CollegeSwimming.com

2015 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • LCM
  • Plantation, FL

400 Free Women

B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Kelsey Hahn Blue Dolfins 4:30.46
 
724 PB
10 Alina Schulhofer Performance Aquatics 4:33.07
 
684
11 Daniella Van Den Berg Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 4:34.28
 
671
12 Isabel Reis Seacoast Swimming Association (MA) 4:36.48
 
648
13 Jillian Barczyk City of Lafayette Aquatics 4:37.49
 
712
14 Audrey Mason Pine Crest 4:37.66
 
649
15 Ellie Sullivan Seacoast Swimming Association (MA) 4:42.14
 
686 PB
16 Lydia Musleh Pine Crest 4:43.62
 
576
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Victoria Miyamoto Pompano Beach Piranhas 4:35.17
 
707
18 Cassidy Blackwin Saint Andrew's Swimming 4:37.49
 
649
19 Madison Rizzo Daytona Beach Speed 4:37.60
 
649 PB
20 Madison Faherty Blue Dolfins 4:40.51
 
651
21 Lacy Phillips Wahoos of Wellington 4:40.74
 
617 PB
22 Sarah Asseraf Swim Fort Lauderdale 4:40.94
 
646 PB
23 Nicole Gomez North Palm Beach Swim Club 4:41.23
 
696
24 Madeline Westover Crimson Aquatics 4:43.06
 
581
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Taylor Darling Bluefish Swim Cl 4:40.30
 
609 PB
26 Andrea Van Den Berg Azura Florida Aquatics 4:41.55
 
609 PB
27 Jesse Tobin Greater Holyoke YMCA 4:42.12
 
634
28 Kylie Herman South Florida Aquatic Club 4:42.88
 
595
29 Audra Duffy Blue Dolfins 4:43.18
 
580 PB
30 Haley Cordery Bluefish Swim Cl 4:43.57
 
588 PB
31 Caroline Batista Seacoast Swimming Association (MA) 4:43.76
 
586 PB
32 Maddy Redding Seacoast Swimming Association (MA) 4:45.65
 
599
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Andreina Pinto Gator Swim Club 4:26.06
 
760
2 Luisa Braga Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 4:27.35
 
759
3 Melissa Marinheiro South Florida Aquatic Club 4:28.02
 
751
4 Kathleen Golding South Florida Aquatic Club 4:28.98
 
804 PB
5 Mary Smutny AK Sharks 4:29.19
 
802
6 Kate Magill Seacoast Swimming Association (MA) 4:29.90
 
764 PB
7 Lindsey Trematerra Gator Swim Club 4:30.94
 
707
8 Alena Kraus Makos Aquatics Club of Gainesville 4:31.12
 
750
9 Kelsey Hahn Blue Dolfins 4:32.80
 
699
10 Alina Schulhofer Performance Aquatics 4:33.28
 
681
11 Lydia Musleh Pine Crest 4:35.63
 
657
12 Daniella Van Den Berg Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 4:35.86
 
654
13 Ellie Sullivan Seacoast Swimming Association (MA) 4:36.05
 
750 PB
14 Jillian Barczyk City of Lafayette Aquatics 4:36.69
 
720
15 Isabel Reis Seacoast Swimming Association (MA) 4:37.05
 
642
16 Rhiannon Jeffrey Phoenix Swimming 4:37.21
 
640
17 Audrey Mason Pine Crest 4:37.24
 
653
18 Victoria Miyamoto Pompano Beach Piranhas 4:37.50
 
682
19 Madison Rizzo Daytona Beach Speed 4:39.55
 
629 PB
20 Cassidy Blackwin Saint Andrew's Swimming 4:39.80
 
626
21 Madison Faherty Blue Dolfins 4:40.17
 
654
22 Sarah Asseraf Swim Fort Lauderdale 4:40.40
 
652 PB
23 Lacy Phillips Wahoos of Wellington 4:40.58
 
619 PB
24 Madeline Westover Crimson Aquatics 4:40.85
 
603
25 Nicole Gomez North Palm Beach Swim Club 4:42.01
 
687
26 Jesse Tobin Greater Holyoke YMCA 4:42.15
 
634
27 Taylor Darling Bluefish Swim Cl 4:42.68
 
585 PB
28 Haley Cordery Bluefish Swim Cl 4:42.98
 
594 PB
29 Andrea Van Den Berg Azura Florida Aquatics 4:43.09
 
594 PB
30 Audra Duffy Blue Dolfins 4:43.11
 
581 PB
31 Kylie Herman South Florida Aquatic Club 4:43.13
 
592
32 Caroline Batista Seacoast Swimming Association (MA) 4:43.37
 
590 PB
33 Maddy Redding Seacoast Swimming Association (MA) 4:43.51
 
620 PB
34 Catherine Erwin Bluefish Swim Cl 4:43.88
 
617 -2.7%
35 Sydnee Aubin Seacoast Swimming Association (MA) 4:43.93
 
616
35 Sabrina Gornisiewicz Pine Crest 4:43.93
 
585 PB
37 April O'Gorman Daytona Beach Speed 4:44.51
 
610 PB
38 Hannah Pariseault Bluefish Swim Cl 4:44.53
 
579
39 Violeta Tumolo Swim Fort Lauderdale 4:44.65
 
660
40 Brooke Jameson North Shore Swim 4:44.66
 
565
41 Avery Witcher Race Aquatics 4:45.61
 
599
42 Alex Griffith Swim Florida 4:45.76
 
566
43 Victoria Van Buskirk Blue Dolfins 4:45.84
 
597
44 Aimee Miller City of Lafayette Aquatics 4:46.16
 
594
45 Tara Leininger North Palm Beach Swim Club 4:46.25
 
593
46 Ty Fell Paducah Swim Team 4:46.47
 
560
47 Ali Petrozza Phoenix Swimming 4:47.19
 
552
48 Aly Pacitti Plantation Swim Team 4:47.31
 
551
49 Emily Wood Race Aquatics 4:47.38
 
551
50 Ashley Herrod Wahoos of Wellington 4:47.53
 
550
51 Maddy McCloskey Greater Holyoke YMCA 4:48.00
 
545
52 Hannah Morris Nu Wave Swim Club 4:48.11
 
626
53 Madeline Ayres North Palm Beach Swim Club 4:48.12
 
626
54 Autumn Ledgin Saint Andrew's Swimming 4:48.16
 
532
55 Meghan Gray Exeter Swim Team 4:48.28
 
542
56 Rachel Landry Phoenix Swimming 4:48.34
 
573
57 Cameron Thomas Swim Fast 4:49.63
 
611
58 Shayne Sipowski North Palm Beach Swim Club 4:50.44
 
523
59 Sophia Bucaro Azura Florida Aquatics 4:52.57
 
503
60 Julia Rucker Phoenix Swimming 4:52.67
 
502
61 Katie Cashin Evolution Aquatics 4:53.22
 
576
62 Brady Estrada NTC Aquatics 4:53.29
 
526
63 Rebecca Battles Jupiter Dragons Swim Team 4:54.22
 
487
64 Kayla Metivier Exeter Swim Team 4:57.82
 
456
65 Caroline Murtagh Phoenix Swimming 4:58.25
 
451
66 Molly Gibson Seacoast Swimming Association (MA) 4:58.63
 
437
67 Elizabeth Hein Bluefish Swim Cl 4:59.42
 
441
68 Victoria Arlen Seacoast Swimming Association (MA) 5:12.91
 
322
Alison Murtagh Phoenix Swimming DQ
Kristyn Popowski Greater Holyoke YMCA DQ
Elizabeth Beisel Unattached-Florida DQ
Victoria Barczyk City of Lafayette Aquatics DQ