Site logo

Speedo Champions Series - Gainesville

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2018
  • LCM
  • Gainesville, FL

400 IM Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Mark Szaranek Gator Swim Club 4:21.39
 
948 -0.3%
2 Robert Finke Saint Petersburg Aquatics 4:25.14
 
913 +5.1% SB
3 Miguel Cancel AK Sharks 4:30.92
 
859 +0.4% SB
4 Ross Palazzo Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 4:30.96
 
859 +1.6% SB
5 Ricardo Martinez Clearwater Aquatic Team 4:31.63
 
853 PB
6 Alex Lebed --- (unattached) 4:32.28
 
847 -0.0%
7 Jack Wessell Bolles School Sharks 4:41.17
 
767 -1.4%
8 Jack VanDeusen --- (unattached) 4:41.56
 
797 -2.2%
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Grant Sanders Tbay 4:28.57
 
881
10 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming 4:39.29
 
784
11 Tyler Watson North Florida Swimming, Inc. 4:40.54
 
773 -0.8%
12 Nestor Montero Metro Aquatic Club of Miami 4:40.92
 
802 +4.6% PB
13 Alexander Gusev Sarasota YMCA Sharks 4:42.95
 
752 +1.0% PB
14 Joseph Kim Episcopal AmberJax 4:44.34
 
739
15 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics 4:45.33
 
731 -0.4%
16 Mason Laur T2 Aquatics 4:46.12
 
773 +0.2% PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Julian Hill Gator Swim Club 4:39.25
 
784 PB
18 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks 4:43.49
 
747 +1.2% SB
19 Dylan Brisco Gator Swim Club 4:44.88
 
735 +0.6% PB
20 Will Smith Saint Petersburg Aquatics 4:45.02
 
734 PB
21 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club 4:46.35
 
755 -3.1%
22 Benjamin Cote Saint Petersburg Aquatics 4:46.64
 
768 +2.7% PB
23 Garrett Stanley Swim Florida 4:47.44
 
713 -0.6%
24 Christopher Dieffenthaller --- (unattached) 4:48.09
 
740 +3.5% SB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Jace Crawford Episcopal AmberJax 4:42.91
 
785 +3.6% PB
26 Zachary Szmania Sarasota YMCA Sharks 4:44.88
 
735 +1.2% PB
27 Nico Hernandez-Tome Sarasota YMCA Sharks 4:45.84
 
726 +3.9% SB
28 Paul Degrado Bolles School Sharks 4:46.07
 
757 -0.3%
29 Dominic Bono AK Sharks 4:47.83
 
851 +1.9% PB
30 James Kim Episcopal AmberJax 4:48.13
 
707 PB
31 Steven Rua Swim Florida 4:48.69
 
702 PB
Ryan Staunch Swim Florida 4:53.22
 
712 +0.3% PB
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Miguel Cancel AK Sharks 4:28.39
 
883 +1.3% SB
2 Robert Finke Saint Petersburg Aquatics 4:30.26
 
865 +3.3% SB
3 Mark Szaranek Gator Swim Club 4:34.34
 
828 -5.2%
4 Ricardo Martinez Clearwater Aquatic Team 4:35.53
 
817
5 Jack VanDeusen --- (unattached) 4:36.61
 
841 -0.5%
6 Ross Palazzo Hudson Explorer Aquatic (Ohio) 4:36.97
 
804 -0.6%
7 Alex Lebed --- (unattached) 4:37.41
 
801 -1.9%
8 Santiago Corredor Swim Florida 4:37.57
 
799 -1.5%
9 Jack Wessell Bolles School Sharks 4:38.76
 
788 -0.5%
10 Grant Sanders Tbay 4:39.94
 
778
11 Joshua Zuchowski Flood Aquatics Swim Team 4:40.72
 
913 +0.3% PB
12 Alexander Gusev Sarasota YMCA Sharks 4:41.73
 
762 +1.5% PB
13 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics 4:41.76
 
762 +0.9% SB
14 Joseph Kim Episcopal AmberJax 4:41.99
 
760 PB
15 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming 4:42.05
 
759
16 Mason Laur T2 Aquatics 4:42.28
 
806 +1.6% PB
17 Nestor Montero Metro Aquatic Club of Miami 4:43.12
 
783 +3.9% PB
18 Tyler Watson North Florida Swimming, Inc. 4:43.49
 
747 -1.9%
19 Julian Hill Gator Swim Club 4:44.01
 
742
20 Will Smith Saint Petersburg Aquatics 4:45.68
 
728 PB
21 Garrett Stanley Swim Florida 4:46.36
 
722 -0.2%
22 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks 4:46.78
 
718 +0.1% SB
23 Benjamin Cote Saint Petersburg Aquatics 4:47.58
 
760 +2.4% PB
24 Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics 4:48.01
 
708 -1.8%
25 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club 4:48.24
 
739 -3.7%
26 Dylan Brisco Gator Swim Club 4:48.27
 
706 -0.6%
27 Christopher Dieffenthaller --- (unattached) 4:48.39
 
737 +3.4% SB
28 Jace Crawford Episcopal AmberJax 4:48.43
 
737 +1.7% PB
29 Dominic Bono AK Sharks 4:50.18
 
830 +1.1% PB
30 Zachary Szmania Sarasota YMCA Sharks 4:50.77
 
684 -0.8%
31 Paul Degrado Bolles School Sharks 4:50.99
 
715 -2.0%
32 Nico Hernandez-Tome Sarasota YMCA Sharks 4:51.69
 
677 +2.0% SB
33 Steven Rua Swim Florida 4:51.88
 
675
34 James Kim Episcopal AmberJax 4:52.19
 
672 PB
35 Miles Herman Bolles School Sharks 4:52.41
 
670 +7.3% PB
36 Ryan Staunch Swim Florida 4:52.75
 
716 +0.5% PB
37 Timothy Marski Long Island Aquatic Club 4:52.91
 
666 -0.9%
38 Conor Cranfield Swim Florida 4:53.40
 
711 +0.1% PB
39 Brandon Parramore Gator Swim Club 4:53.61
 
660
40 Nick Spillers --- (unattached) 4:56.41
 
670 PB
41 Aidan Henry Storm Swim Club 4:56.65
 
683
42 Jose Ochoa Metro Aquatic Club of Miami 4:57.02
 
665
43 Jake Mier Planet Swim Aqua 4:57.03
 
632 -0.8%
44 Manuel Lopez Midtown Weston Aquatics 4:57.08
 
664 -1.2%
45 Tyler Hanley Blue Dolfins 4:58.58
 
668
46 Michael Limia --- (unattached) 4:58.59
 
619
47 Hector Paz Metro Aquatic Club of Miami 4:58.62
 
667 +6.3% PB
48 Alex Webster Sarasota YMCA Sharks 4:59.11
 
615 +0.4% PB
49 Wesley Hyde Central Florida Marlins 4:59.90
 
641 +0.1% SB
50 Noah Smith Central Florida Marlins 5:00.84
 
601 +1.2% SB
51 Leo Mateus South Florida Aquatic Club 5:01.64
 
627 -1.6%
52 Miguel Basalo Metro Aquatic Club of Miami 5:02.69
 
586
53 Khader Baqlah Gator Swim Club 5:02.83
 
585 -7.0%
54 Jorge Ricardo Roche South Florida Aquatic Club 5:02.84
 
585 -1.3%
55 Parker Schmidt Sarasota YMCA Sharks 5:04.26
 
574 +1.1% SB
56 Matt Molloy T2 Aquatics 5:04.68
 
618 PB
57 Jack Hattery Bolles School Sharks 5:09.23
 
567
58 Kyle Smithers Storm Swim Club 5:14.41
 
495
59 Jarod Farrow T2 Aquatics 5:20.27
 
452
Raphael Santos Pompano Beach Piranhas NS
Oscar Madsen T2 Aquatics NS
Ryan Lochte Daytona Beach Speed NS