Site logo

2015 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • LCM
  • Plantation, FL

200 Free Men

A Final LCM
Name Team Time Pts.
1 Daniele Tirabassi Club Seminole logoClub Seminole 1:52.18
880
2 Mateo De Angulo Club Seminole logoClub Seminole 1:52.52
871
3 Julio Galofre Unattached-Florida logoUnattached-Florida 1:53.90
838
4 Carlos Herrera Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:53.95
837 PB
5 Franco Lupoli Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:55.10
810 PB
6 Noah Hensley Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:55.56
800
7 True Sweetser Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:58.25
741
8 Zach Poti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:58.53
765
C Final LCM
Name Team Time Pts.
17 Zachary Bishop Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 1:58.49
736 PB
18 Will Barao South Shore Mill Pond YMCA logoSouth Shore Mill Pond YMCA 1:58.74
980 PB
19 Eric Geunes Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:58.81
759
20 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:59.01
724 PB
21 Connar Patterson Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 2:00.14
699 PB
22 Jason Jung Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:00.34
694
23 Adi Arifovic Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:01.63
749
24 Sebastian Vargas Coral Springs Swim Club logoCoral Springs Swim Club 2:02.72
673 PB
D Final LCM
Name Team Time Pts.
25 Christian Arseneau Mississauga Swimming logoMississauga Swimming 1:56.64
668
26 Viktor Toth Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 1:57.40
760 PB
27 Peter Lin Mississauga Swimming logoMississauga Swimming 1:59.60
620
28 CJ Kopecki South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:00.08
783 PB
29 Mason Wilby Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:01.35
755
30 Bryce Pierce Coral Springs Swim Club logoCoral Springs Swim Club 2:01.96
656 PB
31 Matthew Fisher Boca Raton Swim logoBoca Raton Swim 2:01.98
656
32 Michael Choate Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:03.41
625
Preliminaries LCM
Name Team Time Pts.
1 Noah Hensley Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:54.98
813
2 Mateo De Angulo Club Seminole logoClub Seminole 1:55.15
809
3 Franco Lupoli Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:55.43
803 PB
4 Julio Galofre Unattached-Florida logoUnattached-Florida 1:55.49
801
5 Daniele Tirabassi Club Seminole logoClub Seminole 1:55.91
791
6 Carlos Herrera Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:56.33
782
7 Zach Poti Blue Dolfins logoBlue Dolfins 1:57.49
789 PB
8 True Sweetser Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:57.53
757
9 Nico Medina Pine Crest logoPine Crest 1:57.69
754 PB
10 Fernando Alatorre Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 1:57.71
783 PB
11 Gus Gonzalez Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:58.07
775 PB
12 Yousef Abd El Raouf Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 1:58.14
774 PB
13 Sebastian Melendez Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:58.61
816
13 Noah Zylberberg Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 1:58.61
763
15 Eric Pauls Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:58.63
732
16 Luke Nelson Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 1:58.72
727
17 Eric Geunes Gator Swim Club logoGator Swim Club 1:58.84
758
18 Jason Jung Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 1:59.64
710
19 Will Barao South Shore Mill Pond YMCA logoSouth Shore Mill Pond YMCA 1:59.88
954
20 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 1:59.89
704 PB
21 Zachary Bishop Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 1:59.93
703 PB
22 Adi Arifovic Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:00.12
782
23 John Meisenheimer Unattached-Florida logoUnattached-Florida 2:00.19
695 PB
24 Connar Patterson Exeter Swim Team logoExeter Swim Team 2:00.30
695 PB
25 Sebastian Vargas Coral Springs Swim Club logoCoral Springs Swim Club 2:00.55
720 PB
26 Viktor Toth Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:00.59
689 PB
27 Bryce Pierce Coral Springs Swim Club logoCoral Springs Swim Club 2:00.67
684 PB
28 Mason Wilby Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:00.82
766
29 Matthew Fisher Boca Raton Swim logoBoca Raton Swim 2:00.84
681
30 CJ Kopecki South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:00.97
763 PB
31 Peter Lin Mississauga Swimming logoMississauga Swimming 2:01.01
598
32 Michael Choate Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:01.18
673
33 Christian Arseneau Mississauga Swimming logoMississauga Swimming 2:01.52
591
34 Jhonny Perez Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:01.65
666
35 Noah Mascoll-Gomes Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:01.73
746
36 Christian Garcia Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:01.78
660
37 Warren Massimini Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 2:01.98
689
38 Daniel Young Swim Florida logoSwim Florida 2:02.03
688 PB
39 Zack Chetrat Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:02.11
653
40 Fernando Bohorquez Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:03.16
631
41 Michael Brunelli Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:03.22
662 PB
42 Josh Armond Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 2:03.25
713
43 Stevos Baczek Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:03.32
712
44 Esteban Diaz Velasco Diaz-Velasco South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:03.37
711 PB
45 Maximilian Asnis Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:03.38
711
46 Noah Moniz Bluefish Swim Cl logoBluefish Swim Cl 2:03.47
657 PB
47 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 2:03.53
626
48 Christopher Smith North Shore Swim logoNorth Shore Swim 2:03.61
624
49 Rafael Rodriguez South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:03.64
870
50 Andres Lares Azura Florida Aquatics  logoAzura Florida Aquatics 2:03.93
699 PB
51 Jared Ingram Lake Lytal Lightning logoLake Lytal Lightning 2:04.01
645 PB
52 Nicholas Finley Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:04.28
610
53 Grant Dodge North Palm Beach logoNorth Palm Beach 2:04.42
688 PB
53 Michael Walsh Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:04.42
637 PB
55 Andrew Macdonald Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 2:04.50
606
56 Tyler Zuyus Pompano Beach Piranhas logoPompano Beach Piranhas 2:04.51
741
57 Samuel Asnis Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) logoUnattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:04.77
629
58 Wyatt Matschner Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:04.84
599
59 Juan Diaz South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:04.86
679
60 Jameson Rose Seacoast Swimming Association (MA) logoSeacoast Swimming Association (MA) 2:05.04
592
61 Tanner Cummings Race Aquatics logoRace Aquatics 2:05.08
674
62 Peter Bankes Phoenix Swimming logoPhoenix Swimming 2:05.44
615 PB
63 Devon Major Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 2:05.57
613
64 John Freeman Gael Aquatic Clu logoGael Aquatic Clu 2:05.58
664
65 Matthew Wiefels Jupiter Dragons Swim Team logoJupiter Dragons Swim Team 2:05.66
582
66 Jordan Colon South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:05.67
581
67 Matt Strickland Swim Florida logoSwim Florida 2:05.75
660 PB
68 Patrick Groters Pine Crest logoPine Crest 2:05.76
609
69 lynma01 Lyn Pine Crest logoPine Crest 2:05.80
576
70 Michael Conrad Nu Wave Swim Club logoNu Wave Swim Club 2:06.01
572
71 Drake Gil Boca Raton Swim logoBoca Raton Swim 2:06.20
705
72 Parker Bierman North Palm Beach logoNorth Palm Beach 2:06.60
643 PB
73 Carter Strickland Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 2:06.83
638
74 Bobby Tannhauser Saint Andrew's Swimming logoSaint Andrew's Swimming 2:07.27
549
75 Levi Parsons Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:07.32
628 PB
76 Matthew Quinney Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 2:07.35
577
77 Mickey Kennedy Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:07.77
568
78 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:07.83
618
79 Jake Mier Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 2:08.02
614
80 Jennings McCoy North Shore Swim logoNorth Shore Swim 2:08.09
530
81 Matthew Taddonio Boca Raton Swim logoBoca Raton Swim 2:08.17
560
82 Anton Generalov Pine Crest logoPine Crest 2:08.20
560
83 Dale Gable North Shore Swim logoNorth Shore Swim 2:08.38
524
84 Darrien Heil Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 2:08.41
606 PB
85 Ryan Capote South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:08.71
521
86 Sultan Aliev Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:09.30
509
87 Nick Pacitti Plantation Swim Team logoPlantation Swim Team 2:09.39
586
88 Leo Mateus South Florida Aquatic Club logoSouth Florida Aquatic Club 2:09.41
747
89 Brandun Herbert NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:09.44
535 PB
90 Conor Lynch NTC Aquatics  logoNTC Aquatics 2:09.48
534
91 Daniel Angeles North Miami Swim Team logoNorth Miami Swim Team 2:09.52
502 PB
92 EJ Pineiro-barros YMCA of South Fl logoYMCA of South Fl 2:09.66
531
93 Phillip Stevens Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic 2:10.02
495
94 Cody Leonard Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:10.55
485
95 Dylan Allen Swim Fort Lauderdale logoSwim Fort Lauderdale 2:10.58
482
96 Reilly Maguire Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:10.84
558
97 Nathan McClure Greater Holyoke YMCA logoGreater Holyoke YMCA 2:11.10
553
98 Zachary Ladd North Palm Beach logoNorth Palm Beach 2:11.21
501
99 Juan Imposimato YMCA of South Fl logoYMCA of South Fl 2:11.28
549
100 Nico Ferrara Coral Springs Swim Club logoCoral Springs Swim Club 2:11.46
599
101 Quinn Roth Swim Fast logoSwim Fast 2:11.49
545
102 Maxwell Ambrose Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 2:11.87
488
103 Christian Soderberg Pine Crest logoPine Crest 2:12.09
484
104 Matthew Kronengold Pine Crest logoPine Crest 2:12.81
440
105 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics logoSaint Edwards Aquatics 2:13.73
426
106 Elad Fraiman Swim Fast logoSwim Fast 2:19.87
393
Marcin Cieslak Gator Swim Club logoGator Swim Club DQ
Andre Balhoff Mandarin Aquatic logoMandarin Aquatic NS