Site logo

Wisconsin 13 & Over State SCY Championship

  • Completed
  • Mar. 02–05, 2017
  • SCY
  • Brown Deer, WI

100 Breast Men 13 - 14

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Kaiser Neverman Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 59.93
859 +3.7% PB
2 Charlie Feller Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:00.21
848 +0.8% PB
3 Dylan Webb Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 1:02.94
748 +3.0% PB
4 Christan Frank Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:02.95
747 PB
5 Ethan Dong Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 1:02.96
747 -0.3%
6 Aidan Lohr Baraboo Area Makos logoBaraboo Area Makos 1:03.13
741 PB
7 Alex Moen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:03.54
726 -3.6%
8 Travis Phillips Wausau Tide logoWausau Tide 1:04.40
695
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Young Liang J-Hawk Aquatic Club logoJ-Hawk Aquatic Club 1:01.84
875 +3.3% PB
10 Josh Wu Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 1:03.45
729 PB
11 Nicholas Schuster South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 1:04.90
678 PB
12 Blake Baertlein Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:05.19
667 -0.7%
13 Kyle Franz SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 1:05.32
751 -0.9%
14 Tristan Vieth Eau Claire YMCA Marlins logoEau Claire YMCA Marlins 1:05.55
743 -2.3%
15 John Bonlender Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:05.77
647 +1.4% PB
16 Brady Basile YMCA at Pabst Farms logoYMCA at Pabst Farms 1:06.39
626 +1.1% PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Charlie Feller Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:01.10
815 -0.7%
2 Alex Moen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:01.15
813 +0.3% PB
3 Kaiser Neverman Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 1:01.22
811 +1.6% SB
4 Ethan Dong Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 1:02.18
775 +1.0% PB
5 Christan Frank Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:03.03
744 PB
6 Aidan Lohr Baraboo Area Makos logoBaraboo Area Makos 1:03.38
732 PB
7 Dylan Webb Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 1:03.73
719 +1.8% PB
8 Travis Phillips Wausau Tide logoWausau Tide 1:04.26
700
9 Blake Baertlein Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:04.46
693 +0.4% PB
10 Josh Wu Menomonee Falls Swim Club logoMenomonee Falls Swim Club 1:04.66
686 PB
11 Kyle Franz SPDY - Stevens Point Area YMCA logoSPDY - Stevens Point Area YMCA 1:05.03
761 -0.4%
12 John Bonlender Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:05.09
671 +2.4% PB
13 Young Liang J-Hawk Aquatic Club logoJ-Hawk Aquatic Club 1:05.14
758 -1.9%
14 Tristan Vieth Eau Claire YMCA Marlins logoEau Claire YMCA Marlins 1:05.35
750 -2.0%
15 Brady Basile YMCA at Pabst Farms logoYMCA at Pabst Farms 1:05.51
656 +2.4% PB
16 Nicholas Schuster South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 1:05.70
650 PB
17 Thaddeus Heck Northern Lakes A logoNorthern Lakes A 1:05.73
649 +6.1% PB
18 Tyler Teichmiller Northern Lakes A logoNorthern Lakes A 1:05.83
645 +0.5% PB
19 Payton Rudeen Wausau Tide logoWausau Tide 1:05.95
641 -0.6%
20 Ben Wiegand Sun Prairie Stor logoSun Prairie Stor 1:06.06
637
21 Won-woo Lee Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 1:06.10
636 +1.4% PB
22 Parker Sonnabend Howard Suamico Storm Breakers  logoHoward Suamico Storm Breakers 1:06.54
621 PB
23 Adam Braunschweig Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 1:06.68
616 +2.3% PB
24 Jacob Laux Baraboo Area Makos logoBaraboo Area Makos 1:06.74
614 +4.1% PB
25 Edward Chen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:07.48
677 +0.1% PB
26 Christian Jaeger Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 1:07.80
578
27 Benjamin Keller Ozaukee Aquatics logoOzaukee Aquatics 1:08.12
567
28 Jonathan Pella Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:08.28
562 +1.6% PB
29 Wyatt Dickman Wausau Tide logoWausau Tide 1:08.73
635 +3.7% PB
30 Cole Faust Sun Prairie Stor logoSun Prairie Stor 1:09.15
533
31 Connor Gordon Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 1:09.51
521 +5.8% PB
32 Micah Sweet Shorewood Swim Club logoShorewood Swim Club 1:09.90
509
33 Ian Hirota Waunakee Wave logoWaunakee Wave 1:09.96
595 +4.6% PB
34 Jon Wroblewski South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 1:11.54
457
35 Jacob Litzau South West Aquatic Team logoSouth West Aquatic Team 1:12.33
432 +4.6% PB
36 Ryan Wood Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:12.86
503 +4.0% SB
Benjamin Lorenz Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team NS
Ozan Kalafat Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics NS