CollegeSwimming.com

Speedo Champions Series - Gainesville

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2018
  • LCM
  • Gainesville, FL

100 Back Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Ethan Beach --- (unattached) 56.80
 
901 +1.5% PB
2 Miguel Cancel AK Sharks 57.93
  A
854 +1.8% PB
3 Dakota Mahaffey Bolles School Sharks 58.16
 
845 -0.4%
4 Robinson Molina Molina Westminster Academy Swim Club 58.50
 
831 -1.3%
5 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming 58.71
 
822
6 Josh Zuchowski Flood Aquatics Swim Team 59.02
 
981 +1.0% PB
7 Aitor Fungairino Metro Aquatic Club of Miami 1:00.46
 
765 -2.9%
8 Lance Lesage South Florida Aquatic Club 1:02.09
 
797 +1.1% PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Lucas Kravchenko Central Brevard 59.60
 
800 +3.9% SB
10 Trev McGovern Gator Swim Club 59.80
 
792 +3.7% PB
11 Lukas Cote Saint Petersburg Aquatics 1:00.44
 
805 +3.5% SB
12 Joshua Balbi Saint Andrew's Swimming 1:01.32
 
771
13 Martin Baffico Sarasota YMCA Sharks 1:01.49
 
712 -3.8%
14 Steven Rua Swim Florida 1:02.23
 
697 PB
15 Nicholas Cox Bolles School Sharks 1:02.34
 
692 PB
16 Matthew Dieffenthaller --- (unattached) 1:03.21
 
659 +3.7% SB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Garrett Stanley Swim Florida 1:02.36
 
692 +1.1% PB
18 Nixon Hernandez East Coast Aquatic Club 1:02.58
 
670 PB
19 Ian Cooper --- (unattached) 1:03.00
 
667 -1.5%
20 Mason Laur T2 Aquatics 1:03.11
 
758 +2.3% PB
21 Augustus Pastos Gator Swim Club 1:03.40
 
747 +0.3% PB
22 Paolo Sunyak T2 Aquatics 1:03.94
 
619
23 Jorge Ricardo Roche South Florida Aquatic Club 1:03.96
 
618 -1.4%
24 Jonathan Schofield Gator Swim Club 1:04.25
 
608 +0.4% SB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Oscar Madsen T2 Aquatics 1:02.71
 
678 PB
26 Sarsen Whatmore Sarasota YMCA Sharks 1:02.77
 
715 +4.6% PB
27 Ethan Roach Saint Andrew's Swimming 1:02.98
 
763 +0.9% PB
28 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics 1:04.21
 
622 PB
Mason Williams NTC Aquatics 1:04.88
 
692 +0.0% SB
Patrick Doyle Sunrise Swimming 1:04.93
 
691 +0.8% PB
Zi Win Lim Bolles School Sharks 1:05.00
 
632 +5.1% SB
Dominic Miller --- (unattached) 1:06.31
 
641 +1.6% SB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Clark Beach --- (unattached) 57.48
 
873 -3.3%
2 Ethan Beach --- (unattached) 57.57
 
869 +0.1% SB
3 Miguel Cancel AK Sharks 58.13
 
846 +1.5% PB
3 Grady Heath Bolles School Sharks 58.13
 
846 -0.2%
5 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming 58.76
 
820
6 Dakota Mahaffey Bolles School Sharks 58.85
 
816 -1.6%
7 Robinson Molina Molina Westminster Academy Swim Club 59.29
 
799 -2.6%
8 Josh Zuchowski Flood Aquatics Swim Team 1:00.67
 
916 -1.8%
9 Keanan Dols Sarasota YMCA Sharks 1:01.47
 
713 -1.4%
10 Aitor Fungairino Metro Aquatic Club of Miami 1:01.58
 
722 -4.8%
11 Lance Lesage South Florida Aquatic Club 1:01.67
 
813 +1.8% PB
12 Trev McGovern Gator Swim Club 1:01.68
 
718 +0.7% SB
13 Carlos Cartagena-Diaz Blue Dolfins 1:01.69
 
717 -1.9%
14 Lukas Cote Saint Petersburg Aquatics 1:01.88
 
749 +1.2% SB
15 Joshua Balbi Saint Andrew's Swimming 1:01.93
 
747
16 Martin Baffico Sarasota YMCA Sharks 1:02.16
 
686 -4.9%
17 Steven Rua Swim Florida 1:02.22
 
697 PB
18 Nicholas Cox Bolles School Sharks 1:02.28
 
695 PB
19 Lucas Kravchenko Central Brevard 1:02.61
 
682 -1.0%
20 Matthew Dieffenthaller --- (unattached) 1:02.75
 
677 +4.4% SB
21 Garrett Stanley Swim Florida 1:02.90
 
671 +0.3% PB
22 Augustus Pastos Gator Swim Club 1:02.99
 
763 +1.0% PB
23 Mason Laur T2 Aquatics 1:03.00
 
763 +2.4% PB
24 Tyler Hanley Blue Dolfins 1:03.03
 
761 +0.3% PB
25 Cole Parnell Patriot Aquatics (FL) 1:03.26
 
697 +0.9% SB
26 Nixon Hernandez East Coast Aquatic Club 1:03.28
 
644 PB
27 Ian Cooper --- (unattached) 1:03.47
 
650 -2.3%
28 Paolo Sunyak T2 Aquatics 1:03.58
 
632
28 Ryan Gibbons Blue Dolfins 1:03.58
 
741 +0.9% SB
30 Jorge Ricardo Roche South Florida Aquatic Club 1:03.59
 
632 -0.8%
31 Jonathan Schofield Gator Swim Club 1:03.65
 
630 +1.3% SB
32 Ethan Roach Saint Andrew's Swimming 1:03.98
 
726 -0.7%
33 Oscar Madsen T2 Aquatics 1:04.07
 
627 PB
34 Noah Evans Blue Dolfins 1:04.17
 
663 -2.8%
35 Patrick Doyle Sunrise Swimming 1:04.21
 
717 +1.9% PB
36 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics 1:04.39
 
616 PB
37 Dominic Miller --- (unattached) 1:04.48
 
707 +4.3% PB
38 Sarsen Whatmore Sarasota YMCA Sharks 1:04.51
 
650 +2.0% SB
39 Mason Williams NTC Aquatics 1:04.83
 
694 +0.1% SB
39 Jonathan Farah South Florida Aquatic Club 1:04.83
 
586
41 Zi Win Lim Bolles School Sharks 1:04.92
 
635 +5.3% SB
42 Hudson Bishop East Coast Aquatic Club 1:05.03
 
854 PB
43 Xavier Barnes --- (unattached) 1:05.04
 
631 +3.0% PB
44 Jackson Kirk Bolles School Sharks 1:05.07
 
630
44 Miguel Sierra AK Sharks 1:05.07
 
686 +2.8% PB
46 Chris Sylvester Loggerhead Aquatics 1:05.48
 
576 +4.5% PB
47 Ryan Nordheim Saint Andrew's Swimming 1:05.53
 
669 +2.2% PB
48 Jack D'Avi YMCA of South Fl 1:05.54
 
668 +2.5% SB
49 Dante Padron AK Sharks 1:05.77
 
553 +0.7% PB
50 Adam Stumpf Bolles School Sharks 1:06.06
 
555 -1.9%
51 Riley Taylor Flood Aquatics Swim Team 1:06.15
 
646 +0.3% SB
52 Aaron Rodriguez Metro Aquatic Club of Miami 1:06.24
 
588 +2.1% SB
53 Matthew Pokorny Daytona Beach Speed 1:06.47
 
541 +4.2% SB
54 Vittorio Parravano Metro Aquatic Club of Miami 1:06.53
 
577 +1.2% PB
55 alex Pike Rocoa of Brevard 1:06.70
 
571 -3.8%
56 Yender Rojas Metro Aquatic Club of Miami 1:07.17
 
516 +1.3% SB
57 Mason Schmidt Sarasota YMCA Sharks 1:07.20
 
515 +5.5% SB
58 Grant Cioffi Storm Swim Club 1:07.47
 
493 +3.6% PB
59 Jacob Wienants Gulliver Swim Club 1:07.78
 
589 +2.8% SB
Dillon Hillis Bolles School Sharks NS
Steven Behar East Coast Aquatic Club NS
Mason Herbet Blue Dolfins NS