Site logo

Washington State Senior Short Course Championships

  • Completed
  • Dec. 14–17, 2017
  • SCY
  • Federal Way, WA

400 Free Relay Women

Timed Finals SCY
Rank Name Team Time
1 Bellevue Club Swim Team (A) Bellevue Club Swim Team
  1. Gabby Dang
  2. Jazlynn Pak
  3. Erin Harvey
  4. Aneta Wyzga
3:27.54
 
2 King Aquatic Club (A) King Aquatic Club
  1. Gracie Felner
  2. Sam Baron
  3. Emily Ward
  4. Yulia Groysman
3:28.40
 
3 King Aquatic Club (B) King Aquatic Club
  1. Samantha Edwards
  2. Jaime Chen
  3. Belle Battistoni
  4. Taylor Kabacy
3:28.66
 
4 Bellingham Bay Swim team (A) Bellingham Bay Swim team
  1. Emma Carlton
  2. Emma Frey
  3. Yanran Le
  4. Teigen Detta
3:28.76
 
5 Spokane Waves Aq (A) Spokane Waves Aq
  1. Evonne Stehr
  2. Caylynn McEvoy
  3. Brynn Worden
  4. Emma Thompson
3:32.40
 
6 Bainbridge Island Swim Club (A) Bainbridge Island Swim Club
  1. Hannah Tonsmann
  2. Margaret Hayes
  3. Erin Miller
  4. Eleanor Beers
3:32.73
 
X King Aquatic Club (C) King Aquatic Club
  1. Isabelle Huynh
  2. Hannah Weissman
  3. Erin Kim
  4. Sandy Li
3:34.42
 
7 West Coast Aquatics (WA) (A) West Coast Aquatics (WA)
  1. Megan Black
  2. Heidi Ly
  3. Caroline Kowalchuk
  4. Elli Straume
3:34.71
 
8 Bellevue Club Swim Team (B) Bellevue Club Swim Team
  1. Mia Chang
  2. Katie Cross
  3. Rachel Jin
  4. Nathalie Valdman
3:35.00
 
9 Pro Swimming (A) Pro Swimming
  1. Amelia Hammer
  2. Kayla Chenier
  3. Catherine Yu
  4. Janelle Rudolph
3:36.09
 
10 Central Area Aquatic Team (A) Central Area Aquatic Team
  1. Elke Ambach
  2. Kate Leary
  3. Willa Gibbs
  4. Shayla Markle
3:37.05
 
X King Aquatic Club (D) King Aquatic Club
  1. Melissa Funes
  2. Isabel Chien
  3. Destiny Clemons
  4. Jamie Zimmerman
3:38.00
 
11 StingRay Swimming (A) StingRay Swimming
  1. Ava Collinge
  2. Emma Melgardshagen
  3. Emily Hoopes
  4. Riley Fidler
3:39.04
 
12 Wave Aquatics (A) Wave Aquatics
  1. Chloe Limargo
  2. Bindi Pedersen
  3. Giulianna Curran
  4. Carly Curran
3:39.62
 
13 Una Ppst Una Ppst
  1. Chloe Partsch
  2. Haley Morkert
  3. Claudia Velie
  4. Kira Crane
3:39.70
 
X Bellevue Club Swim Team (C) Bellevue Club Swim Team
  1. Delora Li
  2. Sophia Cancelosi
  3. Elizabeth Bailey
  4. Stella Cross
3:41.08
 
14 valley aquatics swim team (A) valley aquatics swim team
  1. Kacey Kiuchi
  2. Lada DiMascolo
  3. Marin Wilson
  4. Mikaela Miele
3:41.19
 
X Bellevue Club Swim Team (D) Bellevue Club Swim Team
  1. Keren Makhervaks
  2. Allyson Yao
  3. Kaitlyn Williamson
  4. Megan Lowell
3:42.15
 
15 Gold's Aquatics Club (A) Gold's Aquatics Club
  1. Victoria Truswell
  2. Malia Wisham
  3. Lauren Drews
  4. Maja Evans
3:42.64
 
16 Chinook Aquatic Club Chinook Aquatic Club
  1. Rachel Knittle
  2. Breana Truong
  3. Sarah Shiers
  4. Reegan Weber
3:43.45
 
17 Olympic Cascade Aquatics (A) Olympic Cascade Aquatics
  1. Hailey Vandenbosch
  2. Katharine Walz
  3. Kellen Gibson
  4. Eva Smerekanych
3:43.71
 
18 Central Area Aquatic Team (B) Central Area Aquatic Team
  1. Cassidy Wells
  2. Anna Vinnedge
  3. Ani Harriott
  4. Vilija Liffick
3:43.78
 
19 Velocity Swimming (A) Velocity Swimming
  1. Jordan Hartley
  2. Rae Ann Dressel
  3. Haily Payne
  4. Brooklyn Dressel
3:43.82
 
20 Wave Aquatics (B) Wave Aquatics
  1. Emily Martin
  2. Ella Marzec
  3. Alicja Misiuda
  4. Anamika Nanda
3:44.82
 
21 Spokane Waves Aq (B) Spokane Waves Aq
  1. Delaney Phillips
  2. Abigail Furqueron
  3. Jena Kistler
  4. Maddie Gendreau
3:45.83
 
22 Gold's Aquatics Club (B) Gold's Aquatics Club
  1. Katie Treacy
  2. H Truswell
  3. Emma Ulvin
  4. Alyssa Heusted
3:47.02
 
X Central Area Aquatic Team (C) Central Area Aquatic Team
  1. Kiersten Weiler
  2. Regan Rowe
  3. Krista Markle
  4. Emma Fasullo
3:47.24
 
23 University Place University Place
  1. Erin Forrest
  2. Carissa Putt
  3. Andreya Sprout
  4. Leigh Lopez-Silvers
3:47.84
 
24 Columbia River Swim Team Columbia River Swim Team
  1. Bailey Segall
  2. Paeton Lesser
  3. Avery Gunderson
  4. Abby Crowson
3:48.19
 
25 Issaquah Swim Team (B) Issaquah Swim Team
  1. Danika Himes
  2. Lauren Sayles
  3. Maddie Perkins
  4. Annaliese Youngs
3:48.63
 
26 Thurston Olympian Swim Club Thurston Olympian Swim Club
  1. Samantha Leo
  2. Emma Prybylski
  3. Rachel Forbes
  4. Brooke Kuebler
3:48.65
 
27 Bainbridge Island Swim Club (B) Bainbridge Island Swim Club
  1. Lauren Witty
  2. Emma Solseng
  3. Hannah Lee
  4. Moorea Eldon-Everts
3:48.78
 
28 Velocity Swimming (B) Velocity Swimming
  1. Sierra Hartley
  2. Sophia Black
  3. Tessa Orozco
  4. Rebecca Bay
3:49.02
 
29 Bellingham Bay Swim team (B) Bellingham Bay Swim team
  1. Kyrie Fairbairn
  2. Ana Zurcher
  3. Florence Lo
  4. Ellary Boyd
3:49.30
 
30 Pro Swimming (B) Pro Swimming
  1. Robin Ying
  2. Michelle Chen
  3. Helen Wu
  4. Emily Chang
3:49.38
 
31 Olympic Cascade Aquatics (B) Olympic Cascade Aquatics
  1. Caroline Bohm
  2. Sophie Rotival
  3. Kate Hamilton
  4. Jillian Weber
3:53.23
 
32 Mighty Marlins Swim Club Mighty Marlins Swim Club
  1. Jetlynn Hau
  2. Madelynn Butler
  3. Aleena Wiegand
  4. Sara Stokes
3:53.74
 
33 StingRay Swimming (B) StingRay Swimming
  1. Beatrice Anne Obaob
  2. Audrey Marrs
  3. Macy Fidler
  4. Kiah Lines
3:54.52
 
34 valley aquatics swim team (B) valley aquatics swim team
  1. Ashley Ray
  2. Lillian Tucker
  3. Kailyn Fleeman
  4. Meghann McLaughlin
3:55.04
 
Issaquah Swim Team (A) Issaquah Swim Team
  1. Abigail Russell
  2. Christina Bradley
  3. Catherine McRae
  4. Sarah Dimeco
DQ
West Coast Aquatics (WA) (B) West Coast Aquatics (WA)
  1. Madison Chow
  2. Jenna Kim
  3. Megan Chow
  4. Grace Morgan
DQ