Site logo

Washington State Senior Short Course Championships

  • Completed
  • Dec. 14–17, 2017
  • SCY
  • Federal Way, WA

200 Back Men

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Kyle Millis Bellevue Club logoBellevue Club 1:45.86
922 +1.0% PB
2 Tyler Lu King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:47.58
1003 +1.4% PB
3 Cameron King King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:49.25
851 +1.4% SB
4 Nathan Hayes King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:50.07
907 +0.3% PB
5 William O'Daffer Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 1:51.18
801 +2.4% PB
6 James Richardson Bellevue Club logoBellevue Club 1:51.68
816 +0.3% PB
7 William Walters Gold's Aquatics Club logoGold's Aquatics Club 1:53.05
767 +2.7% PB
8 Gordon Kenny Bellevue Club logoBellevue Club 1:53.68
828 PB
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Evan Chard valley aquatics swim team logovalley aquatics swim team 1:52.66
776 +2.6% PB
10 Brett Wilson Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 1:53.47
777 +0.1% PB
11 Nick Elizarov King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:53.88
768 +3.0% SB
12 Oliver Hoff Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 1:54.19
743 +8.2% PB
13 Kyle Falkner King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:56.08
721 PB
14 Ilia Zablotovskii Columbia River Swim Team logoColumbia River Swim Team 1:56.88
705
15 Aric Prieve Cascade Swim Club logoCascade Swim Club 1:57.31
696 -1.1%
16 Carter Walles West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 1:58.38
655
C Final SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Kevin kyi King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:55.58
828 +1.4% PB
18 Peter Fitch Wave Aquatics logoWave Aquatics 1:57.47
674 PB
19 Nate Robinson Bellevue Club logoBellevue Club 1:57.78
686 +5.3% SB
20 Finn McClone Columbia River Swim Team logoColumbia River Swim Team 1:58.22
659 PB
21 Connor Elwyn Velocity Swimming logoVelocity Swimming 1:58.41
673
22 Leland Baltazar King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 2:00.07
694 -1.1%
23 Jack Budinich King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 2:00.80
625 +3.6% PB
24 Louis Gasson Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 2:01.78
660 +5.1% SB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Kyle Millis Bellevue Club logoBellevue Club 1:45.97
919 +0.9% PB
2 Tyler Lu King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:48.67
978 +0.4% PB
3 James Richardson Bellevue Club logoBellevue Club 1:49.12
873 +2.6% PB
4 William O'Daffer Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 1:50.15
824 +3.3% PB
5 Cameron King King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:50.56
822 +0.3% SB
6 Nathan Hayes King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:50.66
894 -0.3%
7 William Walters Gold's Aquatics Club logoGold's Aquatics Club 1:53.47
758 +2.4% PB
8 Gordon Kenny Bellevue Club logoBellevue Club 1:53.82
825 PB
9 Evan Chard valley aquatics swim team logovalley aquatics swim team 1:54.34
740 +1.1% PB
10 Brett Wilson Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 1:54.44
756 -0.8%
11 Nick Elizarov King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:55.20
740 +1.9% SB
12 Carter Walles West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 1:55.84
708 PB
13 Aric Prieve Cascade Swim Club logoCascade Swim Club 1:56.03
722 0.0%
14 Kyle Falkner King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:56.11
721 PB
15 Ilia Zablotovskii Columbia River Swim Team logoColumbia River Swim Team 1:56.15
720
16 Oliver Hoff Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 1:56.84
687 +6.1% SB
17 Kevin kyi King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:57.05
797 +0.2% SB
18 Peter Fitch Wave Aquatics logoWave Aquatics 1:57.31
677 PB
19 Connor Elwyn Velocity Swimming logoVelocity Swimming 1:58.01
681
20 Nate Robinson Bellevue Club logoBellevue Club 1:58.11
679 +5.0% SB
21 Louis Gasson Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 1:58.32
730 +7.8% PB
22 Leland Baltazar King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:58.61
724 +0.1% PB
23 Jack Budinich King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:58.68
668 +5.3% PB
24 Finn McClone Columbia River Swim Team logoColumbia River Swim Team 1:58.85
646 PB
25 Kieran Watson Olympic Cascade Aquatics logoOlympic Cascade Aquatics 1:58.89
758 -0.5%
26 Jarod Schahrer King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 1:59.35
749 -2.8%
27 Ryan Monrean Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 1:59.56
745 PB
28 Colin Huynh Bellevue Club logoBellevue Club 1:59.63
703 +0.2% PB
29 Connor Lotzkar Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 1:59.72
646 PB
30 Preston Bocchi unattached 2:00.05
615 +0.9% SB
31 Richie Stapp Bellingham Bay Swim team logoBellingham Bay Swim team 2:00.25
636 PB
32 Aidan Bouchard valley aquatics swim team logovalley aquatics swim team 2:00.28
617 PB
33 Calvin Werts Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 2:00.65
609 PB
34 Ian Scott Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 2:00.69
627 PB
35 Chase Henning King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 2:00.87
623 +1.1% SB
36 Jeremy Kim Bellevue Club logoBellevue Club 2:00.92
677 PB
37 Alexander Richardson King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 2:01.33
614 PB
38 Jett Gonzales King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 2:01.61
590 -1.1%
39 Nathan Rubie Una Ppst logoUna Ppst 2:01.71
588
40 Calvin Kremer West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 2:02.10
653
41 Ethan Zhu Pro Swimming logoPro Swimming 2:02.20
597 PB
42 Samuel Shauf Bellevue Club logoBellevue Club 2:02.31
595 +6.4% PB
43 Alexander Karulin Pro Swimming logoPro Swimming 2:02.66
642 -1.1%
44 Brandon Leung Bellevue Club logoBellevue Club 2:02.87
638 PB
45 Finn Heneghan Bellevue Club logoBellevue Club 2:03.01
635 PB
46 Brian Kim Bellevue Club logoBellevue Club 2:03.51
571 PB
47 Dietrich Meyer Bremerton YMCA logoBremerton YMCA 2:03.56
665 -4.8%
48 Dane Williams Bellevue Club logoBellevue Club 2:03.57
545 PB
49 Noah Shauf Bellevue Club logoBellevue Club 2:03.74
567 PB
50 Jeff Plum StingRay Swimming logoStingRay Swimming 2:04.27
651 +0.8% PB
51 Benjamin Howard StingRay Swimming logoStingRay Swimming 2:04.31
610 PB
52 Nick Lewis King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 2:04.44
553 PB
53 Nate Harris Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 2:04.48
553 PB
54 Andres Gonzalez Bellevue Club logoBellevue Club 2:04.74
548 PB
55 Lewis Wentler King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 2:04.75
547
56 Alexander Baker Olympic Cascade Aquatics logoOlympic Cascade Aquatics 2:04.95
598 PB
57 Ethan Schwartz Olympic Cascade Aquatics logoOlympic Cascade Aquatics 2:04.98
597 +5.2% PB
58 Hayes Raubacher Pro Swimming logoPro Swimming 2:05.07
523 PB
59 Nicholas Fynaardt Wave Aquatics logoWave Aquatics 2:05.09
541 +7.4% PB
60 Tony Kim West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 2:05.13
634 +2.8% PB
61 Tyler Alderman Olympic Cascade Aquatics logoOlympic Cascade Aquatics 2:05.27
631 +1.3% PB
62 Jonah Herring Bellingham Bay Swim team logoBellingham Bay Swim team 2:05.75
622 -0.2%
63 Christopher Xia Columbia River Swim Team logoColumbia River Swim Team 2:05.81
527 PB
64 will Reeves Pro Swimming logoPro Swimming 2:05.89
526 PB
65 James Zheng Pro Swimming logoPro Swimming 2:05.99
578
66 Sam Bert Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 2:06.08
504
67 Franz Allendorfer Bellingham Bay Swim team logoBellingham Bay Swim team 2:06.15
503 PB
68 Vincent Wei Bellevue Club logoBellevue Club 2:06.18
574
69 Jack Springer King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 2:06.53
719 -0.3%
70 Phi Ton Spokane Waves Aq logoSpokane Waves Aq 2:06.61
512 PB
71 Eric Yin Bellevue Club logoBellevue Club 2:06.66
511 PB
72 Justin Wang King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 2:06.76
714 +1.7% PB
73 Nick Walkley Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 2:06.99
598 PB
74 Alexander Oishi Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 2:07.19
484 PB
75 Lane Bloomquist valley aquatics swim team logovalley aquatics swim team 2:07.21
555 PB
76 Ian DeVogel Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 2:08.06
539
77 Joshua Denenholz Olympic Cascade Aquatics logoOlympic Cascade Aquatics 2:08.07
485 +7.8% PB
78 Nicholas Kim King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 2:08.35
462
79 Aidan Davis valley aquatics swim team logovalley aquatics swim team 2:08.48
570 -5.5%
80 Jason Cooper South Snohomish Co. Dolphins logoSouth Snohomish Co. Dolphins 2:08.56
452
81 Yuteng Wang Cascade Swim Club logoCascade Swim Club 2:08.79
525
82 Matthew Adams Thurston Olympian Swim Club logoThurston Olympian Swim Club 2:08.99
451
83 Peter Yamane Cascade Swim Club logoCascade Swim Club 2:09.03
560 -1.0%
84 Andrew Yu King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 2:09.48
513 PB
85 Phillip Wang Bellevue Club logoBellevue Club 2:09.83
453
86 Eric Kemper unattached 2:09.89
505
87 Reece Shrimpton Olympic Cascade Aquatics logoOlympic Cascade Aquatics 2:10.10
501 -1.6%
88 Jasper Saxton Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 2:10.16
448 PB
89 Jamie Gassman Gold's Aquatics Club logoGold's Aquatics Club 2:10.21
499 PB
90 Amon Rittenberg King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 2:10.43
443
91 Andrew Hong Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 2:11.16
482
92 William Neer Velocity Swimming logoVelocity Swimming 2:13.80
474
Maceo Hoyla West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) DQ
Bradley Wong King Aquatic Club logoKing Aquatic Club DQ
Jotham Mei South Snohomish Co. Dolphins logoSouth Snohomish Co. Dolphins NS
Warren Briggs Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team DQ
Vlad Gilszmer South Snohomish Co. Dolphins logoSouth Snohomish Co. Dolphins DQ
Garrett Waite Bainbridge Island Swim Club logoBainbridge Island Swim Club NS
Slava Gilszmer South Snohomish Co. Dolphins logoSouth Snohomish Co. Dolphins DQ
Sean Park King Aquatic Club logoKing Aquatic Club NS