahassee 2:21.96
 
500 +0.1% PB
84 Emma Geiger Loggerhead Aquatics 2:22.00
 
487 -1.5%
85 Samantha Sydeski Daytona Beach Speed 2:22.13
 
497 +0.2% PB
86 Emily Merton Episcopal AmberJax 2:22.32
 
494 -1.3%
87 Cali Harney Southwest Stars Swim Club 2:22.34
 
494 +3.2% PB
88 Ashland Kirby Sarasota YMCA Sharks 2:22.63
 
489 +1.0% PB
89 Samantha Lauria Daytona Beach Speed 2:22.66
 
476 -2.5%
90 Isabel Kishpaugh Sarasota YMCA Sharks 2:22.80
 
486 +2.1% PB
91 Johanna Crane Seminole Aquatic 2:23.01
 
470 -4.9%
92 Delainee Rust Rocoa of Brevard 2:23.02
 
470 +0.8% PB
93 Julia Demott Indian River Aquatics 2:23.12
 
481 -0.1%
94 Madeline Rawls Academy Aquatic Club 2:23.19
 
467
95 Kali Bush NTC Aquatics 2:23.52
 
462 -0.9%
96 Yvette Zerry Loggerhead Aquatics 2:23.65
 
472 +4.0% PB
97 Sawyer Callan Trinity Prep Aquatics 2:23.84
 
456 -1.1%
98 Margarita Czupryn Florida Elite Sw 2:24.54
 
445 -3.3%
99 Callie Sellers Episcopal AmberJax 2:24.83
 
440 +2.6% PB
100 Olivia Humpel Swim Florida 2:25.07
 
436 -3.9%
101 Marissa Spies TREASURE COAST SWIMMING 2:25.44
 
443 -1.3%
102 Alyssa Viner Mandarin Aquatic 2:26.33
 
416 -5.9%
103 Amanda Noellert Lakewood Ranch 2:27.80
 
393
104 Melanie Flott Academy Aquatic Club 2:29.60
 
377 -1.2%
105 Brice Creel Highlands Hurric 2:29.84
 
362 -4.5%
Julia Rodriguez Gator Swim Club DQ
Julia Sowell Mandarin Aquatic NS