Site logo

Speedo Champions Series - Gainesville

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2018
  • LCM
  • Gainesville, FL

400 Free Women

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Kensey McMahon Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:16.07
876 +0.2% PB
2 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:17.28
875 -0.2%
3 Olivia McMurray Swim Florida logoSwim Florida 4:17.48
907 +0.7% SB
4 Mary Smutny AK Sharks logoAK Sharks 4:18.51
859 -0.1%
5 Taylor Ward Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 4:23.05
807 +1.1% PB
6 Peyton Palsha Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:23.99
784 +0.4% SB
7 Christina Cianciolo Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:25.87
775 +2.7% SB
8 Tori Bindi Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:27.72
742 -0.5%
B Final LCM
Name Team Time Pts Imp
9 Georgia Darwent Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:21.49
812 -0.7%
10 Kelsey Dambacher Quest Swimming logoQuest Swimming 4:22.50
801 +1.1% PB
11 Marcella Ruppert-Gomez unattached 4:22.72
798 +4.2% SB
12 Anna Auld East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 4:25.73
810 -0.7%
13 Leah Degeorge Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:26.16
773 -0.8%
14 Polina Rukosuev Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 4:27.48
757 +0.6% PB
15 Alixandra Roy Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 4:30.73
721 -1.9%
16 Lain Shahboz Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:37.18
685
C Final LCM
Name Team Time Pts Imp
17 Kahra Williams Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:22.62
799 +0.1% SB
18 Victoria Ortiz Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:31.71
710 +1.8% PB
19 Erika Wesch North Palm Beach logoNorth Palm Beach 4:33.32
693 -1.6%
20 Shannon Campbell Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 4:33.39
693 PB
21 Emma Feehery T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:35.18
673 -2.1%
22 Kirsten Hobson Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:35.47
670 +3.0% SB
23 Hannah VanDress Swim Florida logoSwim Florida 4:36.72
657
Hannah Sykes Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 4:39.78
626
D Final LCM
Name Team Time Pts Imp
25 Savannah Barr Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:31.55
713 +4.8% PB
26 Camila Batista Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:31.59
712 +1.5% SB
27 Alexis Durlacher Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 4:32.64
688 -0.3%
28 Klaudia Greer unattached 4:34.51
668 +4.2% PB
29 Mercedes Traba Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:35.25
706 +2.9% SB
30 Abby Martin unattached 4:35.98
653 +0.1% SB
Michaela Avedisian East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 4:40.27
653
Alanna Growe Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:41.35
642 +1.7% SB
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Kensey McMahon Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:18.92
842 -0.9%
2 Kelly Fertel Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:18.94
842 -0.1%
3 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:21.97
820 -2.0%
4 Olivia McMurray Swim Florida logoSwim Florida 4:22.87
843 -1.3%
5 Peyton Palsha Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:23.13
793 +0.7% SB
6 Mary Smutny AK Sharks logoAK Sharks 4:23.94
797 -2.2%
7 Christina Cianciolo Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:25.34
781 +2.9% SB
8 Tori Bindi Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:25.47
767 +0.4% PB
9 Taylor Ward Clearwater Aquatic Team logoClearwater Aquatic Team 4:25.73
776 +0.0% SB
10 Georgia Darwent Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:25.84
763 -2.3%
11 Leah Degeorge Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:25.88
776 -0.7%
12 Kelsey Dambacher Quest Swimming logoQuest Swimming 4:25.89
762 -0.2%
13 Marcella Ruppert-Gomez unattached 4:27.57
743 +2.5% SB
14 Polina Rukosuev Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 4:28.19
749 +0.4% PB
15 Alixandra Roy Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 4:28.94
741 -1.2%
16 Anna Auld East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 4:30.68
755 -2.6%
17 Lain Shahboz Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:31.53
746
18 Erika Wesch North Palm Beach logoNorth Palm Beach 4:31.59
712 -0.9%
19 Hannah VanDress Swim Florida logoSwim Florida 4:31.68
711
20 Kirsten Hobson Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:31.76
710 +4.3% SB
21 Kahra Williams Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:32.93
685 -3.8%
22 Victoria Ortiz Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:33.39
692 +1.2% PB
23 Hannah Sykes Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 4:34.00
686
24 Shannon Campbell Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 4:34.05
686 PB
25 Emma Feehery T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:34.64
679 -1.9%
26 Savannah Barr Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:34.78
679 +3.6% PB
27 Michaela Avedisian East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 4:34.89
709 PB
28 Mercedes Traba Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:35.19
706 +2.9% SB
29 Klaudia Greer unattached 4:35.52
658 +3.8% PB
30 Carlie Rose Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:35.61
702 -0.9%
31 Alexis Durlacher Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 4:36.29
650 -1.6%
32 Liz Watts unattached 4:36.34
649
33 Camila Batista Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:36.74
657 -0.4%
34 Alanna Growe Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:36.97
687 +3.2% SB
35 Abby Martin unattached 4:37.66
636 -0.5%
36 Sophie Hampson Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:37.74
648 +1.7% PB
37 Chloe Hampson Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:37.78
634 PB
38 Sarah Trago Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 4:38.04
632 +2.5% SB
39 Isabella Marsala T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:38.75
636 +1.2% SB
40 Kenzie Arens unattached 4:38.80
624 +1.5% SB
41 Namilla Sanchez Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 4:38.96
622
42 Shauna Abair East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 4:39.31
631
43 Reece Whatmore Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:39.94
657 +3.4% PB
44 Paige Lane South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 4:40.11
655 +1.3% PB
45 Paige MacEachern East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 4:40.17
654
46 Olivia Hernandez Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 4:40.70
617 -1.1%
46 Faith Mutschler Wahoos of Wellington logoWahoos of Wellington 4:40.70
678 PB
48 Abigail Garner T2 Aquatics logoT2 Aquatics 4:40.76
604
49 Laci Herron Gator Swim Club logoGator Swim Club 4:40.90
676 -1.0%
50 Valeria Strohmeier Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 4:41.22
643 +1.3% PB
51 Olivia Dinehart AK Sharks logoAK Sharks 4:41.30
695 -2.1%
52 Alexia Smith Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:41.94
604
53 Phoebe Langius Swim Florida logoSwim Florida 4:42.13
602 -0.9%
54 Alicia Davie Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:42.43
600 +3.2% SB
55 Kara Gavin Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:42.51
599
56 Megan Arnold Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:43.31
579 PB
57 Guiliana Zerpa Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:44.05
584 -0.6%
58 Ciara O'Donohoe Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:45.58
569 PB
59 Nicole Sowell Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 4:46.25
562 +3.3% SB
60 Sophia Hasara Carrollwood Village Swim Team logoCarrollwood Village Swim Team 4:48.43
572 +2.6% PB
61 Summer Schulte Pompano Beach Piranhas logoPompano Beach Piranhas 4:48.98
567 +1.6% SB
62 Lauren Yenari Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:49.43
531 +2.1% SB
63 Whitney Shirey Blue Dolfins logoBlue Dolfins 4:49.53
531 +1.5% SB
64 Ally Schillinger Storm Swim Club logoStorm Swim Club 4:50.36
511
65 Kali Bush NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 4:50.72
519 +0.5% PB
66 Luci Lozano Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 4:52.59
502 +1.2% SB
67 Lacy Phillips East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 4:54.43
474
68 Tara Leininger North Palm Beach logoNorth Palm Beach 5:01.14
416
Elise Fong Bolles School Sharks logoBolles School Sharks NS
Ainsley Bennett Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins NS
Savanna Faulconer Gator Swim Club logoGator Swim Club NS