CollegeSwimming.com

2013 YMCA National Championships (SCY)

  • Completed
  • Apr. 03–06, 2013
  • SCY

400 IM Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points
1 Brandon Flynn York YMCA 3:51.76
 
895 PB
2 Nathaniel Carr Huntington YMCA (WV) 3:53.39
 
877 PB
3 Max Dolan Wilton Y Wahoos Swim Club 3:53.68
 
892 PB
4 Ian Rainey Wilton Y Wahoos Swim Club 3:54.45
 
884 PB
5 Eric Ronda Wilton Y Wahoos Swim Club 3:55.98
 
850 PB
6 Greg Han Cheshire Y/Sea Dog Swim C 3:56.98
 
857 PB
7 Stephen Holmquist Wilton Y Wahoos Swim Club 3:57.11
 
866 PB
8 Jonathan Rutter Powel Crosley Jr. YMCA 3:58.70
 
849 PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points
9 Dan Ross York YMCA 3:58.00
 
846
10 Matthew Moen Wilton Y Wahoos Swim Club 3:58.11
 
828 PB
10 Matthew O'Donnell Sarasota YMCA Sharks 3:58.11
 
845 PB
12 Sean Higgins Wilton Y Wahoos Swim Club 3:58.21
 
827 PB
13 Brandon Nestor Central Florida Metro (Orlando) YMCA 3:58.23
 
826 PB
14 Luke Lechner Western North Carolina YMCA 3:59.27
 
833 PB
15 Liam McKane Sarasota YMCA Sharks 4:00.26
 
823 PB
16 Jonathan Glavich YMCA of the Triangle Area Swim Team 4:03.25
 
853
C Final SCY
Rank Name Team Time Points
17 Trevor Manz Eau Claire YMCA Marlins 3:59.05
 
818 PB
18 Dylan Sali Somerset Valley YMCA 4:00.26
 
823 PB
19 Alexander Keller Fayette County Family YMCA 4:01.36
 
794
20 Peyton Leeson Sarasota YMCA Sharks 4:03.16
 
793 PB
21 Jordan Berger Wilton Y Wahoos Swim Club 4:03.77
 
787 PB
22 Samuel Day Winston-Salem YMCA Swim 4:03.89
 
786 PB
23 Campbell Lee Sarasota YMCA Sharks 4:05.51
 
830
24 Thomas Rutherford Sarasota YMCA Sharks 4:06.29
 
772 PB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Max Dolan Wilton Y Wahoos Swim Club 3:55.42
 
873 PB
2 Brandon Flynn York YMCA 3:55.47
 
855 PB
3 Ian Rainey Wilton Y Wahoos Swim Club 3:55.52
 
872 PB
4 Nathaniel Carr Huntington YMCA (WV) 3:57.29
 
836 PB
5 Jonathan Rutter Powel Crosley Jr. YMCA 3:58.40
 
853 PB
6 Greg Han Cheshire Y/Sea Dog Swim C 3:58.52
 
841 PB
7 Eric Ronda Wilton Y Wahoos Swim Club 3:58.65
 
822 PB
8 Stephen Holmquist Wilton Y Wahoos Swim Club 3:58.95
 
847 PB
9 Matthew O'Donnell Sarasota YMCA Sharks 3:59.39
 
832 PB
10 Brandon Nestor Central Florida Metro (Orlando) YMCA 3:59.55
 
813 PB
11 Matthew Moen Wilton Y Wahoos Swim Club 3:59.71
 
811 PB
12 Liam McKane Sarasota YMCA Sharks 4:00.19
 
823 PB
13 Dan Ross York YMCA 4:00.25
 
823
14 Sean Higgins Wilton Y Wahoos Swim Club 4:00.48
 
803 PB
15 Jonathan Glavich YMCA of the Triangle Area Swim Team 4:00.56
 
880
16 Luke Lechner Western North Carolina YMCA 4:00.58
 
819 PB
17 Trevor Manz Eau Claire YMCA Marlins 4:01.65
 
791 PB
18 Jordan Berger Wilton Y Wahoos Swim Club 4:02.26
 
802 PB
19 Thomas Rutherford Sarasota YMCA Sharks 4:02.91
 
806 PB
20 Samuel Day Winston-Salem YMCA Swim 4:03.35
 
791 PB
21 Dylan Sali Somerset Valley YMCA 4:03.59
 
789 PB
22 Peyton Leeson Sarasota YMCA Sharks 4:03.71
 
787 PB
23 Campbell Lee Sarasota YMCA Sharks 4:04.07
 
844
24 Alexander Keller Fayette County Family YMCA 4:05.76
 
749
25 Patrick Savidge Laurel East Hartford YMCA 4:05.81
 
777
26 Riley League Rock Hill Area YMCA 4:06.13
 
763 PB
27 Brandon Cole Wilton Y Wahoos Swim Club 4:06.32
 
761 PB
28 Chandler Brown Y-Spartaquatics Swim Club 4:06.55
 
759 PB
29 Kevin Fanter Boise YMCA 4:06.62
 
758 +3.4% PB
30 Alex Rayle Waynesboro Family YMCA 4:06.94
 
737 PB
31 Mark Andrew Great Miami Valley Ohio YMCA 4:07.34
 
811
31 Henry Hollinshead YMCA of the Triangle Area Swim Team 4:07.34
 
811 PB
33 Nathan Delahunty Y-Spartaquatics Swim Club 4:07.72
 
807 PB
34 Kevin Huntley Spy Swimming 4:08.19
 
725 PB
35 Timothy Kostolansky Summit Branch YMCA 4:08.53
 
739
36 Grayson Davis YMCA of the Triangle Area Swim Team 4:08.67
 
720 PB
37 Oscar Ike Greenwich YMCA Marlins 4:08.78
 
797 PB
38 Justin duTreil Sarasota YMCA Sharks 4:08.86
 
718 PB
39 Dylan North York YMCA 4:08.93
 
849
40 Jacob Nason Huntington YMCA (WV) 4:09.27
 
732
41 Nicholas Miller Western Connecticut YMCA 4:09.29
 
742
42 Chance King York YMCA 4:09.43
 
730 PB
43 Matthew Glockenmeier Somerset Hills YMCA 4:10.02
 
724 PB
44 Ryan Scripp Green Bay YMCA - GBY Aquatics 4:10.10
 
784 PB
45 Justice Kramer Boise YMCA 4:10.74
 
777 +5.2% PB
46 Iain Edmunson Greenwich YMCA Marlins 4:10.85
 
726
47 Arthur Conover Waterville Area YMCA 4:10.89
 
698 PB
48 Drew Hamilton M.E. Lyons/Anderson Barrac 4:10.92
 
715
49 Drew Clark Sarasota YMCA Sharks 4:11.06
 
774
50 Nicholas Landi Central Florida Metro (Orlando) YMCA 4:11.51
 
692 PB
51 Justin Kostelnik Laurel Highlands Regional YMCA 4:11.66
 
708 PB
52 Mitchell Stover Darke County YMCA 4:11.83
 
706
53 John Meisenheimer Central Florida Metro (Orlando) YMCA 4:11.86
 
706
54 Taylor Rodenhuis J.F. Hurley Family YMCA 4:11.88
 
716 PB
55 Brandon Medins YMCA of the Triangle Area Swim Team 4:12.02
 
765 PB
56 Matthew Delaporte Lakeland Hills Family YMCA 4:12.04
 
704 PB
57 James Nguyen Boise YMCA 4:12.11
 
686 -0.3%
58 Reid Hensen Lakeland Hills Family YMCA 4:12.22
 
713 PB
59 Daniel Williams Westport/Weston Family Y Swim 4:12.25
 
762 PB
59 Michael King Y-Spartaquatics Swim Club 4:12.25
 
713
61 James McElduff Lakeland Hills Family YMCA 4:12.35
 
701
62 Jeffrey Ross Springfield Family YMCA (Ohio) 4:12.39
 
684
63 Alexander Jahan Greenwich YMCA Marlins 4:12.79
 
757 PB
64 George Vlahos Winston-Salem YMCA Swim 4:12.84
 
707
65 Evan Fischer Ridgewood Branch YMCA 4:13.28
 
675 PB
66 Colin Happ Upper Main Line Ymca 4:13.35
 
702
67 Andrew Eigner Cheshire Y/Sea Dog Swim C 4:13.43
 
701
68 Zachary Kishpaugh Sarasota YMCA Sharks 4:13.55
 
750
68 Aaron Schlemovitz Somerset Hills YMCA 4:13.55
 
700
71 NOAH DONOVAN Butler YMCA Aquatic Club 4:13.68
 
688
72 FRANK DELLO BUONO Kennett Area YMCA 4:13.88
 
686 PB
73 Samuel Freedberg Chapel Hill-Carrboro YMCA 4:13.89
 
686
74 William LaCosta Somerset Hills YMCA 4:14.61
 
679
75 Noah Cignarale Y-Spartaquatics Swim Club 4:15.74
 
679
76 Keanan Dols Sarasota YMCA Sharks 4:15.79
 
781
77 Hunter Krum Susquehanna-PA 4:15.84
 
678 PB
78 Philip Nawn Ridley Area YMCA 4:15.85
 
678 PB
79 Bora Sebuktekin Somerset Valley YMCA 4:16.48
 
644 PB
80 Hevin Na Cheshire Y/Sea Dog Swim C 4:16.60
 
660
81 Nathan Ciatti YMCA of the Triangle Area Swim Team 4:16.71
 
719
82 Zachary Kidd Huntington YMCA (WV) 4:16.74
 
659
83 Brooks McCoy Y-Spartaquatics Swim Club 4:17.10
 
666
84 Ryan DePietro Lancaster & Fairfield YMCA 4:17.13
 
666
85 Santiago Ruvira Sarasota YMCA Sharks 4:17.29
 
664
86 Jonathan Morse Y-Spartaquatics Swim Club 4:17.30
 
713
87 Ethan D'arcangelo Pottstown YMCA / TOPS Swimming 4:17.38
 
663
88 Russell Stoll Lakeland Hills Family YMCA 4:17.43
 
652
89 Matthew Molnar Cheshire Y/Sea Dog Swim C 4:17.46
 
765 PB
90 William Rankin Winston-Salem YMCA Swim 4:17.63
 
710
91 Mikey Milici Y-Spartaquatics Swim Club 4:17.68
 
660
92 Matthew Pelton Sarasota YMCA Sharks 4:17.83
 
708
93 Ian Dixon-Anderson Hamilton Area YMCA 4:17.94
 
647
94 Jesse Smith Ridgewood Branch YMCA 4:18.51
 
702
95 Ian Amistoso Sarasota YMCA Sharks 4:19.47
 
633
96 Luca Guadagno Summit Branch YMCA 4:19.67
 
631
97 Brent Hochstein Central Delaware (Dover) YMCA 4:19.90
 
612 PB
98 Christopher Smith Red Bank Aquarockets Y 4:19.91
 
742
99 Cody Bond Wilton Y Wahoos Swim Club 4:20.16
 
627 PB
100 Kyle Burke Y-Spartaquatics Swim Club 4:20.31
 
738 PB
101 Chandler Lewis Schroeder YMCA Swim Team 4:20.34
 
625
102 Ryan Revolinski OSHY Dolphins 4:21.02
 
629
103 Charles Seltzer YMCA of the North Shore 4:22.74
 
662
104 Matthew Gearing Kettering South Community YMCA 4:23.41
 
607
Peter Byers Edwardsville YMCA NS
Jacob Limaldi Ocean County YMCA NS
Samuel Delise Wilton Y Wahoos Swim Club DQ
Dirk Hamel-Wood Sarasota YMCA Sharks DQ