Site logo

Washington State Senior Short Course Championships

  • Completed
  • Dec. 14–17, 2017
  • SCY
  • Federal Way, WA

200 Medley Relay Women

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 Bellingham Bay Swim team (A) Bellingham Bay Swim team
  1. Emma Frey
  2. Yanran Le
  3. Emma Carlton
  4. Teigen Detta
1:43.18
 
2 King Aquatic Club (A) King Aquatic Club
  1. Yulia Groysman
  2. Evelyn Johnson
  3. Sam Baron
  4. Gracie Felner
1:44.04
 
3 Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Mia Chang
  2. Delora Li
  3. Jazlynn Pak
  4. Gabby Dang
1:44.10
 
4 King Aquatic Club (B) King Aquatic Club
  1. Isabel Chien
  2. Belle Battistoni
  3. Jaime Chen
  4. Emily Ward
1:45.57
 
X King Aquatic Club (C) King Aquatic Club
  1. Jamie Zimmerman
  2. Allison Su
  3. Erin Kim
  4. Samantha Edwards
1:46.61
 
5 Issaquah Swim Team (A) Issaquah Swim Team
  1. Danika Himes
  2. Abigail Russell
  3. Sarah Dimeco
  4. Christina Bradley
1:47.21
 
6 Bainbridge Island Swim Club Bainbridge Island Swim Club
  1. Margaret Hayes
  2. Hannah Tonsmann
  3. Eleanor Beers
  4. Erin Miller
1:47.41
 
7 Spokane Waves Aq (A) Spokane Waves Aq
  1. Emma Thompson
  2. Abigail Furqueron
  3. Evonne Stehr
  4. Caylynn McEvoy
1:47.62
 
X King Aquatic Club (D) King Aquatic Club
  1. Taylor Kabacy
  2. Maya Clise
  3. Ashley Wong
  4. Gracie Wang
1:48.32
 
8 Central Area Aquatic Team (A) Central Area Aquatic Team
  1. Kate Leary
  2. Willa Gibbs
  3. Shayla Markle
  4. Elke Ambach
1:48.57
 
9 Pro Swimming (A) Pro Swimming
  1. Robin Ying
  2. Catherine Yu
  3. Janelle Rudolph
  4. Amelia Hammer
1:49.16
 
10 Velocity Swimming Velocity Swimming
  1. Hannah VanHeyningen
  2. Rae Ann Dressel
  3. Haily Payne
  4. Brooklyn Dressel
1:49.52
 
11 West Coast Aquatics (WA) (A) West Coast Aquatics (WA)
  1. Heidi Ly
  2. Caroline Kowalchuk
  3. Megan Black
  4. Elli Straume
1:50.04
 
X Bellevue Club Swim Team (C) Bellevue Club Swim Team
  1. Katie Cross
  2. Alyssa Helgesen
  3. Keren Makhervaks
  4. Nathalie Valdman
1:50.21
 
12 valley aquatics swim team (A) valley aquatics swim team
  1. Kacey Kiuchi
  2. Ashley Ray
  3. Mikaela Miele
  4. Lada DiMascolo
1:50.31
 
13 Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Sophia Cancelosi
  2. Kira Grebinsky
  3. Rachel Jin
  4. Erin Harvey
1:50.33
 
14 StingRay Swimming (A) StingRay Swimming
  1. Kiah Lines
  2. Emma Melgardshagen
  3. Ava Collinge
  4. Riley Fidler
1:50.96
 
15 Central Area Aquatic Team (B) Central Area Aquatic Team
  1. Kathryn Soria
  2. Regan Rowe
  3. Kiersten Weiler
  4. Hannah Robertson
1:51.21
 
16 Una Ppst (A) Una Ppst
  1. Isabel Hendryx
  2. Claudia Velie
  3. Chloe Partsch
  4. Haley Morkert
1:51.68
 
17 Wave Aquatics Wave Aquatics
  1. Bindi Pedersen
  2. Chloe Limargo
  3. Alicja Misiuda
  4. Anamika Nanda
1:52.10
 
18 Mighty Marlins Swim Club Mighty Marlins Swim Club
  1. Sara Stokes
  2. Jetlynn Hau
  3. Madelynn Butler
  4. Gabrielle Marlatt
1:52.84
 
19 University Place University Place
  1. Carissa Putt
  2. Gabriella Lawrence
  3. Leigh Lopez-Silvers
  4. Molly Hickey
1:52.90
 
20 Pro Swimming (B) Pro Swimming
  1. Michelle Chen
  2. Wing Yun Au
  3. Katelyn Harper
  4. Kayla Chenier
1:52.91
 
21 Gold's Aquatics Club Gold's Aquatics Club
  1. Alyssa Heusted
  2. Victoria Truswell
  3. Maja Evans
  4. Lauren Drews
1:52.95
 
22 Spokane Waves Aq (B) Spokane Waves Aq
  1. Jenessa Johnson
  2. Delaney Phillips
  3. Maddie Gendreau
  4. Brynn Worden
1:53.24
 
23 Olympic Cascade Aquatics (A) Olympic Cascade Aquatics
  1. Katharine Walz
  2. Eva Smerekanych
  3. Hailey Vandenbosch
  4. Kellen Gibson
1:53.31
 
X Bellevue Club Swim Team (D) Bellevue Club Swim Team
  1. Kaitlyn Williamson
  2. Allyson Yao
  3. Amelia Girotto
  4. Elizabeth Bailey
1:54.09
 
24 Tri-City Channel Cats Tri-City Channel Cats
  1. Lillian Thurber
  2. Kodi Younkin
  3. Neomi Mennetrot
  4. Hilary Petersen
1:54.25
 
25 Una Ppst (B) Una Ppst
  1. Kira Crane
  2. Claire Stone
  3. Isabel Iral
  4. Brianna Hoffman
1:54.47
 
26 Issaquah Swim Team (B) Issaquah Swim Team
  1. Hailey Yocam
  2. Lauren Sayles
  3. Bolei Wang
  4. Catherine McRae
1:54.95
 
X Central Area Aquatic Team (C) Central Area Aquatic Team
  1. Asta Liffick
  2. Cassidy Wells
  3. Krista Markle
  4. Vilija Liffick
1:54.96
 
27 Bellingham Bay Swim team (B) Bellingham Bay Swim team
  1. Joyce Kim
  2. Grace Kim
  3. Kyrie Fairbairn
  4. Ellary Boyd
1:55.29
 
X Pro Swimming (C) Pro Swimming
  1. Katreeya Ong
  2. Brianna Yeh
  3. Helen Wu
  4. Emily Chang
1:56.39
 
28 Columbia River Swim Team Columbia River Swim Team
  1. Abby Crowson
  2. Avery Gunderson
  3. Bailey Segall
  4. Paeton Lesser
1:56.50
 
29 valley aquatics swim team (B) valley aquatics swim team
  1. Olivia Castro
  2. Lillian Tucker
  3. Kailyn Fleeman
  4. Marin Wilson
1:56.81
 
30 StingRay Swimming (B) StingRay Swimming
  1. Beatrice Anne Obaob
  2. Jersey Razzano
  3. Macy Fidler
  4. Audrey Marrs
1:56.82
 
31 Chinook Aquatic Club Chinook Aquatic Club
  1. Alexa Hoeper
  2. Emma Ream
  3. Taylor Clay
  4. Sarah Shiers
1:57.17
 
32 Olympic Cascade Aquatics (B) Olympic Cascade Aquatics
  1. Jillian Weber
  2. Maggie Van Nortwick
  3. Kate Hamilton
  4. Jada Yamada
1:57.39
 
33 Thurston Olympian Swim Club Thurston Olympian Swim Club
  1. Brooke Kuebler
  2. Emma Song
  3. Megan Litchfield
  4. Rachel Forbes
1:58.14
 
34 West Coast Aquatics (WA) (B) West Coast Aquatics (WA)
  1. Megan Chow
  2. Madison Chow
  3. Marissa Esteban
  4. Jenna Kim
2:01.67
 
35 Metro Aquatics Metro Aquatics
  1. Emma Huynh
  2. Juliana Serrano
  3. Megan VanDyke
  4. Chessie Briggs
2:02.71