Site logo

Wisconsin 13 & Over State SCY Championship

  • Completed
  • Mar. 02–05, 2017
  • SCY
  • Brown Deer, WI

200 Back Men

A Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Jackson Madonia Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:52.81
773 +6.1% PB
2 Joseph Wenszell Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:53.88
750 +1.6% PB
3 Mathew Jansen Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:53.99
740 +1.9% SB
4 Nathan Carlson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:54.06
739 +1.1% PB
5 Conrad Farrell Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:55.71
711 +4.2% PB
6 Max White Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 1:56.10
696 0.0%
7 Philip Fochios Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:56.67
684 +5.4% SB
8 Benjamin Mee Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 2:00.03
615 -1.4%
B Final SCY
Name Team Time Pts. Imp.
9 Tyler Wrassman Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 1:56.56
693
10 Aiden Clark Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 1:56.95
685 PB
11 David Chen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:57.34
677 +3.0% PB
12 Jacob Larsen McFarland Spartan Sharks logoMcFarland Spartan Sharks 1:59.85
625
13 Jordan Allen Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:00.44
607
14 Jared Chatterton Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:00.57
604 +3.8% SB
15 Samuel Kult Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 2:01.01
602
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts. Imp.
1 Mathew Jansen Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:53.13
759 +2.7% PB
2 Nathan Carlson Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:53.37
754 +1.7% PB
3 Jackson Madonia Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:53.80
751 +5.3% PB
4 Conrad Farrell Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:55.36
718 +4.4% PB
5 Philip Fochios Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:56.01
698 +5.9% PB
6 Benjamin Mee Waukesha Express Swim Team logoWaukesha Express Swim Team 1:56.08
696 +2.0% PB
7 Joseph Wenszell Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:56.60
692 -0.8%
8 Max White Green Bay YMCA - GBY Aquatics logoGreen Bay YMCA - GBY Aquatics 1:57.24
672 -1.0%
9 Tyler Wrassman Lake Country Swim Team logoLake Country Swim Team 1:57.30
677
10 David Chen Badger Aquatic Club (WI) logoBadger Aquatic Club (WI) 1:57.70
669 +2.7% SB
11 Aiden Clark Fox Valley Wave Swim Team logoFox Valley Wave Swim Team 1:58.47
653 PB
12 Jacob Larsen McFarland Spartan Sharks logoMcFarland Spartan Sharks 1:59.72
628
13 Isaac Jiardini Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:59.89
625
14 Samuel Kult Elmbrook Swim Club logoElmbrook Swim Club 2:00.53
612
15 Jordan Allen Madison Aquatic Club logoMadison Aquatic Club 2:00.71
601
16 Jared Chatterton Pleasant Prairie Patriots logoPleasant Prairie Patriots 2:02.25
571 +2.5% SB