Site logo

Speedo Champions Series - Gainesville

  • Completed
  • Jul. 06–09, 2018
  • LCM
  • Gainesville, FL

200 Fly Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Mason Wilby Gator Swim Club 2:01.34
 
900 -0.6%
2 Cole Crane Episcopal AmberJax 2:01.47
 
905 +4.4% PB
3 Miguel Cancel AK Sharks 2:03.62
 
857 +0.1% SB
4 Mason Laur T2 Aquatics 2:05.10
 
909 PB
5 Jace Crawford Episcopal AmberJax 2:07.04
 
830 PB
6 Nestor Montero Metro Aquatic Club of Miami 2:07.25
 
826 +5.7% PB
7 Braeden Knight Episcopal AmberJax 2:10.47
 
811
8 Martin Baffico Sarasota YMCA Sharks 2:10.89
 
723 +3.6% SB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Peyton Werner Lane 4 Aquatics 2:07.68
 
789 +1.2% PB
10 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club 2:09.46
 
786 -2.1%
11 Nick Salzone Swim Florida 2:10.17
 
744 PB
12 Noah Manera Gator Swim Club 2:11.46
 
713 +2.8% SB
13 Jack VanDeusen --- (unattached) 2:11.88
 
743 +0.4% PB
14 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics 2:12.07
 
710 +4.1% SB
15 Jake Mier Planet Swim Aqua 2:12.47
 
695 -1.5%
16 Miguel Basalo Metro Aquatic Club of Miami 2:12.72
 
691
C Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Jack Wessell Bolles School Sharks 2:12.29
 
706 -0.6%
18 Isaiah Jimenez Gulliver Swim Club 2:12.68
 
772 +1.8% PB
19 Billy Jones Bolles School Sharks 2:13.30
 
761 -0.2%
20 CJ Kopecki South Florida Aquatic Club 2:13.87
 
670
21 Julian Newman Gator Swim Club 2:14.61
 
658 +1.2% PB
22 Adam Stumpf Bolles School Sharks 2:14.87
 
661 +1.0% SB
23 Nick Spillers --- (unattached) 2:15.24
 
684 -0.5%
Alexander Gusev Sarasota YMCA Sharks 2:17.60
 
614 +3.2% PB
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Joshua Balbi Saint Andrew's Swimming 2:11.78
 
744
26 David Gapinski Loggerhead Aquatics 2:12.81
 
770 +8.5% PB
27 Manuel Lopez Midtown Weston Aquatics 2:13.05
 
722
28 Jacob Coutant Storm Swim Club 2:14.03
 
676 +11.3% PB
Roberto Valdes Gulliver Swim Club 2:15.75
 
675
Nick Rogers Storm Swim Club 2:15.77
 
675 +2.3% SB
Jack Poppell Gator Swim Club 2:19.74
 
607 +1.3% SB
Alex Webster Sarasota YMCA Sharks 2:22.87
 
527 -1.4%
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Mason Wilby Gator Swim Club 2:01.68
 
893 -0.9%
1 Maxime Rooney Pleasanton Seahawks 2:01.68
 
893 -0.2%
3 Miguel Cancel AK Sharks 2:02.60
  A
876 +0.9% PB
4 Cole Crane Episcopal AmberJax 2:02.86
 
879 +3.3% PB
5 Mason Laur T2 Aquatics 2:06.41
 
885 PB
6 Jace Crawford Episcopal AmberJax 2:08.44
 
804 PB
7 Nestor Montero Metro Aquatic Club of Miami 2:08.54
 
803 +4.7% PB
8 Braeden Knight Episcopal AmberJax 2:10.17
 
817
9 Martin Baffico Sarasota YMCA Sharks 2:10.20
 
735 +4.1% SB
10 Peyton Werner Lane 4 Aquatics 2:10.30
 
742 -0.9%
11 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club 2:10.97
 
759 -3.3%
12 Nick Salzone Swim Florida 2:12.25
 
707 PB
13 Jack VanDeusen --- (unattached) 2:12.47
 
732 -0.1%
14 Jake Mier Planet Swim Aqua 2:12.51
 
694 -1.5%
15 Miguel Basalo Metro Aquatic Club of Miami 2:12.69
 
691
16 Noah Manera Gator Swim Club 2:12.71
 
691 +1.8% SB
17 Caleb Kravitz Saint Petersburg Aquatics 2:13.12
 
691 +3.3% SB
18 Jack Wessell Bolles School Sharks 2:13.37
 
687 -1.5%
19 Skyler Hamilton West Florida Lightning Aquati 2:13.46
 
678
20 CJ Kopecki South Florida Aquatic Club 2:13.63
 
675
21 Isaiah Jimenez Gulliver Swim Club 2:13.74
 
754 +1.0% PB
22 Billy Jones Bolles School Sharks 2:13.86
 
752 -0.7%
23 Alexander Gusev Sarasota YMCA Sharks 2:14.06
 
675 +5.7% PB
24 Julian Newman Gator Swim Club 2:15.12
 
649 +0.8% SB
25 Nick Spillers --- (unattached) 2:16.17
 
668 -1.2%
26 Adam Stumpf Bolles School Sharks 2:16.41
 
635 -0.1%
27 Manuel Lopez Midtown Weston Aquatics 2:16.42
 
664
28 Joshua Balbi Saint Andrew's Swimming 2:16.52
 
662
29 Jacob Coutant Storm Swim Club 2:16.85
 
627 +9.5% SB
30 David Gapinski Loggerhead Aquatics 2:17.00
 
697 +5.6% PB
31 Nick Rogers Storm Swim Club 2:17.01
 
653 +1.4% SB
32 Jack Poppell Gator Swim Club 2:18.21
 
633 +2.4% SB
33 Josh Benzon Gulf Coast Swim Team 2:18.26
 
632 +1.1% PB
34 Alex Webster Sarasota YMCA Sharks 2:18.50
 
599 +1.7% PB
35 Miles Herman Bolles School Sharks 2:18.67
 
596 +1.5% PB
36 Roberto Valdes Gulliver Swim Club 2:18.74
 
624
37 Miguel Sierra AK Sharks 2:18.78
 
667 +4.2% SB
38 Brandon Parramore Gator Swim Club 2:19.27
 
578
39 Mason Williams NTC Aquatics 2:19.66
 
652 -1.0%
39 Michael Limia --- (unattached) 2:19.66
 
572
41 Tiago Pereira Saint Andrew's Swimming 2:20.33
 
641 PB
42 Joseph Brockman Saint Petersburg Aquatics 2:20.57
 
594
43 Max Miller YMCA of South Fl 2:21.10
 
556 -2.9%
44 Michael Morton Storm Swim Club 2:22.48
 
562 +1.7% PB
45 Alexander Barnes Rocoa of Brevard 2:25.97
 
470
46 Parker Schmidt Sarasota YMCA Sharks 2:26.58
 
468 +5.0% SB
Christopher Dieffenthaller --- (unattached) DQ
Ryan Staunch Swim Florida DQ
Jan Switkowski Gator Swim Club NS
Mark Szaranek Gator Swim Club NS
Alec Dawson Gator Swim Club NS
Keanan Dols Sarasota YMCA Sharks NS
Kevin Degrijze East Coast Aquatic Club NS