CollegeSwimming.com

2013 YMCA National Championships (SCY)

  • Completed
  • Apr. 03–06, 2013
  • SCY

200 IM Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Alex Rayle Waynesboro Family YMCA 1:54.62
 
741 +0.8% PB
2 Nicholas Landi Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:54.79
 
737 PB
3 Jake Pierce Hickory-NC 1:56.14
 
743 PB
4 Oscar Ike Greenwich YMCA Marlins 1:57.50
 
770 -2.8%
5 Robert Lesko New Canaan YMCA Caimans 1:57.63
 
709 PB
6 Ethan Louie Somerset Valley YMCA 1:57.67
 
672
7 Christopher Szymczak Farmington Family YMCA 1:57.79
 
717
8 Patrick Hesse Edwardsville YMCA 1:58.16
 
698
9 Andrew Eigner Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:58.38
 
704 PB
10 Ryan Martin Lakeland Hills Family YMCA 1:58.55
 
653 +5.1% PB
11 Joseph Malafronte Susquehanna-PA 1:58.86
 
739
12 Adam Poe Tri-County-WV 1:59.13
 
733 PB
14 Matthew Gullickson Leaning Tower YMCA 1:59.45
 
670
15 Harrison Rodts YMCA of the North Shore 1:59.52
 
632 PB
16 Michael Oliver Western Monmouth County YMCA 1:59.58
 
667 +1.7% PB
17 Jack Frazier Y-Spartaquatics Swim Club 1:59.60
 
723
18 John Meisenheimer Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:59.67
 
665
19 Brenden Yoo Upper Main Line Ymca 1:59.85
 
672 PB
20 Christian Berg Laurel East Hartford YMCA 2:00.00
 
658 PB
21 FRANK DELLO BUONO Kennett Area YMCA 2:00.01
 
657 PB
22 Sean Swartz Ridley Area YMCA 2:00.11
 
655 PB
23 Ryan O'neill Western Monmouth County YMCA 2:00.12
 
666
24 Matthew Molnar Cheshire Y/Sea Dog Swim C 2:00.16
 
777 PB
25 Liam Reading Bangor YMCA 2:00.32
 
707 PB
26 Jake Bennet YMCA of the North Shore 2:00.34
 
650
29 Kyle Hoops Phoenixville Branch YMCA 2:00.64
 
655
30 Douglas Nogueira Foothills-CA 2:00.80
 
697
31 Aram Barmakian Westfield YMCA 2:00.81
 
652 PB
32 Tyler Lessner Fanwood Scotch Plains YMCA 2:00.88
 
639 PB
33 James Singewald West Morris YMCA 2:00.92
 
649
34 Tavish Boyle Summit Branch YMCA 2:00.98
 
693 +3.3% PB
35 David Kirtek Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) 2:01.12
 
645 -0.2%
36 William Rankin Winston-Salem YMCA Swim 2:01.23
 
688 +2.2% PB
37 William Molloy Ocean County YMCA 2:01.29
 
595
38 Chandler Vandiford Springfield Family YMCA (Ohio) 2:01.31
 
752
39 Basil Mokhallalati Pottstown YMCA / TOPS Swimming 2:01.36
 
629
40 Clay Resweber Ridley Area YMCA 2:01.37
 
640
41 Matthew Delaporte Lakeland Hills Family YMCA 2:01.44
 
627 PB
42 Mikey Milici Y-Spartaquatics Swim Club 2:01.57
 
635
43 Hevin Na Cheshire Y/Sea Dog Swim C 2:01.60
 
624
44 Jacob Rupp Y-Spartaquatics Swim Club 2:01.61
 
623
45 Ryan Marczinkowski Wyckoff Family YMCA 2:01.62
 
634 PB
46 Zachary Fronk Toledo 2:01.85
 
583
47 Joseph Delbuono Somerset Valley YMCA 2:01.89
 
629
48 Grant Murray Spy Swimming 2:02.01
 
615
49 David May Cheshire Y/Sea Dog Swim C 2:02.04
 
840 PB
50 MITCHELL SHUBERT Y-Spartaquatics Swim Club 2:02.16
 
612
51 Alessandro Toia Schroeder YMCA Swim Team 2:02.21
 
611 +1.3% PB
52 Coire Gavin-Hanner Upper Main Line Ymca 2:02.25
 
610
53 Charlie Ryan Upper Main Line Ymca 2:02.30
 
834
54 Colter Long Greater Johnstown Community YMCA 2:02.37
 
664
55 Seth Seibert Springfield Family YMCA (Ohio) 2:02.43
 
617 PB
56 Blaine Daisey Central Delaware (Dover) YMCA 2:02.49
 
605 -0.6%
57 Shane Vyskocil Lakeland Hills Family YMCA 2:02.56
 
660
58 Arron Nestor Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:02.67
 
612 +2.1% PB
59 John Chow Montclair YMCA 2:02.73
 
600 +0.9% PB
60 Ethan Bott Schroeder YMCA Swim Team 2:02.79
 
564 -1.8%
61 Jonathan Frank Laurel East Hartford YMCA 2:02.83
 
598
62 Zach Maher Phoenixville Branch YMCA 2:02.98
 
716
63 Charles Seltzer YMCA of the North Shore 2:03.08
 
649 +1.5% SB
64 Evan Fischer Ridgewood Branch YMCA 2:03.16
 
556
65 Brent Hochstein Central Delaware (Dover) YMCA 2:03.17
 
556 -3.2%
66 Christopher Rutter Powel Crosley Jr. YMCA 2:03.19
 
646
67 Caleb Zeleznock Tampa Metro YMCA 2:03.20
 
590 PB
68 Christian Weeks Darien Community YMCA Piranhas 2:03.21
 
590 -0.3%
69 Eric Stanton Lakeland Hills Family YMCA 2:03.26
 
554 PB
70 Noah Cignarale Y-Spartaquatics Swim Club 2:03.47
 
596 PB
71 Brian Ubhaus West Morris YMCA 2:03.49
 
549 +1.7% PB
72 D'Brickashaw Hackett Lakeland Hills Family YMCA 2:03.59
 
593
73 Daniel Callis Chambersburg Memorial YMCA 2:03.77
 
590
74 Stefan Pla New Canaan YMCA Caimans 2:03.81
 
578 PB
75 Steven Roth Western Monmouth County YMCA 2:03.85
 
542
76 Matthew Gearing Kettering South Community YMCA 2:03.87
 
588
77 Connor Clayton Y-Spartaquatics Swim Club 2:03.89
 
632
78 Michael Manucy Y-Spartaquatics Swim Club 2:03.95
 
631
78 Gene Han Wyckoff Family YMCA 2:03.95
 
586
80 Sean Snider Parkersburg YMCA 2:04.39
 
566
81 Logan Amodio Montclair YMCA 2:04.41
 
531
82 Brandon Tutty Lakeland Hills Family YMCA 2:04.43
 
576
83 Zachary Hannon Laurel East Hartford YMCA 2:04.76
 
524
84 Mitchell Dodd Lancaster & Fairfield YMCA 2:04.79
 
523 -2.1%
85 Noah Oldson Schroeder YMCA Swim Team 2:04.87
 
612
86 Nicholas Savino Pottstown YMCA / TOPS Swimming 2:05.00
 
554 PB
87 Matt Haigh Ridley Area YMCA 2:05.12
 
606
88 Michael Williams Western North Carolina YMCA 2:05.20
 
515 PB
89 Colin Curtin Laurel East Hartford YMCA 2:05.61
 
541
90 Gregory Walters Lansdowne YMCA M 2:05.63
 
506 PB
91 Alexander Waldron Hilliard YMCA 2:05.70
 
595
92 Dustin Pavlick Western Monmouth County YMCA 2:05.75
 
504
94 Charles Emmert Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) 2:05.76
 
538 PB
95 Donald Timmerman Lakeland Hills Family YMCA 2:05.92
 
501 PB
96 Alexander Brion Greater Canandaigua YMCA 2:05.95
 
590 -3.8%
97 Justin Farmer YMCA of the North Shore 2:06.05
 
498
98 Aidan Donadio Westfield YMCA 2:06.56
 
534
99 Luke McGrory Westfield YMCA 2:06.61
 
522
100 Ian Moran Lenawee County YMCA 2:06.89
 
527 -2.7%
101 Benjamin Lewis Kennett Area YMCA 2:07.54
 
503 PB
102 Peter Strbik Flushing YMCA 2:07.62
 
556
103 Benjamin Galinski Lakeland Hills Family YMCA 2:08.32
 
499
104 Nate Dill Mid-Delmarva Family YMCA 2:08.46
 
603
105 Christopher Richards Cape Cod YMCA Mako Swim Team 2:08.65
 
536
106 Andrew Karsh Lansdowne YMCA M 2:09.33
 
480
107 Colin Fitzgerald Somerset Hills YMCA 2:09.36
 
469
108 Benjamin Holstege Piedmont Family YMCA Inc. 2:09.74
 
472
109 Daniel Oh Wyckoff Family YMCA 2:10.01
 
573
110 Josef Sarabia Cross Island YMCA 2:11.41
 
441
111 Noah Pan Cross Island YMCA 2:13.00
 
454
112 Luke Thompson Fayette County Family YMCA 2:15.54
 
469
Corey Koss Ridgway YMCA NS
Anthonoy Blome Greater Peoria YMCA NS
Andrew Ro Wyckoff Family YMCA NS
Matthew Gallene Western Monmouth County YMCA NS
Alan Li Flushing YMCA NS
Sebastian Lutz Somerset Hills YMCA NS
Nathan Runyon Huntington YMCA (WV) DQ