Site logo

Speedo Champions Series - Gainesville

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2018
  • LCM
  • Gainesville, FL

200 Breast Women

A Final LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Nicole Hunnewell Golden Panther Aquatics logoGolden Panther Aquatics 2:34.83
865 PB
2 Hannah Burns Gator Swim Club logoGator Swim Club A 2:35.24
859 +5.9% SB
3 Emily Merton Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:38.91
822 PB
4 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:39.89
808 -1.4%
5 Molly Golding South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:41.91
785 +0.7% PB
6 Annie Kyriakidis Hurricane Aquati logoHurricane Aquati 2:43.42
749 -0.6%
7 Shayna fetes Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 2:45.55
721
8 Olivia Peoples Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:48.12
704 -0.9%
B Final LCM
Name Team Time Pts Imp
9 Ally Silvestri Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:41.71
788 PB
10 Anna Auld East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:43.20
768
11 Juliana Lopez Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:45.14
776 +3.6% SB
12 Abigail Leisure Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 2:46.07
727 +2.8% SB
13 Olivia Hernandez Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 2:46.95
715 -0.2%
14 Olivia Dinehart AK Sharks logoAK Sharks 2:47.45
755 +1.0% PB
15 Elise Ballash Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 2:48.02
689 -1.2%
16 Alixandra Roy Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:48.52
683
C Final LCM
Name Team Time Pts Imp
17 Jessica Rodriguez South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:43.61
747
18 Maddie Koutavas Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:47.37
713 +0.3% PB
19 Ryan Flynn East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:48.14
700 +1.9% PB
20 Alyssa Nagle Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 2:49.00
676 +6.4% SB
21 Rachel Moran T2 Aquatics logoT2 Aquatics 2:50.24
676 +2.8% PB
22 Stephanie suarez Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:52.04
650 +2.9% SB
23 Grace Khunduang Windermere Lakers logoWindermere Lakers 2:52.44
649 +1.2% SB
24 Shauna Abair East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:53.10
624 -0.7%
D Final LCM
Name Team Time Pts Imp
25 Jennifer Rodriguez unattached 2:49.62
668 +1.7% SB
26 Marissa Spies unattached 2:49.71
680 +7.8% PB
27 Sasha Ramey Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:50.47
674 +0.5% PB
28 Hailey Jerew AK Sharks logoAK Sharks 2:51.01
651 -1.7%
29 Daniela Kim YMCA of South Fl logoYMCA of South Fl 2:52.91
627 -3.3%
30 Samantha Trodick Sunrise Swimming logoSunrise Swimming 2:53.98
629 +0.7% PB
31 Annalise Eisold T2 Aquatics logoT2 Aquatics 2:55.88
589 +2.0% SB
Valeria Strohmeier Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 3:01.53
536 -1.4%
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts Imp
1 Nicole Hunnewell Golden Panther Aquatics logoGolden Panther Aquatics 2:36.32
844 PB
2 Hannah Burns Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:37.27
831 +4.7% SB
3 Emma Weyant Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:41.67
785 -2.5%
4 Emily Merton Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:42.70
771
5 Molly Golding South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:42.82
773 +0.1% PB
6 Shayna fetes Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 2:43.35
750
7 Olivia Peoples Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:43.70
761 +1.8% SB
7 Annie Kyriakidis Hurricane Aquati logoHurricane Aquati 2:43.70
745 -0.7%
9 Ally Silvestri Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:44.12
756
10 Lizzy White Swim Florida logoSwim Florida 2:45.27
725
11 Anna Auld East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:47.08
717
12 Juliana Lopez Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:47.85
741 +2.1% SB
13 Olivia Dinehart AK Sharks logoAK Sharks 2:48.01
748 +0.6% PB
14 Micaela Sierra Coral Springs Swim Club logoCoral Springs Swim Club 2:48.04
748 -1.3%
15 Abigail Leisure Pipeline Swimmin logoPipeline Swimmin 2:48.15
700 +1.6% SB
16 Olivia Hernandez Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 2:48.56
695 -1.2%
17 Elise Ballash Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 2:49.23
673 -1.9%
18 Alixandra Roy Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:49.27
673
19 Ryan Flynn East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:49.96
677 +0.8% PB
20 Jessica Rodriguez South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:50.18
661
21 Alyssa Nagle Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 2:50.62
656 +5.5% SB
22 Maddie Koutavas Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:50.99
667 -1.9%
23 Grace Khunduang Windermere Lakers logoWindermere Lakers 2:51.16
665 +2.0% PB
24 Rachel Moran T2 Aquatics logoT2 Aquatics 2:51.79
657 +1.9% PB
25 Stephanie suarez Metro Aquatic Club of Miami logoMetro Aquatic Club of Miami 2:52.00
651 +2.9% SB
26 Shauna Abair East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:52.46
632 -0.3%
27 Sasha Ramey Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:53.40
636 -1.2%
28 Daniela Kim YMCA of South Fl logoYMCA of South Fl 2:53.50
619 -3.6%
29 Victoria Hunt Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:53.67
617 +2.8% SB
30 Marissa Spies unattached 2:54.18
623 +5.4% SB
31 Madison Feehery T2 Aquatics logoT2 Aquatics 2:54.45
623 -0.6%
32 Paige MacEachern East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:54.75
619 -0.5%
33 Mikayla Puckett Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 2:55.11
611 +2.8% SB
34 Annalise Eisold T2 Aquatics logoT2 Aquatics 2:55.53
594 +2.2% SB
35 Samantha Trodick Sunrise Swimming logoSunrise Swimming 2:55.84
606 -0.4%
36 Jennifer Rodriguez unattached 2:56.09
587 -2.0%
37 Hailey Jerew AK Sharks logoAK Sharks 2:56.22
585 -4.8%
38 Kelly Schmaedeke Riptide Aquatics logoRiptide Aquatics 2:56.44
582
39 Meghan Cimini Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:56.99
626 -0.6%
40 Elysia Addison Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 2:57.60
584 PB
41 Valeria Strohmeier Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 2:57.75
582 +0.7% SB
42 Taylor Tyle Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:58.94
564 +4.4% PB
43 Abby Nigro YMCA of South Fl logoYMCA of South Fl 2:59.43
562 +2.3% SB
44 Kelsie Craig Storm Swim Club logoStorm Swim Club 2:59.60
556 +4.2% SB
45 Isabella Giresi Wahoos of Wellington logoWahoos of Wellington 2:59.73
558 PB
46 Michaela Avedisian East Coast Aquatic Club logoEast Coast Aquatic Club 2:59.75
558
47 Tanya Thatayatikom Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:59.94
556 +0.2% SB
48 Sarah Alderman Titusville Swim logoTitusville Swim 3:00.28
535 PB
49 Shannon Campbell Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 3:00.60
544
50 Madison Lichtig North Palm Beach logoNorth Palm Beach 3:01.41
522 -3.1%
51 Hannah Lee Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 3:02.36
526 +3.2% SB
52 Daniela Spies Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 3:02.49
509 +3.9% SB
53 Chloe Hernandez Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 3:02.99
553 -1.9%
54 Kamryn Smiley Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 3:03.60
546 -4.3%
55 Tara Leininger North Palm Beach logoNorth Palm Beach 3:03.76
493 +2.6% SB
56 Sarah Gonzalez Rocoa of Brevard logoRocoa of Brevard 3:03.88
543 +2.4% SB
57 Lauren Buddendorff NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 3:03.91
492 +0.2% SB
58 Bianca Degrado Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 3:04.94
496
59 Michelle Cabonce Wahoos of Wellington logoWahoos of Wellington 3:05.13
490
60 Kyleigh Harms Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 3:05.72
483 -8.7%
61 Beverly Muzii Miami Country Day Aquatics logoMiami Country Day Aquatics 3:06.14
516 +1.8% PB
62 Reece Whatmore Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 3:06.15
481
63 Savannah Buch Gator Swim Club logoGator Swim Club 3:07.16
453
64 Alicia Davie Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 3:08.10
455 -0.4%
65 Julia Rosenthal Gulliver Swim Club logoGulliver Swim Club 3:08.82
447 -1.8%
66 Madison Moffitt Gator Swim Club logoGator Swim Club 3:10.31
417 +3.1% SB
Taylor Thomson Storm Swim Club logoStorm Swim Club NS
Guiliana Zerpa Blue Dolfins logoBlue Dolfins NS
Sophie Cox Windermere Lakers logoWindermere Lakers NS
Savanna Faulconer Gator Swim Club logoGator Swim Club NS
Kelly Fertel Gator Swim Club logoGator Swim Club NS