CollegeSwimming.com

2015 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • LCM
  • Plantation, FL

200 Back Women

B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Emma Whall Seacoast Swimming Association (MA) 2:24.39
  B
771
10 Sophie du Plessis Crimson Aquatics 2:25.72
 
731
11 Lilly Vivado Bluefish Swim Cl 2:26.26
 
723
12 Talisa Lanoe Performance Aquatics 2:26.74
 
715
13 Meghan Gray Exeter Swim Team 2:28.09
 
694
14 Megan Schimansky Coral Springs Swim Club 2:28.90
 
700
15 Catherine Erwin Bluefish Swim Cl 2:29.74
 
687
16 Julia Klier Bluefish Swim Cl 2:30.33
 
659
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Kelley Heron South Florida Aquatic Club 2:27.15
 
728 PB
18 Gianna Spremullo Seacoast Swimming Association (MA) 2:27.84
 
783 PB
19 Georgiana Gardner Seacoast Swimming Association (MA) 2:28.13
 
693
20 Dani Jordan Swim Florida 2:28.93
 
681
21 Sarah Wydra Seacoast Swimming Association (MA) 2:29.87
 
666 PB
22 Lindsey Trematerra Gator Swim Club 2:30.96
 
649 PB
23 Maddy McCloskey Greater Holyoke YMCA 2:34.31
 
599
24 Sydney Dacey Bluefish Swim Cl 2:34.64
 
594
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Sally Alrutz Greater Holyoke YMCA 2:30.30
 
711 PB
26 Yekaterina Aslanidi Gator Swim Club 2:32.46
 
627 PB
27 Maddy Schain AK Sharks 2:32.73
 
708
28 Brady Estrada NTC Aquatics 2:32.81
 
641
29 Courtney Bryant Makos Aquatics Club of Gainesville 2:33.71
 
608
30 Abigail Fischer Evolution Aquatics 2:34.55
 
647
31 Madison Keohane North Shore Swim 2:34.73
 
593
32 Jessica Rodriguez South Florida Aquatic Club 2:39.41
 
524
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points
1 Erin Voss Greater Holyoke YMCA 2:13.46
  A
933
2 Carolina Colorado Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:18.00
 
856
3 Kyra Sarazen Seacoast Swimming Association (MA) 2:21.06
  B
806
4 Fernanda Gonzalez Ramirez Gator Swim Club 2:22.33
 
785
5 Ashley Boddiford Blue Dolfins 2:22.68
  B
780
6 Amanda Tipton Swim Fort Lauderdale 2:24.33
  B
753 PB
7 Ellie Sullivan Seacoast Swimming Association (MA) 2:26.26
 
808 PB
8 Kelly Lajoie Greater Holyoke YMCA 2:26.59
 
717
9 Emma Whall Seacoast Swimming Association (MA) 2:26.64
 
736
10 Meghan Gray Exeter Swim Team 2:26.82
 
714 PB
11 Lilly Vivado Bluefish Swim Cl 2:26.88
 
713
12 Sophie du Plessis Crimson Aquatics 2:26.97
 
711
13 Talisa Lanoe Performance Aquatics 2:27.19
 
708
14 Megan Schimansky Coral Springs Swim Club 2:27.55
 
721
15 Catherine Erwin Bluefish Swim Cl 2:27.92
 
716
16 Julia Klier Bluefish Swim Cl 2:28.63
 
685
17 Alexa Rivera Oxbridge Aquatic Club 2:28.97
 
680 PB
18 Gianna Spremullo Seacoast Swimming Association (MA) 2:29.11
 
763 PB
19 Kelley Heron South Florida Aquatic Club 2:29.22
 
695 PB
19 Georgiana Gardner Seacoast Swimming Association (MA) 2:29.22
 
676
21 Sarah Wydra Seacoast Swimming Association (MA) 2:29.33
 
675 PB
22 Dani Jordan Swim Florida 2:29.50
 
672
23 Lindsey Trematerra Gator Swim Club 2:30.13
 
662 PB
24 Maddy McCloskey Greater Holyoke YMCA 2:30.59
 
655
25 Emily Clements Phoenix Swimming 2:31.37
 
819 PB
26 Callie Breiter Phoenix Swimming 2:31.85
 
812
27 Courtney Bryant Makos Aquatics Club of Gainesville 2:32.05
 
633
28 Caroline Schirmer Saint Andrew's Swimming 2:32.26
 
630
29 Sally Alrutz Greater Holyoke YMCA 2:32.38
 
679
30 Jessica Rodriguez South Florida Aquatic Club 2:32.90
 
620 PB
31 Yekaterina Aslanidi Gator Swim Club 2:33.46
 
612 PB
32 Maddy Schain AK Sharks 2:33.59
 
695
33 Abigail Fischer Evolution Aquatics 2:33.63
 
660
34 Haley Fullerton Gael Aquatic Clu 2:33.82
 
606
35 Brady Estrada NTC Aquatics 2:33.85
 
625
36 Sydney Dacey Bluefish Swim Cl 2:34.20
 
601
37 Rachel Landry Phoenix Swimming 2:34.24
 
619 PB
38 Madison Keohane North Shore Swim 2:34.47
 
596
39 Samantha Stinemire Pine Crest 2:34.57
 
595 PB
40 Marisa Reidemeister Bluefish Swim Cl 2:35.01
 
588
40 Emmy Cronshaw Seacoast Swimming Association (MA) 2:35.01
 
588
42 Brianne Terrence Exeter Swim Team 2:35.07
 
607
43 Grace Horton City of Lafayette Aquatics 2:35.19
 
605 PB
44 Maddie Biron North Shore Swim 2:35.23
 
585
45 Meagan Abad Plantation Swim Team 2:35.25
 
585
46 Sophia Bucaro Azura Florida Aquatics 2:35.32
 
584
47 Hannah Deschenes Exeter Swim Team 2:35.86
 
576
48 Hannah Morris Nu Wave Swim Club 2:36.01
 
659
49 Lauren Buddendorff NTC Aquatics 2:36.22
 
590
50 Julie Cates Blue Dolfins 2:36.35
 
569
51 Elizabeth Hein Bluefish Swim Cl 2:36.49
 
567
52 Sydney Mutschler Wahoos of Wellington 2:36.96
 
560 PB
53 Marissa Cohen East Coast Swim Team 2:37.11
 
558 PB
54 Colleen Mahoney Seacoast Swimming Association (MA) 2:37.18
 
608
55 Sarah Bucaro Azura Florida Aquatics 2:37.19
 
607
56 Shae Clifton Swim Florida 2:37.22
 
575
57 Lacy Phillips Wahoos of Wellington 2:37.42
 
553 PB
58 Marin Mullen Saint Andrew's Swimming 2:37.62
 
550 PB
59 Shelby Jacobson Gulf Coast Swim Team 2:37.82
 
566
60 Katie Paiva Seacoast Swimming Association (MA) 2:37.86
 
598
61 Victoria Van Buskirk Blue Dolfins 2:37.97
 
564
62 Autumn Ledgin Saint Andrew's Swimming 2:38.01
 
544 PB
63 Rachel Cline Race Aquatics 2:38.12
 
543
64 Isabel Roche Exeter Swim Team 2:38.30
 
540
65 Rose Smiddy AK Sharks 2:38.31
 
540
66 Alex Hicks Swim Fort Lauderdale 2:38.55
 
556
67 Amanda Kopas Swim Fort Lauderdale 2:38.80
 
718
68 Mackenzie Day North Shore Swim 2:38.85
 
551
69 Kim Nguyen Gator Swim Club 2:38.88
 
551
70 Maria Burzillo Evolution Aquatics 2:38.92
 
531
71 Madeleine Crean Wahoos of Wellington 2:38.94
 
582 PB
72 Alison Lie Evolution Aquatics 2:39.09
 
529
73 Kathryn Castille City of Lafayette Aquatics 2:39.14
 
613
74 Carly Swanson South Florida Aquatic Club 2:39.22
 
527
75 Jennie Bankes Phoenix Swimming 2:39.32
 
577
76 Chloe Cummings Race Aquatics 2:39.94
 
602
77 Maddy Redding Seacoast Swimming Association (MA) 2:40.25
 
531
78 Gabby Beltrano Coral Springs Swim Club 2:40.39
 
595
79 Hannah Lord Seacoast Swimming Association (MA) 2:40.42
 
561
80 Victoria Abad Plantation Swim Team 2:40.43
 
561
81 Faith Rogers Loggerhead Aquatics 2:40.58
 
508
82 Mackenzie Heather Seacoast Swimming Association (MA) 2:41.48
 
495
83 Kayla Metivier Exeter Swim Team 2:41.81
 
490
84 Haley Nolan Phoenix Swimming 2:42.38
 
482
85 Audra Duffy Blue Dolfins 2:42.47
 
481
86 Alex Lombardi North Shore Swim 2:42.65
 
479
87 Sam D'Alessandro North Shore Swim 2:43.07
 
492
88 Kaitlyn Hunt Blue Dolfins 2:43.10
 
472
89 Skye Downey Plantation Swim Team 2:43.38
 
468
90 Samantha Sutton Race Aquatics 2:43.39
 
553
91 Caitlin Dye Evolution Aquatics 2:43.40
 
468 PB
92 Aimee Miller City of Lafayette Aquatics 2:43.86
 
481 PB
93 Anna Carroll Phoenix Swimming 2:44.73
 
450
94 Grace Cozad Wahoos of Wellington 2:46.28
 
447
95 Jaclyn Pecze Phoenix Swimming 2:48.10
 
405
96 Cameryn Simon City of Lafayette Aquatics 2:49.64
 
384
97 Emily Metivier Exeter Swim Team 2:53.56
 
416
98 Jocelyn Ruiz Blue Marlins of Hialeah Garden 2:56.95
 
490
Morgan Meadows Swim Fort Lauderdale NS
Skye Carey Golden Panther Aquatics NS
Allora Williams Swim Fast NS
Brooke Gest Pompano Beach Piranhas NS
Madison Rizzo Daytona Beach Speed DQ
Haley Cordery Bluefish Swim Cl DQ
Victoria Barczyk City of Lafayette Aquatics DQ
Katie du Plessis Crimson Aquatics DQ
Whittaker-Anne Johnston Saint Andrew's Swimming DQ