Site logo

2015 Speedo Champions Series - Plantation, FL

  • Completed
  • Mar. 12–15, 2015
  • LCM
  • Plantation, FL

100 Back Men

A Final LCM
Rank Name Team Time Points
1 Pavel Sankovich Club Seminole 56.47
 
915
2 Albert Subirats Auburn Aquatics 56.71
 
905 PB
3 Zach Poti Blue Dolfins 57.80
 
912 PB
4 Timothy Wynter South Florida Aquatic Club 58.93
 
813
5 Joe Turk Phoenix Swimming 59.29
 
812 PB
6 Brian Poon Phoenix Swimming 59.33
 
810 PB
7 William Pisani Lake Lytal Lightning 59.58
 
800
8 Nicholas Brown Bluefish Swim Cl 1:00.03
 
769 PB
B Final LCM
Rank Name Team Time Points
9 Kellen Gray Exeter Swim Team 58.93
 
813
10 Mateo Gonzalez Medina Azura Florida Aquatics 59.19
 
803 PB
11 Noah Hensley Blue Dolfins 59.25
 
800 PB
12 Connar Patterson Exeter Swim Team 59.39
 
808 PB
13 Michael Choate Bluefish Swim Cl 1:00.63
 
745
14 Philippe Marcoux Swim Fort Lauderdale 1:01.04
 
838 PB
15 Matthew England Seacoast Swimming Association (MA) 1:01.40
 
715
16 Zachary Bishop Exeter Swim Team 1:01.50
 
725 PB
C Final LCM
Rank Name Team Time Points
17 Alberto Gomez Miami Dade County Aquatic Club 1:00.71
 
851 PB
18 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming 1:00.81
 
847 PB
19 Noah Moniz Bluefish Swim Cl 1:01.07
 
781 PB
20 Austin Critchlow Phoenix Swimming 1:02.45
 
688
21 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics 1:02.54
 
685 PB
22 Esteban Diaz Velasco Diaz-Velasco South Florida Aquatic Club 1:02.73
 
773
23 Yousef Abd El Raouf Lake Lytal Lightning 1:02.88
 
711 PB
24 Benjamin Whitty Blue Dolfins 1:05.13
 
628
D Final LCM
Rank Name Team Time Points
25 Viktor Toth Daytona Beach Speed 1:00.93
 
747 PB
26 Mason Wilby Gator Swim Club 1:01.15
 
834
27 Andres Lares Azura Florida Aquatics 1:02.70
 
774 PB
28 Elvis Kotikovski Azura Florida Aquatics 1:02.97
 
930
29 Peter Lin Mississauga Swimming 1:03.21
 
554
30 Juan Lucas South Florida Aquatic Club 1:04.94
 
635
31 Reilly Maguire Blue Dolfins 1:05.28
 
678 PB
32 Esteban Velasquez Azura Florida Aquatics 1:05.41
 
566
Preliminaries LCM
Rank Name Team Time Points
1 Pavel Sankovich Club Seminole 57.32
 
879
2 Albert Subirats Auburn Aquatics 57.96
 
853
3 Brian Poon Phoenix Swimming 58.73
 
835 PB
4 Zach Poti Blue Dolfins 58.81
 
871 PB
5 William Pisani Lake Lytal Lightning 59.10
 
820
6 Timothy Wynter South Florida Aquatic Club 59.33
 
797
7 Nicholas Brown Bluefish Swim Cl 59.39
 
795 PB
8 Joe Turk Phoenix Swimming 59.43
 
806 PB
9 Quinn Cassidy Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 59.58
 
787
10 Kellen Gray Exeter Swim Team 59.71
 
782
11 Mateo Gonzalez Medina Azura Florida Aquatics 1:00.07
 
768
12 Michael Choate Bluefish Swim Cl 1:00.65
 
745
13 Marcin Cieslak Gator Swim Club 1:00.70
 
743
14 Matthew England Seacoast Swimming Association (MA) 1:00.93
 
734
15 Noah Hensley Blue Dolfins 1:00.94
 
733
16 Zachary Bishop Exeter Swim Team 1:01.15
 
738 PB
17 Philippe Marcoux Swim Fort Lauderdale 1:01.33
 
827 PB
18 Connar Patterson Exeter Swim Team 1:01.34
 
731
19 Noah Moniz Bluefish Swim Cl 1:01.52
 
763 PB
20 Ethan Chestang Loggerhead Aquatics 1:01.72
 
716 PB
21 Alberto Gomez Miami Dade County Aquatic Club 1:01.79
 
809 PB
22 Nicholas Sharp Saint Andrew's Swimming 1:02.40
 
785 PB
23 Esteban Diaz Velasco Diaz-Velasco South Florida Aquatic Club 1:02.86
 
768
24 Austin Critchlow Phoenix Swimming 1:02.88
 
672
25 Yousef Abd El Raouf Lake Lytal Lightning 1:02.97
 
708 PB
26 Benjamin Whitty Blue Dolfins 1:03.23
 
698
27 Elvis Kotikovski Azura Florida Aquatics 1:03.38
 
915
28 Mason Wilby Gator Swim Club 1:03.40
 
747
29 Peter Lin Mississauga Swimming 1:03.45
 
548
30 Andres Lares Azura Florida Aquatics 1:03.52
 
743 PB
31 Esteban Velasquez Azura Florida Aquatics 1:04.02
 
616 PB
32 Viktor Toth Daytona Beach Speed 1:04.06
 
628
33 Benoit Huot Unattached-Florida Gulf Coast (LSC) 1:04.08
 
614
34 Juan Lucas South Florida Aquatic Club 1:04.11
 
665 PB
35 Jennings McCoy North Shore Swim 1:04.12
 
612
36 Reilly Maguire Blue Dolfins 1:04.23
 
716 PB
37 Anton Generalov Pine Crest 1:04.28
 
659
38 Ricardo Miranda-Casallas Daytona Beach Speed 1:04.30
 
619 PB
39 Juan Imposimato YMCA of South Fl 1:04.39
 
711 PB
40 Andreas Rintel Oxbridge Aquatic Club 1:04.40
 
615 PB
41 Matt Jones Seacoast Swimming Association (MA) 1:04.51
 
611 PB
42 Stevos Baczek Phoenix Swimming 1:04.64
 
701
43 Conor Lynch NTC Aquatics 1:04.70
 
643
44 Peter Bankes Phoenix Swimming 1:04.87
 
637 PB
45 Blaise Wise Nu Wave Swim Club 1:04.88
 
598
46 Carter Strickland Loggerhead Aquatics 1:04.97
 
689
47 Tyler Zuyus Pompano Beach Piranhas 1:05.25
 
742
48 Cody Schafer South Louisiana Swim Team 1:05.26
 
584
49 Christian Schoen Phoenix Swimming 1:05.27
 
678
50 Jameson Rose Seacoast Swimming Association (MA) 1:05.32
 
569
51 Jack Carignan Phoenix Swimming 1:05.49
 
733
52 Michael Rahrig Lake Lytal Lightning 1:05.59
 
572
53 Nathan Kurr Seacoast Swimming Association (MA) 1:05.66
 
727 PB
54 Sultan Aliev Daytona Beach Speed 1:05.68
 
569 PB
54 Tanner Cummings Race Aquatics 1:05.68
 
663
56 Andrew Hodge Seacoast Swimming Association (MA) 1:05.72
 
725
57 Ryan Capote South Florida Aquatic Club 1:05.81
 
564
58 Nathan Kramer Bluefish Swim Cl 1:05.85
 
602
59 Andrew Brown Saint Edwards Aquatics 1:05.86
 
562 PB
60 Michael Walsh Phoenix Swimming 1:05.87
 
601
61 Matthew Quinney Greater Holyoke YMCA 1:05.94
 
598
62 Kevin Porto South Florida Aquatic Club 1:05.96
 
653
63 Ricardo Roche South Florida Aquatic Club 1:06.01
 
651
64 Christian Soderberg Pine Crest 1:06.12
 
592
65 Harrison Shockley Phoenix Swimming 1:06.28
 
548
66 John Freeman Gael Aquatic Clu 1:06.53
 
633
67 Jared Lubarsky Greater Holyoke YMCA 1:06.86
 
527
68 Shawn String Boca Raton Swim 1:06.99
 
510
69 Zachary Dingfield Mandarin Aquatic 1:07.15
 
517
70 Neel Sekar Bluefish Swim Cl 1:07.20
 
515
71 Geoffrey lo Phoenix Swimming 1:07.21
 
554
72 Nick D'Andrea Seacoast Swimming Association (MA) 1:07.31
 
605
73 Ben Koros Loggerhead Aquatics 1:07.55
 
490
74 Nathan McClure Greater Holyoke YMCA 1:07.64
 
594
75 Kenny Cordoves Blue Marlins of Hialeah Garden 1:07.69
 
655
76 Edmond Giang Evolution Aquatics 1:07.88
 
752
76 Zachary Ladd North Palm Beach Swim Club 1:07.88
 
530
78 Spencer Greaves Saint Edwards Aquatics 1:08.00
 
581 PB
79 Thomas Anderson Seacoast Swimming Association (MA) 1:08.01
 
488
80 Robert Catron Blue Dolfins 1:08.08
 
578
81 Kyle Martens Race Aquatics 1:08.29
 
465
82 Ryan Reidemeister Bluefish Swim Cl 1:08.36
 
569
83 Matthew Lucker Swim Florida 1:08.42
 
512
84 Leo Mateus South Florida Aquatic Club 1:08.51
 
730
85 Michael Brunelli Phoenix Swimming 1:08.68
 
503
86 Chelsea Davis Pine Crest 1:08.80
 
461
87 Max Blanch Phoenix Swimming 1:08.86
 
459
88 Matthieu Vatinelle AK Sharks 1:08.91
 
495
89 Thomas Alger Bluefish Swim Cl 1:08.96
 
456
90 Michael Bartley North Shore Swim 1:09.28
 
445
91 Matthew Kronengold Pine Crest 1:09.37
 
429
92 Andrew DeStaebler Gael Aquatic Clu 1:09.40
 
441
92 Karim Khattab City of Lafayette Aquatics 1:09.40
 
441
94 William Watkins Daytona Beach Speed 1:09.71
 
418
95 EJ Pineiro-barros YMCA of South Fl 1:09.93
 
461
96 Zachary Goodwin Evolution Aquatics 1:10.52
 
405
97 Alexander Sullivan Evolution Aquatics 1:11.33
 
379
98 Luke Little Mandarin Aquatic 1:11.70
 
405
99 Scott Clark Swim Fort Lauderdale 1:13.24
 
309
Kevin Silva North Shore Swim DQ