Site logo

Wisconsin 13 & Over State SCY Championship

  • Completed
  • Mar. 02–05, 2017
  • SCY
  • Brown Deer, WI

400 IM Men 17 and Over

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Paul Delakis Eau Claire YMCA Marlins logoEau Claire YMCA Marlins 3:56.86
841
2 Ben McDade Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 3:57.86
848 PB
3 Maxwell Boehnlein Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 4:10.26
704 +1.7% PB
4 Jackson Madonia Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:10.57
719 +2.8% PB
5 Isaac Jiardini Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 4:10.89
716 PB
6 Tyler Chatterton Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 4:11.07
696 +2.0% PB
7 Drake Horton Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:11.38
711 PB
8 Ryan Ramminger Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 4:15.81
651 -2.0%
9 Luke Delaney Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:18.17
628 0.0%
10 Brandon Niemiec Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 4:19.01
620 +2.3% PB
11 Tyler Wrassman Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 4:21.20
617
12 Samuel Young Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:24.12
590
13 Zach Dahlseng SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 4:24.50
569
14 Jared Chatterton Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 4:25.66
559 +5.0% PB
15 Griffin Rades Pulaski Area Swim Club logoPulaski Area Swim Club 4:26.83
548
16 Nick Thuli Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:39.77
452 0.0%

400 IM Men 15 - 16

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Andrew Rodriguez Ripon Community Swim Club logoRipon Community Swim Club 4:00.51
831 +0.2% PB
2 Bryan Fitzgerald West Bend Swim Club logoWest Bend Swim Club 4:01.28
823 PB
3 Caleb Blischke Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:08.34
801 +2.7% PB
4 Calvin Schilz Pulaski Area Swim Club logoPulaski Area Swim Club 4:12.97
706 PB
5 Hurricane Harris SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 4:17.86
708
6 Samuel Ryf Berlin Barracudas logoBerlin Barracudas 4:18.72
700 PB
7 Nicholas Starr Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 4:20.91
630 0.0%
8 Jack Gorski Swmke logoSwmke 4:26.26
629 +6.8% PB
9 Alec Lanza Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 4:26.87
575 0.0%
10 Drew Nixdorf Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 4:26.88
575 -2.5%
11 Jacob Burgener DeForest Aquatic Club logoDeForest Aquatic Club 4:27.28
571
12 Max Weygandt Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:27.70
616 PB
13 AJ Smith Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 4:27.80
615
14 Evan Szablewski Shorewood Swim Club logoShorewood Swim Club 4:27.89
615 PB
15 Will Lennertz South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 4:28.06
564
16 Santiago Cloud Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 4:28.16
612 +2.7% PB
17 Carson Niemiec Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 4:28.29
562 -0.5%
18 Jason Tuschl Waunakee Wave logoWaunakee Wave 4:29.10
555
19 Rafael Dacosta Eau Claire YMCA Marlins logoEau Claire YMCA Marlins 4:30.43
592 +3.1% PB
20 Bailey Bleser Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:32.55
524
Brennan Hoem OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins NS

400 IM Men 13 - 14

Timed Finals SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Nathan Kim Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:14.87
790 +0.2% PB
2 Samuel Bork MWWM logoMWWM 4:22.56
821 +1.1% PB
3 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:23.04
712 PB
4 Aidan Lohr Baraboo Area Makos logoBaraboo Area Makos 4:23.72
706 PB
5 daniel allard Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 4:24.11
702 +4.5% PB
6 Zach Vinson Waunakee Wave logoWaunakee Wave 4:28.73
659 -1.4%
7 Blake Baertlein Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:33.01
621 PB
8 Mason Stimson Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 4:34.09
714
9 Adam Braunschweig Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 4:39.49
564 -0.4%
10 Nicholas Schuster South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 4:42.13
541 +1.2% PB
11 Isaac Schroeder Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 4:42.62
537
12 Anthony Connors Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 4:44.08
525
13 James Werwie Sun Prairie Stor logoSun Prairie Stor 4:44.28
523
14 Colin Senke Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 4:45.38
615
15 Ian Hirota Waunakee Wave logoWaunakee Wave 4:46.32
607
16 Victor Kostov Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 4:48.91
585 +0.2% PB
17 Jon Wroblewski South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 4:54.52
440
18 Owen Lane Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 5:01.20
486 -1.1%