Site logo

Speedo Champions Series - Gainesville

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2018
  • LCM
  • Gainesville, FL

200 IM Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Mark Szaranek Gator Swim Club 2:03.32
 
939 -0.2%
2 Grant Sanders Tbay 2:03.55
 
934
3 Marco Guarente Azura Florida Aquatics 2:05.91
  A
884 +5.2% PB
4 Miguel Cancel AK Sharks 2:06.02
 
882 +0.5% PB
5 Ross Palazzo Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:07.82
 
844 +0.0% SB
6 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming 2:11.63
 
766
7 Mason Laur T2 Aquatics 2:12.18
 
822 -0.2%
8 Steven Rua Swim Florida 2:14.94
 
713 +0.7% SB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Keanan Dols Sarasota YMCA Sharks 2:09.39
 
812 +2.3% SB
10 Chandler Bray Avon Community Swim Team 2:10.40
 
791 -0.7%
11 Timothy Marski Long Island Aquatic Club 2:10.89
 
793 +6.3% SB
12 Jace Crawford Episcopal AmberJax 2:12.81
 
802 PB
13 Kevin Degrijze East Coast Aquatic Club 2:13.02
 
798 -1.6%
14 Jack VanDeusen --- (unattached) 2:13.68
 
785 -1.4%
15 Dylan Brisco Gator Swim Club 2:14.03
 
719 +0.3% PB
16 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club 2:15.77
 
744 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Jack Wessell Bolles School Sharks 2:12.06
 
769 -0.0%
18 Nicholas Brown Episcopal AmberJax 2:13.06
 
738
19 Dillon Hillis Bolles School Sharks 2:13.09
 
749 -4.4%
20 Chad McGuire Club Seminole 2:14.74
 
705
21 Christopher Dieffenthaller --- (unattached) 2:14.92
 
760 +5.0% SB
22 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks 2:15.76
 
686 -0.2%
23 Brandon Parramore Gator Swim Club 2:16.40
 
673
24 James Kim Episcopal AmberJax 2:16.73
 
678 PB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Paul Degrado Bolles School Sharks 2:14.60
 
767 -1.4%
26 Ansen Meyer Bolles School Sharks 2:16.02
 
739 PB
27 Billy Jones Bolles School Sharks 2:16.64
 
734 +1.4% PB
28 Andres Wong Metro Aquatic Club of Miami 2:16.75
 
725 +3.4% PB
29 Manuel Lopez Midtown Weston Aquatics 2:16.86
 
723
30 Jose Ochoa Metro Aquatic Club of Miami 2:17.18
 
717
31 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics 2:17.24
 
669 +0.5% SB
32 Andrew Garner T2 Aquatics 2:17.41
 
720 +1.2% PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Miguel Cancel AK Sharks 2:04.87
 
906 +1.4% PB
2 Mark Szaranek Gator Swim Club 2:07.89
 
842 -3.9%
3 Marco Guarente Azura Florida Aquatics 2:08.53
 
829 +3.2% SB
4 Grant Sanders Tbay 2:09.33
 
813
5 Peyton Werner Lane 4 Aquatics 2:11.21
 
786 +0.3% PB
6 Ross Palazzo Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 2:11.47
 
769 -2.8%
7 Mason Laur T2 Aquatics 2:12.34
 
818 -0.3%
8 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming 2:12.86
 
742
9 Steven Rua Swim Florida 2:13.02
 
750 +2.1% PB
10 Timothy Marski Long Island Aquatic Club 2:13.20
 
747 +4.6% SB
11 Santiago Corredor Swim Florida 2:13.36
 
732 -6.3%
12 Julian Hill Gator Swim Club 2:13.54
 
740 -2.9%
13 Kevin Degrijze East Coast Aquatic Club 2:13.60
 
786 -2.0%
14 Jack VanDeusen --- (unattached) 2:14.02
 
778 -1.7%
15 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club 2:14.28
 
773 PB
16 Keanan Dols Sarasota YMCA Sharks 2:14.32
 
713 -1.4%
17 Jace Crawford Episcopal AmberJax 2:14.50
 
769 PB
18 Dylan Brisco Gator Swim Club 2:14.83
 
703 -0.3%
19 Chandler Bray Avon Community Swim Team 2:15.46
 
691 -4.6%
20 Chad McGuire Club Seminole 2:15.47
 
691
21 Nicholas Brown Episcopal AmberJax 2:15.68
 
687
22 Christopher Dieffenthaller --- (unattached) 2:15.70
 
745 +4.4% SB
23 Ryan Gibbons Blue Dolfins 2:15.75
 
751 +1.8% PB
24 Jack Wessell Bolles School Sharks 2:15.81
 
696 -2.9%
25 Dillon Hillis Bolles School Sharks 2:16.28
 
687 -6.9%
26 James Kim Episcopal AmberJax 2:16.31
 
686 PB
27 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks 2:17.37
 
655 -1.4%
28 Brandon Parramore Gator Swim Club 2:17.52
 
652
29 Manuel Lopez Midtown Weston Aquatics 2:17.63
 
708
30 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics 2:17.71
 
660 +0.2% SB
31 Ansen Meyer Bolles School Sharks 2:17.73
 
706 PB
32 Noah Evans Blue Dolfins 2:17.85
 
704 -0.7%
32 Andres Wong Metro Aquatic Club of Miami 2:17.85
 
704 +2.6% PB
34 Andrew Garner T2 Aquatics 2:17.93
 
710 +0.8% PB
35 Paul Degrado Bolles School Sharks 2:18.00
 
701 -4.0%
36 Jose Ochoa Metro Aquatic Club of Miami 2:18.05
 
700
37 Billy Jones Bolles School Sharks 2:18.38
 
701 +0.2% PB
38 Mason Ray Bolles School Sharks 2:18.56
 
644 +1.6% PB
39 Samuel Quintero South Florida Aquatic Club 2:19.19
 
632 -0.8%
40 Alexander Gusev Sarasota YMCA Sharks 2:19.45
 
628 -0.1%
41 Jake Mier Planet Swim Aqua 2:19.53
 
615 -1.5%
42 Carlos Cartagena-Diaz Blue Dolfins 2:19.59
 
625 -4.3%
43 Dominic Bono AK Sharks 2:19.93
 
768 -0.7%
44 Nick Spillers --- (unattached) 2:20.50
 
655 -1.8%
45 Zachary Szmania Sarasota YMCA Sharks 2:20.84
 
602 -0.4%
46 Leo Mateus South Florida Aquatic Club 2:21.13
 
643
47 alex Pike Rocoa of Brevard 2:21.18
 
642 +0.6% PB
48 Roberto Valdes Gulliver Swim Club 2:21.46
 
637 +3.1% SB
49 Ethan Roach Saint Andrew's Swimming 2:21.50
 
644 +0.8% PB
50 Nicholas Cox Bolles School Sharks 2:21.76
 
586 PB
51 Tyler Hanley Blue Dolfins 2:22.00
 
634 -1.0%
52 Jack Hattery Bolles School Sharks 2:22.07
 
626 -1.7%
53 Austin Wheeler Storm Swim Club 2:22.28
 
629 PB
54 Jarod Farrow T2 Aquatics 2:22.60
 
560 PB
55 Garrett Stanley Swim Florida 2:23.25
 
559 -2.3%
56 Xavier Barnes --- (unattached) 2:23.91
 
593 +1.1% SB
57 Nick Rogers Storm Swim Club 2:24.32
 
586
58 David Carrasquillo Blue Dolfins 2:24.80
 
532 -3.8%
59 Parker Schmidt Sarasota YMCA Sharks 2:25.22
 
525 +1.8% SB
60 Paolo Sunyak T2 Aquatics 2:25.92
 
502
61 Matthew Dewey Stone Crabs Swim Team 2:25.93
 
502 PB
Kyle Smithers Storm Swim Club NS
Ryan Lochte Daytona Beach Speed NS
Jonathan Farah South Florida Aquatic Club NS