Site logo

2013 YMCA National Championships (SCY)

  • Completed
  • Apr. 03–06, 2013
  • SCY

200 Free Women

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Meghan Small York YMCA logoYork YMCA 1:46.58
971 PB
2 Adriana Grabski Susquehanna-PA logoSusquehanna-PA 1:46.93
906 +0.1% PB
3 Anna Wujciak Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) logoGreater Flint YMCA (FMY Aquatics) 1:47.68
875 PB
4 Ingrid Shu Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:47.93
933 +1.2% PB
5 Madeline Smart Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:49.30
840 +1.0% PB
6 Alexandra Meyers Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:49.31
840
7 Katrina Konopka Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:49.86
838 +2.1% PB
8 Nicole Price York YMCA logoYork YMCA 1:50.07
820 PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Hannah James Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:48.57
860 +0.3% PB
10 Sophie Cattermole Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:49.02
848 PB
11 Jessi Snover Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:49.03
902
12 Lauren Barber New Castle Community YMCA logoNew Castle Community YMCA 1:49.34
839 -1.3%
13 Taylor Katz Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:49.97
813 -2.5%
14 Verity Abel Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:50.05
820 +0.9% PB
15 Lauren Heller Cuyahoga Falls Riverfront YMCA logoCuyahoga Falls Riverfront YMCA 1:50.72
815 -1.0%
16 Alexandra Atkins Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:50.89
811 +1.4% PB
C Final SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Danielle Galyer Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:49.85
826 +4.2% PB
18 Ali Galyer Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:50.21
870 +3.1% PB
19 Jackie Van Lew Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 1:50.39
824 PB
20 Meghan Thompson Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:50.73
802 PB
21 Sarah Cronin Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA 1:51.05
794 PB
22 Olivia Ontjes YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:51.07
793 PB
23 Ellen Berdusco Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:51.69
777 -1.7%
24 Caitlynn Moon Kishwaukee YMCA Dekalb County logoKishwaukee YMCA Dekalb County 1:53.22
738 PB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Adriana Grabski Susquehanna-PA logoSusquehanna-PA 1:47.49
890 -0.4%
2 Meghan Small York YMCA logoYork YMCA 1:47.95
932 PB
3 Nicole Price York YMCA logoYork YMCA 1:48.00
876 PB
4 Anna Wujciak Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) logoGreater Flint YMCA (FMY Aquatics) 1:48.32
857 PB
5 Katrina Konopka Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:48.99
862 +2.9% PB
6 Ingrid Shu Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:49.25
896 -0.1%
7 Madeline Smart Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:49.40
838 +0.9% PB
8 Alexandra Meyers Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:49.42
837
10 Hannah James Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:49.43
837 -0.5%
9 Lauren Barber New Castle Community YMCA logoNew Castle Community YMCA 1:49.43
837 -1.4%
11 Jessi Snover Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:49.86
880
12 Taylor Katz Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:49.91
814 -2.5%
13 Alexandra Atkins Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:50.05
833 +2.1% PB
14 Verity Abel Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:50.20
816 +0.8% PB
15 Lauren Heller Cuyahoga Falls Riverfront YMCA logoCuyahoga Falls Riverfront YMCA 1:50.75
815 -1.0%
16 Sophie Cattermole Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:50.87
798 PB
17 Olivia Ontjes YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:50.88
798 PB
18 Jackie Van Lew Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 1:51.04
807 PB
19 Ali Galyer Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:51.41
838 +2.1% SB
20 Ellen Berdusco Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:51.51
782 -1.6%
21 Caitlynn Moon Kishwaukee YMCA Dekalb County logoKishwaukee YMCA Dekalb County 1:51.63
779 PB
22 Danielle Galyer Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:51.80
774 +2.5% SB
23 Sarah Cronin Fanwood Scotch Plains YMCA logoFanwood Scotch Plains YMCA 1:51.86
773 PB
24 Meghan Thompson Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:51.93
771
25 Meredith Whisenhunt Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:51.97
770 PB
26 Sydney Baker Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:52.06
862 PB
27 Alison Snover Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:52.27
762 PB
28 Riley Hilbrandt Saginaw YMCA logoSaginaw YMCA 1:52.60
744
29 Kristen Moss New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 1:52.61
753 +0.9% PB
30 Margaret Werba OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins 1:52.62
753 +3.9% PB
31 Julieyanna Parker Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:52.71
763 -1.6%
32 Victoria Griffin York YMCA logoYork YMCA 1:52.76
740 -1.9%
33 Christine Kerr YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:52.82
748
34 Grace Hendee Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:52.87
746 +5.6% PB
35 Sara Nestrowitz Ridgewood Branch YMCA logoRidgewood Branch YMCA 1:53.15
739 PB
36 Jessica Russell Long Reach Swim Club logoLong Reach Swim Club 1:53.16
730 PB
37 Sydney King Licking County Family YMCA logoLicking County Family YMCA 1:53.20
738 -2.3%
38 Niamh O'Grady Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:53.45
732 PB
39 Morgan Carr Huntington YMCA (WV) logoHuntington YMCA (WV) 1:53.49
731
40 Bailey Folmar J.F. Hurley Family YMCA logoJ.F. Hurley Family YMCA 1:53.55
720 +0.3% PB
41 Morgan Burke Summit Branch YMCA logoSummit Branch YMCA 1:53.60
728 PB
42 Andrea Bryson Fox Cities YMCA logoFox Cities YMCA 1:53.67
726 +0.8% PB
44 Madelyn Shaffer Springfield Family YMCA (Ohio) logoSpringfield Family YMCA (Ohio) 1:53.70
738
44 McKenzie Stevens J.F. Hurley Family YMCA logoJ.F. Hurley Family YMCA 1:53.70
725 -0.2%
46 EMILY HARRIS Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 1:53.72
725 PB
47 Meghan Joram Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 1:53.73
737 +1.3% PB
48 Regan Kology Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 1:53.74
724 -0.8%
49 Allison Warnimont Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 1:53.76
737 PB
49 Samantha Marino Reading and Berks County YMCA logoReading and Berks County YMCA 1:53.76
737 +1.6% PB
51 Cameron Davis Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 1:53.77
724 -0.9%
51 Tori Angermeier Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:53.77
714
53 EMILY ZIMCOSKY Laurel Highlands Regional YMCA logoLaurel Highlands Regional YMCA 1:53.87
774 -0.8%
54 Erin Kiely Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:53.88
733 +1.8% PB
55 Emily Zimmermann Lakeland Hills Family YMCA logoLakeland Hills Family YMCA 1:53.97
719 +1.4% PB
56 Sabrina Mortell West Shore YMCA logoWest Shore YMCA 1:53.99
718 PB
56 Haley E Bishop YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:53.99
731
58 Emma Seiberlich Phoenixville Branch YMCA logoPhoenixville Branch YMCA 1:54.00
771 -0.7%
59 Caroline C. O'Brien Wilton Y Wahoos Swim Club logoWilton Y Wahoos Swim Club 1:54.10
706
60 Nicole Bruneel Boise YMCA logoBoise YMCA 1:54.21
703 +0.7% PB
61 Kimberly Hill Greenwich YMCA Marlins logoGreenwich YMCA Marlins 1:54.31
710 -0.2%
62 Katie Fallon Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 1:54.34
709 -0.0%
64 Kelly Carroll Summit Branch YMCA logoSummit Branch YMCA 1:54.51
696 +0.1% SB
65 ANNA GASPARINI West Shore YMCA logoWest Shore YMCA 1:54.58
703 -0.7%
66 Meghan Claflin YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 1:54.86
687 PB
67 Maya Scheidl Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 1:54.90
686
68 Jillian Crosby Red Bank Aquarockets Y logoRed Bank Aquarockets Y 1:54.91
686
68 Holly Christensen Somerset Valley YMCA logoSomerset Valley YMCA 1:54.91
695 PB
70 Emily Maxwell Susquehanna-PA logoSusquehanna-PA 1:54.98
684 +0.3% SB
71 Amanda Bieler Darien Community YMCA Piranhas logoDarien Community YMCA Piranhas 1:55.03
692 -0.3%
72 Kylene Ronayne Ridley Area YMCA logoRidley Area YMCA 1:55.05
692 PB
73 Emma Waddell Bangor YMCA logoBangor YMCA 1:55.17
689
74 Jenny Nusbaum YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:55.25
699 PB
75 Kendall Dawson Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 1:55.32
697
76 Jennifer Koide Somerset Hills YMCA logoSomerset Hills YMCA 1:55.37
684
77 Alexandra Marshall Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 1:55.46
672
78 Kelly Lennon Andover-North Andover YMCA logoAndover-North Andover YMCA 1:55.49
681 PB
79 Madeline Rusch New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 1:55.54
679
80 Cami Cook Cook West Shore YMCA logoWest Shore YMCA 1:55.59
691 -0.2%
81 Maddie Wolf Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:55.62
678 PB
82 FRANCES RESWEBER Ridley Area YMCA logoRidley Area YMCA 1:55.65
689
83 Hannah Stahmer YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:55.77
674 +6.5% SB
84 Jade Arganbright West Shore YMCA logoWest Shore YMCA 1:55.79
664
85 Jenna Egan New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 1:55.80
673 -1.7%
86 Emily Joyce Pocono Family YMCA logoPocono Family YMCA 1:55.87
671
87 Malavika Pande Greenwich YMCA Marlins logoGreenwich YMCA Marlins 1:55.88
724
88 Brittany Moffatt Black Hawk County YMCA logoBlack Hawk County YMCA 1:55.91
670 -1.9%
89 Julia Perry Wyckoff Family YMCA logoWyckoff Family YMCA 1:55.94
670 PB
89 Savannah Gaido Y-Spartaquatics logoY-Spartaquatics 1:55.94
722 PB
91 Maggie Pyett Birmingham Blue Dolphins logoBirmingham Blue Dolphins 1:56.02
668
92 Laura Conoscenti Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 1:56.19
664 +0.4% PB
93 Christine Rasile Soundview Family YMCA logoSoundview Family YMCA 1:56.22
654
94 Katharine Tippins OSHY Dolphins logoOSHY Dolphins 1:56.23
675 -0.0%
95 Rollie Grinder Countryside YMCA logoCountryside YMCA 1:56.32
713
96 Sarah Welch YMCA of the North Shore logoYMCA of the North Shore 1:56.36
712 +1.9% PB
97 Kaylan Gieseke Hannibal YMCA logoHannibal YMCA 1:56.85
639
98 Maria Seward Winston-Salem YMCA Swim logoWinston-Salem YMCA Swim 1:56.90
637 PB
99 Morgan Brebberman Toledo logoToledo 1:57.03
643 PB
100 Danielle Kudis YMCA at Pabst Farms logoYMCA at Pabst Farms 1:57.15
641 -0.6%
100 Claire Fuscoe YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team 1:57.15
641
102 Katie Svendson Grand Forks YMCA logoGrand Forks YMCA 1:57.21
639 PB
103 Ashley Kubel Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 1:57.32
688
104 Rachel Brown Western Connecticut YMCA logoWestern Connecticut YMCA 1:57.37
687 -1.5%
105 Stephanie Norris Catonsville Maryland YMCA logoCatonsville Maryland YMCA 1:57.43
625
106 Carly O'Brien Geneva Y Swim Team logoGeneva Y Swim Team 1:57.64
629 +2.8% PB
107 Elinor Reinhardt Westfield YMCA logoWestfield YMCA 1:57.68
619
108 Hanna Blankemeier Tops YMCA (The Oak Park Swimmers) logoTops YMCA (The Oak Park Swimmers) 1:57.88
714
109 Emma Rupert Southern Saratoga County YMCA logoSouthern Saratoga County YMCA 1:58.07
619 -2.2%
110 Sarah Konruff YMCA at Pabst Farms logoYMCA at Pabst Farms 1:58.08
631 +0.5% PB
111 Molly O'Brien Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca 1:58.34
603
112 Yvette Kim Foothills-CA logoFoothills-CA 1:58.46
700
113 Marget Shelly Chambersburg Memorial YMCA logoChambersburg Memorial YMCA 1:58.53
698
114 Brazil Rule Waynesboro Family YMCA logoWaynesboro Family YMCA 1:58.59
658 -1.5%
115 Alex Aliapoulios New Canaan YMCA Caimans logoNew Canaan YMCA Caimans 1:58.65
605 -1.2%
116 SAMANTHA SHIRTLIFF West Shore YMCA logoWest Shore YMCA 1:59.18
593
117 Jaime Kohnke Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team 1:59.89
577 -1.9%
118 Cameron Hiltner Liberty Township/Powell YMCA logoLiberty Township/Powell YMCA 2:00.39
565 -3.9%
119 Laurel Kiselis Greensboro YMCA logoGreensboro YMCA 2:00.97
602
Abigail Raatz Schroeder YMCA Swim Team logoSchroeder YMCA Swim Team NS
Shannon Rauth Upper Main Line Ymca logoUpper Main Line Ymca NS
Caitlin Tycz Long Reach Swim Club logoLong Reach Swim Club NS
Amanda Lamb YMCA of the Triangle Area Swim Team logoYMCA of the Triangle Area Swim Team NS
Sarah Baxter Greater Canandaigua YMCA logoGreater Canandaigua YMCA DQ