CollegeSwimming.com

2013 YMCA National Championships (SCY)

  • Completed
  • Apr. 03–06, 2013
  • SCY

400 Medley Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time
1 Somerset Valley YMCA Somerset Valley YMCA
  1. Dylan Sali
  2. Zack Warner
  3. Michael O'Brien
  4. Andrew Nesbitt
3:20.42
 
2 Red Bank Aquarockets Y Red Bank Aquarockets Y
  1. Tyler Kauth
  2. Jack Harrison
  3. Sam Lynch
  4. Christopher Tucker
3:24.50
 
3 Cheshire Y/Sea Dog Swim C Cheshire Y/Sea Dog Swim C
  1. Andrew Eigner
  2. Greg Han
  3. Joseph Shepley
  4. Kyle Neri
3:24.86
 
4 Y-Spartaquatics Swim Club Y-Spartaquatics Swim Club
  1. Brad Oberg
  2. Nathan Delahunty
  3. Justin Mehl
  4. Robert Borowicz
3:26.07
 
4 Wilton Y Wahoos Swim Club Wilton Y Wahoos Swim Club
  1. Nathaniel Boley
  2. Eric Ronda
  3. Max Dolan
  4. Thomas Kealy
3:26.07
 
6 Schroeder YMCA Swim Team Schroeder YMCA Swim Team
  1. Nicholas Petersen
  2. Alex Nennig
  3. Alessandro Toia
  4. Matthew Raatz
3:26.09
 
7 Ocean County YMCA Ocean County YMCA
  1. Matt Kazanowsky
  2. Evan Mahoney
  3. Nicholas Yodonis
  4. Ryan Berger
3:26.57
 
8 Edwardsville YMCA Edwardsville YMCA
  1. Sean Workman
  2. Patrick Hesse
  3. Drew May
  4. Nick Roberts
3:27.66
 
9 Sarasota YMCA Sharks Sarasota YMCA Sharks
  1. Matthew O'Donnell
  2. Patrick Wall
  3. Liam McKane
  4. Alexander Katz
3:27.68
 
10 YMCA of the Triangle Area Swim Team YMCA of the Triangle Area Swim Team
  1. Colin Ellington
  2. Ben Mayes
  3. Noah Franz
  4. Chris Kohut
3:27.76
 
11 Bradywine YMCA (Delaware) Bradywine YMCA (Delaware)
  1. A. J. Brady
  2. Nicholas Gutsche
  3. Benjamin Creekmore
  4. Henry Rogatz
3:28.26
 
12 Boise YMCA Boise YMCA
  1. Alexander Trompke
  2. James Nguyen
  3. Tanner Schelling
  4. Kristian Almberg
3:28.37
 
13 Lakeland Hills Family YMCA Lakeland Hills Family YMCA
  1. Brian Kelly
  2. Matthew Delaporte
  3. James McElduff
  4. Brandon Tutty
3:28.46
 
14 Summit Branch YMCA Summit Branch YMCA
  1. Timothy Kostolansky
  2. Tavish Boyle
  3. Benjamin Lin
  4. William Benn
3:28.53
 
15 Western Monmouth County YMCA Western Monmouth County YMCA
  1. Drew Orzechowski
  2. Michael Oliver
  3. Michael Skibniewski
  4. Ryan O'neill
3:28.64
 
16 Countryside YMCA Countryside YMCA
  1. Noah Worobetz
  2. Matthew Schlehr
  3. Andrew Krueger
  4. John Letarte
3:28.79
 
17 Birmingham Blue Dolphins Birmingham Blue Dolphins
  1. Gust Kouvaris
  2. Jack Russell
  3. Nikolaus Lehnertz
  4. Mark Blinstrub
3:28.82
 
19 York YMCA York YMCA
  1. Coleman Stewart
  2. Brandon Flynn
  3. Noah Stewart
  4. Dan Ross
3:29.60
 
20 Upper Main Line Ymca Upper Main Line Ymca
  1. Brenden Yoo
  2. Brian Jay
  3. Varun Kolloru
  4. Michael Ashmead
3:29.79
 
21 Rock Hill Area YMCA Rock Hill Area YMCA
  1. Jacob Kohlhoff
  2. Riley League
  3. Zachary Piedt
  4. Garrett Hills
3:29.84
 
22 Spy Swimming Spy Swimming
  1. Douglas Kogut
  2. Grant Murray
  3. David Harmon
  4. Kevin Huntley
3:29.85
 
23 Farmington Family YMCA Farmington Family YMCA
  1. Christopher Szymczak
  2. Nick Leshok
  3. Daniel McNeece
  4. Jake Wasko
3:29.88
 
24 Boyertown Area YMCA Boyertown Area YMCA
  1. Chase Renninger
  2. Russell Lambert
  3. Dillon Lancenese
  4. William Beard
3:30.40
 
25 Fanwood Scotch Plains YMCA Fanwood Scotch Plains YMCA
  1. Alexander Skoog
  2. Tyler Lessner
  3. Harrison Clewell
  4. Ryan Gajdzisz
3:30.74
 
26 Somerset Hills YMCA Somerset Hills YMCA
  1. Sebastian Lutz
  2. Matthew Glockenmeier
  3. William LaCosta
  4. James Finnegan
3:31.29
 
27 Kishwaukee YMCA Dekalb County Kishwaukee YMCA Dekalb County
  1. Jack Fergus
  2. Ryan Schultz
  3. Daniel Hein
  4. Jake Bjork
3:31.40
 
28 Foothills-CA Foothills-CA
  1. Samuel Jo
  2. Justin Chiu
  3. Joshua Lo
  4. Griffith Otazu
3:31.49
 
29 Springfield YMCA (Illinois) Springfield YMCA (Illinois)
  1. Jake Hamill
  2. Jonathan Pierce
  3. Andrew Stephens
  4. Ryan Held
3:31.65
 
30 Laurel East Hartford YMCA Laurel East Hartford YMCA
  1. Christian Berg
  2. Jonathan Frank
  3. Zachary Hannon
  4. Frederick Garneau
3:31.87
 
31 Pottstown YMCA / TOPS Swimming Pottstown YMCA / TOPS Swimming
  1. Ethan D'arcangelo
  2. Nicholas Savino
  3. Alexander Cassel
  4. Samuel Feiser
3:32.89
 
32 Cuyahoga Falls Riverfront YMCA Cuyahoga Falls Riverfront YMCA
  1. Andrew Appleby
  2. Jacob Earle
  3. Will Turnbull
  4. Ryan Hillyer
3:33.02
 
33 Central Florida Metro (Orlando) YMCA Central Florida Metro (Orlando) YMCA
  1. Nicholas Landi
  2. Austin Olivares
  3. Brandon Nestor
  4. John Meisenheimer
3:33.15
 
34 Springfield Family YMCA (Ohio) Springfield Family YMCA (Ohio)
  1. Matthew Pettit
  2. Trevor Keriazes
  3. Jeffrey Ross
  4. Jay Bell
3:33.29
 
35 Huntington YMCA (WV) Huntington YMCA (WV)
  1. Nathan Runyon
  2. Nathaniel Carr
  3. Jacob Nason
  4. Joshua Barnette
3:33.33
 
36 Powel Crosley Jr. YMCA Powel Crosley Jr. YMCA
  1. Jonathan Rutter
  2. Oliver Acomb
  3. Max Chou
  4. Brennan Burt
3:34.32
 
37 Ridley Area YMCA Ridley Area YMCA
  1. Clay Resweber
  2. Dan McGrath
  3. Sean Swartz
  4. Philip Nawn
3:34.58
 
38 Hazleton YMCA Hazleton YMCA
  1. Ryan Paisley
  2. Tyler Farley
  3. Joan Toribio
  4. Jeffrey Hicks
3:34.74
 
39 Bangor YMCA Bangor YMCA
  1. Josh Williams
  2. Liam Reading
  3. David Smallwood
  4. Colton Markevich
3:34.94
 
40 West Shore YMCA West Shore YMCA
  1. Ian DiCarlo
  2. Jordan Grim
  3. Jack Brenneman
  4. Zachary Snyder
3:35.10
 
41 Winston-Salem YMCA Swim Winston-Salem YMCA Swim
  1. Parker Boutwell
  2. Samuel Day
  3. Matthew Regan
  4. George Vlahos
3:35.54
 
42 Greenwich YMCA Marlins Greenwich YMCA Marlins
  1. Andrew Stotesbery
  2. Alexander Jahan
  3. Alexander Li
  4. Oscar Ike
3:36.09
 
43 Westfield YMCA Westfield YMCA
  1. Luke McGrory
  2. Aram Barmakian
  3. Stephen Husch
  4. Matthew Daniel
3:36.15
 
44 Central Delaware (Dover) YMCA Central Delaware (Dover) YMCA
  1. Christopher Gardner
  2. Blaine Daisey
  3. Brent Hochstein
  4. Aaron Green
3:36.41
 
45 Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) Greater Flint YMCA (FMY Aquatics)
  1. Garrett Procunier
  2. David Kirtek
  3. Michael Spears
  4. Evan Berger
3:36.70
 
46 Franklin YMCA Flyers Franklin YMCA Flyers
  1. Phillip Emerson
  2. Michael O'Polka
  3. Andrew Frederick
  4. J. Reid Morrison
3:36.96
 
47 State-PA State-PA
  1. Alexander Hillsley
  2. Joseph Liechty
  3. CHRISTOPHER SCHROCK
  4. TREVOR BEAHM
3:37.05
 
48 Greater Peoria YMCA Greater Peoria YMCA
  1. Anthonoy Blome
  2. Brennan Schmidt
  3. Trent Snelson
  4. Austin Bennett
3:37.93
 
49 Chapel Hill-Carrboro YMCA Chapel Hill-Carrboro YMCA
  1. Maxwell Howes
  2. Samuel Freedberg
  3. Oliver Hudgins
  4. Joshua Taekman
3:38.00
 
50 Western Branch YMCA Western Branch YMCA
  1. John Libert
  2. Kyle Weston
  3. Mike Czerwinski
  4. Adam Dias
3:38.28
 
51 Greater Johnstown Community YMCA Greater Johnstown Community YMCA
  1. Mace Long
  2. Colter Long
  3. Nathan Mihalko
  4. Aaron Cummings
3:38.38
 
52 Piedmont Family YMCA Inc. Piedmont Family YMCA Inc.
  1. Benjamin Holstege
  2. Elijah Holstege
  3. Tyler Gimple
  4. Ryan Mitchell
3:38.85
 
53 Butler YMCA Aquatic Club Butler YMCA Aquatic Club
  1. brandon bridges
  2. CHADD CUMMINGS
  3. NOAH DONOVAN
  4. AUSTIN WITTMER
3:39.34
 
54 M.E. Lyons/Anderson Barrac M.E. Lyons/Anderson Barrac
  1. Jonathan Ericksen
  2. Michael Montague
  3. Grant Wethington
  4. Drew Hamilton
3:39.65
 
55 Green Bay YMCA - GBY Aquatics Green Bay YMCA - GBY Aquatics
  1. Jared Klika
  2. Ryan Keast
  3. Ryan Scripp
  4. Nicholas Kaftan
3:40.65
 
56 Soundview Family YMCA Soundview Family YMCA
  1. Ali Pourmaleki
  2. Quinn Bohan
  3. Corey Gambardella
  4. Travis Charlow
3:41.14
 
57 Southeastern Aquatics (SEAY) Racine YMCA Southeastern Aquatics (SEAY) Racine YMCA
  1. John Freidheim
  2. Ivar Iverson
  3. James Weslaski
  4. Jarred Glaser
3:41.54
 
58 Galion Community Center YMCA Galion Community Center YMCA
  1. Connor Kempf
  2. Kaleb Johnson
  3. Zane Ekin
  4. Logan Pfeifer
3:41.86
 
59 LaCrosse Area YMCA LaCrosse Area YMCA
  1. John Loepfe
  2. Daniel Oates
  3. Joe Daniel Vandermus
  4. Caleb Miller
3:41.94
 
60 Flushing YMCA Flushing YMCA
  1. Peter Strbik
  2. Alan Li
  3. Joseph Mercurio
  4. Daniel Cazzorla
3:43.02
 
61 North Canton Community YMCA North Canton Community YMCA
  1. Michael Cochenour
  2. Anthony Ferrell
  3. Nathaniel Allen
  4. Brian Giannetti
3:46.14
 
Wyckoff Family YMCA Wyckoff Family YMCA
  1. Jin Roh
  2. Brendan Woo
  3. Liam Oberlander
  4. Eric Kim
DQ
Westport/Weston Family Y Swim Westport/Weston Family Y Swim
  1. Thomas Gannon
  2. Christopher Mombello
  3. Bryce Keblish
  4. Jake Hoin
DQ
YMCA of the North Shore YMCA of the North Shore
  1. Justin Farmer
  2. Charles Seltzer
  3. Harrison Rodts
  4. Jake Bennet
DQ