Site logo

Wisconsin 13 & Over State SCY Championship

  • Completed
  • Mar. 02–05, 2017
  • SCY
  • Brown Deer, WI

100 Back Men 13 - 14

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Alex Moen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 52.67
869 +8.7% PB
2 Brennan Dupont Wausau Area Y Sw logoWausau Area Y Sw 54.12
804 +3.8% PB
3 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 54.33
795 +0.4% PB
4 Samuel Bork MWWM logoMWWM 54.41
885 +3.8% PB
5 Nate Lamers Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 54.51
787 +0.4% PB
6 Aidan Lohr Baraboo Area Makos logoBaraboo Area Makos 54.62
782 +0.9% PB
7 Nathan Kim Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 55.36
750 PB
8 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 55.41
842 +1.4% PB
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 James Pinter LaCrosse Area YMCA logoLaCrosse Area YMCA 54.74
777 +2.9% PB
10 Jacob Trask Southeastern Aquatics / Racine YMCA logoSoutheastern Aquatics / Racine YMCA 55.62
739 +1.4% SB
11 Ming Ong Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 56.08
720 PB
12 Adam Fisher South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 56.63
696 +2.7% PB
13 Zach Vinson Waunakee Wave logoWaunakee Wave 57.24
671 +0.1% PB
14 Ido Korabelnikov Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 57.49
661 +0.2% PB
15 Travis Craig South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 58.49
713 +1.7% PB
16 Ben Saladar Beloit Tide logoBeloit Tide 59.43
675
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Alex Moen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 52.75
865 +8.6% PB
2 Brennan Dupont Wausau Area Y Sw logoWausau Area Y Sw 53.71
822 +4.5% PB
3 Samuel Bork MWWM logoMWWM 53.85
910 +4.8% PB
4 Nolan Scanlan Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 54.21
800 +0.7% PB
5 Nate Lamers Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 54.22
800 +0.9% PB
6 Aidan Lohr Baraboo Area Makos logoBaraboo Area Makos 54.92
769 +0.3% PB
7 Ziyad Saleem Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 55.12
854 +1.9% PB
8 Nathan Kim Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 55.53
743 PB
9 Ming Ong Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 55.69
736 PB
10 Adam Fisher South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 55.81
731 +4.1% PB
11 Jacob Trask Southeastern Aquatics / Racine YMCA logoSoutheastern Aquatics / Racine YMCA 56.04
721 +0.7% SB
12 Ben Saladar Beloit Tide logoBeloit Tide 56.78
783
13 Ido Korabelnikov Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 57.28
669 +0.6% PB
14 Zach Vinson Waunakee Wave logoWaunakee Wave 57.29
669 -0.0%
15 Travis Craig South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 57.49
754 +3.4% PB
16 James Pinter LaCrosse Area YMCA logoLaCrosse Area YMCA 57.59
656 -2.1%
17 Adam Braunschweig Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 57.80
648 +1.3% PB
18 Joe Kroeger Northern Lakes A logoNorthern Lakes A 58.16
633 +0.8% PB
19 Nolan Anderson South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 58.53
711 +4.0% PB
20 Kyle Zerbel Howard Suamico Storm Breakers  logoHoward Suamico Storm Breakers 58.59
616 +2.5% PB
21 Nicholas Elwing Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 58.75
609 PB
22 Jack Barber Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 58.87
604
23 Caden Bjornstad Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 59.30
680 +1.8% PB
24 Michael Scripp Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 59.66
573 +1.6% PB
25 Rhys Gibbs Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 59.70
571 +5.7% PB
26 Colin Senke Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 59.72
663 -0.5%
27 Parker Sonnabend Howard Suamico Storm Breakers  logoHoward Suamico Storm Breakers 1:00.04
558 +1.0% PB
28 Samuel Lanham Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:00.05
558 +2.7% PB
29 Anthony Jacobson Beloit Tide logoBeloit Tide 1:00.35
546 +3.3% PB
30 Scott Tuttle Green Bay Swim Club logoGreen Bay Swim Club 1:00.51
540 +1.8% PB
31 Samuel Larsen Sauk Prairie Aquatic Club logoSauk Prairie Aquatic Club 1:01.07
518
32 Cory Michalek Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:01.22
605 -0.1%
33 Victor Kostov Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 1:01.42
597 -0.3%
34 Ryan Wood Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:01.57
591 +1.3% PB
35 Willy Pinnow Lake Geneva Swim Club logoLake Geneva Swim Club 1:01.70
494 -0.5%
36 Wyatt Dickman Wausau Tide logoWausau Tide 1:03.81
507
Thomas Whowell Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team DQ