CollegeSwimming.com

2013 YMCA National Championships (SCY)

  • Date

    Apr. 03–06, 2013

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

500 Free Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Season Improvement
1 Brandon Flynn York YMCA 4:26.60
 
PB
2 Sava Turcanu Hickory-NC 4:28.50
 
3 Alexander Katz Sarasota YMCA Sharks 4:28.58
 
4 Ryan Gajdzisz Fanwood Scotch Plains YMCA 4:30.01
 
PB
5 Jonathan Blansfield Westport/Weston Family Y Swim 4:30.15
 
+1.0% PB
6 Justin Mehl Y-Spartaquatics Swim Club 4:31.05
 
+1.4% SB
7 Kevin George Countryside YMCA 4:34.06
 
-0.5%
8 Matthew Moen Wilton Y Wahoos Swim Club 4:36.24
 
+0.6% PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Season Improvement
9 Carter Page Sarasota YMCA Sharks 4:30.91
 
+2.9% PB
10 Liam McKane Sarasota YMCA Sharks 4:33.45
 
+0.5% SB
11 Jake Pierce Hickory-NC 4:34.09
 
+1.0% PB
12 Ryan Murphy Western Connecticut YMCA 4:34.21
 
+1.9% PB
13 Vladislav Komarov Upper Main Line Ymca 4:34.27
 
14 Dan Ross York YMCA 4:34.33
 
+2.2% PB
15 Kyle Kemp Y-Spartaquatics Swim Club 4:36.17
 
+4.0% PB
16 Dirk Hamel-Wood Sarasota YMCA Sharks 4:38.82
 
-0.1%
C Final SCY
Rank Name Team Time Season Improvement
17 Drew Clark Sarasota YMCA Sharks 4:33.48
 
17 Max Dolan Wilton Y Wahoos Swim Club 4:33.48
 
PB
19 Stephen Holmquist Wilton Y Wahoos Swim Club 4:33.55
 
+1.3% PB
20 Brandon Sweezer Rock Hill Area YMCA 4:34.16
 
PB
21 Sean Higgins Wilton Y Wahoos Swim Club 4:34.33
 
PB
22 Zachary Snyder West Shore YMCA 4:34.50
 
23 Peyton Leeson Sarasota YMCA Sharks 4:34.75
 
+0.8% PB
24 Matt Haigh Ridley Area YMCA 4:39.74
 
+0.7% PB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Season Improvement
1 Sava Turcanu Hickory-NC 4:30.84
 
2 Alexander Katz Sarasota YMCA Sharks 4:31.37
 
3 Brandon Flynn York YMCA 4:32.12
 
4 Jonathan Blansfield Westport/Weston Family Y Swim 4:32.36
 
+0.2% PB
5 Justin Mehl Y-Spartaquatics Swim Club 4:33.21
 
+0.6% SB
6 Kevin George Countryside YMCA 4:33.53
 
-0.3%
7 Matthew Moen Wilton Y Wahoos Swim Club 4:34.73
 
+1.1% PB
8 Ryan Gajdzisz Fanwood Scotch Plains YMCA 4:34.85
 
9 Carter Page Sarasota YMCA Sharks 4:35.20
 
+1.3% PB
10 Dan Ross York YMCA 4:35.21
 
+1.9% PB
11 Dirk Hamel-Wood Sarasota YMCA Sharks 4:35.40
 
+1.1% PB
12 Jake Pierce Hickory-NC 4:35.57
 
+0.5% PB
13 Kyle Kemp Y-Spartaquatics Swim Club 4:35.59
 
+4.2% PB
14 Ryan Murphy Western Connecticut YMCA 4:35.70
 
+1.3% PB
15 Liam McKane Sarasota YMCA Sharks 4:35.84
 
-0.4%
16 Vladislav Komarov Upper Main Line Ymca 4:36.27
 
17 Drew Clark Sarasota YMCA Sharks 4:36.58
 
18 Sean Higgins Wilton Y Wahoos Swim Club 4:36.84
 
PB
19 Stephen Holmquist Wilton Y Wahoos Swim Club 4:37.00
 
+0.1% PB
20 Zachary Snyder West Shore YMCA 4:37.17
 
21 Peyton Leeson Sarasota YMCA Sharks 4:37.32
 
-0.2%
22 Zachary Molloy Ocean County YMCA 4:38.07
 
23 Brandon Sweezer Rock Hill Area YMCA 4:38.14
 
24 Max Dolan Wilton Y Wahoos Swim Club 4:38.32
 
PB
25 Matt Haigh Ridley Area YMCA 4:38.67
 
+1.1% PB
26 John Pelton Sarasota YMCA Sharks 4:39.03
 
+3.2% PB
27 Austin Katz Sarasota YMCA Sharks 4:39.12
 
28 Matthew Slabe Countryside YMCA 4:39.49
 
+0.1% PB
29 Arthur Conover Waterville Area YMCA 4:40.44
 
30 David Harmon Spy Swimming 4:40.84
 
+0.8% PB
31 Stuart Hohm Springfield YMCA (Illinois) 4:40.87
 
-0.6%
32 Trevor Keriazes Springfield Family YMCA (Ohio) 4:40.94
 
PB
33 Ryan Scripp Green Bay YMCA - GBY Aquatics 4:41.06
 
34 Jacob Carl Birmingham Blue Dolphins 4:41.16
 
-1.9%
35 Mark Andrew Great Miami Valley Ohio YMCA 4:41.33
 
-0.8%
36 Aaron Schlemovitz Somerset Hills YMCA 4:42.05
 
+0.5% PB
36 Thomas Rutherford Sarasota YMCA Sharks 4:42.05
 
38 Grant Wethington M.E. Lyons/Anderson Barrac 4:42.16
 
39 Brandon Cole Wilton Y Wahoos Swim Club 4:42.59
 
+0.2% PB
40 Justin Crew Springfield Family YMCA (Ohio) 4:42.64
 
+1.4% PB
41 Ryan O'neill Western Monmouth County YMCA 4:42.87
 
+0.2% PB
42 William Molloy Ocean County YMCA 4:42.91
 
-1.9%
43 Frederick Josephson Countryside YMCA 4:42.94
 
+1.3% PB
44 Matthew Leenhouts Boyertown Area YMCA 4:43.10
 
-1.8%
45 Ian DiCarlo West Shore YMCA 4:43.34
 
-0.5%
46 Dylan North York YMCA 4:43.40
 
PB
47 Tanner Schelling Boise YMCA 4:43.44
 
+3.7% PB
48 Drew Hamilton M.E. Lyons/Anderson Barrac 4:43.73
 
-1.6%
49 Jacob Kohlhoff Rock Hill Area YMCA 4:43.84
 
-3.2%
50 Seth Underwood Pottstown YMCA 4:43.95
 
51 Cole Davis West Shore YMCA 4:44.33
 
+1.0% PB
52 Jonathan Morse Y-Spartaquatics Swim Club 4:44.43
 
PB
53 Tanner Peltier Saginaw YMCA 4:44.48
 
-0.1%
54 Brandon Medins YMCA of the Triangle Area Swim Team 4:44.80
 
PB
55 Hunter McMillon Waynesboro Family YMCA 4:44.94
 
56 Taylor Rodenhuis J.F. Hurley Family YMCA 4:45.06
 
57 Hayden Hemmens Orange County CA YMCA 4:45.12
 
58 Edward Healy Red Bank Aquarockets Y 4:45.29
 
59 David Sweezer Rock Hill Area YMCA 4:45.35
 
60 Anthony Fresella Lakeland Hills Family YMCA 4:45.36
 
+5.5% PB
61 James McElduff Lakeland Hills Family YMCA 4:45.49
 
+2.3% SB
62 Benjamin Galinski Lakeland Hills Family YMCA 4:45.60
 
-0.2%
63 Matthew Gullickson Leaning Tower YMCA 4:45.67
 
-0.1%
64 Nestor Worobetz Countryside YMCA 4:45.68
 
PB
65 NOAH DONOVAN Butler YMCA Aquatic Club 4:45.93
 
+0.1% PB
66 Joseph Klimko Wyckoff Family YMCA 4:46.17
 
67 Grayson Davis YMCA of the Triangle Area Swim Team 4:46.23
 
68 Samuel Day Winston-Salem YMCA Swim 4:46.42
 
+0.1% PB
69 John Meisenheimer Central Florida Metro (Orlando) YMCA 4:46.52
 
-2.3%
70 Dean Shafritz Red Bank Aquarockets Y 4:46.62
 
PB
71 Benjamin Johnston West Shore YMCA 4:46.68
 
PB
72 Dustin Ferzacca YMCA of the North Shore 4:46.77
 
PB
73 Neil Spazzarini Laurel East Hartford YMCA 4:46.78
 
-0.1%
74 Joshua Taekman Chapel Hill-Carrboro YMCA 4:46.82
 
+1.9% PB
75 Harrison Rodts YMCA of the North Shore 4:46.95
 
+0.8% SB
76 Matthew Pelton Sarasota YMCA Sharks 4:46.98
 
77 Tyler Steskla Cheshire Y/Sea Dog Swim C 4:47.17
 
PB
78 Hunter Krum Sunbury Branch YMCA 4:47.58
 
-1.6%
79 Ross Westrick Countryside YMCA 4:47.83
 
80 Zachary Kidd Huntington YMCA (WV) 4:48.19
 
+3.8% SB
81 Maxwell Howes Chapel Hill-Carrboro YMCA 4:48.28
 
82 Tyler Gimple Piedmont Family YMCA Inc. 4:48.39
 
83 Bryan Kimutis M.E. Lyons/Anderson Barrac 4:48.42
 
PB
84 FRANK DELLO BUONO Kennett Area YMCA 4:48.61
 
PB
85 Ryan Deemer Butler YMCA Aquatic Club 4:48.69
 
86 Brooks McCoy Y-Spartaquatics Swim Club 4:48.80
 
PB
87 Daniel Betts Ocean County YMCA 4:48.94
 
PB
88 Joseph Randazzo M.E. Lyons/Anderson Barrac 4:49.46
 
89 Vincent Filippini Pottstown YMCA 4:49.92
 
PB
90 Arron Nestor Central Florida Metro (Orlando) YMCA 4:50.21
 
91 Brandon Voorhies Countryside YMCA 4:50.27
 
PB
92 Colin Happ Upper Main Line Ymca 4:50.69
 
-2.0%
93 Lucas Rhodes Winston-Salem YMCA Swim 4:50.82
 
-0.6%
94 Evan Fischer Ridgewood Branch YMCA 4:51.04
 
95 Quentin Cody Lionville Community YMCA 4:51.31
 
+0.9% PB
96 Chandler Lewis Schroeder YMCA Swim Team 4:51.37
 
-1.5%
97 Santiago Ruvira Sarasota YMCA Sharks 4:51.59
 
98 Justice Kramer Boise YMCA 4:51.77
 
+0.9% PB
99 Hevin Na Cheshire Y/Sea Dog Swim C 4:53.83
 
100 Ian Dixon-Anderson Hamilton Area YMCA 4:55.14
 
PB
101 Zachary Young Beavercreek Branch YMCA 4:55.42
 
102 Colin Curtin Laurel East Hartford YMCA 4:57.23
 
-5.5%
103 Philip Nawn Ridley Area YMCA 4:58.07
 
-5.4%
104 Daniel Misra Birmingham Blue Dolphins 4:59.04
 
-4.3%
Ryan Owens Boyertown Area YMCA NS
Zachary Mabin Hamilton Area YMCA NS