Site logo

2015 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • LCM
  • Plantation, FL

200 Back Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points
1 Zach Poti Blue Dolfins 2:03.86
 
939 PB
2 Quinn Cassidy Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:05.42
 
854 PB
3 Michael Choate Bluefish Swim Cl 2:07.34
 
817
4 Joe Turk Phoenix Swimming 2:08.56
 
805 PB
5 Mateo Gonzalez Medina Azura Florida Aquatics 2:10.11
 
764
6 Nicholas Brown Bluefish Swim Cl 2:10.44
 
758 PB
7 Brian Poon Phoenix Swimming 2:12.77
 
726 PB
8 Timothy Wynter South Florida Aquatic Club 2:13.80
 
696
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Kellen Gray Exeter Swim Team 2:09.91
 
768
10 Noah Moniz Bluefish Swim Cl 2:11.73
 
788 PB
11 Fernando Alatorre Azura Florida Aquatics 2:13.71
 
752 PB
12 Patrick Groters Pine Crest 2:13.82
 
750 PB
13 Philippe Marcoux Swim Fort Lauderdale 2:14.60
 
780 PB
14 Zachary Bishop Exeter Swim Team 2:14.95
 
686
15 Alberto Gomez Miami Dade County Aquatic Club 2:17.48
 
729 PB
16 Peter Bankes Phoenix Swimming 2:20.44
 
632 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Matt Strickland Swim Florida 2:14.59
 
781 PB
18 Elvis Kotikovski Azura Florida Aquatics 2:15.23
 
924
19 Esteban Araya Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:16.66
 
644
20 Reilly Maguire Blue Dolfins 2:18.22
 
716 PB
21 Andres Lares Azura Florida Aquatics 2:18.35
 
713 PB
22 Conor Lynch NTC Aquatics 2:18.69
 
663
23 Eric Geunes Gator Swim Club 2:19.09
 
656
24 Michael Walsh Phoenix Swimming 2:23.81
 
575
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Benjamin Whitty Blue Dolfins 2:17.55
 
683
26 Fernando Bohorquez Azura Florida Aquatics 2:18.46
 
613
27 Blaise Wise Nu Wave Swim Club 2:20.12
 
595
28 Jonathan Farah Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:20.32
 
592 PB
29 Nathan Kramer Bluefish Swim Cl 2:20.37
 
633
30 Adi Arifovic Phoenix Swimming 2:21.56
 
657
31 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics 2:23.41
 
540 PB
Yousef Abd El Raouf Lake Lytal Lightning NS
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points
1 Zach Poti Blue Dolfins 2:04.35
 
929 PB
2 Brian Poon Phoenix Swimming 2:08.16
 
812 PB
3 Joe Turk Phoenix Swimming 2:08.52
 
806 PB
4 Quinn Cassidy Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:08.64
 
792
5 Michael Choate Bluefish Swim Cl 2:10.00
 
766
6 Mateo Gonzalez Medina Azura Florida Aquatics 2:10.29
 
761
7 Timothy Wynter South Florida Aquatic Club 2:10.40
 
758 PB
8 Nicholas Brown Bluefish Swim Cl 2:11.11
 
745 PB
9 Kellen Gray Exeter Swim Team 2:11.32
 
741
10 Alberto Gomez Miami Dade County Aquatic Club 2:12.61
 
817 PB
11 Fernando Alatorre Azura Florida Aquatics 2:13.48
 
756 PB
12 Noah Moniz Bluefish Swim Cl 2:13.69
 
752 PB
13 Philippe Marcoux Swim Fort Lauderdale 2:14.35
 
785 PB
14 Austin Critchlow Phoenix Swimming 2:14.38
 
697
15 Zachary Bishop Exeter Swim Team 2:14.80
 
689
16 Patrick Groters Pine Crest 2:15.31
 
723 PB
17 Peter Bankes Phoenix Swimming 2:16.47
 
702 PB
18 Andres Lares Azura Florida Aquatics 2:17.14
 
735 PB
19 Matt Strickland Swim Florida 2:17.15
 
734 PB
20 Elvis Kotikovski Azura Florida Aquatics 2:17.35
 
886
21 Esteban Araya Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:17.59
 
628
22 Reilly Maguire Blue Dolfins 2:18.02
 
719 PB
23 Esteban Diaz Velasco Diaz-Velasco South Florida Aquatic Club 2:18.10
 
718
24 Conor Lynch NTC Aquatics 2:18.23
 
671
25 Jack Carignan Phoenix Swimming 2:18.55
 
765
26 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics 2:19.26
 
610 PB
27 Eric Geunes Gator Swim Club 2:19.39
 
650
28 Michael Walsh Phoenix Swimming 2:19.46
 
649
29 Fernando Bohorquez Azura Florida Aquatics 2:19.66
 
592
30 Juan Lucas South Florida Aquatic Club 2:20.02
 
639
31 Nathan Kramer Bluefish Swim Cl 2:20.14
 
637
32 Julien Pinon Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:20.15
 
637
33 Jonathan Farah Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 2:20.16
 
595 PB
34 Yousef Abd El Raouf Lake Lytal Lightning 2:20.21
 
636 PB
35 Benjamin Whitty Blue Dolfins 2:20.31
 
634
36 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics 2:20.67
 
586 PB
37 Adi Arifovic Phoenix Swimming 2:21.23
 
663
38 Blaise Wise Nu Wave Swim Club 2:21.50
 
572
39 Nicholas Finley Daytona Beach Speed 2:21.64
 
570
40 Juan Imposimato YMCA of South Fl 2:21.77
 
654 PB
41 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club 2:22.09
 
648
42 Nathan Kurr Seacoast Swimming Association (MA) 2:22.23
 
701
43 Stefan Choy Jupiter Dragons Swim Team 2:22.68
 
552
44 Leo Mateus South Florida Aquatic Club 2:22.74
 
791
45 Anton Generalov Pine Crest 2:23.51
 
580
46 Dylan Brisco Lake Lytal Lightning 2:23.68
 
621 PB
47 Jameson Rose Seacoast Swimming Association (MA) 2:23.76
 
523
48 Jared Lubarsky Greater Holyoke YMCA 2:23.79
 
534 PB
49 Robert Catron Blue Dolfins 2:23.92
 
617
50 Thomas Anderson Seacoast Swimming Association (MA) 2:23.96
 
531
51 Karim Khattab City of Lafayette Aquatics 2:24.21
 
527
51 Harrison Shockley Phoenix Swimming 2:24.21
 
527
53 Andreas Rintel Oxbridge Aquatic Club 2:24.63
 
520
54 Andrew Hodge Seacoast Swimming Association (MA) 2:24.88
 
656
55 Neel Sekar Bluefish Swim Cl 2:25.34
 
508
56 John Freeman Gael Aquatic Clu 2:25.38
 
593
57 Max Blanch Phoenix Swimming 2:25.52
 
505
58 Tyler Zuyus Pompano Beach Piranhas 2:26.30
 
632
59 Stevos Baczek Phoenix Swimming 2:26.77
 
570
60 Nick D'Andrea Seacoast Swimming Association (MA) 2:27.04
 
566
61 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning 2:27.81
 
469
62 Carter Strickland Loggerhead Aquatics 2:27.88
 
552
63 Geoffrey lo Phoenix Swimming 2:27.92
 
508
64 Ryan Reidemeister Bluefish Swim Cl 2:28.26
 
546
65 Kyle Martens Race Aquatics 2:28.56
 
446
66 Nathan McClure Greater Holyoke YMCA 2:28.62
 
540
67 Matt Jones Seacoast Swimming Association (MA) 2:29.14
 
448 PB
68 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics 2:29.63
 
524 PB
69 Edmond Giang Evolution Aquatics 2:30.28
 
666
70 Thomas Alger Bluefish Swim Cl 2:30.30
 
430
71 Kenny Cordoves Blue Marlins of Hialeah Garden 2:32.02
 
540
72 John Lalime Saint Edwards Aquatics 2:32.54
 
436
73 Andrew DeStaebler Gael Aquatic Clu 2:33.67
 
379
74 Alexander Sullivan Evolution Aquatics 2:33.73
 
378
Connar Patterson Exeter Swim Team DQ
Mason Wilby Gator Swim Club DQ
Nicholas D'Innocenzo Gator Swim Club NS