CollegeSwimming.com

2013 YMCA National Championships (SCY)

  • Completed
  • Apr. 03–06, 2013
  • SCY

100 Breast Men

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Gregory Walters Lansdowne YMCA M 58.68
 
749 +2.1% PB
2 Stephen Husch Westfield YMCA 58.95
 
798 PB
3 Brandon Cole Wilton Y Wahoos Swim Club 59.07
 
759 PB
4 Nicholas Gutsche Bradywine YMCA (Delaware) 59.08
 
733 -1.0%
5 Alex Rayle Waynesboro Family YMCA 59.31
 
725
6 Jonathan Dray Cape Cod YMCA Mako Swim Team 59.42
 
720 +3.2% PB
7 Samuel Delise Wilton Y Wahoos Swim Club 59.74
 
733 PB
8 Brian Suatengco Ocean County YMCA 59.95
 
725 -0.3%
9 Eric Vlahos Cuyahoga Falls Riverfront YMCA 1:00.12
 
694 +0.2% PB
10 Ryan Martin Lakeland Hills Family YMCA 1:00.16
 
692 +3.9% PB
11 Douglas Nogueira Foothills-CA 1:00.55
 
767
12 Christian Weeks Darien Community YMCA Piranhas 1:00.69
 
697
13 Luciano Souza Western Connecticut YMCA 1:00.73
 
671
14 James Bartel YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:00.74
 
695
15 Jonathon Haycock Indiana County YMCA 1:00.83
 
667 -1.2%
16 Aram Barmakian Westfield YMCA 1:00.85
 
726 +0.1% PB
17 Chandler Brown Y-Spartaquatics Swim Club 1:00.98
 
686 PB
18 Ian Lindsey Butler YMCA Aquatic Club 1:01.04
 
659 -1.6%
19 Aidan Donadio Westfield YMCA 1:01.20
 
713 PB
20 Nicandro Donadio Westfield YMCA 1:01.39
 
646 +9.9% PB
21 John Stelmack Y-Spartaquatics Swim Club 1:01.41
 
670
22 Logan Amodio Montclair YMCA 1:01.46
 
643 PB
23 FRANK DELLO BUONO Kennett Area YMCA 1:01.52
 
666
25 Austin Stonebraker Pottstown YMCA / TOPS Swimming 1:01.57
 
664
26 Connor Clayton Y-Spartaquatics Swim Club 1:01.61
 
727
27 Eric Stanton Lakeland Hills Family YMCA 1:01.72
 
634 PB
28 Noah Cignarale Y-Spartaquatics Swim Club 1:01.80
 
691
28 Ryan Marczinkowski Wyckoff Family YMCA 1:01.80
 
691 PB
30 Oscar Ike Greenwich YMCA Marlins 1:01.91
 
716 PB
31 Adam Dias Western Branch YMCA 1:01.96
 
714 +3.7% PB
32 Seth Seibert Springfield Family YMCA (Ohio) 1:01.98
 
684 PB
33 Joseph Hilditch Wyckoff Family YMCA 1:01.99
 
684 PB
34 Jacob Nason Huntington YMCA (WV) 1:02.05
 
646
35 Reid Hensen Lakeland Hills Family YMCA 1:02.29
 
673 +3.0% PB
36 FORREST BENNETT Bloomsburg Area YMCA (BAY) 1:02.39
 
609 -1.1%
37 Nathan Ciatti YMCA of the Triangle Area Swim Team 1:02.51
 
694 +1.6% PB
37 DANIEL PENG Indiana County YMCA 1:02.51
 
605 PB
39 Brent Hochstein Central Delaware (Dover) YMCA 1:02.61
 
601 PB
40 Zachary Fronk Toledo 1:02.65
 
600
41 Daniel Oates LaCrosse Area YMCA 1:02.66
 
624 PB
42 Kyle Stefanides Lakeland Hills Family YMCA 1:02.67
 
688
43 Peter Strbik Flushing YMCA 1:02.75
 
686 PB
44 Matthew Lethander Powel Crosley Jr. YMCA 1:02.77
 
620 -0.7%
44 Benjamin Lewis Kennett Area YMCA 1:02.77
 
620 PB
46 Thomas Golba Kettering South Community YMCA 1:02.93
 
614
47 Caleb Miller LaCrosse Area YMCA 1:02.98
 
612
48 James Singewald West Morris YMCA 1:03.00
 
647
49 Brian Fellin Hunterdon County YMCA 1:03.05
 
610
50 Gene Han Wyckoff Family YMCA 1:03.09
 
644
51 Gregory Husta Laurel East Hartford YMCA 1:03.12
 
607 -1.1%
52 Matthew Regan Winston-Salem YMCA Swim 1:03.13
 
642
53 Colton Markevich Bangor YMCA 1:03.23
 
603 PB
54 Alexander Brion Greater Canandaigua YMCA 1:03.26
 
667
55 Michael O'Polka Franklin YMCA Flyers 1:03.29
 
576
56 Dustin Pavlick Western Monmouth County YMCA 1:03.33
 
575
57 Russell Stoll Lakeland Hills Family YMCA 1:03.65
 
588
58 Luke Schields Grand Forks YMCA 1:03.74
 
560 PB
59 Mikey Milici Y-Spartaquatics Swim Club 1:03.77
 
619
60 Austin Bennett Greater Peoria YMCA 1:03.79
 
583
61 Sean Snider Parkersburg YMCA 1:03.81
 
583
62 Isaac Loegering Grand Forks YMCA 1:03.82
 
557 PB
63 Chandler Vandiford Springfield Family YMCA (Ohio) 1:03.97
 
711
64 Jonathan Morse Y-Spartaquatics Swim Club 1:04.05
 
639
65 Zachary Hannon Laurel East Hartford YMCA 1:04.09
 
548
66 Griffin Jones Hilliard YMCA 1:04.12
 
607
68 Josef Sarabia Cross Island YMCA 1:04.19
 
604
69 Joseph Liechty State-PA 1:04.34
 
599
69 Shane Vyskocil Lakeland Hills Family YMCA 1:04.34
 
628
71 David Kirtek Greater Flint YMCA (FMY Aquatics) 1:04.40
 
597 -4.9%
72 MITCHELL SHUBERT Y-Spartaquatics Swim Club 1:04.53
 
557
73 Aaron Green Central Delaware (Dover) YMCA 1:04.61
 
619 PB
75 Coire Gavin-Hanner Upper Main Line Ymca 1:04.68
 
552
76 Geoffrey Mcdonald Hilliard YMCA 1:04.74
 
585
76 Justin Arebaugh Central Branch YMCA (Iowa) 1:04.74
 
585
78 Alec Tocco Kingston and Ulster Co. YMCA 1:04.88
 
580
79 Benjamin Galinski Lakeland Hills Family YMCA 1:05.12
 
571
80 Mike Czerwinski Western Branch YMCA 1:05.22
 
508
81 Max Shin Westfield YMCA 1:05.29
 
506
82 Henry Rogatz Bradywine YMCA (Delaware) 1:05.30
 
565
83 Quinn Bohan Soundview Family YMCA 1:05.37
 
563 -4.0%
84 William Harrison Cross Island YMCA 1:05.64
 
553 PB
85 Harvey Evans Fayette County Family YMCA 1:06.09
 
478
86 Luke McGrory Westfield YMCA 1:06.59
 
486
87 Mitchell Fornwald Bloomsburg Area YMCA (BAY) 1:06.75
 
481 -6.4%
88 Keenan Acken YMCA at Pabst Farms 1:06.87
 
477
89 Andrew Lawson Somerset Valley YMCA 1:07.18
 
530
90 Dante Cicco Butler YMCA Aquatic Club 1:07.24
 
499
91 Matthew Lanetti Phoenixville Branch YMCA 1:07.32
 
526 PB
92 Ethan D'arcangelo Pottstown YMCA / TOPS Swimming 1:08.10
 
470
93 SETH WRIGLEY Pottstown YMCA / TOPS Swimming 1:08.14
 
469
94 Samuel Melnyk Hickory-NC 1:09.72
 
418
95 Peter Fulton Laurel East Hartford YMCA 1:11.30
 
335
96 Vincent Filippini Pottstown YMCA / TOPS Swimming 1:11.51
 
362
Samuel Calhoun Bloomsburg Area YMCA (BAY) DQ
Mikhail Patros LaCrosse Area YMCA NS
Marc Berson Tampa Metro YMCA NS
Michael Oliver Western Monmouth County YMCA NS
Zach Maher Phoenixville Branch YMCA DQ