CollegeSwimming.com

2015 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • LCM
  • Plantation, FL

100 Free Women

B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Alena Kraus Makos Aquatics Club of Gainesville 58.73
 
800 PB
10 Lilly Vivado Bluefish Swim Cl 59.31
 
762
11 Kelly Harrington Boca Raton Swim 59.62
 
745 PB
12 Dorian McMenemy Evolution Aquatics 59.71
 
741 PB
13 Catharine COOPER GOMEZ Coral Springs Swim Club 59.80
 
752 PB
14 Catalina Mendieta Performance Aquatics 1:00.32
 
715
15 Isabel Reis Seacoast Swimming Association (MA) 1:00.64
 
701
16 Ansley Baker North Shore Swim 1:00.77
 
695 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Elizabeth Zubero Swim Fort Lauderdale 1:00.07
 
725
18 Kaitlyn Hunt Blue Dolfins 1:00.22
 
722 PB
19 Ashley Boddiford Blue Dolfins 1:00.39
 
715 PB
20 Leanne McMaster Baylor Swim Club 1:00.50
 
707
21 Sloane Sizemore Pompano Beach Piranhas 1:00.79
 
756
22 Jen Secrest North Palm Beach Swim Club 1:00.98
 
782 PB
23 Melissa Marinheiro South Florida Aquatic Club 1:01.26
 
675
24 Arianna Ortiz Lake Lytal Lightning 1:04.67
 
537
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Hannah Burns Gator Swim Club 59.63
 
745 PB
26 Caroline Nava Pine Crest 1:00.90
 
690
27 Haley Cordery Bluefish Swim Cl 1:00.93
 
689 PB
28 Maddy Redding Seacoast Swimming Association (MA) 1:00.99
 
701 PB
29 Lydia Musleh Pine Crest 1:01.04
 
684
30 Marisa Reidemeister Bluefish Swim Cl 1:01.47
 
666
31 Courtney Bryant Makos Aquatics Club of Gainesville 1:03.03
 
602
Allora Williams Swim Fast NS
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Sandrine Mainville Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 55.78
 
920
2 Michelle Williams Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 56.38
 
892 PB
3 Katarina Filova Planet Swim Aqua 57.26
 
851 PB
4 Hannah Riordan Auburn Aquatics 57.98
 
818
5 Rhiannon Jeffrey Phoenix Swimming 58.28
 
804
6 Alina Schulhofer Performance Aquatics 58.67
 
787 PB
7 Erin Voss Greater Holyoke YMCA 58.81
 
784 PB
8 Kyra Sarazen Seacoast Swimming Association (MA) 59.06
 
770
9 Angela Pan Mississauga Swimming 59.62
 
666
10 Fabiana Ingram Lake Lytal Lightning 59.64
 
744 PB
11 Kelsey Hahn Blue Dolfins 59.75
 
739
12 Lilly Vivado Bluefish Swim Cl 59.86
 
738
13 Alena Kraus Makos Aquatics Club of Gainesville 59.97
 
745
14 Catharine COOPER GOMEZ Coral Springs Swim Club 1:00.06
 
741 PB
15 Hrafnhildur Luthersdottir Gator Swim Club 1:00.10
 
724
16 Kelly Harrington Boca Raton Swim 1:00.19
 
720 PB
17 Catalina Mendieta Performance Aquatics 1:00.23
 
718
18 Patricia Casellas Azura Florida Aquatics 1:00.36
 
713
19 Isabel Reis Seacoast Swimming Association (MA) 1:00.47
 
708
20 Ansley Baker North Shore Swim 1:00.62
 
702 PB
21 Caroline Simmons Performance Aquatics 1:00.69
 
699
23 Jen Secrest North Palm Beach Swim Club 1:00.83
 
789 PB
22 Dorian McMenemy Evolution Aquatics 1:00.83
 
693 PB
24 Elizabeth Zubero Swim Fort Lauderdale 1:00.89
 
690
25 Sloane Sizemore Pompano Beach Piranhas 1:00.90
 
751
26 Ashley Boddiford Blue Dolfins 1:00.94
 
691 PB
27 Kaitlyn Hunt Blue Dolfins 1:01.03
 
687 PB
28 Leanne McMaster Baylor Swim Club 1:01.16
 
679
29 Arianna Ortiz Lake Lytal Lightning 1:01.24
 
675 PB
31 Haley Cordery Bluefish Swim Cl 1:01.32
 
672 PB
30 Melissa Marinheiro South Florida Aquatic Club 1:01.32
 
672
32 Maddy Redding Seacoast Swimming Association (MA) 1:01.37
 
685
33 Hannah Burns Gator Swim Club 1:01.39
 
669 PB
34 Lydia Musleh Pine Crest 1:01.54
 
663
34 Luisa Braga Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:01.54
 
666
36 Emiliana Pelaez YMCA of South Fl 1:01.57
 
665 PB
37 Caroline Nava Pine Crest 1:01.58
 
661
38 Courtney Bryant Makos Aquatics Club of Gainesville 1:01.60
 
660 PB
39 Bella Garbacz Phoenix Swimming 1:01.66
 
673 PB
40 Allora Williams Swim Fast 1:01.67
 
719 PB
41 Angela Cicenia Azura Florida Aquatics 1:01.69
 
657
42 Marisa Reidemeister Bluefish Swim Cl 1:01.72
 
655
43 Madison Rizzo Daytona Beach Speed 1:01.74
 
658 PB
44 Madison Floyd Blue Dolfins 1:01.80
 
655 PB
45 Kahra Williams Gator Swim Club 1:01.86
 
650 PB
46 Natalia Kaczor Greater Holyoke YMCA 1:01.99
 
647
47 Kelley Heron South Florida Aquatic Club 1:02.01
 
658
48 Fatimah Westbrook Pompano Beach Piranhas 1:02.02
 
646
49 Sydnee Aubin Seacoast Swimming Association (MA) 1:02.12
 
654 PB
50 Jillian Barczyk City of Lafayette Aquatics 1:02.17
 
698 PB
51 Morgan Meadows Swim Fort Lauderdale 1:02.20
 
650
52 Sam D'Alessandro North Shore Swim 1:02.40
 
642
53 Dani Jordan Swim Florida 1:02.41
 
627
54 Callie Breiter Phoenix Swimming 1:02.45
 
790 PB
55 Alli Kopas Swim Fort Lauderdale 1:02.51
 
626
56 Maddie Biron North Shore Swim 1:02.53
 
622
57 Audrey Duvall Seacoast Swimming Association (MA) 1:02.54
 
636
57 Taylor Grabenhorst Blue Dolfins 1:02.54
 
625 PB
59 Gianna Spremullo Seacoast Swimming Association (MA) 1:02.58
 
715 PB
60 Allyson Schwarz Daytona Beach Speed 1:02.61
 
634 PB
61 Sophia Smith Phoenix Swimming 1:02.64
 
621
62 Rose Smiddy AK Sharks 1:02.73
 
617
63 Cassidy Smith North Shore Swim 1:02.80
 
611
64 Corinne Carbone Evolution Aquatics 1:02.81
 
614
65 Rachel Cline Race Aquatics 1:02.85
 
609
66 Felicia Lombardi North Shore Swim 1:02.89
 
622 PB
66 Shayne Sipowski North Palm Beach Swim Club 1:02.89
 
610 PB
68 Whittaker-Anne Johnston Saint Andrew's Swimming 1:02.91
 
607 PB
69 Abigail Martin Bluefish Swim Cl 1:02.97
 
619
69 Madeline Westover Crimson Aquatics 1:02.97
 
604
71 Cassidy Blackwin Saint Andrew's Swimming 1:03.00
 
603
72 Audrey Mason Pine Crest 1:03.04
 
604 PB
73 Abigail Fischer Evolution Aquatics 1:03.05
 
661
73 Aly Pacitti Plantation Swim Team 1:03.05
 
601
75 Hannah Trieschmann Wahoos of Wellington 1:03.09
 
614 PB
76 Dani Gomez Pine Crest 1:03.12
 
613
77 Miranda An Phoenix Swimming 1:03.16
 
597
77 Jesse Tobin Greater Holyoke YMCA 1:03.16
 
611
79 Samantha Breistol Performance Aquatics 1:03.23
 
597
80 Grace Cozad Wahoos of Wellington 1:03.24
 
608 PB
81 Camila Manrique Plantation Swim Team 1:03.31
 
591
82 April O'Gorman Daytona Beach Speed 1:03.32
 
605 PB
83 Delaney Biro Coral Springs Swim Club 1:03.48
 
678 PB
84 Kelly Gest Pompano Beach Piranhas 1:03.55
 
596
85 Miriyam Ghali Pine Crest 1:03.57
 
580
86 Rachel Landry Phoenix Swimming 1:03.61
 
593 PB
86 Brooke Jameson North Shore Swim 1:03.61
 
579
88 Haley Nolan Phoenix Swimming 1:03.68
 
576 PB
89 Jennie Bankes Phoenix Swimming 1:03.71
 
635 PB
90 Verania Andrade Wahoos of Wellington 1:03.73
 
634
91 Sally Alrutz Greater Holyoke YMCA 1:03.74
 
634 PB
92 Grace Cavanaugh Evolution Aquatics 1:03.78
 
666 PB
92 Samantha Kilcoyne Evolution Aquatics 1:03.78
 
666
94 Lindsay Rife Blue Dolfins 1:03.81
 
574 PB
95 Sarah Jacobs Seacoast Swimming Association (MA) 1:03.82
 
573 PB
96 Abolade Oyetunji South Florida Aquatic Club 1:03.86
 
583
97 Lindsey Sauer Coral Springs Swim Club 1:03.93
 
566
98 Racine Ross Azura Florida Aquatics 1:03.99
 
578 -0.1%
99 Kelsey Cordery Bluefish Swim Cl 1:04.00
 
578
100 Lizzy White Swim Florida 1:04.04
 
562 PB
100 Nicole Gomez North Palm Beach Swim Club 1:04.04
 
655
102 Meagan Abad Plantation Swim Team 1:04.14
 
558
103 Catalina Galea Berraud Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:04.15
 
557
103 Kaylie Manecke Daytona Beach Speed 1:04.15
 
572
105 Andrea Van Den Berg Azura Florida Aquatics 1:04.18
 
559
106 Madelyn Snodgrass Planet Swim Aqua 1:04.20
 
558 PB
107 Sabrina Gornisiewicz Pine Crest 1:04.24
 
557
108 Rachel Cherelstein North Palm Beach Swim Club 1:04.25
 
647
109 Taylor Anderson Spartan (FL) Aquatic Club 1:04.27
 
553 PB
110 Violeta Tumolo Swim Fort Lauderdale 1:04.28
 
646
111 Frances Morales Boca Raton Swim 1:04.31
 
554 PB
112 Natalya Wozab Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:04.32
 
554 PB
112 Kayla Stevens East Coast Swim Team 1:04.32
 
551
114 Carly Swanson South Florida Aquatic Club 1:04.40
 
548
115 Sophia Oliva Plantation Swim Team 1:04.45
 
546
116 Grace Horton City of Lafayette Aquatics 1:04.53
 
557 PB
117 Kathryn Castille City of Lafayette Aquatics 1:04.57
 
634 +0.8% PB
118 Sabrina Foster Greater Holyoke YMCA 1:04.61
 
543
119 Kaley Creighton Boca Raton Swim 1:04.66
 
538
120 Margaret Gholston Race Aquatics 1:04.72
 
628
121 Camryn Hudson Lake Lytal Lightning 1:04.83
 
546
122 Kim Nguyen Gator Swim Club 1:04.94
 
541
123 Shannon McLaughlin Bluefish Swim Cl 1:04.95
 
527
124 Katherine Smith North Shore Swim 1:05.05
 
523
125 Nicole Hunnewell Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:05.08
 
522
126 Maddy Schain AK Sharks 1:05.14
 
612
127 Julie Cates Blue Dolfins 1:05.42
 
512
128 Star Fassler South Florida Aquatic Club 1:05.45
 
511
129 Sarah Bucaro Azura Florida Aquatics 1:05.60
 
561
130 Sophia Bucaro Azura Florida Aquatics 1:05.62
 
504
131 Ashley Herrod Wahoos of Wellington 1:05.65
 
503
132 Samantha Riley Synan Greater Holyoke YMCA 1:05.71
 
498
133 Maria Burzillo Evolution Aquatics 1:05.72
 
497
134 Madeleine Crean Wahoos of Wellington 1:05.85
 
551
135 Emily Trieschmann Wahoos of Wellington 1:05.98
 
762
136 Lindsay Manganiello AK Sharks 1:06.45
 
470
137 Alexis Yribarren Boca Raton Swim 1:06.49
 
483
138 Adrienne Aponte Pine Crest 1:06.50
 
469
139 Liz Travieso South Florida Aquatic Club 1:06.70
 
475
140 Jillian Contich Pine Crest 1:06.77
 
462
141 Margaret Miao AK Sharks 1:07.29
 
715
142 Caitlin Dye Evolution Aquatics 1:07.47
 
434
143 Lilliana Calero South Florida Aquatic Club 1:07.56
 
433
144 Ashley Duritsa Boca Raton Swim 1:07.60
 
443
145 Alicja Zielinski Pompano Beach Piranhas 1:07.76
 
481
146 Shelby Jacobson Gulf Coast Swim Team 1:08.10
 
425
147 Alex Hicks Swim Fort Lauderdale 1:08.75
 
403
148 Omaira German Blue Marlins of Hialeah Garden 1:12.41
 
273
149 Victoria Arlen Seacoast Swimming Association (MA) 1:13.86
 
232
Hailey Jerew AK Sharks NS
Alyssa Stark Unattached-Florida NS
Madison Faherty Blue Dolfins NS
Sophia Cumming Performance Aquatics NS
Skye Carey Golden Panther Aquatics NS
Julia Klier Bluefish Swim Cl DQ
Victoria Barczyk City of Lafayette Aquatics DQ