Site logo

Washington State Senior Short Course Championships

  • Completed
  • Dec. 14–17, 2017
  • SCY
  • Federal Way, WA

400 Medley Relay Women

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 Bellingham Bay Swim team (A) Bellingham Bay Swim team
  1. Emma Frey
  2. Yanran Le
  3. Emma Carlton
  4. Teigen Detta
3:44.50
 
2 Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Rachel Nguyen
  2. Delora Li
  3. Jazlynn Pak
  4. Gabby Dang
3:46.02
 
3 King Aquatic Club (B) King Aquatic Club
  1. Isabel Chien
  2. Evelyn Johnson
  3. Jaime Chen
  4. Emily Ward
3:47.47
 
4 King Aquatic Club (A) King Aquatic Club
  1. Yulia Groysman
  2. Belle Battistoni
  3. Sam Baron
  4. Gracie Felner
3:47.93
 
5 Issaquah Swim Team (A) Issaquah Swim Team
  1. Veronica Stureborg
  2. Danika Himes
  3. Sarah Dimeco
  4. Christina Bradley
3:49.22
 
6 Spokane Waves Aq (A) Spokane Waves Aq
  1. Emma Thompson
  2. Abigail Furqueron
  3. Evonne Stehr
  4. Brynn Worden
3:53.87
 
X King Aquatic Club (D) King Aquatic Club
  1. Jamie Zimmerman
  2. Sanjna Battepati
  3. Ashley Wong
  4. Isabelle Huynh
3:54.40
 
7 Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Mia Chang
  2. Kira Grebinsky
  3. Rachel Jin
  4. Erin Harvey
3:55.47
 
8 Central Area Aquatic Team (A) Central Area Aquatic Team
  1. Kate Leary
  2. Willa Gibbs
  3. Shayla Markle
  4. Hannah Robertson
3:55.90
 
9 Bainbridge Island Swim Club Bainbridge Island Swim Club
  1. Margaret Hayes
  2. Hannah Tonsmann
  3. Erin Miller
  4. Eleanor Beers
3:56.36
 
X King Aquatic Club (C) King Aquatic Club
  1. Sandy Li
  2. Maya Clise
  3. Erin Kim
  4. Samantha Edwards
3:56.76
 
10 Wave Aquatics Wave Aquatics
  1. Bindi Pedersen
  2. Chloe Limargo
  3. Alicja Misiuda
  4. Anamika Nanda
3:57.94
 
11 Pro Swimming (A) Pro Swimming
  1. Janelle Rudolph
  2. Wing Yun Au
  3. Helen Wu
  4. Amelia Hammer
3:58.33
 
12 valley aquatics swim team (A) valley aquatics swim team
  1. Kacey Kiuchi
  2. Lillian Tucker
  3. Meghann McLaughlin
  4. Mikaela Miele
4:00.79
 
13 Una Ppst Una Ppst
  1. Isabel Hendryx
  2. Claudia Velie
  3. Chloe Partsch
  4. Kira Crane
4:01.31
 
X Bellevue Club Swim Team (C) Bellevue Club Swim Team
  1. Katie Cross
  2. Alyssa Helgesen
  3. Keren Makhervaks
  4. Aneta Wyzga
4:01.38
 
14 West Coast Aquatics (WA) (A) West Coast Aquatics (WA)
  1. Madison Chow
  2. Heidi Ly
  3. Megan Black
  4. Elli Straume
4:02.07
 
15 Velocity Swimming (A) Velocity Swimming
  1. Hannah VanHeyningen
  2. Rae Ann Dressel
  3. Haily Payne
  4. Brooklyn Dressel
4:03.17
 
16 StingRay Swimming (A) StingRay Swimming
  1. Ava Collinge
  2. Natalie Farlow
  3. Riley Fidler
  4. Emma Melgardshagen
4:05.11
 
X Bellevue Club Swim Team (D) Bellevue Club Swim Team
  1. Kaitlyn Williamson
  2. Allyson Yao
  3. Amelia Girotto
  4. Nathalie Valdman
4:05.77
 
17 University Place University Place
  1. Carissa Putt
  2. Gabriella Lawrence
  3. Leigh Lopez-Silvers
  4. Molly Hickey
4:06.37
 
18 Spokane Waves Aq (B) Spokane Waves Aq
  1. Jenessa Johnson
  2. Dariko Djatej
  3. Maddie Gendreau
  4. Caylynn McEvoy
4:07.11
 
19 Olympic Cascade Aquatics (A) Olympic Cascade Aquatics
  1. Katharine Walz
  2. Eva Smerekanych
  3. Hailey Vandenbosch
  4. Kellen Gibson
4:07.14
 
20 Issaquah Swim Team (B) Issaquah Swim Team
  1. Sydney Nguyen
  2. Abigail Russell
  3. Lauren Sayles
  4. Catherine McRae
4:07.73
 
21 Bellingham Bay Swim team (B) Bellingham Bay Swim team
  1. Joyce Kim
  2. Grace Kim
  3. Kyrie Fairbairn
  4. Ellary Boyd
4:08.12
 
22 Central Area Aquatic Team (B) Central Area Aquatic Team
  1. Anna Vinnedge
  2. Regan Rowe
  3. Krista Markle
  4. Elke Ambach
4:08.14
 
X Central Area Aquatic Team (C) Central Area Aquatic Team
  1. Kiersten Weiler
  2. Cassidy Wells
  3. Jolie Ruiz
  4. Vilija Liffick
4:08.27
 
23 Gold's Aquatics Club Gold's Aquatics Club
  1. Malia Wisham
  2. Louise Bradshaw
  3. Victoria Truswell
  4. Lauren Drews
4:13.32
 
24 Columbia River Swim Team Columbia River Swim Team
  1. Abby Crowson
  2. Avery Gunderson
  3. Bailey Segall
  4. Paeton Lesser
4:13.96
 
25 Thurston Olympian Swim Club Thurston Olympian Swim Club
  1. Brooke Kuebler
  2. Emma Song
  3. Megan Litchfield
  4. Emma Prybylski
4:14.40
 
26 valley aquatics swim team (B) valley aquatics swim team
  1. Olivia Castro
  2. Lada DiMascolo
  3. Kailyn Fleeman
  4. Marin Wilson
4:15.10
 
27 Velocity Swimming (B) Velocity Swimming
  1. Tessa Orozco
  2. Sophia Black
  3. Jordan Hartley
  4. Rebecca Bay
4:15.81
 
28 Olympic Cascade Aquatics (B) Olympic Cascade Aquatics
  1. Jillian Weber
  2. Maggie Van Nortwick
  3. Jada Yamada
  4. Caroline Bohm
4:17.01
 
29 StingRay Swimming (B) StingRay Swimming
  1. Kiah Lines
  2. Jersey Razzano
  3. Macy Fidler
  4. Emily Hoopes
4:19.40
 
30 West Coast Aquatics (WA) (B) West Coast Aquatics (WA)
  1. Jenna Kim
  2. Megan Chow
  3. Marissa Esteban
  4. Grace Morgan
4:29.67
 
Chinook Aquatic Club Chinook Aquatic Club
  1. Alexa Hoeper
  2. Emma Ream
  3. Rachel Knittle
  4. Reegan Weber
DQ
Pro Swimming (B) Pro Swimming
  1. Robin Ying
  2. Catherine Yu
  3. Katelyn Harper
  4. Kayla Chenier
NS