CollegeSwimming.com

2013 YMCA National Championships (SCY)

  • Completed
  • Apr. 03–06, 2013
  • SCY

200 Back Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points
1 Mace Long Greater Johnstown Community YMCA 1:55.45
 
716 PB
2 Joshua Furth Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:55.92
 
725 PB
3 Chase Renninger Boyertown Area YMCA 1:56.27
 
699 PB
4 Charlie Ryan Upper Main Line Ymca 1:56.68
 
917
4 Thomas Bullock Winston-Salem YMCA Swim 1:56.68
 
690 PB
6 Thomas Brierley E. Hampton Ymca 1:56.94
 
703
7 Joseph Delbuono Somerset Valley YMCA 1:57.45
 
693
8 Luke Ryan Upper Main Line Ymca 1:57.56
 
746
9 Jackson Crewe Somerset Hills YMCA 1:57.67
 
743
10 Clay Resweber Ridley Area YMCA 1:57.78
 
686
11 Kyle Hoops Phoenixville Branch YMCA 1:57.94
 
683
12 Timothy Dickman Countryside YMCA 1:58.00
 
681
12 Harrison Rodts YMCA of the North Shore 1:58.00
 
656
14 Ian Moran Lenawee County YMCA 1:58.06
 
680 PB
15 A. J. Brady Bradywine YMCA (Delaware) 1:58.09
 
661 PB
16 Alexander Waldron Hilliard YMCA 1:58.11
 
734
17 Adam Poe Tri-County-WV 1:58.24
 
732
18 Kyle Burke Y-Spartaquatics Swim Club 1:58.60
 
764
20 Luca Guadagno Summit Branch YMCA 1:59.62
 
630
21 Christian Berardo Hunterdon County YMCA 1:59.66
 
629
22 Michael Manucy Y-Spartaquatics Swim Club 1:59.68
 
702
23 Justin Farmer YMCA of the North Shore 1:59.72
 
621
24 Hevin Na Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:59.80
 
626
24 Brooks McCoy Y-Spartaquatics Swim Club 1:59.80
 
645
26 David May Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:59.98
 
849 PB
27 Stuart Boyd Boise YMCA 1:59.99
 
623
28 Nathan Mihalko Greater Johnstown Community YMCA 2:00.16
 
637
29 Colin Curtin Laurel East Hartford YMCA 2:00.23
 
618
30 Tyler Steskla Cheshire Y/Sea Dog Swim C 2:00.31
 
634
31 Thomas Schmedding YMCA of the Triangle Area Swim Team 2:00.33
 
609
32 Devon D'Agosta Western Connecticut YMCA 2:00.60
 
604
33 Francis Misra Birmingham Blue Dolphins 2:00.66
 
682
34 Maksim Grover Down East Family YMCA 2:00.74
 
601 PB
34 Seamus Maloney Western Monmouth County YMCA 2:00.74
 
608
36 Steven Roth Western Monmouth County YMCA 2:00.77
 
600
37 Philip Nawn Ridley Area YMCA 2:00.84
 
624
38 Matthew Wisecarver Tampa Metro YMCA 2:01.12
 
600
39 Michael King Y-Spartaquatics Swim Club 2:01.34
 
614
40 Charles Emmert Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) 2:01.42
 
594 PB
41 Corey Manley Bradywine YMCA (Delaware) 2:01.68
 
662
42 Maxwell Howes Chapel Hill-Carrboro YMCA 2:01.73
 
581
43 Jeremy Taylor Springfield Family YMCA (Ohio) 2:01.88
 
585
44 Douglas Sholander Somerset Hills YMCA 2:02.07
 
581
45 Basil Mokhallalati Pottstown YMCA / TOPS Swimming 2:02.34
 
576
46 John Chow Montclair YMCA 2:02.53
 
572
47 Daniel Rosenberger Ridley Area YMCA 2:02.78
 
640
48 Robert Shively North Oakland Waves 2:03.08
 
634
49 Matthew Gearing Kettering South Community YMCA 2:03.18
 
578
49 Neil Spazzarini Laurel East Hartford YMCA 2:03.18
 
578
52 William Rankin Winston-Salem YMCA Swim 2:03.73
 
621
53 James Hill Lattof YMCA Neptunes 2:04.12
 
541
54 John Libert Western Branch YMCA 2:04.30
 
610
55 Eli Avart Upper Main Line Ymca 2:04.44
 
553
56 Morgan Schreiber Pottstown YMCA / TOPS Swimming 2:04.58
 
551 PB
57 Liam Grebert M.E. Lyons/Anderson Barrac 2:05.30
 
591
58 brandon bridges Butler YMCA Aquatic Club 2:05.47
 
516
59 Julian Souder Powel Crosley Jr. YMCA 2:05.60
 
513
60 Matt Haigh Ridley Area YMCA 2:05.68
 
584
61 Corbin Borrero Ocean County YMCA 2:06.28
 
572
62 Corey Koss Ridgway YMCA 2:06.57
 
495
63 Matthew Bennett Luciano Lakeland Hills Family YMCA 2:07.48
 
589
64 Corey Gambardella Soundview Family YMCA 2:07.51
 
589
65 Tyler Keehr Grand Forks YMCA 2:08.93
 
446
66 Luke Thompson Fayette County Family YMCA 2:12.17
 
503
Nick Wilkinson Glens Falls YMCA NS
Joshua Taekman Chapel Hill-Carrboro YMCA NS