Site logo

Speedo Champions Series - Gainesville

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2018
  • LCM
  • Gainesville, FL

400 Free Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jan Switkowski Gator Swim Club 3:51.31
 
952 -0.1%
2 Khader Baqlah Gator Swim Club 3:56.70
  A
890 +2.9% SB
3 Clark Beach --- (unattached) 3:57.84
 
877 +2.0% PB
4 Drew Clark Sarasota YMCA Sharks 3:58.70
  A
868 +2.7% SB
5 Julian Hill Gator Swim Club 3:59.02
 
873 -0.1%
6 Robert Finke Saint Petersburg Aquatics 4:01.54
 
836 -1.2%
7 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics 4:06.74
 
779 -1.9%
8 Peyton Werner Lane 4 Aquatics 4:07.26
 
782 -0.3%
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Jack VanDeusen --- (unattached) 4:03.22
 
849 +1.9% PB
10 Adrian Aguilar Metro Aquatic Club of Miami 4:06.40
 
792 +3.3% SB
11 Grant Sanders Tbay 4:08.33
 
762
12 Ryan Staunch Swim Florida 4:09.27
 
817 -0.5%
13 Will Smith Saint Petersburg Aquatics 4:10.27
 
742
14 Brendan Peacock Swim Florida 4:10.46
 
771 +6.0% SB
15 Oscar Madsen T2 Aquatics 4:10.74
 
745 +3.1% PB
16 Dale Haney Episcopal AmberJax 4:16.06
 
746 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Nestor Montero Metro Aquatic Club of Miami 4:09.17
 
784 +2.2% PB
18 Sarsen Whatmore Sarasota YMCA Sharks 4:09.27
 
783 -1.1%
19 Joseph Kim Episcopal AmberJax 4:10.22
 
742 +2.1% PB
20 Alexander Gusev Sarasota YMCA Sharks 4:11.93
 
733 +2.2% PB
21 Chance Conde Bolles School Sharks 4:12.00
 
754 -0.0%
22 Dante Padron AK Sharks 4:15.33
 
689 +1.7% PB
23 Aidan Henry Storm Swim Club 4:15.57
 
751 PB
Joseph Brockman Saint Petersburg Aquatics 4:19.86
 
674 -0.4%
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Nico Hernandez-Tome Sarasota YMCA Sharks 4:09.81
 
755 +0.3% SB
26 Timothy Marski Long Island Aquatic Club 4:10.00
 
753 +3.2% SB
27 Zach Brewer Fast Lane Aquatics 4:11.87
 
756 +1.5% PB
28 Andres Wong Metro Aquatic Club of Miami 4:13.20
 
742 -0.8%
29 Matt Molloy T2 Aquatics 4:15.86
 
748
30 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club 4:16.34
 
709 -2.5%
Conor Cranfield Swim Florida 4:17.13
 
735 -0.5%
Jorge Ricardo Roche South Florida Aquatic Club 4:17.41
 
668 +3.6% PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Drew Clark Sarasota YMCA Sharks 4:00.00
 
853 +2.2% SB
2 Jan Switkowski Gator Swim Club 4:00.50
 
847 -4.0%
3 Robert Finke Saint Petersburg Aquatics 4:00.70
 
845 -0.9%
4 Khader Baqlah Gator Swim Club 4:03.11
 
819 +0.3% SB
5 Andrea D'arrigo Gator Swim Club 4:04.03
 
809 -5.2%
6 Santiago Corredor Swim Florida 4:04.69
 
801 -3.8%
7 Clark Beach --- (unattached) 4:05.51
 
793 -1.2%
8 Julian Hill Gator Swim Club 4:05.54
 
801 -2.8%
9 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics 4:06.32
 
784 -1.7%
10 Peyton Werner Lane 4 Aquatics 4:06.58
 
790 -0.0%
11 Jack VanDeusen --- (unattached) 4:07.86
 
798 +0.0% SB
12 Adrian Aguilar Metro Aquatic Club of Miami 4:09.10
 
763 +2.2% SB
13 Will Smith Saint Petersburg Aquatics 4:09.71
 
748 PB
14 Grant Sanders Tbay 4:10.65
 
738
15 Brendan Peacock Swim Florida 4:10.72
 
768 +5.9% SB
16 Ryan Staunch Swim Florida 4:11.01
 
799 -1.2%
17 Oscar Madsen T2 Aquatics 4:11.66
 
736 +2.8% PB
18 Dale Haney Episcopal AmberJax 4:12.23
 
786 PB
19 Joseph Kim Episcopal AmberJax 4:12.46
 
719 +1.2% SB
20 Chance Conde Bolles School Sharks 4:12.51
 
749 -0.2%
21 Sarsen Whatmore Sarasota YMCA Sharks 4:12.87
 
745 -2.6%
22 Nestor Montero Metro Aquatic Club of Miami 4:12.95
 
744 +0.7% PB
23 Alexander Gusev Sarasota YMCA Sharks 4:13.18
 
720 +1.8% PB
24 Joseph Brockman Saint Petersburg Aquatics 4:13.71
 
737 +2.0% PB
25 Dante Padron AK Sharks 4:14.05
 
702 +2.1% PB
26 Aidan Henry Storm Swim Club 4:14.12
 
766 PB
27 Zach Brewer Fast Lane Aquatics 4:14.47
 
729 +0.5% SB
28 Conor Cranfield Swim Florida 4:14.66
 
760 +0.5% PB
29 Andres Wong Metro Aquatic Club of Miami 4:14.92
 
724 -1.4%
30 Nico Hernandez-Tome Sarasota YMCA Sharks 4:15.13
 
700 -1.8%
31 Timothy Marski Long Island Aquatic Club 4:15.84
 
693 +0.9% SB
32 Patrick Doyle Sunrise Swimming 4:15.85
 
748 +1.4% PB
33 Matt Molloy T2 Aquatics 4:16.75
 
739
34 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club 4:16.92
 
704 -2.8%
35 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks 4:17.11
 
671 +1.9% PB
36 Jorge Ricardo Roche South Florida Aquatic Club 4:17.29
 
669 +3.7% PB
37 Patrick Butkovich Club Seminole 4:17.41
 
668
38 Tre'V Monroe North Palm Beach Swim Club 4:17.70
 
729 -0.0%
39 Alex Webster Sarasota YMCA Sharks 4:17.75
 
673 -0.4%
40 Zachary Szmania Sarasota YMCA Sharks 4:17.93
 
671 +1.4% PB
41 Adam Stumpf Bolles School Sharks 4:18.38
 
667 +0.8% PB
42 Andrew Relihan Planet Swim Aqua 4:19.01
 
660 +9.0% SB
43 Tomas Botero Saint Edwards Aquatics 4:19.85
 
652 +0.2% SB
44 James Kim Episcopal AmberJax 4:19.89
 
652
45 Benjamin Cote Saint Petersburg Aquatics 4:19.99
 
706 +2.4% PB
46 Matthew Pokorny Daytona Beach Speed 4:20.02
 
650 -0.9%
47 Jack Poppell Gator Swim Club 4:20.13
 
671 +1.2% SB
48 CJ Kopecki South Florida Aquatic Club 4:20.71
 
635
49 Alexander Bungert Gator Swim Club 4:20.75
 
784 PB
50 Miles Herman Bolles School Sharks 4:20.98
 
641 PB
51 Alejandro Basalo Metro Aquatic Club of Miami 4:21.74
 
625 -0.7%
52 Brandon Parramore Gator Swim Club 4:21.80
 
624
53 Nick Salzone Swim Florida 4:22.12
 
630 PB
54 Dominic Bono AK Sharks 4:23.02
 
761 +0.1% SB
55 Gus Pastos Gator Swim Club 4:24.10
 
665 PB
56 Ted Ho East Coast Aquatic Club 4:24.58
 
606
57 Leo Mateus South Florida Aquatic Club 4:25.58
 
618 +1.6% SB
58 Mason Schmidt Sarasota YMCA Sharks 4:25.59
 
596 +2.4% SB
59 Neil Picon Metro Aquatic Club of Miami 4:27.07
 
603 +3.0% SB
60 Max Miller YMCA of South Fl 4:27.17
 
581 -1.3%
61 Matthew Amor Metro Aquatic Club of Miami 4:28.05
 
572 -2.5%
62 Lucas Kravchenko Central Brevard 4:28.11
 
572 -5.2%
63 Andres Vargas Metro Aquatic Club of Miami 4:28.86
 
586 +2.6% SB
64 Roberto Valdes Gulliver Swim Club 4:29.78
 
577 +4.8% SB
65 Jacob Hyde Gator Swim Club 4:30.90
 
538 -5.9%
66 Parker Schmidt Sarasota YMCA Sharks 4:32.31
 
533 +1.4% SB
67 Alexandro Marquez Pompano Beach Piranhas 4:32.55
 
552 +2.2% SB
68 Jacob Wienants Gulliver Swim Club 4:33.92
 
571 PB
69 Dylan Bechtold Sarasota YMCA Sharks 4:34.58
 
565 -0.6%
70 Austin Wheeler Storm Swim Club 4:36.90
 
544 PB
71 Benjamin Stark NTC Aquatics 4:39.01
 
493 -1.2%
72 Drew Dickson-Sullivan Westminster Academy Swim Club 4:40.92
 
448 -4.9%
Noah Emerson Bolles School Sharks NS
Aitor Fungairino Metro Aquatic Club of Miami NS
Ben Lawless Central Chesapeake Swimming NS
John Sakovich Bolles School Sharks NS
Ethan Thomas Bolles School Sharks NS
Jack Wessell Bolles School Sharks NS
Joshua Zuchowski Flood Aquatics Swim Team NS
Noah Andronescu Central Brevard NS
Connor Jones Central Brevard NS