CollegeSwimming.com

2013 YMCA National Championships (SCY)

  • Completed
  • Apr. 03–06, 2013
  • SCY

100 Breast Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Conner McHugh Door County-WI 54.03
 
960
2 Zack Warner Somerset Valley YMCA 55.05
 
918 +2.5% PB
3 Eric Ronda Wilton Y Wahoos Swim Club 55.12
 
891 +2.2% PB
4 Austin Green Tri-County-WV 55.38
 
880 +2.3% PB
5 Evan Mahoney Ocean County YMCA 55.81
 
863 +3.2% PB
6 Brandon Tutty Lakeland Hills Family YMCA 56.05
 
912 +4.3% PB
7 Greg Han Cheshire Y/Sea Dog Swim C 56.39
 
864 PB
8 Justin Chiu Foothills-CA 56.44
 
862 -0.7%
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Jonathan Rutter Powel Crosley Jr. YMCA 56.75
 
884 +0.5% PB
10 Alex Nennig Schroeder YMCA Swim Team 57.01
 
815 +1.4% PB
11 James Nguyen Boise YMCA 57.08
 
812 +0.3% PB
12 Jordan Berger Wilton Y Wahoos Swim Club 57.10
 
836 +3.4% PB
13 Kevin Fanter Boise YMCA 57.52
 
819 +0.6% PB
14 Michael Eaton J.B. Chambers Branch YMCA 57.59
 
816 +0.7% PB
16 Ben Mayes YMCA of the Triangle Area Swim Team 57.79
 
784 PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Patrick Wall Sarasota YMCA Sharks 57.18
 
833 +4.8% PB
18 Matthew Chu Somerset Valley YMCA 57.34
 
826 +2.5% PB
19 Trevor Manz Eau Claire YMCA Marlins 57.39
 
800 -0.1%
20 Jack Harrison Red Bank Aquarockets Y 57.57
 
792 PB
21 Riley League Rock Hill Area YMCA 57.81
 
808 PB
23 Alexander Jahan Greenwich YMCA Marlins 58.39
 
849 +2.4% PB
24 Robert Lesko New Canaan YMCA Caimans 58.57
 
778 PB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Zack Warner Somerset Valley YMCA 54.98
 
921 +2.6% PB
2 Conner McHugh Door County-WI 55.09
 
917
3 Eric Ronda Wilton Y Wahoos Swim Club 56.55
 
833 -0.4%
4 Evan Mahoney Ocean County YMCA 56.60
 
831 +1.8% PB
5 Greg Han Cheshire Y/Sea Dog Swim C 56.73
 
850 PB
6 Austin Green Tri-County-WV 56.87
 
820 -0.4%
7 Justin Chiu Foothills-CA 57.00
 
840 -1.7%
8 Brandon Tutty Lakeland Hills Family YMCA 57.11
 
870 +2.5% PB
9 Jordan Berger Wilton Y Wahoos Swim Club 57.20
 
832 +3.2% PB
10 Jonathan Rutter Powel Crosley Jr. YMCA 57.21
 
866 -0.3%
12 Ben Mayes YMCA of the Triangle Area Swim Team 57.49
 
796 PB
13 James Nguyen Boise YMCA 57.54
 
794 -0.5%
14 Alex Nennig Schroeder YMCA Swim Team 57.65
 
789 +0.3% PB
15 Kevin Fanter Boise YMCA 57.69
 
812 +0.3% PB
16 Michael Eaton J.B. Chambers Branch YMCA 57.71
 
812 +0.5% PB
17 Patrick Wall Sarasota YMCA Sharks 57.71
 
812 +3.9% PB
18 Matthew Chu Somerset Valley YMCA 57.98
 
801 +1.4% PB
19 Riley League Rock Hill Area YMCA 58.06
 
798 PB
20 Trevor Manz Eau Claire YMCA Marlins 58.07
 
773 -1.3%
21 Robert Lesko New Canaan YMCA Caimans 58.21
 
792 PB
21 Jack Harrison Red Bank Aquarockets Y 58.21
 
767 PB
23 Alexander Jahan Greenwich YMCA Marlins 58.36
 
851 +2.4% PB
26 Matthew Delaporte Lakeland Hills Family YMCA 58.37
 
786 PB
25 Alexander D'Anna Red Bank Aquarockets Y 58.37
 
786 PB
27 Brian Jay Upper Main Line Ymca 58.45
 
783 PB
28 Frannie Brogan Tuscarawas County YMCA 58.48
 
817 -1.4%
28 Jacob Limaldi Ocean County YMCA 58.48
 
817 -0.4%
30 Blaine Daisey Central Delaware (Dover) YMCA 58.49
 
781 +1.8% PB
31 Edward Thunem New Canaan YMCA Caimans 58.50
 
781 +0.2% PB
32 Kyle Weston Western Branch YMCA 58.52
 
815 +1.4% PB
33 Elijah Holstege Piedmont Family YMCA Inc. 58.60
 
752 PB
34 Nicholas Gutsche Bradywine YMCA (Delaware) 58.71
 
748 -0.4%
35 Jonathan Frank Laurel East Hartford YMCA 58.78
 
770 -0.1%
36 Jack Russell Birmingham Blue Dolphins 58.81
 
833 -2.2%
37 Eric Usbeck Greater Scranton YMCA 58.91
 
765 +0.4% PB
37 Dan McGrath Ridley Area YMCA 58.91
 
765 +0.3% PB
39 Patrick Hesse Edwardsville YMCA 58.94
 
764 +0.2% PB
40 Matt McManus Mexico Area Family YMCA 58.98
 
827
40 Tyler Lessner Fanwood Scotch Plains YMCA 58.98
 
762 PB
42 Garrett Hills Rock Hill Area YMCA 59.06
 
734 +1.7% PB
43 Bryce Keblish Westport/Weston Family Y Swim 59.08
 
793 PB
44 Michael Oliver Western Monmouth County YMCA 59.10
 
758 +2.5% PB
45 Jonathan Dray Cape Cod YMCA Mako Swim Team 59.17
 
730 +3.6% PB
46 Stephen Husch Westfield YMCA 59.18
 
789 PB
47 Kevin Huntley Spy Swimming 59.30
 
725 PB
48 Liam Reading Bangor YMCA 59.40
 
811 PB
49 Campbell Lee Sarasota YMCA Sharks 59.41
 
810 +2.2% PB
50 Jacob Earle Cuyahoga Falls Riverfront YMCA 59.42
 
720
51 Nicholas Landi Central Florida Metro (Orlando) YMCA 59.47
 
718 +1.7% PB
52 Nolan Schneider Hunterdon County YMCA 59.48
 
718 +0.7% PB
53 Nathan Delahunty Y-Spartaquatics Swim Club 59.54
 
805 PB
54 Tavish Boyle Summit Branch YMCA 59.56
 
804 +3.2% PB
55 Gregory Walters Lansdowne YMCA M 59.57
 
715 +0.7% PB
56 Alessandro Toia Schroeder YMCA Swim Team 59.64
 
737 -1.1%
57 Matthew Schlehr Countryside YMCA 59.68
 
710 -0.9%
58 Stefan Pla New Canaan YMCA Caimans 59.72
 
734 -1.0%
59 Chris Vadala Red Bank Aquarockets Y 59.76
 
732 PB
60 John Slavens Rock Hill Area YMCA 59.78
 
731
61 Grant Murray Spy Swimming 59.82
 
730 PB
62 Aram Barmakian Westfield YMCA 59.84
 
764 +1.8% PB
63 Joshua Lo Foothills-CA 59.85
 
764 -1.0%
64 Daniel Callis Chambersburg Memorial YMCA 59.89
 
762
65 Noah Crawford Bloomsburg Area YMCA (BAY) 59.91
 
762 -1.7%
67 Trevor Keriazes Springfield Family YMCA (Ohio) 1:00.09
 
720 PB
68 Brian Suatengco Ocean County YMCA 1:00.10
 
719 -0.6%
68 Ryan Martin Lakeland Hills Family YMCA 1:00.10
 
694 +4.0% PB
70 Eric Vlahos Cuyahoga Falls Riverfront YMCA 1:00.12
 
694 +0.2% PB
71 Sherman Lau Wilton Y Wahoos Swim Club 1:00.15
 
717 -0.4%
71 Max McHugh Door County-WI 1:00.15
 
938
73 Thomas Gallup Mount Desert Island YMCA 1:00.17
 
850
74 Andrew Nesbitt Somerset Valley YMCA 1:00.19
 
691 PB
75 Zachary Mabin Hamilton Area YMCA 1:00.22
 
715 -2.9%
76 Matthew Glockenmeier Somerset Hills YMCA 1:00.25
 
714 +1.7% PB
77 Bailey Maloney YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:00.27
 
713 PB
78 Kaleb Johnson Galion Community Center YMCA 1:00.37
 
709 -0.0%
79 Thomas Gannon Westport/Weston Family Y Swim 1:00.51
 
739 -0.4%
80 John Stelmack Y-Spartaquatics Swim Club 1:00.53
 
703 PB
81 Caleb Zeleznock Tampa Metro YMCA 1:00.55
 
702 +1.3% PB
82 Andrew Ro Wyckoff Family YMCA 1:00.56
 
835
83 Ryan Schultz Kishwaukee YMCA Dekalb County 1:00.61
 
700 -0.5%
84 Jake Armstrong Tuscarawas County YMCA 1:00.63
 
734 -5.2%
85 Russell Lambert Boyertown Area YMCA 1:00.65
 
674
86 Kenneth Richardson Upper Main Line Ymca 1:00.66
 
698 PB
87 Ian Lindsey Butler YMCA Aquatic Club 1:00.70
 
672 -1.0%
88 D'Brickashaw Hackett Lakeland Hills Family YMCA 1:00.74
 
730 PB
88 Iain Edmunson Greenwich YMCA Marlins 1:00.74
 
730 -3.9%
90 Austin Stonebraker Pottstown YMCA / TOPS Swimming 1:00.75
 
695
91 John Chow Montclair YMCA 1:00.76
 
694 +2.5% PB
92 Christian Aragona Tri-city Area Ymca Tidalwaves 1:00.77
 
669 PB
93 Oliver Acomb Powel Crosley Jr. YMCA 1:00.82
 
667
93 Christopher Mombello Westport/Weston Family Y Swim 1:00.82
 
692 -1.5%
96 Reid Hensen Lakeland Hills Family YMCA 1:00.89
 
725 +5.2% PB
97 William Krueger Countryside YMCA 1:00.93
 
663
98 Michael Ashmead Upper Main Line Ymca 1:01.00
 
721
99 Jonathan Pierce Springfield YMCA (Illinois) 1:01.03
 
659 -2.2%
99 Ryan DePietro Lancaster & Fairfield YMCA 1:01.03
 
719
101 Bryton Zook Chambersburg Memorial YMCA 1:01.05
 
659 PB
102 Davion Conley Tri-city Area Ymca Tidalwaves 1:01.08
 
718 PB
103 Donald Timmerman Lakeland Hills Family YMCA 1:01.14
 
655 PB
104 Michael Montague M.E. Lyons/Anderson Barrac 1:01.16
 
679 PB
104 Drake Freiberg Laurel East Hartford YMCA 1:01.16
 
679 -1.1%
106 CHADD CUMMINGS Butler YMCA Aquatic Club 1:01.23
 
742 PB
106 Ethan Hunter Westport/Weston Family Y Swim 1:01.23
 
742 -0.5%
106 Nate Samson Long Reach Swim Club 1:01.23
 
742
109 Adam Steinken Geneva Y Swim Team 1:01.25
 
651 +0.0% PB
110 James Stinehart Greater Westfield YMCA 1:01.31
 
674 PB
111 Bora Sebuktekin Somerset Valley YMCA 1:01.34
 
648 +1.8% PB
112 Jake Hoin Westport/Weston Family Y Swim 1:01.38
 
671 -1.8%
113 Mark Steffl Lionville Community YMCA 1:01.39
 
646 PB
114 Ivar Iverson Southeastern Aquatics (SEAY) Racine YMCA 1:01.41
 
735 -2.6%
115 Dylan Behl Hannibal YMCA 1:01.42
 
803 +0.6% PB
116 Benjamin Holstege Piedmont Family YMCA Inc. 1:01.51
 
702 PB
116 Nicholas Savino Pottstown YMCA / TOPS Swimming 1:01.51
 
666 PB
118 Jake Bjork Kishwaukee YMCA Dekalb County 1:01.61
 
796 -2.3%
119 Ryan Mitchell Piedmont Family YMCA Inc. 1:01.63
 
637 -2.6%
119 Mckenzie Cole Greensboro YMCA 1:01.63
 
697 -2.1%
121 Nathanael Marino Schuylkill YMCA 1:01.65
 
696 -1.2%
122 James Finnegan Somerset Hills YMCA 1:01.67
 
696
122 Colin Fitzgerald Somerset Hills YMCA 1:01.67
 
660
124 Thomas Nowinski North Oakland Waves 1:01.74
 
633 -1.8%
125 Eric Stanton Lakeland Hills Family YMCA 1:01.80
 
631 PB
126 David Kirtek Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) 1:01.81
 
690 -0.7%
127 Chris Kohut YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:01.82
 
690
128 Andrew Stotesbery Greenwich YMCA Marlins 1:01.91
 
687 -2.8%
128 Brett Eslinger Southeast Family Branch YMCA 1:01.91
 
652 -6.1%
130 Nicandro Donadio Westfield YMCA 1:01.92
 
626 +9.1% PB
130 Jack Frazier Y-Spartaquatics Swim Club 1:01.92
 
716
132 Ian Amistoso Sarasota YMCA Sharks 1:02.03
 
647 -0.5%
133 Jonathon Haycock Indiana County YMCA 1:02.07
 
621 -3.2%
133 Douglas Nogueira Foothills-CA 1:02.07
 
710
135 Christopher Rutter Powel Crosley Jr. YMCA 1:02.20
 
706
136 DANIEL PENG Indiana County YMCA 1:02.32
 
612 PB
137 Alan Li Flushing YMCA 1:02.41
 
698 -2.0%
138 William Wong Schroeder YMCA Swim Team 1:02.42
 
633
139 Colter Long Greater Johnstown Community YMCA 1:02.44
 
697
140 Matthew Lethander Powel Crosley Jr. YMCA 1:02.47
 
631 -0.2%
141 Mitchell Dodd Lancaster & Fairfield YMCA 1:02.48
 
606
142 Peter Byers Edwardsville YMCA 1:02.56
 
663
143 Clay Siens Columbus North YMCA 1:02.86
 
617
144 Ryan Keast Green Bay YMCA - GBY Aquatics 1:02.92
 
590
145 Jordan Grim West Shore YMCA 1:02.96
 
613
146 Aidan Donadio Westfield YMCA 1:03.05
 
645
147 Richard Roberts Edwardsville YMCA 1:03.08
 
644 -1.7%
148 Daniel Oh Wyckoff Family YMCA 1:03.09
 
742
150 Nolan McMahon Talbot County YMCA 1:03.41
 
632 -3.8%
151 Henry Ditzel Long Reach Swim Club 1:03.86
 
581
152 Charles Seltzer YMCA of the North Shore 1:03.96
 
642 +0.5% SB
153 Nathan Ciatti YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:07.17
 
531 -5.7%