Site logo

Wisconsin 13 & Over State SCY Championship

  • Completed
  • Mar. 02–05, 2017
  • SCY
  • Brown Deer, WI

1000 Free Men 17 and Over

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Colin Duffy Badger Aquatic Club (WI) 9:32.72
 
780 PB
2 Isaac Jiardini Schroeder YMCA Swim Team 9:48.89
 
705
3 DJ Nowacki South West Aquatic Team 10:01.39
 
650 0.0%
4 Andrew Derzay Waukesha Express Swim Team 10:10.45
 
611 PB
5 Jeff Nebel OSHY Dolphins 10:16.20
 
587 +5.2% PB
6 Nicholas Woida Lake Country Swim Team 10:21.01
 
567
7 Charlie Phillips Shorewood Swim Club 10:24.50
 
553
8 Samuel Wade Waukesha Express Swim Team 10:33.94
 
515
9 Ian Gatzke Waukesha Express Swim Team 10:39.75
 
492

1000 Free Men 15 - 16

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 John Acevedo Waukesha Express Swim Team 9:21.22
 
851 PB
2 Bryan Fitzgerald West Bend Swim Club 9:26.92
 
824 PB
3 Christian Hedeen Fond du Lac Swim Club 9:34.57
 
788 +2.5% PB
4 Caleb Blischke Waukesha Express Swim Team 9:36.92
 
822 PB
5 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA 9:55.20
 
738
6 Evan Szablewski Shorewood Swim Club 9:58.16
 
725 PB
7 Jack Rohlinger Waukesha Express Swim Team 9:59.71
 
674 PB
8 Andrew Martin Badger Aquatic Club (WI) 10:05.68
 
648 PB
9 Ian Charles Oregon Community Swim Club 10:11.84
 
622
10 Ben Ramminger Madison Aquatic Club 10:11.98
 
665 PB
11 AJ Smith Elmbrook Swim Club 10:18.80
 
636 +2.1% PB
12 Joe Steffel Green Bay YMCA - GBY Aquatics 10:20.58
 
628 0.0%
13 Cody Clauer Lake Country Swim Team 10:23.63
 
573 PB
14 Jacob Burgener DeForest Aquatic Club 10:27.27
 
558 PB
15 Matthew Chan Schroeder YMCA Swim Team 10:31.36
 
541 PB
16 Caleb Vollmers Waukesha Express Swim Team 10:35.38
 
525
17 Carson Niemiec Lake Country Swim Team 10:39.62
 
509 PB
18 Bailey Bleser Waukesha Express Swim Team 10:42.17
 
499
19 Nathan Gupton South West Aquatic Team 10:50.13
 
509 -2.2%
20 Evan Slonac South West Aquatic Team 10:51.61
 
504 PB
Brian Daniels Elmbrook Swim Club DQ

1000 Free Men 13 - 14

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Nate Frucht Badger Aquatic Club (WI) 10:08.60
 
733 PB
2 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team 10:20.08
 
684 PB
3 Samuel Lanham Waukesha Express Swim Team 10:29.65
 
643 PB
4 Joseph McNerney Badger Aquatic Club (WI) 10:32.32
 
632
5 Willy Pinnow Lake Geneva Swim Club 10:35.24
 
620 PB
6 Jesse Drake Madison Aquatic Club 10:35.59
 
619 PB
7 Mason Stimson Menomonee Falls Swim Club 10:36.82
 
707
8 Michael Scripp Green Bay YMCA - GBY Aquatics 10:39.55
 
603 +2.0% PB
9 Nicholas Schuster South West Aquatic Team 10:45.91
 
577 PB
10 Isaac Schroeder Waukesha Express Swim Team 10:52.51
 
551
11 Cory Michalek Waukesha Express Swim Team 10:54.00
 
638
12 Aaron Shibilski South West Aquatic Team 10:56.46
 
536
13 Anthony Connors Schroeder YMCA Swim Team 11:03.42
 
510
14 Conner Clark Stoughton Aqua Racers 11:07.43
 
495
15 Jonathan Pella Schroeder YMCA Swim Team 11:07.63
 
494
16 Brady Basile YMCA at Pabst Farms 11:13.44
 
472
17 Alex Foti Waukesha Express Swim Team 11:16.24
 
462
18 Jacob Litzau South West Aquatic Team 11:34.13
 
399 PB