Site logo

2015 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • LCM
  • Plantation, FL

100 Fly Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points
1 Pawel Korzeniowski Poland logo 52.77
 
841
2 Pavel Sankovich Club Seminole 52.78
 
973
3 Albert Subirats Auburn Aquatics 54.11
 
913
4 Mateo Gonzalez Medina Azura Florida Aquatics 55.37
 
858 PB
5 William Pisani Lake Lytal Lightning 55.59
 
864
5 Roberto Gomez Unattached-Southeastern (LSC) 55.59
 
849 PB
7 Zack Chetrat Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 56.27
 
819
8 Maxwell Miranda Bluefish Swim Cl 56.82
 
887 PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Carlos Herrera Azura Florida Aquatics 55.97
 
832
10 Julio Galofre Unattached-Florida 56.64
 
804
11 Zach Poti Blue Dolfins 57.22
 
834
12 Sidrell Williams Saint Andrew's Swimming 57.52
 
767
13 Julien Pinon Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 57.55
 
821 PB
14 Connar Patterson Exeter Swim Team 57.84
 
769 PB
15 Noah Hensley Blue Dolfins 58.18
 
739
16 Nicholas Brown Bluefish Swim Cl 58.25
 
736
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Mason Wilby Gator Swim Club 58.53
 
815
18 Zachary Bishop Exeter Swim Team 58.82
 
728 PB
19 Raiz Tjon-A-Joe Azura Florida Aquatics 58.92
 
724
20 Viktor Toth Daytona Beach Speed 58.99
 
721
21 Jared Williams Nu Wave Swim Club 59.03
 
720
22 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning 59.07
 
718 PB
23 Bryce Pierce Coral Springs Swim Club 1:00.60
 
642
Jhonny Perez Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) DQ
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Josh Dinardo North Shore Swim 59.38
 
706 PB
26 Fernando Bohorquez Azura Florida Aquatics 59.58
 
682 PB
27 Christian Schoen Phoenix Swimming 59.69
 
768
28 Ricardo Miranda-Casallas Daytona Beach Speed 59.87
 
686 PB
29 Cade Fuxan Nu Wave Swim Club 1:00.12
 
676
30 Mavin Liu Bluefish Swim Cl 1:00.23
 
672
31 Antonio Perez Blue Marlins of Hialeah Garden 1:00.32
 
653 PB
32 Andrew Macdonald Seacoast Swimming Association (MA) 1:00.71
 
653
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Pavel Sankovich Club Seminole 53.72
 
931
2 Pawel Korzeniowski Poland logo 55.05
 
741
3 Albert Subirats Auburn Aquatics 55.51
 
852
4 Mateo Gonzalez Medina Azura Florida Aquatics 55.78
 
840 PB
5 William Pisani Lake Lytal Lightning 56.17
 
839
6 Zack Chetrat Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 56.29
 
819
7 Roberto Gomez Unattached-Southeastern (LSC) 56.32
 
817 PB
8 Maxwell Miranda Bluefish Swim Cl 56.42
 
903 PB
9 Carlos Herrera Azura Florida Aquatics 56.59
 
806
10 Julio Galofre Unattached-Florida 56.72
 
800
11 Zach Poti Blue Dolfins 56.79
 
853 PB
12 Noah Hensley Blue Dolfins 57.17
 
781
13 Nicholas Brown Bluefish Swim Cl 57.33
 
775 PB
14 Sidrell Williams Saint Andrew's Swimming 57.53
 
766
15 Julien Pinon Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 57.55
 
821 PB
16 Connar Patterson Exeter Swim Team 57.86
 
768 PB
17 Mason Wilby Gator Swim Club 57.96
 
839
18 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning 58.11
 
757 PB
19 Raiz Tjon-A-Joe Azura Florida Aquatics 58.41
 
745
20 Jhonny Perez Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 59.05
 
719 PB
21 Viktor Toth Daytona Beach Speed 59.18
 
714
22 Zachary Bishop Exeter Swim Team 59.59
 
697
23 Bryce Pierce Coral Springs Swim Club 59.62
 
681 PB
24 Jared Williams Nu Wave Swim Club 59.74
 
691
25 Christian Schoen Phoenix Swimming 59.79
 
764
26 Cade Fuxan Nu Wave Swim Club 59.80
 
689
27 Fernando Bohorquez Azura Florida Aquatics 59.83
 
672 PB
28 Mavin Liu Bluefish Swim Cl 1:00.04
 
679 PB
29 John Meisenheimer Unattached-Florida 1:00.37
 
651
30 Ricardo Miranda-Casallas Daytona Beach Speed 1:00.39
 
665 PB
31 Josh Dinardo North Shore Swim 1:00.41
 
664
32 Andrew Macdonald Seacoast Swimming Association (MA) 1:00.44
 
663
33 Antonio Perez Blue Marlins of Hialeah Garden 1:00.49
 
646 PB
34 Yousef Abd El Raouf Lake Lytal Lightning 1:00.53
 
700
35 Matt Strickland Swim Florida 1:00.57
 
733 PB
36 Matt Jones Seacoast Swimming Association (MA) 1:00.74
 
651 PB
37 Kellen Gray Exeter Swim Team 1:00.76
 
636
38 Christopher Dingfield Unattached-Florida 1:00.78
 
635
39 Will Pannos Phoenix Swimming 1:00.80
 
649
40 Brendan Teeters Pine Crest 1:00.82
 
633 PB
41 CJ Kopecki South Florida Aquatic Club 1:00.93
 
719 PB
42 Joshua Zimmt Bluefish Swim Cl 1:01.05
 
624
43 Sebastian Vargas Coral Springs Swim Club 1:01.06
 
679
44 Parker Bierman North Palm Beach Swim Club 1:01.10
 
712 PB
45 Eric Pauls Seacoast Swimming Association (MA) 1:01.15
 
635
46 Matthew Wiefels Jupiter Dragons Swim Team 1:01.18
 
634
47 Joao Silveira Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:01.34
 
628
48 Eric Geunes Gator Swim Club 1:01.43
 
664
49 Nico Medina Pine Crest 1:01.47
 
623
50 Esteban Araya Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:01.54
 
605
51 Jason Jung Phoenix Swimming 1:01.67
 
615 PB
52 Alfredo Mesa South Florida Aquatic Club 1:01.72
 
653
53 Drake Gil Boca Raton Swim 1:01.79
 
765
54 Ben Koros Loggerhead Aquatics 1:01.87
 
593
55 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics 1:01.91
 
606 PB
56 Koki White Race Aquatics 1:01.96
 
589
57 Andy Endress Greater Holyoke YMCA 1:01.99
 
603
58 Joshua Stoute Swim Fast 1:02.02
 
756
59 Jared Ingram Lake Lytal Lightning 1:02.19
 
635 PB
60 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics 1:02.20
 
595 PB
61 Daniel Angeles North Miami Swim Team 1:02.31
 
576
62 Daniel Lobaton Vargas Azura Florida Aquatics 1:02.38
 
588
63 Quinn Roth Swim Fast 1:02.39
 
662
64 Samuel Hodgman Exeter Swim Team 1:02.47
 
585
65 Otavio Metzker Boca Raton Swim 1:02.49
 
569 PB
66 Sam Lippmann Seacoast Swimming Association (MA) 1:02.57
 
656
67 Felipe Farias Farias Plantation Swim Team 1:02.58
 
581 PB
68 lynma01 Lyn Pine Crest 1:02.62
 
564 PB
69 Michael Bartley North Shore Swim 1:02.65
 
578
70 Michael Walsh Phoenix Swimming 1:02.72
 
615
71 Kevin Shi Evolution Aquatics 1:02.81
 
572
72 Zachary Dingfield Mandarin Aquatic 1:02.90
 
569
73 Jake Mier Planet Swim Aqua 1:02.95
 
641
74 Francisco Calderon Azura Florida Aquatics 1:03.02
 
549
75 Diego Mateus Blue Marlins of Hialeah Garden 1:03.06
 
637 PB
76 Nathan Kramer Bluefish Swim Cl 1:03.23
 
596
77 Henrique Yamamoto Coral Springs Swim Club 1:03.24
 
595 PB
78 Mickey Kennedy Blue Dolfins 1:03.38
 
590
79 Maximilian Asnis Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:03.39
 
625
80 Cody Leonard Blue Dolfins 1:03.50
 
546
81 Jorge Murillo Valdes Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:03.58
 
528
81 Juan Diaz South Florida Aquatic Club 1:03.58
 
617
83 Kenny Cordoves Blue Marlins of Hialeah Garden 1:03.62
 
695
84 Christian Cioffi Wahoos of Wellington 1:03.65
 
541
85 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics 1:03.69
 
613 PB
86 Nathan Kurr Seacoast Swimming Association (MA) 1:03.72
 
691 -0.2%
87 Jack Carignan Phoenix Swimming 1:03.75
 
690
88 Brayan Perez Blue Marlins of Hialeah Garden 1:03.80
 
688
89 Sebastian Velandia Blue Marlins of Hialeah Garden 1:03.86
 
533 PB
89 Chelsea Davis Pine Crest 1:03.86
 
533 PB
91 Robert Catron Blue Dolfins 1:03.91
 
605
92 Max Blanch Phoenix Swimming 1:03.95
 
530
93 Sultan Aliev Daytona Beach Speed 1:03.99
 
528
94 Christopher Smith North Shore Swim 1:04.04
 
526
95 Kevin Silva North Shore Swim 1:04.15
 
508
96 Maxwell Ambrose Daytona Beach Speed 1:04.17
 
561 PB
97 Lorenzo Carmona Mandarin Aquatic 1:04.71
 
487
98 Matthew Taddonio Boca Raton Swim 1:04.79
 
538
99 Jeremy Rockaway Blue Dolfins 1:04.86
 
570
100 Alexio Musleh Pine Crest 1:05.40
 
629 PB
101 Akinyinka George-Taylor Crimson Aquatics 1:05.69
 
540
102 Taylor Harberson Daytona Beach Speed 1:05.70
 
467
103 Ivan Light Martin County Aquatics 1:06.17
 
489
104 Ryan Capote South Florida Aquatic Club 1:06.25
 
448
105 Maxwell Spurrell Bluefish Swim Cl 1:06.30
 
519
106 Raaef Azer Daytona Beach Speed 1:06.48
 
425
107 Zachary Ladd North Palm Beach Swim Club 1:06.64
 
472
108 Scott Clark Swim Fort Lauderdale 1:07.54
 
389 PB
109 Jonathan Rodriguez Blue Marlins of Hialeah Garden 1:12.30
 
255
Marcin Cieslak Gator Swim Club DQ
Levi Parsons Daytona Beach Speed DQ
Coleman Kramer Saint Edwards Aquatics NS