CollegeSwimming.com

2013 YMCA National Championships (SCY)

  • Completed
  • Apr. 03–06, 2013
  • SCY

200 Back Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points
1 Alexander Katz Sarasota YMCA Sharks 1:45.49
 
955
2 Dylan Sali Somerset Valley YMCA 1:46.18
 
921 PB
3 Andrew Appleby Cuyahoga Falls Riverfront YMCA 1:47.55
 
890 PB
4 Nathaniel Boley Wilton Y Wahoos Swim Club 1:49.26
 
851 PB
5 Matthew O'Donnell Sarasota YMCA Sharks 1:49.89
 
837
6 Sam Lynch Red Bank Aquarockets Y 1:49.90
 
830 PB
7 Ian Rainey Wilton Y Wahoos Swim Club 1:50.04
 
834 PB
8 Nathaniel Carr Huntington YMCA (WV) 1:51.99
 
784
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Coleman Stewart York YMCA 1:49.17
 
927 PB
18 Jack Fergus Kishwaukee YMCA Dekalb County 1:51.62
 
817
19 Robert Borowicz Y-Spartaquatics Swim Club 1:51.70
 
790 +0.3% SB
20 Alexander Hillsley State-PA 1:51.71
 
797 PB
21 Brian Kelly Lakeland Hills Family YMCA 1:51.77
 
795
22 Charles Fry Blue Ash YMCA Swim Team 1:52.09
 
782 +4.9% PB
23 Samuel Jo Foothills-CA 1:52.45
 
895 PB
24 Ethan Louie Somerset Valley YMCA 1:53.03
 
761 PB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Alexander Katz Sarasota YMCA Sharks 1:46.92
 
923
2 Dylan Sali Somerset Valley YMCA 1:47.07
 
901 PB
3 Andrew Appleby Cuyahoga Falls Riverfront YMCA 1:48.30
 
873 PB
4 Nathaniel Carr Huntington YMCA (WV) 1:48.74
 
856
5 Matthew O'Donnell Sarasota YMCA Sharks 1:50.14
 
831
6 Sam Lynch Red Bank Aquarockets Y 1:50.51
 
816 PB
7 Ian Rainey Wilton Y Wahoos Swim Club 1:50.58
 
822 PB
8 Nathaniel Boley Wilton Y Wahoos Swim Club 1:50.74
 
818 PB
9 Christopher Szymczak Farmington Family YMCA 1:50.76
 
836 PB
10 Nicholas Petersen Schroeder YMCA Swim Team 1:51.14
 
809
11 Henry Hollinshead YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:51.23
 
881 PB
12 Sean Workman Edwardsville YMCA 1:51.24
 
826
13 Garrett Procunier Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) 1:51.31
 
799 PB
14 Daniel Hein Kishwaukee YMCA Dekalb County 1:51.41
 
877 PB
15 Christian Berg Laurel East Hartford YMCA 1:51.62
 
799
16 Benjamin Lin Summit Branch YMCA 1:51.86
 
787 PB
17 Robert Borowicz Y-Spartaquatics Swim Club 1:52.26
 
778 -0.2%
18 Charles Fry Blue Ash YMCA Swim Team 1:52.29
 
777 +4.7% PB
19 Alexander Hillsley State-PA 1:52.35
 
783 PB
20 Ethan Louie Somerset Valley YMCA 1:52.39
 
775 PB
21 Jack Fergus Kishwaukee YMCA Dekalb County 1:52.49
 
798
22 Samuel Jo Foothills-CA 1:52.53
 
893 PB
23 Coleman Stewart York YMCA 1:52.62
 
851 PB
24 Brian Kelly Lakeland Hills Family YMCA 1:52.66
 
776
25 Jin Roh Wyckoff Family YMCA 1:52.75
 
767
26 Timothy Kostolansky Summit Branch YMCA 1:52.99
 
769 PB
27 Eric Kim Wyckoff Family YMCA 1:53.10
 
28 Douglas Kogut Spy Swimming 1:53.22
 
782 PB
29 William Benn Summit Branch YMCA 1:53.29
 
755
30 Dean Shafritz Red Bank Aquarockets Y 1:53.32
 
780 PB
31 Chance King York YMCA 1:53.42
 
759 PB
32 Alexander Trompke Boise YMCA 1:53.44
 
759 -2.4%
33 Harrison Clewell Fanwood Scotch Plains YMCA 1:53.48
 
758 PB
34 Stephen Hollinshead YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:53.51
 
758
35 Michael O'Brien Somerset Valley YMCA 1:53.52
 
751 PB
36 Chandler Brown Y-Spartaquatics Swim Club 1:53.53
 
757
37 Matt Kazanowsky Ocean County YMCA 1:53.77
 
771 PB
38 Jonathan Glavich YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:53.85
 
824 PB
40 Austin Katz Sarasota YMCA Sharks 1:54.15
 
858
41 Patrick Savidge Laurel East Hartford YMCA 1:54.38
 
757
41 Tyler Kauth Red Bank Aquarockets Y 1:54.38
 
853 PB
43 Noah Worobetz Countryside YMCA 1:54.59
 
808 PB
44 Parker Boutwell Winston-Salem YMCA Swim 1:54.72
 
732 PB
45 Andrew Eigner Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:54.79
 
749 PB
46 Russell Stoll Lakeland Hills Family YMCA 1:54.85
 
729
46 Christopher Gardner Central Delaware (Dover) YMCA 1:54.85
 
722 PB
48 Dylan North York YMCA 1:54.92
 
842 PB
49 Alex Rayle Waynesboro Family YMCA 1:54.95
 
720 PB
50 Andrew Stotesbery Greenwich YMCA Marlins 1:55.10
 
742 PB
50 Brandon Nestor Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:55.10
 
717 PB
53 Matthew Raatz Schroeder YMCA Swim Team 1:55.16
 
716 PB
54 Brenden Yoo Upper Main Line Ymca 1:55.23
 
739 PB
55 Oliver Hudgins Chapel Hill-Carrboro YMCA 1:55.26
 
739
55 Joshua Furth Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:55.26
 
739 PB
57 Josh Williams Bangor YMCA 1:55.47
 
709
58 Jameson Achuff Upper Main Line Ymca 1:55.53
 
708 PB
59 Nicholas Landi Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:55.54
 
707 PB
60 Nicholas Miller Western Connecticut YMCA 1:55.64
 
731 PB
61 Dillon Lancenese Boyertown Area YMCA 1:55.80
 
727 PB
62 Bobby McDowell Wilton Y Wahoos Swim Club 1:55.90
 
707
62 STEVE Miller Boyertown Area YMCA 1:55.90
 
707 PB
64 Jonathan Ericksen M.E. Lyons/Anderson Barrac 1:55.92
 
780
65 Nick Wilkinson Glens Falls YMCA 1:55.96
 
699
66 Joseph Klimko Wyckoff Family YMCA 1:56.03
 
704 PB
66 Ross Johnston Mount Desert Island YMCA 1:56.03
 
697 PB
68 Oscar Ike Greenwich YMCA Marlins 1:56.15
 
775 PB
69 Justin Kostelnik Laurel Highlands Regional YMCA 1:56.26
 
699
70 Mitchell Stover Darke County YMCA 1:56.27
 
699
71 Michael DiBacco Genesee Area-NY 1:56.34
 
697
72 Drew Orzechowski Western Monmouth County YMCA 1:56.45
 
695 PB
73 Hunter Krum Susquehanna-PA 1:56.85
 
705 PB
75 Liam Handley West Shore YMCA 1:57.04
 
701 PB
76 Daniel Betts Ocean County YMCA 1:57.05
 
701 PB
77 Ethan Bott Schroeder YMCA Swim Team 1:57.19
 
673
78 Chandler Vandiford Springfield Family YMCA (Ohio) 1:57.20
 
793
79 Ethan D'arcangelo Pottstown YMCA / TOPS Swimming 1:57.30
 
696
80 Kyle Stefanides Lakeland Hills Family YMCA 1:57.38
 
749 PB
81 Jimmy Rush Western Monmouth County YMCA 1:57.42
 
749
82 Samuel Fuller Spy Swimming 1:57.45
 
748
83 Alexander Skoog Fanwood Scotch Plains YMCA 1:57.53
 
691 PB
84 Brandon Medins YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:57.81
 
740 PB
84 James Singewald West Morris YMCA 1:57.81
 
685 PB
84 Shane Vyskocil Lakeland Hills Family YMCA 1:57.81
 
740
87 Andrew Lawson Somerset Valley YMCA 1:57.89
 
739
89 Jonathan Satre Hilliard YMCA 1:58.10
 
679
89 Chandler Lewis Schroeder YMCA Swim Team 1:58.10
 
661
91 Blake Dickmann Hilliard YMCA 1:58.16
 
678 PB
92 Nathan Runyon Huntington YMCA (WV) 1:58.23
 
732
93 Jared Klika Green Bay YMCA - GBY Aquatics 1:58.45
 
672
93 Matthew Pettit Springfield Family YMCA (Ohio) 1:58.45
 
672
95 John Loepfe LaCrosse Area YMCA 1:58.73
 
762 PB
96 Paul Dickman Countryside YMCA 1:58.76
 
647
97 Tom Gordon YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:58.85
 
719
98 Ali Pourmaleki Soundview Family YMCA 1:59.00
 
661 PB
99 Logan Greer Brandywine YMCA (Pennsylvania) 1:59.57
 
649
100 Noah Oldson Schroeder YMCA Swim Team 1:59.77
 
700
101 Gregory Buckley Kennett Area YMCA 1:59.94
 
642 PB
102 Matt Traub Northwest Connecticut YMCA 1:59.99
 
641
103 Charles Seltzer YMCA of the North Shore 2:00.42
 
687
104 Jon Links Wyckoff Family YMCA 2:00.59
 
684
105 CHRISTOPHER SCHROCK State-PA 2:00.72
 
608
106 Christopher Smith Red Bank Aquarockets Y 2:00.75
 
721
107 Mikey Milici Y-Spartaquatics Swim Club 2:00.83
 
624
108 Matthew Garcia Sarasota YMCA Sharks 2:00.93
 
677
109 Colin Kemp Y-Spartaquatics Swim Club 2:00.97
 
676
110 Connor Mayhew Sanford Y Titans 2:01.00
 
602
111 Alexander Crone Spy Swimming 2:01.07
 
601
112 Ivar Iverson Southeastern Aquatics (SEAY) Racine YMCA 2:01.51
 
665
113 Devon D'Agosta Western Connecticut YMCA 2:02.59
 
564
114 Ryan Schultz Kishwaukee YMCA Dekalb County 2:03.71
 
549 PB
115 Jake Hamill Springfield YMCA (Illinois) 2:04.67
 
524
Ian Wooley Countryside YMCA NS
Andrew Delahunty Y-Spartaquatics Swim Club NS
Chase Renninger Boyertown Area YMCA NS