CollegeSwimming.com
  • Date

    April 3, 2013 - April 6, 2013

  • Course

    SCY

  • Status

    Completed

200 Fly Men

A Final
Rank Name Team Finals Improvement
1 Benjamin Creekmore Bradywine YMCA (Delaware) 1:47.55
PB
2 Sava Turcanu Hickory-NC 1:48.20
0.0%
3 Justin Mehl Y-Spartaquatics Swim Club 1:48.82
+0.9% PB
4 Drew May Edwardsville YMCA 1:50.23
-0.9%
4 Liam McKane Sarasota YMCA Sharks 1:50.23
PB
6 Sean Higgins Wilton Y Wahoos Swim Club 1:50.43
PB
7 Brandon Nestor Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:50.93
PB
8 Ian Rainey Wilton Y Wahoos Swim Club 1:51.28
+1.5% PB
B Final
Rank Name Team Finals Improvement
9 Brad Oberg Y-Spartaquatics Swim Club 1:50.55
+2.6% PB
10 David Harmon Anne Arundel County YMCA 1:50.57
+1.3% PB
11 Austin Green Tri-County-WV 1:50.95
PB
12 Daniel Hein Kishwaukee YMCA Dekalb County 1:51.59
PB
13 Jeffrey Ross Springfield Family YMCA (Ohio) 1:51.77
PB
14 William LaCosta Somerset Hills YMCA 1:52.88
+1.4% PB
15 Alexander Keller Fayette County Family YMCA 1:53.16
16 Griffith Otazu C C Y Dragon S T 1:53.53
+2.9% PB
C Final
Rank Name Team Finals Improvement
17 Justin Kostelnik Laurel Highlands Regional YMCA 1:52.78
+0.4% PB
18 Max Dolan Wilton Y Wahoos Swim Club 1:52.92
PB
19 James McElduff Lakeland Hills Family YMCA 1:53.21
PB
20 Jacob Nason Huntington YMCA (WV) 1:53.33
+1.1% PB
21 Trent Snelson Greater Peoria YMCA 1:53.39
PB
22 Michael O'Brien Somerset Valley YMCA 1:54.11
PB
23 Brendan Woo Wyckoff Family YMCA 1:54.89
-0.4%
24 Luke Lechner Western North Carolina YMCA 1:55.28
Preliminaries
Rank Name Team Prelims Improvement
1 Sava Turcanu Hickory-NC 1:48.89
0.0%
2 Benjamin Creekmore Bradywine YMCA (Delaware) 1:49.10
PB
3 Drew May Edwardsville YMCA 1:50.31
-0.9%
3 Justin Mehl Y-Spartaquatics Swim Club 1:50.31
+0.9% PB
5 Brandon Nestor Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:50.97
PB
6 Ian Rainey Wilton Y Wahoos Swim Club 1:51.78
+1.5% PB
7 Sean Higgins Wilton Y Wahoos Swim Club 1:51.83
PB
8 Liam McKane Sarasota YMCA Sharks 1:52.24
PB
9 Daniel Hein Kishwaukee YMCA Dekalb County 1:52.41
PB
10 Brad Oberg Y-Spartaquatics Swim Club 1:52.55
+2.6% PB
10 Jeffrey Ross Springfield Family YMCA (Ohio) 1:52.55
PB
12 Griffith Otazu C C Y Dragon S T 1:52.66
+2.9% PB
13 Alexander Keller Fayette County Family YMCA 1:52.86
14 Austin Green Tri-County-WV 1:52.93
PB
15 David Harmon Anne Arundel County YMCA 1:53.11
+1.3% PB
16 William LaCosta Somerset Hills YMCA 1:53.69
+1.4% PB
17 Max Dolan Wilton Y Wahoos Swim Club 1:53.95
PB
18 James McElduff Lakeland Hills Family YMCA 1:54.34
PB
19 Trent Snelson Greater Peoria YMCA 1:54.40
PB
20 Jacob Nason Huntington YMCA (WV) 1:54.41
+1.1% PB
21 Justin Kostelnik Laurel Highlands Regional YMCA 1:54.49
+0.4% PB
22 Brendan Woo Wyckoff Family YMCA 1:54.54
-0.4%
23 Luke Lechner Western North Carolina YMCA 1:54.74
24 Michael O'Brien Somerset Valley YMCA 1:55.12
PB
25 Chance King York YMCA 1:55.21
PB
26 Matthew Daniel Westfield YMCA 1:55.34
+0.7% PB
27 Jonathan Glavich YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:55.47
PB
28 Andrew Krueger Countryside YMCA 1:55.60
PB
29 Iain Edmunson Greenwich YMCA Marlins 1:55.74
30 Riley League Rock Hill Area YMCA 1:55.76
-0.4%
31 Edward Healy Red Bank Aquarockets Y 1:55.94
+0.1% PB
32 Douglas Kogut Anne Arundel County YMCA 1:55.96
PB
32 Stephen Hollinshead YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:55.96
+0.3% PB
34 Matthew Regan Winston-Salem YMCA Swim 1:56.02
PB
35 Samuel Delise Wilton Y Wahoos Swim Club 1:56.17
-1.2%
36 Brandon Voorhies Countryside YMCA 1:56.18
PB
37 Thomas Bullock Winston-Salem YMCA Swim 1:56.32
PB
38 Grant Wethington M.E. Lyons/Anderson Barrac 1:56.37
PB
39 Santiago Ruvira Sarasota YMCA Sharks 1:56.45
PB
40 Matthew Gullickson Leaning Tower YMCA 1:56.47
+1.4% PB
41 David May Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:56.59
42 Kyle Burke Y-Spartaquatics Swim Club 1:56.62
PB
43 Ian Dixon-Anderson Hamilton Area YMCA 1:56.72
PB
44 Jon Burkett --- 1:56.75
45 Sean Swartz Ridley Area YMCA 1:57.07
PB
46 Cole Davis West Shore YMCA 1:57.42
PB
47 FRANK DELLO BUONO Kennett Area YMCA 1:57.62
PB
48 Neil Spazzarini Laurel East Hartford YMCA 1:57.73
49 Taylor Rodenhuis J.F. Hurley Family YMCA 1:57.75
50 NOAH DONOVAN Butler YMCA Aquatic Club 1:57.82
-0.5%
50 Matthew Zebrowski Red Bank Aquarockets Y 1:57.82
PB
52 Ben Smith Ocean County YMCA 1:57.85
-1.1%
53 Timothy Runfola --- 1:57.87
-0.9%
54 Max Distler Wyckoff Family YMCA 1:57.92
55 Hevin Na Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:58.01
56 Aaron Schlemovitz Somerset Hills YMCA 1:58.21
-0.4%
57 John Meisenheimer Central Florida Metro (Orlando) YMCA 1:58.36
57 Ryan DePietro Lancaster & Fairfield YMCA 1:58.36
59 Stephen Conko Laurel Highlands Regional YMCA 1:58.40
60 Daniel McNeece Farmington Family YMCA 1:58.50
PB
61 Dylan North York YMCA 1:58.52
62 Alexander Cassel Pottstown YMCA 1:58.54
63 Oliver Hudgins Chapel Hill-Carrboro YMCA 1:58.94
64 Zach Maher Phoenixville Branch YMCA 1:58.95
65 Corey Gambardella Soundview Family YMCA 1:58.96
66 Zachary Kidd Huntington YMCA (WV) 1:58.97
66 Michael King Y-Spartaquatics Swim Club 1:58.97
PB
68 Austen Young West Suburban YMCA 1:59.05
69 Ali Pourmaleki Soundview Family YMCA 1:59.10
70 Ryan Scripp Green Bay YMCA - GBY Aquatics 1:59.17
71 Daniel Williams Westport/Weston Family Y Swim 1:59.23
72 Jesse Smith Ridgewood Branch YMCA 1:59.25
73 Noah Cignarale Y-Spartaquatics Swim Club 1:59.28
74 Christopher Asgian Blue Ash YMCA Swim Team 1:59.33
75 Tyler Gimple Piedmont Family YMCA Inc. 1:59.42
-1.8%
76 Dylan Powers Kishwaukee YMCA Dekalb County 1:59.56
77 Austin Katz Sarasota YMCA Sharks 1:59.57
78 Jacob Rupp Y-Spartaquatics Swim Club 1:59.63
79 Harrison Rodts YMCA of the North Shore 1:59.66
+2.4% PB
80 John Kelly Y-Spartaquatics Swim Club 1:59.71
PB
81 Matthew Molnar Cheshire Y/Sea Dog Swim C 1:59.73
PB
82 Daniel Drozdzewicz Fanwood Scotch Plains YMCA 1:59.83
PB
83 Erik Ryan Darien Community YMCA Piranhas 1:59.95
84 Hayden Aristizabal Sarasota YMCA Sharks 2:00.07
+0.1% PB
85 Max Chou Powel Crosley Jr. YMCA 2:00.14
-0.6%
86 Liam Handley West Shore YMCA 2:00.17
-0.4%
87 Tyler Steskla Cheshire Y/Sea Dog Swim C 2:00.22
PB
88 Brian Walker Powel Crosley Jr. YMCA 2:00.30
-0.8%
89 Jourdan Stewart Wilton Y Wahoos Swim Club 2:00.37
90 Henry Rogatz Bradywine YMCA (Delaware) 2:00.38
PB
91 Alexander Glidden YMCA of the North Shore 2:00.62
92 Grayson Davis YMCA of the Triangle Area Swim Team 2:00.73
-5.0%
93 Matt Feltz Auglaize Mercer YMCA Waves 2:00.77
94 Sean Tanaka M.E. Lyons/Anderson Barrac 2:00.80
-0.4%
95 Nicholas Venditto Fanwood Scotch Plains YMCA 2:00.84
96 Jake Riordan --- 2:00.89
-0.5%
97 Zach DiGiaro Red Bank Aquarockets Y 2:00.99
98 Andrew Olson Beavercreek Branch YMCA 2:01.01
PB
99 Daniel Villars Somerset Hills YMCA 2:01.04
100 Christopher Richards Cape Cod YMCA Mako Swim Team 2:01.18
101 Mitchell SHUBERT Y-Spartaquatics Swim Club 2:01.25
-0.8%
102 Ian Amistoso Sarasota YMCA Sharks 2:01.85
PB
103 Steven Roth Western Monmouth County YMCA 2:01.86
104 David Lanetti Upper Main Line Ymca 2:01.96
-1.3%
105 Seth WRIGLEY Pottstown YMCA 2:02.02
-1.6%
106 Tyus Temple Auglaize Mercer YMCA Waves 2:02.09
107 Jarrod Schwesinger Lakeland Hills Family YMCA 2:02.14
108 Gregory Buckley Kennett Area YMCA 2:02.38
-3.0%
109 Brent Hochstein Central Delaware YMCA 2:02.46
110 Nate Dill Mid-Delmarva Family YMCA 2:02.57
111 Logan Amodio Montclair YMCA 2:02.59
112 Jeremy Taylor Springfield Family YMCA (Ohio) 2:02.60
-3.4%
113 Hunter McMillon Waynesboro Family YMCA 2:02.61
PB
114 Samuel Melnyk Hickory-NC 2:02.85
115 Samuel Freedberg Chapel Hill-Carrboro YMCA 2:03.27
-3.4%
116 Keanan Dols Sarasota YMCA Sharks 2:03.37
117 Max Tempkin Waynesboro Family YMCA 2:03.44
118 Ross Johnston Mount Desert Island YMCA 2:03.63
PB
119 Varun Kolloru Upper Main Line Ymca 2:03.67
120 Noah Stewart York YMCA 2:03.76
-5.7%
121 Connor Thorne Y-Spartaquatics Swim Club 2:03.89
122 Michael Williams Western North Carolina YMCA 2:04.18
PB
123 Marc Berson Tampa Metro YMCA 2:08.47
124 Nick Roberts Edwardsville YMCA 2:09.75
-7.7%
125 Jason Tan Somerset Valley YMCA 2:10.96