Site logo

2015 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • LCM
  • Plantation, FL

100 Breast Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points
1 Felipe Lima Auburn Aquatics 1:01.70
 
977
2 Jorge Murillo Valdes Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:02.64
 
943
3 Marco Guarente Azura Florida Aquatics 1:05.19
 
853 PB
4 Quinn Cassidy Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:05.78
 
833 PB
5 Brian Poon Phoenix Swimming 1:06.76
 
818 PB
6 Raiz Tjon-A-Joe Azura Florida Aquatics 1:07.37
 
798
7 Kameron Sipowski North Palm Beach Swim Club 1:07.68
 
768 PB
8 Joshua Zimmt Bluefish Swim Cl 1:08.59
 
738
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Nicholas D'Innocenzo Gator Swim Club 1:05.79
 
833
10 Marc Rojas South Florida Aquatic Club 1:07.15
 
786
11 Thomas Gallup Exeter Swim Team 1:07.57
 
836 PB
12 Julio Horrego City Of Hialeah Storm 1:07.80
 
828
13 Benjamin Whitty Blue Dolfins 1:08.97
 
790
14 Ryan Graff Pine Crest 1:09.17
 
738 PB
15 Daniel Pereira Azura Florida Aquatics 1:09.18
 
718 PB
16 John Fulginiti Blue Dolfins 1:09.47
 
773
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Joe Turk Phoenix Swimming 1:08.90
 
747 PB
18 Esteban Araya Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:10.11
 
688
19 Brendan Teeters Pine Crest 1:10.39
 
679
20 Jose Pascual-Urriola Coral Springs Swim Club 1:10.63
 
735 PB
21 Cameron Anderson Martin County Aquatics 1:11.92
 
694 PB
22 Christopher Smith North Shore Swim 1:11.96
 
648
23 Wyatt Matschner Blue Dolfins 1:12.27
 
638
24 Kyle Tatton Saint Andrew's Swimming 1:12.38
 
725
D Final LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
25 Mavin Liu Bluefish Swim Cl 1:11.05
 
677 PB
26 Jason Jung Phoenix Swimming 1:12.10
 
643
27 Samuel Hodgman Exeter Swim Team 1:12.50
 
631 PB
28 Will Pannos Phoenix Swimming 1:12.59
 
628
29 Cody Schafer South Louisiana Swim Team 1:12.60
 
627
30 Matthew Quinney Greater Holyoke YMCA 1:13.29
 
651 -0.4%
31 Henrique Yamamoto Coral Springs Swim Club 1:14.03
 
628
32 Samuel Colaiacova Boca Raton Swim 1:14.85
 
558
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Jorge Murillo Valdes Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:02.28
 
956 PB
2 Felipe Lima Auburn Aquatics 1:04.00
 
895
3 Marco Guarente Azura Florida Aquatics 1:05.09
 
857 PB
4 Brian Poon Phoenix Swimming 1:05.93
 
847 PB
5 Quinn Cassidy Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:06.91
 
794 PB
6 Kameron Sipowski North Palm Beach Swim Club 1:07.01
 
791 PB
7 Joshua Zimmt Bluefish Swim Cl 1:07.03
 
790
8 Raiz Tjon-A-Joe Azura Florida Aquatics 1:07.09
 
807
9 Nicholas D'Innocenzo Gator Swim Club 1:07.63
 
770
10 Julio Horrego City Of Hialeah Storm 1:07.67
 
833
11 Thomas Gallup Exeter Swim Team 1:08.38
 
809
12 Marc Rojas South Florida Aquatic Club 1:08.44
 
743
13 Ryan Graff Pine Crest 1:08.63
 
756 PB
14 Daniel Pereira Azura Florida Aquatics 1:08.72
 
734 PB
15 Benjamin Whitty Blue Dolfins 1:08.96
 
790
16 John Fulginiti Blue Dolfins 1:09.18
 
783
17 Joe Turk Phoenix Swimming 1:09.25
 
735 PB
18 Brian Arnaud Coral Springs Swim Club 1:09.87
 
696
19 Esteban Araya Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:10.26
 
683
20 Jose Pascual-Urriola Coral Springs Swim Club 1:10.30
 
746 PB
21 Brendan Teeters Pine Crest 1:10.35
 
680
22 Christopher Smith North Shore Swim 1:10.56
 
692
23 Cameron Anderson Martin County Aquatics 1:11.04
 
722 PB
24 Kyle Tatton Saint Andrew's Swimming 1:11.55
 
752
25 Wyatt Matschner Blue Dolfins 1:11.56
 
660
26 Thomas Hale Azura Florida Aquatics 1:11.63
 
639
27 Mavin Liu Bluefish Swim Cl 1:11.74
 
655 PB
28 Josh Dinardo North Shore Swim 1:11.91
 
649 PB
29 Jason Jung Phoenix Swimming 1:12.18
 
641
30 Will Pannos Phoenix Swimming 1:12.28
 
637
31 Samuel Hodgman Exeter Swim Team 1:12.37
 
635 PB
32 Cody Schafer South Louisiana Swim Team 1:12.96
 
616
33 Samuel Colaiacova Boca Raton Swim 1:13.04
 
614
34 Chris Gross Nu Wave Swim Club 1:13.15
 
610
35 Henrique Yamamoto Coral Springs Swim Club 1:13.28
 
651
36 Matthew Quinney Greater Holyoke YMCA 1:13.50
 
645 -0.7%
37 Francisco Calderon Azura Florida Aquatics 1:13.53
 
579
38 Elad Fraiman Swim Fast 1:13.61
 
687
39 Nicholas Diebold Phoenix Swimming 1:13.72
 
683
40 Tanner Cummings Race Aquatics 1:13.75
 
683
41 Dylan Brisco Lake Lytal Lightning 1:13.87
 
679 PB
42 Taylor Harberson Daytona Beach Speed 1:14.04
 
583 PB
43 Dylan Allen Swim Fort Lauderdale 1:14.18
 
559 PB
44 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics 1:14.22
 
668 PB
45 Mattias Keyser Seacoast Swimming Association (MA) 1:14.23
 
668
46 Fernando Fernandez Gator Swim Club 1:14.64
 
655
47 Max Reich Phoenix Swimming 1:14.69
 
807 PB
47 Alexio Musleh Pine Crest 1:14.69
 
703 PB
49 Maxwell Spurrell Bluefish Swim Cl 1:14.87
 
648
50 Yona Rubin Swim Fort Lauderdale 1:15.18
 
688
51 Jeremy Rockaway Blue Dolfins 1:15.19
 
638
52 Andrew Paul Greater Holyoke YMCA 1:15.23
 
637
53 Jack Higgins Phoenix Swimming 1:15.60
 
626
54 Phillip Stevens Mandarin Aquatic 1:15.71
 
532
55 Christopher Dingfield Unattached-Florida 1:15.91
 
507
56 Raaef Azer Daytona Beach Speed 1:16.20
 
498 PB
57 Sebastian Velandia Blue Marlins of Hialeah Garden 1:16.22
 
517
58 Eric Veit YMCA of South Fl 1:16.33
 
559
59 Elvis Kotikovski Azura Florida Aquatics 1:16.41
 
755
60 Ethan Carter East Coast Swim Team 1:16.76
 
482
61 Forrest Spinney Exeter Swim Team 1:16.86
 
498 +0.5% PB
62 Zachary Dingfield Mandarin Aquatic 1:17.26
 
486
63 Brandun Herbert NTC Aquatics 1:17.45
 
525 PB
64 Christopher Schulte Pompano Beach Piranhas 1:17.52
 
523
65 Christian Cioffi Wahoos of Wellington 1:18.31
 
456
66 EJ Pineiro-barros YMCA of South Fl 1:18.74
 
488
Sultan Aliev Daytona Beach Speed NS
Maxwell Ambrose Daytona Beach Speed NS
Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics NS
John Cipollini Seacoast Swimming Association (MA) NS
Levi Parsons Daytona Beach Speed NS