CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - Gainesville

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2018
  • LCM
  • Gainesville, FL

200 Back Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Miguel Cancel AK Sharks 2:05.03
 
861 -0.2%
2 Josh Zuchowski Flood Aquatics Swim Team 2:06.41
 
989 +1.1% PB
3 Lukas Cote Saint Petersburg Aquatics 2:07.78
 
863 +2.6% SB
4 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming 2:08.22
 
800
5 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics 2:11.08
 
757 +1.8% PB
6 Joseph Kim Episcopal AmberJax 2:12.42
 
721 +2.3% SB
7 Garrett Stanley Swim Florida 2:14.65
 
692 -1.6%
8 Martin Baffico Sarasota YMCA Sharks 2:16.23
 
652 -0.9%
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Grant Sanders Tbay 2:06.96
 
824
10 Lance Lesage South Florida Aquatic Club 2:11.71
 
833 +3.2% PB
11 Mason Laur T2 Aquatics 2:14.18
 
788 PB
12 Patrick Doyle Sunrise Swimming 2:14.28
 
786 +0.3% PB
13 Sarsen Whatmore Sarasota YMCA Sharks 2:15.33
 
722 -1.7%
14 Augustus Pastos Gator Swim Club 2:17.60
 
726 -0.2%
15 Dante Padron AK Sharks 2:18.67
 
609 +0.7% PB
16 Alex Marquez Pompano Beach Piranhas 2:20.13
 
638 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Trev McGovern Gator Swim Club 2:14.52
 
694 -2.0%
18 Lucas Kravchenko Central Brevard 2:15.58
 
675 +1.2% SB
19 Dominic Bono AK Sharks 2:16.71
 
798 +1.7% PB
20 Ian Cooper --- (unattached) 2:17.43
 
642 +6.8% PB
21 Joshua Balbi Saint Andrew's Swimming 2:17.88
 
677
Connor Jones Central Brevard 2:21.07
 
621 +2.1% PB
Jonathan Schofield Gator Swim Club 2:21.24
 
565 -0.1%
Nicholas Cox Bolles School Sharks 2:23.52
 
538 PB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Jose Ochoa Metro Aquatic Club of Miami 2:17.08
 
691
26 Jack D'Avi YMCA of South Fl 2:19.26
 
697 +1.7% SB
27 Leo Mateus South Florida Aquatic Club 2:20.67
 
628 +0.5% SB
Hudson Bishop East Coast Aquatic Club 2:21.08
 
820 PB
Jackson Kirk Bolles School Sharks 2:23.35
 
583 +7.1% PB
Miguel Sierra AK Sharks 2:24.06
 
615 +0.2% SB
Isaiah Jimenez Gulliver Swim Club 2:25.86
 
585 +1.9% PB
Yender Rojas Metro Aquatic Club of Miami 2:27.70
 
470 +0.2% SB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Miguel Cancel AK Sharks 2:03.65
 
889 +0.9% PB
2 Dakota Mahaffey Bolles School Sharks 2:06.82
 
827 -0.3%
3 Lukas Cote Saint Petersburg Aquatics 2:07.89
 
861 +2.5% SB
4 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming 2:09.84
 
769
5 Josh Zuchowski Flood Aquatics Swim Team 2:10.07
 
919 -1.8%
6 Garrett Stanley Swim Florida 2:11.36
 
752 +0.9% PB
7 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics 2:11.96
 
741 +1.1% PB
8 Joseph Kim Episcopal AmberJax 2:12.26
 
724 +2.4% SB
9 Martin Baffico Sarasota YMCA Sharks 2:14.27
 
687 +0.6% SB
10 Lance Lesage South Florida Aquatic Club 2:14.89
 
775 +0.9% SB
11 Mason Laur T2 Aquatics 2:15.88
 
757 PB
12 Grant Sanders Tbay 2:15.89
 
658
13 Sarsen Whatmore Sarasota YMCA Sharks 2:16.40
 
703 -2.5%
14 Drew Dickson Westminster Academy Swim Club 2:16.65
 
644 +3.0% PB
15 Patrick Doyle Sunrise Swimming 2:16.95
 
738 -1.6%
16 Augustus Pastos Gator Swim Club 2:17.07
 
736 +0.2% PB
17 Alex Marquez Pompano Beach Piranhas 2:17.18
 
689 PB
18 Dante Padron AK Sharks 2:17.38
 
632 +1.7% PB
19 Trev McGovern Gator Swim Club 2:17.45
 
642 -4.2%
20 Jorge Ricardo Roche South Florida Aquatic Club 2:17.89
 
623 -4.2%
21 Ian Cooper --- (unattached) 2:18.16
 
629 +6.3% PB
22 Matt Molloy T2 Aquatics 2:19.06
 
701
23 Connor Jones Central Brevard 2:19.11
 
655 +3.5% PB
24 Nicholas Cox Bolles School Sharks 2:19.68
 
603 PB
25 Joshua Balbi Saint Andrew's Swimming 2:20.40
 
633
26 Dominic Bono AK Sharks 2:20.51
 
731 -1.0%
27 Jonathan Schofield Gator Swim Club 2:20.82
 
572 +0.2% SB
28 Lucas Kravchenko Central Brevard 2:21.17
 
577 -2.9%
29 Jose Ochoa Metro Aquatic Club of Miami 2:21.64
 
612
30 Alexander Bungert Gator Swim Club 2:21.82
 
708 PB
31 Leo Mateus South Florida Aquatic Club 2:21.86
 
608 -0.3%
32 Anton Sunyak T2 Aquatics 2:22.17
 
647 +7.9% PB
33 Ethan Beach --- (unattached) 2:22.29
 
547 -14.8%
34 Isaiah Jimenez Gulliver Swim Club 2:22.55
 
641 +4.1% PB
35 Jack D'Avi YMCA of South Fl 2:22.94
 
634 -0.9%
36 Paolo Sunyak T2 Aquatics 2:24.17
 
516
37 Hudson Bishop East Coast Aquatic Club 2:25.26
 
748 PB
38 Jackson Kirk Bolles School Sharks 2:25.46
 
548 +5.7% SB
39 Miguel Sierra AK Sharks 2:25.70
 
588 -0.9%
40 Yender Rojas Metro Aquatic Club of Miami 2:27.10
 
480 +0.6% SB
41 Mason Williams NTC Aquatics 2:27.42
 
560 -0.3%
42 Jacob Wienants Gulliver Swim Club 2:30.70
 
507 +1.3% SB
43 Matthew Amor Metro Aquatic Club of Miami 2:31.22
 
416 -1.4%
44 Freddie Cole Rocoa of Brevard 2:40.33
 
324
Clark Beach --- (unattached) NS
Keanan Dols Sarasota YMCA Sharks NS
Robinson Molina Molina Westminster Academy Swim Club NS
Jordan Saslo Hilltoppers of Inverness NS
Hector Paz Metro Aquatic Club of Miami NS
Kyle Smithers Storm Swim Club NS
Ethan Roach Saint Andrew's Swimming NS
Ryan Lochte Daytona Beach Speed NS