Site logo

Speedo Champions Series - Gainesville

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2018
  • LCM
  • Gainesville, FL

200 Breast Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Chandler Bray Avon Community Swim Team 2:16.60
  A
949 +0.6% SB
2 Kevin Degrijze East Coast Aquatic Club 2:22.56
 
905 +1.5% PB
3 Jared Pike Pipeline Swimmin 2:24.38
 
834 -1.8%
4 Dylan Brisco Gator Swim Club 2:26.88
 
798 -0.0%
5 Julian Hill Gator Swim Club 2:27.94
 
789 -2.0%
6 Teolio Darias Gulliver Swim Club 2:31.27
 
735 +3.7% SB
7 Christopher Dieffenthaller --- (unattached) 2:31.48
 
778 +4.3% SB
8 Marc Rojas South Florida Aquatic Club 2:31.65
 
730 -4.0%
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks 2:28.52
 
774 +1.9% SB
10 Samuel Quintero South Florida Aquatic Club 2:29.94
 
760 +0.2% SB
11 Jack Wessell Bolles School Sharks 2:31.48
 
738 -1.9%
12 John Sakovich Bolles School Sharks 2:32.26
 
721 +2.4% PB
13 Ansen Meyer Bolles School Sharks 2:33.88
 
745 +4.1% SB
14 Jack Hattery Bolles School Sharks 2:34.08
 
742 -2.9%
15 Nicholas Brown Episcopal AmberJax 2:34.55
 
689
16 Austin Wheeler Storm Swim Club 2:36.86
 
712 +2.2% SB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Kyle Liu --- (unattached) 2:36.20
 
533
18 Juan Pablo Pineda South Florida Aquatic Club 2:36.25
 
712 +2.7% PB
19 Xavier Philips East Coast Aquatic Club 2:38.34
 
637
20 Aidan Henry Storm Swim Club 2:38.39
 
691 +6.1% SB
21 Nick Spillers --- (unattached) 2:38.59
 
680
22 Parker Schmidt Sarasota YMCA Sharks 2:38.99
 
635 +2.8% SB
Jarod Farrow T2 Aquatics 2:41.20
 
599
Parker Rosenthal Gulliver Swim Club 2:41.39
 
720 -1.0%
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Anthony Carbone Bolles School Sharks 2:35.66
 
674
26 Zachary Szmania Sarasota YMCA Sharks 2:36.27
 
672 +4.2% PB
27 Ryan Ledo Metro Aquatic Club of Miami 2:40.08
 
620 +5.5% PB
John Paul Handal South Florida Aquatic Club 2:40.63
 
661 -1.5%
Bora Hurst Flood Aquatics Swim Team 2:40.94
 
656 -4.6%
Cornelius McCarthy East Coast Aquatic Club 2:42.31
 
590 -0.7%
Samuel Bauta AK Sharks 2:44.90
 
556 +5.0% SB
Ryan Krejci Loggerhead Aquatics 2:47.09
 
521 -4.6%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Chandler Bray Avon Community Swim Team 2:25.32
 
820 -5.7%
2 Paul Degrado Bolles School Sharks 2:26.33
 
851 -4.1%
3 Jared Pike Pipeline Swimmin 2:26.66
 
801 -3.4%
4 Kevin Degrijze East Coast Aquatic Club 2:27.85
 
829 -2.1%
5 Dylan Brisco Gator Swim Club 2:29.73
 
757 -1.9%
6 Marc Rojas South Florida Aquatic Club 2:29.78
 
756 -2.7%
7 Teolio Darias Gulliver Swim Club 2:30.83
 
742 +4.0% SB
8 Julian Hill Gator Swim Club 2:31.47
 
739 -4.4%
9 Christopher Dieffenthaller --- (unattached) 2:31.94
 
772 +4.0% SB
10 Brett Riley Sarasota YMCA Sharks 2:32.03
 
725 -0.4%
11 Jack Wessell Bolles School Sharks 2:32.04
 
731 -2.2%
12 Chad McGuire Club Seminole 2:32.12
 
723
13 Joshua Zuchowski Flood Aquatics Swim Team 2:32.38
 
841 -2.1%
14 Samuel Quintero South Florida Aquatic Club 2:32.61
 
723 -1.6%
15 Ansen Meyer Bolles School Sharks 2:33.64
 
748 +4.2% SB
16 Jack Hattery Bolles School Sharks 2:34.90
 
731 -3.4%
17 John Sakovich Bolles School Sharks 2:35.55
 
676 +0.3% PB
18 Nicholas Brown Episcopal AmberJax 2:35.80
 
672
19 Austin Wheeler Storm Swim Club 2:36.04
 
723 +2.7% SB
20 Andrew Garner T2 Aquatics 2:36.59
 
715 +2.1% PB
21 Nick Spillers --- (unattached) 2:37.62
 
693
22 Steven Rua Swim Florida 2:38.16
 
646
23 alex Pike Rocoa of Brevard 2:38.27
 
685 -3.6%
24 Xavier Philips East Coast Aquatic Club 2:38.28
 
638
25 Juan Pablo Pineda South Florida Aquatic Club 2:39.11
 
673 +1.0% PB
26 Parker Rosenthal Gulliver Swim Club 2:39.78
 
741 -0.0%
27 Jarod Farrow T2 Aquatics 2:40.00
 
615
28 Sam McCormick Coral Springs Swim Club 2:40.19
 
659 +6.2% PB
29 Kyle Liu --- (unattached) 2:40.27
 
493
30 Parker Schmidt Sarasota YMCA Sharks 2:40.53
 
614 +1.8% SB
31 Aidan Henry Storm Swim Club 2:40.96
 
656 +4.6% SB
32 Daniel Westgate Stone Crabs Swim Team 2:41.05
 
607
33 John Paul Handal South Florida Aquatic Club 2:41.48
 
649 -2.0%
34 Bora Hurst Flood Aquatics Swim Team 2:41.71
 
646 -5.1%
35 Ryan Ledo Metro Aquatic Club of Miami 2:41.83
 
596 +4.5% PB
36 Anthony Carbone Bolles School Sharks 2:41.89
 
589
37 Brandon Parramore Gator Swim Club 2:41.94
 
589 PB
38 Cornelius McCarthy East Coast Aquatic Club 2:42.00
 
594 -0.5%
39 Zachary Szmania Sarasota YMCA Sharks 2:42.69
 
585 +0.3% SB
40 Ryan Krejci Loggerhead Aquatics 2:44.38
 
556 -2.9%
41 Jake Rice Daytona Beach Speed 2:44.80
 
551 +0.4% PB
42 Samuel Bauta AK Sharks 2:45.30
 
550 +4.7% SB
43 Carlos Nava Metro Aquatic Club of Miami 2:45.43
 
589 -0.8%
44 Roberto Valdes Gulliver Swim Club 2:45.75
 
585 +2.2% SB
45 Wilson Ward Coral Springs Swim Club 2:45.84
 
661 PB
46 Dylan Bechtold Sarasota YMCA Sharks 2:46.02
 
589 -1.8%
47 Nicholas Talyanker Bolles School Sharks 2:46.72
 
532 -3.1%
48 Nick Rogers Storm Swim Club 2:47.25
 
565 +3.9% PB
49 Yender Rojas Metro Aquatic Club of Miami 2:47.41
 
523 +3.5% PB
50 Freddie Cole Rocoa of Brevard 2:47.47
 
563 -2.4%
51 Matthew Dewey Stone Crabs Swim Team 2:47.72
 
513 +2.6% SB
52 Steven Behar East Coast Aquatic Club 2:48.23
 
553 -4.7%
53 Philip Moldovanu Wahoos of Wellington 2:49.26
 
548 PB
54 Davion Conley Westminster Academy Swim Club 2:49.41
 
491
55 Xavier Barnes --- (unattached) 2:51.20
 
515 +1.1% SB
Dillon Hillis Bolles School Sharks NS
Mark Szaranek Gator Swim Club NS
Ross Palazzo Hudson Explorer Aquatic (Ohio) NS
Marco Guarente Azura Florida Aquatics NS