CollegeSwimming.com

2013 YMCA National Championships (SCY)

  • Completed
  • Apr. 03–06, 2013
  • SCY

200 Free Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Luciano Souza Western Connecticut YMCA 1:42.33
 
740
2 Jake Pierce Hickory-NC 1:43.64
 
717 +0.3% PB
3 Matt Kazanowsky Ocean County YMCA 1:44.03
 
727 +2.0% PB
4 James Finnegan Somerset Hills YMCA 1:44.31
 
720
5 Parker Boutwell Winston-Salem YMCA Swim 1:44.39
 
698 +3.8% PB
6 Phillip Emerson Franklin YMCA Flyers 1:44.45
 
696
7 Henry Rogatz Bradywine YMCA (Delaware) 1:44.52
 
715 PB
8 TREVOR BEAHM State-PA 1:45.25
 
665 +0.5% PB
9 Ryan Hillyer Cuyahoga Falls Riverfront YMCA 1:45.69
 
654
10 Arthur Conover Waterville Area YMCA 1:45.78
 
652 PB
11 Robert Lesko New Canaan YMCA Caimans 1:45.79
 
663
12 Jack Frazier Y-Spartaquatics Swim Club 1:45.83
 
756
13 Harrison Rodts YMCA of the North Shore 1:45.86
 
650 +1.1% PB
15 Anthony Fresella Lakeland Hills Family YMCA 1:46.47
 
666 +2.5% PB
16 James Bartel YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:46.75
 
639
17 James Hill Lattof YMCA Neptunes 1:46.80
 
638 -0.6%
18 Jarred Glaser Southeastern Aquatics (SEAY) Racine YMCA 1:47.00
 
622 +0.2% PB
19 Jonathan Morse Y-Spartaquatics Swim Club 1:47.03
 
726 PB
20 Christopher Gardner Central Delaware (Dover) YMCA 1:47.05
 
621 +0.8% PB
21 Joseph Delbuono Somerset Valley YMCA 1:47.18
 
649 PB
22 Ryan Andresen Red Bank Aquarockets Y 1:47.19
 
648
23 Logan Pfeifer Galion Community Center YMCA 1:47.21
 
628 PB
24 Caleb Zeleznock Tampa Metro YMCA 1:47.25
 
627 +3.1% PB
24 Josh Williams Bangor YMCA 1:47.25
 
616 PB
27 Matthew Wisecarver Tampa Metro YMCA 1:47.70
 
616
28 John Libert Western Branch YMCA 1:47.79
 
707
29 Jacob Gremaud Edwardsville YMCA 1:47.81
 
706 -0.1%
30 William Swiss Boyertown Area YMCA 1:47.82
 
602
31 Jake Bjork Kishwaukee YMCA Dekalb County 1:47.86
 
752 +1.1% PB
32 Thomas Brierley E. Hampton Ymca 1:47.97
 
630
32 Alexander Glidden YMCA of the North Shore 1:47.97
 
610 +1.1% PB
34 Michael Shaben Birmingham Blue Dolphins 1:48.04
 
608 PB
35 Dustin Ferzacca YMCA of the North Shore 1:48.26
 
603 PB
37 Matthew Gallene Western Monmouth County YMCA 1:48.31
 
602 PB
38 Curtis Maher Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:48.33
 
621
39 Joseph Malafronte Susquehanna-PA 1:48.39
 
692
40 Andrew Lawson Somerset Valley YMCA 1:48.57
 
688
42 Douglas Sholander Somerset Hills YMCA 1:48.64
 
594 PB
43 Daniel Villars Somerset Hills YMCA 1:48.67
 
593
43 Eric Stanton Lakeland Hills Family YMCA 1:48.67
 
582
45 Thomas Golba Kettering South Community YMCA 1:48.71
 
592
46 Jimmy Rush Western Monmouth County YMCA 1:48.77
 
683
47 Tom Gordon YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:48.79
 
682
48 Caleb Miller LaCrosse Area YMCA 1:48.88
 
588 PB
49 Joseph Baron Fanwood Scotch Plains YMCA 1:48.97
 
586
50 Hevin Na Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:49.00
 
585
51 Joan Toribio Hazleton YMCA 1:49.04
 
574
51 Austin Bennett Greater Peoria YMCA 1:49.04
 
584
53 Michael King Y-Spartaquatics Swim Club 1:49.05
 
604
54 Lucas Rhodes Winston-Salem YMCA Swim 1:49.12
 
674 -0.6%
55 Zachary Hannon Laurel East Hartford YMCA 1:49.21
 
570 PB
56 Tanner Wilson Central Branch YMCA (Iowa) 1:49.25
 
671
57 Matthew Terrell Pottstown YMCA / TOPS Swimming 1:49.26
 
568 PB
58 Nicholas Kaftan Green Bay YMCA - GBY Aquatics 1:49.27
 
568
59 Daniel Misra Birmingham Blue Dolphins 1:49.29
 
578 -1.3%
60 Daniel Rosenberger Ridley Area YMCA 1:49.47
 
666
61 Max Distler Wyckoff Family YMCA 1:49.52
 
593
63 Nicandro Donadio Westfield YMCA 1:49.59
 
561 +2.5% PB
64 Travis Charlow Soundview Family YMCA 1:49.96
 
563 -0.3%
65 Julian Souder Powel Crosley Jr. YMCA 1:49.97
 
563
66 Thomas Schmedding YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:49.99
 
551
68 Stephen Barrett Powel Crosley Jr. YMCA 1:50.02
 
581 -1.3%
69 Ben Smith Ocean County YMCA 1:50.05
 
561 PB
70 Charles Emmert Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) 1:50.11
 
559
71 Justin Arebaugh Central Branch YMCA (Iowa) 1:50.21
 
576
72 Mace Long Greater Johnstown Community YMCA 1:50.22
 
557 PB
74 Bryan Kimutis M.E. Lyons/Anderson Barrac 1:50.73
 
534
75 Jeffrey Hong Hunterdon County YMCA 1:50.74
 
545
76 Cameron Thompson J.B. Chambers Branch YMCA 1:50.85
 
562 -0.0%
77 Gabe Rastatter Springfield Family YMCA (Ohio) 1:50.88
 
542
78 brandon bridges Butler YMCA Aquatic Club 1:50.91
 
541
79 Jon Links Wyckoff Family YMCA 1:51.04
 
629
80 A. J. Brady Bradywine YMCA (Delaware) 1:51.07
 
537
81 Jonathan Frank Laurel East Hartford YMCA 1:51.19
 
535
82 Liam Grebert M.E. Lyons/Anderson Barrac 1:51.29
 
623
83 Matthew Lethander Powel Crosley Jr. YMCA 1:51.52
 
527
84 Gregory Buckley Kennett Area YMCA 1:51.70
 
542
85 David Kirtek Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) 1:51.85
 
539
86 John Kelly Y-Spartaquatics Swim Club 1:52.03
 
606
87 Christopher Baker J.B. Chambers Branch YMCA 1:52.05
 
505
88 Matthew Bennett Luciano Lakeland Hills Family YMCA 1:52.12
 
650
89 Justin Dinenberg Lionville Community YMCA 1:52.18
 
502
91 Ian Moran Lenawee County YMCA 1:52.43
 
526
92 Nathan Ciatti YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:52.56
 
594
93 Justin Stange Green Bay YMCA - GBY Aquatics 1:52.58
 
503 +0.9% PB
94 Devon D'Agosta Western Connecticut YMCA 1:52.73
 
490
95 Josh Decker West Morris YMCA 1:52.92
 
585
96 Sean Carbary Greater Canandaigua YMCA 1:53.19
 
509
97 Drake Freiberg Laurel East Hartford YMCA 1:53.26
 
488
98 REID HENZEL Kennett Area YMCA 1:53.32
 
506
99 Colton Markevich Bangor YMCA 1:53.84
 
476 PB
100 Joseph Randazzo M.E. Lyons/Anderson Barrac 1:54.06
 
461
101 Robert Shively North Oakland Waves 1:54.23
 
556
102 Peter Fulton Laurel East Hartford YMCA 1:55.26
 
445
103 Corbin Borrero Ocean County YMCA 1:55.55
 
527
104 Christian Burns Genesee Area-NY 1:55.87
 
432
105 Daniel Cazzorla Flushing YMCA 1:57.70
 
481
106 Michael Timothy Flushing YMCA 1:57.73
 
480
107 Justin Farmer YMCA of the North Shore 2:00.21
 
336 -7.5%
108 Stuart Boyd Boise YMCA 2:03.03
 
294
Andrew Eigner Cheshire Y/Sea Dog Swim C NS
Matthew Molnar Cheshire Y/Sea Dog Swim C NS
Brandon Medins YMCA of the Triangle Area Swim Team NS
Zachary Mabin Hamilton Area YMCA NS