CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - Gainesville

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2018
  • LCM
  • Gainesville, FL

100 Fly Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Maxime Rooney PLEASANTON SEAHAWKS SWIM TEAM 53.31
 
949 +0.7% SB
2 Jan Switkowski Gator Swim Club 54.22
  A
908
3 Cole Crane Episcopal AmberJax 54.89
 
894 +2.7% PB
4 Adrian Aguilar Metro Aquatic Club of Miami 56.69
 
817 +4.4% SB
5 Runar Borgen Performance Aquatics 56.84
 
795 +4.1% PB
6 Mason Laur T2 Aquatics 57.05
 
877 +0.5% PB
7 Juan Carlos Sequera Club Seminole 57.47
 
769 -3.2%
8 Nick Rogers Storm Swim Club 57.94
 
804 +5.9% SB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Mason Wilby Gator Swim Club 55.76
 
841 -1.7%
10 Willie Davis Metro Atlanta Aquatic Club 55.77
 
841 -2.2%
11 Jace Crawford Episcopal AmberJax 57.61
 
818 +6.4% PB
12 Nicholas Loomis --- (unattached) 57.78
 
756
13 Alec Dawson Gator Swim Club 57.81
 
755 -1.2%
14 Billy Jones Bolles School Sharks 57.87
 
843 +1.9% PB
14 Ivan Gutierrez Gator Swim Club 57.87
 
752 +1.2% SB
14 Alexander Forbes NTC Aquatics 57.87
 
752 +0.2% SB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Marco Guarente Azura Florida Aquatics 55.83
  A
838 +6.9% PB
18 Christoph Margotti Gator Swim Club 56.88
 
794 +4.0% PB
19 John Sakovich Bolles School Sharks 58.23
 
737 +3.0% SB
20 Manuel Lopez Midtown Weston Aquatics 58.81
 
769 PB
21 Braeden Knight Episcopal AmberJax 58.93
 
799
22 Nick Salzone Swim Florida 59.00
 
721 +0.0% PB
23 Trev McGovern Gator Swim Club 59.18
 
714 +8.2% SB
Skyler Hamilton West Florida Lightning Aquati 1:00.10
 
662
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Jeremy Rockaway Blue Dolfins 58.67
 
719 -0.2%
26 Peyton Werner Lane 4 Aquatics 58.76
 
731 +0.9% SB
27 Joshua Balbi Saint Andrew's Swimming 58.87
 
766 +5.1% SB
28 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club 59.05
 
759 PB
Adam Stumpf Bolles School Sharks 59.60
 
697 -0.4%
Ted Ho East Coast Aquatic Club 59.64
 
695 +3.3% SB
Noah Emerson Bolles School Sharks 59.91
 
684
Kevin Degrijze East Coast Aquatic Club 59.96
 
722 -1.8%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Cole Crane Episcopal AmberJax 55.33
 
875 +1.9% PB
2 Jan Switkowski Gator Swim Club 55.41
 
856
3 Maxime Rooney PLEASANTON SEAHAWKS SWIM TEAM 55.58
 
849 -3.5%
4 Adrian Aguilar Metro Aquatic Club of Miami 57.05
 
802 +3.8% SB
5 Juan Carlos Sequera Club Seminole 57.20
 
780 -2.7%
6 Nick Rogers Storm Swim Club 57.36
 
829 +6.8% SB
6 Runar Borgen Performance Aquatics 57.36
 
773 +3.3% PB
8 Mason Laur T2 Aquatics 57.47
 
859 -0.2%
9 Alec Dawson Gator Swim Club 57.67
 
760 -1.0%
10 Willie Davis Metro Atlanta Aquatic Club 57.68
 
760 -5.7%
11 Mason Wilby Gator Swim Club 57.86
 
753 -5.5%
12 Billy Jones Bolles School Sharks 58.14
 
831 +1.4% PB
13 Jace Crawford Episcopal AmberJax 58.17
 
795 +5.5% PB
14 Ivan Gutierrez Gator Swim Club 58.23
 
737 +0.5% SB
15 Nicholas Loomis --- (unattached) 58.28
 
735
16 Alexander Forbes NTC Aquatics 58.42
 
730 -0.8%
17 John Sakovich Bolles School Sharks 58.71
 
718 +2.2% SB
18 Marco Guarente Azura Florida Aquatics 58.83
 
713 +1.9% PB
19 Nick Salzone Swim Florida 58.97
 
722 +0.1% PB
20 Braeden Knight Episcopal AmberJax 59.02
 
795
21 Trev McGovern Gator Swim Club 59.03
 
720 +8.4% SB
22 Manuel Lopez Midtown Weston Aquatics 59.07
 
758 PB
23 Christoph Margotti Gator Swim Club 59.21
 
697 +0.1% SB
23 Skyler Hamilton West Florida Lightning Aquati 59.21
 
697
25 Miguel Basalo Metro Aquatic Club of Miami 59.22
 
697
26 Peyton Werner Lane 4 Aquatics 59.27
 
710 +0.0% SB
27 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club 59.30
 
749 PB
28 Keanan Dols Sarasota YMCA Sharks 59.34
 
692 -1.4%
29 Jeremy Rockaway Blue Dolfins 59.38
 
690 -1.4%
30 Adrian Moya Metro Aquatic Club of Miami 59.59
 
682
31 Ted Ho East Coast Aquatic Club 59.61
 
696 +3.3% SB
32 Noah Emerson Bolles School Sharks 59.64
 
695
33 Adam Stumpf Bolles School Sharks 59.72
 
692 -0.6%
33 Nixon Hernandez East Coast Aquatic Club 59.72
 
677
35 Alexander Barnes Rocoa of Brevard 59.81
 
673
36 Kevin Degrijze East Coast Aquatic Club 59.89
 
725 -1.7%
37 Noah Manera Gator Swim Club 59.97
 
667 +0.8% SB
38 Joshua Balbi Saint Andrew's Swimming 1:00.32
 
708 +2.7% SB
39 Josiah Morales Performance Aquatics 1:00.34
 
652 -6.4%
40 Noah Andronescu Central Brevard 1:00.42
 
649 +2.2% SB
41 Austin Saunders Westminster Academy Swim Club 1:00.43
 
649 +3.5% SB
42 Matthew Dieffenthaller --- (unattached) 1:00.45
 
663 +0.5% SB
43 Mason Ray Bolles School Sharks 1:00.76
 
651
43 Jacob Coutant Storm Swim Club 1:00.76
 
651
45 Martin Baffico Sarasota YMCA Sharks 1:00.86
 
632 -2.3%
46 Anton Sunyak T2 Aquatics 1:00.87
 
721 +3.6% SB
47 Julian Newman Gator Swim Club 1:00.98
 
627 +0.7% PB
48 Dillon Hillis Bolles School Sharks 1:01.16
 
635 -11.1%
49 Jordan Saslo Hilltoppers of Inverness 1:01.25
 
617
50 Jackson Kirk Bolles School Sharks 1:01.26
 
671 PB
51 Isaiah Jimenez Gulliver Swim Club 1:01.27
 
706 -0.3%
52 Andrew Garner T2 Aquatics 1:01.31
 
704 +7.4% PB
53 Juan Serna South Florida Aquatic Club 1:01.34
 
668 -0.5%
54 Tyler Hanley Blue Dolfins 1:01.41
 
700 +0.4% PB
55 Jacob Connor T2 Aquatics 1:01.62
 
657 +3.9% PB
56 Tiago Pereira Saint Andrew's Swimming 1:01.63
 
692 PB
57 Nick Spillers --- (unattached) 1:01.66
 
655 -2.0%
57 Miguel Sierra AK Sharks 1:01.66
 
691 +1.7% SB
59 Nick Hackett Bolles School Sharks 1:01.72
 
598
60 Chance Conde Bolles School Sharks 1:01.81
 
650 -2.8%
61 Ryan Rabalais Planet Swim Aqua 1:01.91
 
591 -0.5%
62 Samuel Bauta AK Sharks 1:01.94
 
605 +2.4% SB
63 Mason Williams NTC Aquatics 1:02.05
 
675 +0.1% SB
64 CJ Kopecki South Florida Aquatic Club 1:02.08
 
585
65 Mason Herbet Blue Dolfins 1:02.24
 
633 -3.4%
66 Ethan Thomas Bolles School Sharks 1:02.50
 
623 -0.7%
67 Max Miller YMCA of South Fl 1:02.52
 
583 +0.1% SB
68 Jacob Kelly NTC Aquatics 1:02.71
 
615 -3.3%
69 John Pate Bolles School Sharks 1:02.78
 
558 -2.7%
70 Robert Wilson South Florida Aquatic Club 1:03.06
 
637 +0.0% SB
71 Matthew Dewey Stone Crabs Swim Team 1:03.12
 
545 +4.6% PB
72 Jack Hattery Bolles School Sharks 1:03.35
 
591 -1.4%
73 Carlos Cartagena-Diaz Blue Dolfins 1:03.40
 
550 -6.9%
74 Jonathan Farah South Florida Aquatic Club 1:04.00
 
513
75 Miller Albury Performance Aquatics 1:04.06
 
511 -10.3%
76 Cale Russell Central Florida Marlins 1:04.34
 
501 -0.9%
77 Noah Smith Central Florida Marlins 1:04.51
 
509 -0.4%
78 Varis Monroe North Palm Beach Swim Club 1:04.66
 
577 -2.9%
79 David Carrasquillo Blue Dolfins 1:05.62
 
470 -5.1%
80 Kevin Niederdorfer --- (unattached) 1:05.70
 
452
81 Malachi Daniels Bolles School Sharks 1:07.01
 
407 PB
Nicholas Cox Bolles School Sharks NS
Phillip Crouch --- (unattached) NS
Caeleb Dressel Bolles School Sharks NS
Ryan Lochte Daytona Beach Speed NS