CollegeSwimming.com

2013 YMCA National Championships (SCY)

  • Completed
  • Apr. 03–06, 2013
  • SCY

200 Medley Relay Men

Preliminaries SCY
Rank Name Team Time
1 Somerset Valley YMCA Somerset Valley YMCA
  1. Dylan Sali
  2. Zack Warner
  3. David Chung
  4. Brad Zdroik
1:31.62
 
2 Boise YMCA Boise YMCA
  1. Alexander Trompke
  2. James Nguyen
  3. Tanner Schelling
  4. Kristian Almberg
1:32.92
 
3 Red Bank Aquarockets Y Red Bank Aquarockets Y
  1. Sam Lynch
  2. Alexander D'Anna
  3. Joe Torres
  4. Christopher Tucker
1:33.23
 
4 Wilton Y Wahoos Swim Club Wilton Y Wahoos Swim Club
  1. Nathaniel Boley
  2. Eric Ronda
  3. Max Dolan
  4. Thomas Kealy
1:33.52
 
5 Ocean County YMCA Ocean County YMCA
  1. Matt Kazanowsky
  2. Evan Mahoney
  3. Nicholas Yodonis
  4. Ryan Berger
1:33.98
 
6 YMCA of the Triangle Area Swim Team YMCA of the Triangle Area Swim Team
  1. Colin Ellington
  2. Ben Mayes
  3. Noah Franz
  4. Bailey Maloney
1:34.10
 
7 Schroeder YMCA Swim Team Schroeder YMCA Swim Team
  1. Nicholas Petersen
  2. Alex Nennig
  3. Alessandro Toia
  4. Milo Miller
1:34.21
 
8 Y-Spartaquatics Swim Club Y-Spartaquatics Swim Club
  1. Brad Oberg
  2. Nathan Delahunty
  3. Justin Mehl
  4. Robert Borowicz
1:34.43
 
9 Sarasota YMCA Sharks Sarasota YMCA Sharks
  1. Matthew O'Donnell
  2. Patrick Wall
  3. Liam McKane
  4. Alexander Katz
1:34.52
 
11 Farmington Family YMCA Farmington Family YMCA
  1. Christopher Szymczak
  2. Nick Leshok
  3. Daniel McNeece
  4. Jake Wasko
1:34.98
 
11 Summit Branch YMCA Summit Branch YMCA
  1. Benjamin Lin
  2. Tavish Boyle
  3. Timothy Kostolansky
  4. Kevin Fries
1:34.98
 
13 Western Monmouth County YMCA Western Monmouth County YMCA
  1. Drew Orzechowski
  2. Michael Oliver
  3. Michael Skibniewski
  4. Ryan O'neill
1:35.02
 
14 Lakeland Hills Family YMCA Lakeland Hills Family YMCA
  1. Brian Kelly
  2. Matthew Delaporte
  3. James McElduff
  4. Brandon Tutty
1:35.15
 
15 Springfield YMCA (Illinois) Springfield YMCA (Illinois)
  1. Jake Hamill
  2. Jonathan Pierce
  3. Ryan Held
  4. Brinton Wilkey
1:35.22
 
16 Upper Main Line Ymca Upper Main Line Ymca
  1. Brenden Yoo
  2. Brian Jay
  3. Vladislav Komarov
  4. Michael Ashmead
1:35.26
 
17 Countryside YMCA Countryside YMCA
  1. Ian Wooley
  2. Matthew Schlehr
  3. Brandon Voorhies
  4. Ross Westrick
1:35.56
 
19 Edwardsville YMCA Edwardsville YMCA
  1. Sean Workman
  2. Patrick Hesse
  3. Drew May
  4. Nick Roberts
1:35.68
 
18 Bradywine YMCA (Delaware) Bradywine YMCA (Delaware)
  1. A. J. Brady
  2. Nicholas Gutsche
  3. Benjamin Creekmore
  4. Henry Rogatz
1:35.68
 
20 Birmingham Blue Dolphins Birmingham Blue Dolphins
  1. Mark Blinstrub
  2. Jack Russell
  3. Nikolaus Lehnertz
  4. Gust Kouvaris
1:35.74
 
21 Cheshire Y/Sea Dog Swim C Cheshire Y/Sea Dog Swim C
  1. Joseph Shepley
  2. Greg Han
  3. Joshua Furth
  4. Kyle Neri
1:35.89
 
22 Foothills-CA Foothills-CA
  1. Samuel Jo
  2. Justin Chiu
  3. Joshua Lo
  4. Griffith Otazu
1:35.94
 
23 York YMCA York YMCA
  1. Coleman Stewart
  2. Brandon Flynn
  3. Noah Stewart
  4. Dan Ross
1:35.97
 
24 Wyckoff Family YMCA Wyckoff Family YMCA
  1. Eric Kim
  2. Andrew Ro
  3. Jin Roh
  4. Brendan Woo
1:36.00
 
25 Somerset Hills YMCA Somerset Hills YMCA
  1. Sebastian Lutz
  2. Matthew Glockenmeier
  3. William LaCosta
  4. James Finnegan
1:36.39
 
26 Boyertown Area YMCA Boyertown Area YMCA
  1. Chase Renninger
  2. Russell Lambert
  3. William Beard
  4. William Swiss
1:36.51
 
27 Cuyahoga Falls Riverfront YMCA Cuyahoga Falls Riverfront YMCA
  1. Andrew Appleby
  2. Eric Vlahos
  3. Will Turnbull
  4. Ryan Hillyer
1:36.55
 
27 Kishwaukee YMCA Dekalb County Kishwaukee YMCA Dekalb County
  1. Jack Fergus
  2. Ryan Schultz
  3. Daniel Hein
  4. Dylan Powers
1:36.55
 
29 Spy Swimming Spy Swimming
  1. Douglas Kogut
  2. Grant Murray
  3. David Harmon
  4. Kevin Huntley
1:36.78
 
30 Rock Hill Area YMCA Rock Hill Area YMCA
  1. Jacob Kohlhoff
  2. Riley League
  3. Zachary Piedt
  4. Garrett Hills
1:36.85
 
31 Fanwood Scotch Plains YMCA Fanwood Scotch Plains YMCA
  1. Alexander Skoog
  2. Tyler Lessner
  3. Harrison Clewell
  4. Ryan Gajdzisz
1:36.96
 
32 Bangor YMCA Bangor YMCA
  1. Josh Williams
  2. Liam Reading
  3. David Smallwood
  4. Colton Markevich
1:37.12
 
33 Pottstown YMCA / TOPS Swimming Pottstown YMCA / TOPS Swimming
  1. Morgan Schreiber
  2. Austin Stonebraker
  3. Alexander Cassel
  4. Samuel Feiser
1:37.23
 
34 Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) Greater Flint YMCA (FMY Aquatics)
  1. Garrett Procunier
  2. David Kirtek
  3. Michael Spears
  4. Evan Berger
1:37.50
 
35 Tri-city Area Ymca Tidalwaves Tri-city Area Ymca Tidalwaves
  1. Addison Kaufmann
  2. Davion Conley
  3. Aeryk Dickman
  4. Christian Aragona
1:37.58
 
36 Westport/Weston Family Y Swim Westport/Weston Family Y Swim
  1. Thomas Gannon
  2. Christopher Mombello
  3. Jake Hoin
  4. Bryce Keblish
1:37.75
 
37 Chapel Hill-Carrboro YMCA Chapel Hill-Carrboro YMCA
  1. Maxwell Howes
  2. Samuel Freedberg
  3. Oliver Hudgins
  4. Matthew Creatore
1:37.82
 
38 Powel Crosley Jr. YMCA Powel Crosley Jr. YMCA
  1. Jonathan Rutter
  2. Oliver Acomb
  3. Max Chou
  4. Brennan Burt
1:37.86
 
39 Ridley Area YMCA Ridley Area YMCA
  1. Clay Resweber
  2. Dan McGrath
  3. Sean Swartz
  4. Philip Nawn
1:38.01
 
40 Piedmont Family YMCA Inc. Piedmont Family YMCA Inc.
  1. Benjamin Holstege
  2. Elijah Holstege
  3. Tyler Gimple
  4. Ryan Mitchell
1:38.07
 
41 Springfield Family YMCA (Ohio) Springfield Family YMCA (Ohio)
  1. Matthew Pettit
  2. Trevor Keriazes
  3. Jeffrey Ross
  4. Jay Bell
1:38.09
 
42 West Shore YMCA West Shore YMCA
  1. Liam Handley
  2. Jordan Grim
  3. Jack Brenneman
  4. Zachary Snyder
1:38.70
 
43 Winston-Salem YMCA Swim Winston-Salem YMCA Swim
  1. Parker Boutwell
  2. Samuel Day
  3. Matthew Regan
  4. George Vlahos
1:38.76
 
44 Hazleton YMCA Hazleton YMCA
  1. Ryan Paisley
  2. Tyler Farley
  3. Joan Toribio
  4. Jeffrey Hicks
1:38.86
 
45 Huntington YMCA (WV) Huntington YMCA (WV)
  1. Nathan Runyon
  2. Nathaniel Carr
  3. Jacob Nason
  4. Joshua Barnette
1:38.87
 
46 Laurel East Hartford YMCA Laurel East Hartford YMCA
  1. Colin Curtin
  2. Patrick Savidge
  3. Zachary Hannon
  4. Christian Berg
1:38.95
 
47 Butler YMCA Aquatic Club Butler YMCA Aquatic Club
  1. Ryan Deemer
  2. Ian Lindsey
  3. NOAH DONOVAN
  4. AUSTIN WITTMER
1:39.41
 
48 Franklin YMCA Flyers Franklin YMCA Flyers
  1. Phillip Emerson
  2. Michael O'Polka
  3. Andrew Frederick
  4. J. Reid Morrison
1:39.43
 
49 Westfield YMCA Westfield YMCA
  1. Luke McGrory
  2. Aidan Donadio
  3. Stephen Husch
  4. Matthew Daniel
1:39.47
 
50 Kennett Area YMCA Kennett Area YMCA
  1. Gregory Buckley
  2. Benjamin Lewis
  3. FRANK DELLO BUONO
  4. REID HENZEL
1:39.69
 
51 Hilliard YMCA Hilliard YMCA
  1. Jonathan Satre
  2. Griffin Jones
  3. Blake Dickmann
  4. Kalvin Koethke
1:39.86
 
52 Greenwich YMCA Marlins Greenwich YMCA Marlins
  1. Andrew Stotesbery
  2. Iain Edmunson
  3. Alexander Li
  4. Oscar Ike
1:40.11
 
53 State-PA State-PA
  1. Alexander Hillsley
  2. Joseph Liechty
  3. CHRISTOPHER SCHROCK
  4. TREVOR BEAHM
1:40.21
 
54 Bloomsburg Area YMCA (BAY) Bloomsburg Area YMCA (BAY)
  1. Samuel Calhoun
  2. FORREST BENNETT
  3. Noah Crawford
  4. JAMES ORZOLEK
1:40.35
 
55 LaCrosse Area YMCA LaCrosse Area YMCA
  1. John Loepfe
  2. Mikhail Patros
  3. Joe Daniel Vandermus
  4. Caleb Miller
1:40.41
 
56 Long Reach Swim Club Long Reach Swim Club
  1. Nate Samson
  2. Henry Ditzel
  3. Will Hadden
  4. Spencer Lindsley
1:40.47
 
57 North Canton Community YMCA North Canton Community YMCA
  1. Michael Cochenour
  2. Anthony Ferrell
  3. Nathaniel Allen
  4. Stephen Watson
1:40.62
 
58 Galion Community Center YMCA Galion Community Center YMCA
  1. Connor Kempf
  2. Kaleb Johnson
  3. Zane Ekin
  4. Logan Pfeifer
1:40.68
 
59 Southeastern Aquatics (SEAY) Racine YMCA Southeastern Aquatics (SEAY) Racine YMCA
  1. John Freidheim
  2. Ivar Iverson
  3. James Weslaski
  4. Jarred Glaser
1:40.86
 
60 Flushing YMCA Flushing YMCA
  1. Michael Timothy
  2. Alan Li
  3. Joseph Mercurio
  4. Michael Knapp
1:41.03
 
61 Central Delaware (Dover) YMCA Central Delaware (Dover) YMCA
  1. Christopher Gardner
  2. Blaine Daisey
  3. Brent Hochstein
  4. Ian Cain
1:41.27
 
62 Greater Johnstown Community YMCA Greater Johnstown Community YMCA
  1. Mace Long
  2. Colter Long
  3. Nathan Mihalko
  4. Aaron Cummings
1:41.33
 
63 Lansdowne YMCA M Lansdowne YMCA M
  1. Andrew Karsh
  2. Gregory Walters
  3. Danny Burns
  4. Thomas Brennan
1:41.36
 
64 Greater Peoria YMCA Greater Peoria YMCA
  1. Anthonoy Blome
  2. Brennan Schmidt
  3. Trent Snelson
  4. Austin Bennett
1:41.49
 
65 J.B. Chambers Branch YMCA J.B. Chambers Branch YMCA
  1. Christopher Baker
  2. Michael Eaton
  3. Cameron Thompson
  4. Zach Hamm
1:41.50
 
66 Tuscarawas County YMCA Tuscarawas County YMCA
  1. Josh Bichsel
  2. Frannie Brogan
  3. Jake Armstrong
  4. Jesse Toney
1:42.05
 
67 Southeast Family Branch YMCA Southeast Family Branch YMCA
  1. Roddy Hughes
  2. Brett Eslinger
  3. Timo Krapf
  4. Max Johnson
1:42.10
 
68 West Morris YMCA West Morris YMCA
  1. James Singewald
  2. Brian Ubhaus
  3. Zachary Sanders
  4. Josh Decker
1:42.17
 
69 Cross Island YMCA Cross Island YMCA
  1. Noah Pan
  2. Josef Sarabia
  3. William Harrison
  4. Ryan Budhram
1:42.57
 
70 Chippewa Valley YMCA Chippewa Valley YMCA
  1. Max McCanna
  2. Marshall Schlick
  3. Taylor Adams
  4. Michael Passint
1:42.66
 
71 Lancaster & Fairfield YMCA Lancaster & Fairfield YMCA
  1. Michael Meade
  2. Ryan DePietro
  3. Nicholas Brubaker
  4. Mitchell Dodd
1:43.04
 
72 Fayette County Family YMCA Fayette County Family YMCA
  1. Luke Thompson
  2. Harvey Evans
  3. Josh Nordike
  4. Alexander Keller
1:43.14
 
73 Chambersburg Memorial YMCA Chambersburg Memorial YMCA
  1. Andrew Leeper
  2. Daniel Callis
  3. Chandler Johnson
  4. Bryton Zook
1:43.24
 
North Oakland Waves North Oakland Waves
  1. Robert Shively
  2. Thomas Nowinski
  3. Justin Gray
DQ