CollegeSwimming.com

2015 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • LCM
  • Plantation, FL

100 Fly Women

B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Alena Kraus Makos Aquatics Club of Gainesville 1:03.32
 
831 PB
10 Katarina Filova Planet Swim Aqua 1:04.71
 
761 PB
11 Catalina Mendieta Performance Aquatics 1:05.01
 
751
12 Tyla Martin Pine Crest 1:05.48
 
735
13 Patricia Casellas Azura Florida Aquatics 1:05.71
 
727
14 Kelly Lajoie Greater Holyoke YMCA 1:06.08
 
714
15 Hannah Burns Gator Swim Club 1:06.59
 
697
16 Racine Ross Azura Florida Aquatics 1:07.32
 
694 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Sophie du Plessis Crimson Aquatics 1:05.75
 
726
18 Julia Degregorio Seacoast Swimming Association (MA) 1:06.36
 
705 PB
19 Catherine Erwin Bluefish Swim Cl 1:06.60
 
718
20 Dorian McMenemy Evolution Aquatics 1:06.84
 
688
21 Fabiana Ingram Lake Lytal Lightning 1:06.87
 
687
22 Sydnee Aubin Seacoast Swimming Association (MA) 1:07.40
 
691 PB
23 Abigail Martin Bluefish Swim Cl 1:07.48
 
689 PB
24 Kelly Harrington Boca Raton Swim 1:07.91
 
653
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Madison Floyd Blue Dolfins 1:07.09
 
682
26 Sarah Asseraf Swim Fort Lauderdale 1:07.82
 
677 PB
26 Corinne Carbone Evolution Aquatics 1:07.82
 
658 PB
28 Kahra Williams Gator Swim Club 1:07.99
 
650 PB
29 Anna Carroll Phoenix Swimming 1:08.37
 
640 PB
30 Taylor Darling Bluefish Swim Cl 1:08.55
 
631
31 Kelsey Hahn Blue Dolfins 1:09.06
 
615 PB
32 Miriyam Ghali Pine Crest 1:09.40
 
604
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points
1 Alia Atkinson South Florida Aquatic Club 1:01.65
 
870
2 Carolina Colorado Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:02.08
 
854
3 Claire Donahue Unattached-Kentucky 1:02.72
 
831
4 Isabel Reis Seacoast Swimming Association (MA) 1:03.12
 
817
5 Monica Babits Mississauga Swimming 1:03.49
 
685
6 Laura Gutierrez Auburn Aquatics 1:03.78
 
794 PB
7 Emma Whall Seacoast Swimming Association (MA) 1:04.16
 
802 PB
8 Rhiannon Jeffrey Phoenix Swimming 1:04.38
 
773
8 Hrafnhildur Luthersdottir Gator Swim Club 1:04.38
 
773
10 Alena Kraus Makos Aquatics Club of Gainesville 1:04.60
 
787 PB
11 Catalina Mendieta Performance Aquatics 1:04.88
 
755
12 Katarina Filova Planet Swim Aqua 1:05.21
 
744
13 Tyla Martin Pine Crest 1:05.36
 
739
14 Kelly Lajoie Greater Holyoke YMCA 1:05.73
 
726
15 Racine Ross Azura Florida Aquatics 1:05.81
 
745 PB
16 Hannah Burns Gator Swim Club 1:06.06
 
715
17 Patricia Casellas Azura Florida Aquatics 1:06.11
 
713
18 Sophie du Plessis Crimson Aquatics 1:06.15
 
712
19 Fabiana Ingram Lake Lytal Lightning 1:06.56
 
698
20 Catherine Erwin Bluefish Swim Cl 1:06.72
 
714
21 Julia Degregorio Seacoast Swimming Association (MA) 1:06.97
 
684 PB
22 Abigail Martin Bluefish Swim Cl 1:07.06
 
703 PB
23 Dorian McMenemy Evolution Aquatics 1:07.09
 
680
24 Kelly Harrington Boca Raton Swim 1:07.14
 
678
25 Sydnee Aubin Seacoast Swimming Association (MA) 1:07.17
 
699 PB
26 Sarah Asseraf Swim Fort Lauderdale 1:07.31
 
694 PB
27 Madison Floyd Blue Dolfins 1:07.34
 
674
28 Corinne Carbone Evolution Aquatics 1:07.47
 
669 PB
29 Kahra Williams Gator Swim Club 1:07.50
 
666 PB
30 Anna Carroll Phoenix Swimming 1:07.73
 
661 PB
31 Kelsey Hahn Blue Dolfins 1:07.81
 
656 PB
32 Miriyam Ghali Pine Crest 1:08.06
 
648
33 Taylor Darling Bluefish Swim Cl 1:08.10
 
646
34 Ali Petrozza Phoenix Swimming 1:08.12
 
646 PB
35 Shannon McLaughlin Bluefish Swim Cl 1:08.23
 
642
36 Kim Nguyen Gator Swim Club 1:08.25
 
663
37 Caroline Nava Pine Crest 1:08.28
 
640
38 Jordan MacDonald Titusville Swim 1:08.33
 
641
39 Brady Estrada NTC Aquatics 1:08.38
 
659
40 Alyssa Stark Unattached-Florida 1:08.47
 
683
41 Jen Secrest North Palm Beach Swim Club 1:08.60
 
714 PB
42 Avery Witcher Race Aquatics 1:08.78
 
645
42 Sophia Smith Phoenix Swimming 1:08.78
 
626
44 Sophia Mazzarelli Phoenix Swimming 1:08.93
 
621
45 Callie Breiter Phoenix Swimming 1:08.94
 
782 PB
46 Sam D'Alessandro North Shore Swim 1:08.97
 
639
47 Kaitlyn Hunt Blue Dolfins 1:09.10
 
616 PB
48 Meagan Abad Plantation Swim Team 1:09.18
 
611 PB
49 Delaney Biro Coral Springs Swim Club 1:09.27
 
692
49 Samantha Breistol Performance Aquatics 1:09.27
 
610
51 Katie du Plessis Crimson Aquatics 1:09.29
 
656
52 Haley Cordery Bluefish Swim Cl 1:09.30
 
607
53 Miranda An Phoenix Swimming 1:09.35
 
605 PB
54 Marin Mullen Saint Andrew's Swimming 1:09.41
 
605 PB
55 Alyvia Petrozza Phoenix Swimming 1:09.48
 
649
56 Kylie Herman South Florida Aquatic Club 1:09.50
 
600 PB
57 Natalya Wozab Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:09.52
 
602 PB
58 Faith Rogers Loggerhead Aquatics 1:09.55
 
601
59 Samantha Riley Synan Greater Holyoke YMCA 1:09.60
 
597
59 Acadia Rubin North Palm Beach Swim Club 1:09.60
 
646
61 Camryn Hudson Lake Lytal Lightning 1:09.73
 
615
62 Samantha Kilcoyne Evolution Aquatics 1:09.74
 
677
63 Madeline Westover Crimson Aquatics 1:09.75
 
592
64 Jessica Rodriguez South Florida Aquatic Club 1:09.82
 
592
65 Elizabeth Hein Bluefish Swim Cl 1:10.24
 
577
66 Sydney Dacey Bluefish Swim Cl 1:10.37
 
572
67 Bella Pittinger Coral Springs Swim Club 1:10.48
 
590 PB
68 Quinn Connor Plantation Swim Team 1:10.55
 
569 PB
69 Taylor Grabenhorst Blue Dolfins 1:10.61
 
567 PB
70 Sally Alrutz Greater Holyoke YMCA 1:10.67
 
611
71 Katie Idskou Seacoast Swimming Association (MA) 1:10.71
 
610
72 Sarah Jacobs Seacoast Swimming Association (MA) 1:10.73
 
563
73 Haley Synan Greater Holyoke YMCA 1:10.83
 
560
74 Haley Gula Bluefish Swim Cl 1:10.86
 
557
75 Julie Cates Blue Dolfins 1:10.88
 
558
76 Katie Cashin Evolution Aquatics 1:10.89
 
640
77 Yekaterina Aslanidi Gator Swim Club 1:10.90
 
558
78 Natasha Testa South Florida Aquatic Club 1:10.96
 
556 PB
79 Ardin Grabenhorst Blue Dolfins 1:10.99
 
574
80 Emily McQuaid Bluefish Swim Cl 1:11.23
 
545
81 Mia Marquez Pompano Beach Piranhas 1:11.27
 
592
82 Hannah Lord Seacoast Swimming Association (MA) 1:11.35
 
590
83 Rosie Gary Race Aquatics 1:11.36
 
543
84 Kayla Metivier Exeter Swim Team 1:11.70
 
532
85 Sydney Mutschler Wahoos of Wellington 1:11.77
 
528 PB
86 Alison Lie Evolution Aquatics 1:11.86
 
525 PB
87 Bella Garbacz Phoenix Swimming 1:11.92
 
572
88 Allison Vizzi City of Lafayette Aquatics 1:11.94
 
523 PB
89 Madelyn Snodgrass Planet Swim Aqua 1:12.02
 
522
90 Natalia Kaczor Greater Holyoke YMCA 1:12.15
 
518
91 Taylor Anderson Spartan (FL) Aquatic Club 1:12.22
 
514
92 Kyleigh Barao Bluefish Swim Cl 1:12.26
 
515
93 Cameron Thomas Swim Fast 1:12.44
 
591
94 Rachel Cherelstein North Palm Beach Swim Club 1:12.50
 
589 PB
95 Ashley Cozad Wahoos of Wellington 1:12.94
 
576
96 Madeline Ayres North Palm Beach Swim Club 1:13.18
 
568
97 Haley Nolan Phoenix Swimming 1:13.28
 
481
98 Jocelyn Ruiz Blue Marlins of Hialeah Garden 1:13.52
 
657
99 Kelly Secrest North Palm Beach Swim Club 1:13.66
 
491
100 Victoria Van Buskirk Blue Dolfins 1:14.20
 
475
101 Ashley Crouse Performance Aquatics 1:14.30
 
472 PB
102 Lindsay Rife Blue Dolfins 1:14.42
 
449
103 Amanda Kopas Swim Fort Lauderdale 1:14.51
 
631
104 Alex Lombardi North Shore Swim 1:15.86
 
405
105 Omaira German Blue Marlins of Hialeah Garden 1:16.03
 
400
106 Allyson Schwarz Daytona Beach Speed 1:21.28
 
277
107 Shelby Crookes Jupiter Dragons Swim Team 1:26.92
 
143
Leanne McMaster Baylor Swim Club DQ
Lara Jackson Auburn Aquatics NS
Amanda Tipton Swim Fort Lauderdale DQ
Fernanda Gonzalez Ramirez Gator Swim Club DQ
Danielle Gordon Loggerhead Aquatics DQ