CollegeSwimming.com

2013 YMCA National Championships (SCY)

  • Completed
  • Apr. 03–06, 2013
  • SCY

50 Free Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Austin Olivares Central Florida Metro (Orlando) YMCA 21.13
 
779 +5.2% PB
2 Seth Maslowski YMCA of the Triangle Area Swim Team 21.52
 
783 +0.8% PB
3 Evan Berger Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) 21.78
 
758 PB
4 Joseph Mercurio Flushing YMCA 21.85
 
725 +1.4% PB
5 AUSTIN WITTMER Butler YMCA Aquatic Club 21.94
 
743
6 Davion Conley Tri-city Area Ymca Tidalwaves 21.99
 
738 PB
8 Nicholas Gutsche Bradywine YMCA (Delaware) 22.07
 
688 PB
8 Matthew Daniel Westfield YMCA 22.07
 
688
10 Jourdan Stewart Wilton Y Wahoos Swim Club 22.13
 
698
11 Erik Saberski Cheshire Y/Sea Dog Swim C 22.18
 
677 -0.8%
11 Andrew Krueger Countryside YMCA 22.18
 
693
13 Michael Montague M.E. Lyons/Anderson Barrac 22.20
 
692
13 Quentin Cody Lionville Community YMCA 22.20
 
771
15 Matt Perham Birmingham Blue Dolphins 22.21
 
717 PB
16 Kyle Stefanides Lakeland Hills Family YMCA 22.23
 
769 PB
18 Andrew Stephens Springfield YMCA (Illinois) 22.29
 
710
18 Matthew Regan Winston-Salem YMCA Swim 22.29
 
710
18 Jake Bennet YMCA of the North Shore 22.29
 
683
18 Max Tempkin Waynesboro Family YMCA 22.29
 
763
22 Henry Rogatz Bradywine YMCA (Delaware) 22.35
 
704 -0.4%
23 Alexander Cassel Pottstown YMCA / TOPS Swimming 22.36
 
660 PB
24 A. J. Brady Bradywine YMCA (Delaware) 22.37
 
676 PB
25 John Kennedy Farmington Family YMCA 22.38
 
701 +0.6% PB
25 Ryan Murphy Western Connecticut YMCA 22.38
 
675
27 Zach Maher Phoenixville Branch YMCA 22.41
 
794
27 Jacob Rupp Y-Spartaquatics Swim Club 22.41
 
672
29 Oliver Acomb Powel Crosley Jr. YMCA 22.42
 
655
30 Conor Tunno Lionville Community YMCA 22.44
 
696 PB
30 Clay Resweber Ridley Area YMCA 22.44
 
696
33 Ryan Andresen Red Bank Aquarockets Y 22.50
 
690
34 Jack Frazier Y-Spartaquatics Swim Club 22.51
 
742
34 Daniel Kracke Western Monmouth County YMCA 22.51
 
689 +0.8% PB
36 Adam Tuchscherer OSHY Dolphins 22.52
 
661 +2.0% PB
36 Tyler Gangell Western Connecticut YMCA 22.52
 
645
38 John Libert Western Branch YMCA 22.53
 
741
39 Ben Smith Ocean County YMCA 22.54
 
660
40 Gregory Husta Laurel East Hartford YMCA 22.55
 
659
41 Caleb Miller LaCrosse Area YMCA 22.58
 
656 PB
42 Colin Kemp Y-Spartaquatics Swim Club 22.60
 
734
43 Corey Manley Bradywine YMCA (Delaware) 22.61
 
733 -0.2%
44 Samuel Calhoun Bloomsburg Area YMCA (BAY) 22.62
 
652
45 Gregory Buckley Kennett Area YMCA 22.63
 
678
46 Douglas Sholander Somerset Hills YMCA 22.64
 
650 PB
48 Alexander Brion Greater Canandaigua YMCA 22.66
 
729
49 Luke McGrory Westfield YMCA 22.71
 
644 PB
50 Nicholas Kaftan Green Bay YMCA - GBY Aquatics 22.72
 
627
51 Vincent Filippini Pottstown YMCA / TOPS Swimming 22.74
 
668 PB
52 Aaron Green Central Delaware (Dover) YMCA 22.75
 
720
53 Matthew Zebrowski Red Bank Aquarockets Y 22.76
 
666
54 Tyler Gimple Piedmont Family YMCA Inc. 22.77
 
622 PB
55 Keenan Acken YMCA at Pabst Farms 22.78
 
637 PB
55 Samuel Bowman LaCrosse Area YMCA 22.78
 
637 PB
55 Russell Stoll Lakeland Hills Family YMCA 22.78
 
637
55 Dylan Behl Hannibal YMCA 22.78
 
760
59 Lucas Rhodes Winston-Salem YMCA Swim 22.79
 
717
59 Noah Crawford Bloomsburg Area YMCA (BAY) 22.79
 
663
59 Luke Schields Grand Forks YMCA 22.79
 
620
63 Jonathan Frank Laurel East Hartford YMCA 22.82
 
633
64 Max Johnson Southeast Family Branch YMCA 22.83
 
632
64 Mike Czerwinski Western Branch YMCA 22.83
 
616 -0.5%
64 Ryan Martin Lakeland Hills Family YMCA 22.83
 
616 PB
67 Caleb Zeleznock Tampa Metro YMCA 22.84
 
632 PB
67 Cory Mclaughlin Hilliard YMCA 22.84
 
632
67 Andrew Lawson Somerset Valley YMCA 22.84
 
712
70 Thomas Brierley E. Hampton Ymca 22.86
 
657
71 Tanner Wilson Central Branch YMCA (Iowa) 22.90
 
707
71 Ryan Deemer Butler YMCA Aquatic Club 22.90
 
626
73 Gabe Rastatter Springfield Family YMCA (Ohio) 22.91
 
625
74 Brennan Burt Powel Crosley Jr. YMCA 22.94
 
606
75 Alexander Li Greenwich YMCA Marlins 22.95
 
648
75 Joshua Barnette Huntington YMCA (WV) 22.95
 
621
77 Alec Tocco Kingston and Ulster Co. YMCA 22.97
 
646
78 Marc Berson Tampa Metro YMCA 22.99
 
618 +1.0% PB
79 Justin Crew Springfield Family YMCA (Ohio) 23.00
 
697
79 Basil Mokhallalati Pottstown YMCA / TOPS Swimming 23.00
 
617 PB
81 Will Hadden Long Reach Swim Club 23.01
 
600 PB
82 Joshua Furth Cheshire Y/Sea Dog Swim C 23.02
 
642
83 Matt Traub Northwest Connecticut YMCA 23.05
 
639
84 William Rankin Winston-Salem YMCA Swim 23.06
 
692
85 Sean Snider Parkersburg YMCA 23.07
 
610 -0.9%
86 Michael Knapp Flushing YMCA 23.08
 
636
87 Blake Dickmann Hilliard YMCA 23.14
 
631
89 Justin Dinenberg Lionville Community YMCA 23.16
 
586 PB
90 Thomas Schmedding YMCA of the Triangle Area Swim Team 23.17
 
585
91 John Loepfe LaCrosse Area YMCA 23.18
 
724
91 Frederick Garneau Laurel East Hartford YMCA 23.18
 
584
93 Reid Hensen Lakeland Hills Family YMCA 23.21
 
624
94 Alexander Tenner Ocean County YMCA 23.22
 
596
95 Matthew Bennett Luciano Lakeland Hills Family YMCA 23.23
 
719
96 Zach DiGiaro Red Bank Aquarockets Y 23.24
 
718
96 MITCHELL SHUBERT Y-Spartaquatics Swim Club 23.24
 
595
98 Ian Cain Central Delaware (Dover) YMCA 23.25
 
594 -1.4%
99 Taylor Adams Chippewa Valley YMCA 23.26
 
593
100 JAMES ORZOLEK Bloomsburg Area YMCA (BAY) 23.29
 
671 -1.1%
101 Matt Haigh Ridley Area YMCA 23.31
 
669
102 Peter Fulton Laurel East Hartford YMCA 23.33
 
586
103 John Freidheim Southeastern Aquatics (SEAY) Racine YMCA 23.34
 
569
103 Drake Freiberg Laurel East Hartford YMCA 23.34
 
585 -3.5%
105 Kyle Hoops Phoenixville Branch YMCA 23.35
 
612
105 Julian Souder Powel Crosley Jr. YMCA 23.35
 
585
107 Daniel Drozdzewicz Fanwood Scotch Plains YMCA 23.36
 
584
107 Matthew Fritsch State-PA 23.36
 
665
107 Jonathan Satre Hilliard YMCA 23.36
 
611
110 Cameron Thompson J.B. Chambers Branch YMCA 23.37
 
610
111 Dylan Powers Kishwaukee YMCA Dekalb County 23.38
 
609
112 Gene Han Wyckoff Family YMCA 23.39
 
608
113 Kyle Kemp Y-Spartaquatics Swim Club 23.41
 
563
114 Daniel Cazzorla Flushing YMCA 23.43
 
658
115 Robert McNamara Phoenixville Branch YMCA 23.44
 
576
115 Corey Koss Ridgway YMCA 23.44
 
576
117 Daniel Todorovic Grand Forks YMCA 23.47
 
601
117 Geoffrey Mcdonald Hilliard YMCA 23.47
 
601
119 FRANK DELLO BUONO Kennett Area YMCA 23.48
 
573
120 Matthew Lanetti Phoenixville Branch YMCA 23.52
 
650 +2.9% PB
121 Cory Knapp Auburn-NY 23.54
 
594 PB
122 Max Distler Wyckoff Family YMCA 23.59
 
590
123 Josh Decker West Morris YMCA 23.62
 
641
124 Alexander Waldron Hilliard YMCA 23.64
 
639
125 Matthew Leverich Auburn-NY 23.65
 
541
126 Eric Stanton Lakeland Hills Family YMCA 23.67
 
539
127 Daniel Misra Birmingham Blue Dolphins 23.70
 
553
128 James Hill Lattof YMCA Neptunes 23.71
 
552
129 Corbin Borrero Ocean County YMCA 23.72
 
632
130 Dante Cicco Butler YMCA Aquatic Club 23.82
 
569
131 Max McCanna Chippewa Valley YMCA 23.88
 
564
132 Nick Wilkinson Glens Falls YMCA 24.00
 
510
133 Michael Manucy Y-Spartaquatics Swim Club 24.08
 
600
134 Morgan Schreiber Pottstown YMCA / TOPS Swimming 24.10
 
544
135 Taylor Rodenhuis J.F. Hurley Family YMCA 24.12
 
542
135 Connor Clayton Y-Spartaquatics Swim Club 24.12
 
597
137 Justin Stange Green Bay YMCA - GBY Aquatics 24.17
 
511
138 Kyle Zimmerman Genesee Area-NY 24.25
 
585
139 Christian Burns Genesee Area-NY 24.30
 
499
SETH WRIGLEY Pottstown YMCA / TOPS Swimming NS
Jake Wasko Farmington Family YMCA NS
John Slavens Rock Hill Area YMCA DQ
Daniel McNeece Farmington Family YMCA NS
Matthew Delaporte Lakeland Hills Family YMCA NS