Site logo

Washington State Senior Short Course Championships

  • Completed
  • Dec. 14–17, 2017
  • SCY
  • Federal Way, WA

200 Free Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Alexander Wright --- (unattached) 1:39.67
 
822 PB
2 Michael Chwaluk King Aquatic Club 1:39.96
 
814 +2.9% PB
3 Henry Lucco Bellevue Club Swim Team 1:39.98
 
813 -0.4%
4 Zackary O'Haver King Aquatic Club 1:40.63
 
796 -0.8%
5 Vlad Elizarov King Aquatic Club 1:41.52
 
793 +0.5% PB
6 Skyler Younkin Tri-City Channel Cats 1:42.29
 
772 PB
7 Matthew King StingRay Swimming 1:42.30
 
847 PB
8 Nathan Shao Bellevue Club Swim Team 1:43.93
 
710
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Oliver Hoff Central Area Aquatic Team 1:41.66
 
768 +7.8% PB
10 Everett Werner Evergreen Swim Club 1:42.36
 
750 +3.3% SB
11 Maksim Dolbinin Columbia River Swim Team 1:43.06
 
721 +5.2% PB
12 Warren Briggs Issaquah Swim Team 1:43.49
 
816 +4.0% PB
13 Maxwell Fang West Coast Aquatics (WA) 1:43.83
 
807 +1.2% PB
14 Jake Headrick Bellevue Club Swim Team 1:43.98
 
729 +2.8% PB
15 Carter Walles West Coast Aquatics (WA) 1:44.46
 
696 +0.8% SB
16 Ross Burchell Una Ppst 1:45.32
 
695 +1.8% PB
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Nick Elizarov King Aquatic Club 1:43.12
 
751 PB
18 Killian Riley King Aquatic Club 1:44.30
 
720 PB
19 Michael Lin Cascade Swim Club 1:45.00
 
703 0.0%
20 Gordon Kenny Bellevue Club Swim Team 1:45.69
 
759 PB
21 Ilia Zablotovskii Columbia River Swim Team 1:45.89
 
680 +3.9% PB
22 Ryan Monrean Tri-City Channel Cats 1:46.00
 
799 PB
23 Nate Robinson Bellevue Club Swim Team 1:46.01
 
677 +7.8% PB
24 Alex Elizarov King Aquatic Club 1:47.08
 
631
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Michael Chwaluk King Aquatic Club 1:40.14
 
809 +2.7% PB
2 Alexander Wright --- (unattached) 1:40.15
 
809 PB
3 Henry Lucco Bellevue Club Swim Team 1:40.32
 
804 -0.8%
4 Vlad Elizarov King Aquatic Club 1:41.02
 
806 +1.0% PB
5 Zackary O'Haver King Aquatic Club 1:41.24
 
780 -1.5%
6 Skyler Younkin Tri-City Channel Cats 1:41.41
 
796 PB
7 Nathan Shao Bellevue Club Swim Team 1:42.35
 
750
8 Matthew King StingRay Swimming 1:42.38
 
845 PB
9 Everett Werner Evergreen Swim Club 1:42.41
 
749 +3.3% SB
10 Warren Briggs Issaquah Swim Team 1:43.24
 
822 +4.2% PB
11 Oliver Hoff Central Area Aquatic Team 1:43.73
 
715 +6.0% SB
12 Maxwell Fang West Coast Aquatics (WA) 1:43.86
 
806 +1.2% PB
13 Maksim Dolbinin Columbia River Swim Team 1:44.41
 
686 +4.0% PB
14 Jake Headrick Bellevue Club Swim Team 1:44.44
 
717 +2.4% PB
15 William Zhou Bellevue Club Swim Team 1:44.77
 
688 0.0%
16 Ross Burchell Una Ppst 1:44.80
 
708 +2.3% PB
17 Carter Walles West Coast Aquatics (WA) 1:45.01
 
682 +0.3% SB
18 Ande Stenfjord Central Area Aquatic Team 1:45.14
 
668
19 Nick Elizarov King Aquatic Club 1:45.29
 
695 PB
20 Michael Lin Cascade Swim Club 1:45.34
 
694 -0.3%
21 Killian Riley King Aquatic Club 1:45.39
 
693 PB
22 Gordon Kenny Bellevue Club Swim Team 1:45.53
 
763 PB
23 Ilia Zablotovskii Columbia River Swim Team 1:45.81
 
682 +4.0% PB
24 Alex Elizarov King Aquatic Club 1:46.01
 
657
25 Alex Omusoru Wave Aquatics 1:46.02
 
657 PB
25 Ryan Monrean Tri-City Channel Cats 1:46.02
 
798 PB
27 Ryan Gamble Cascade Swim Club 1:46.56
 
737 +1.3% PB
28 Jonah Schedin Storm Aquatics (Washington) 1:46.57
 
644 PB
29 Nate Robinson Bellevue Club Swim Team 1:46.72
 
660 +7.2% PB
30 Aric Prieve Cascade Swim Club 1:46.81
 
658 0.0%
31 Nate Cordick Cascade Swim Club 1:46.87
 
636 +4.2% PB
32 Joey Vacura Bellevue Club Swim Team 1:46.94
 
624 +3.8% PB
33 Axel Johnson King Aquatic Club 1:47.03
 
632
34 Brandon Leu Bellevue Club Swim Team 1:47.17
 
618
35 Jack Budinich King Aquatic Club 1:47.19
 
648 +10.1% PB
36 Andrew Johnson King Aquatic Club 1:47.21
 
721 +0.9% PB
37 Samuel Hunter Bellingham Bay Swim team 1:47.22
 
628 +5.8% PB
38 Parker Wichelmann King Aquatic Club 1:47.30
 
719 +2.9% PB
39 Cole Nouwens Central Area Aquatic Team 1:47.46
 
642 +1.3% PB
40 Dane Williams Bellevue Club Swim Team 1:47.51
 
610 +2.5% PB
41 John Markillie Tri-City Channel Cats 1:47.99
 
629
42 Christopher Leu Bellevue Club Swim Team 1:48.15
 
625 +0.3% SB
43 Finn McClone Columbia River Swim Team 1:48.23
 
604
44 Aaron Nguyen King Aquatic Club 1:48.34
 
693 PB
45 Phi Ton Spokane Waves Aq 1:48.57
 
615 PB
46 Andrew Winquist Mighty Marlins Swim Club 1:48.58
 
584
46 Alex Edwards King Aquatic Club 1:48.58
 
687 PB
48 Justin Limberg West Coast Aquatics (WA) 1:48.60
 
614 PB
49 Patrick Keough University Place 1:48.65
 
733 -2.0%
50 Richie Stapp Bellingham Bay Swim team 1:48.70
 
612 PB
51 Jimmy Butler Bellevue Club Swim Team 1:49.18
 
601 +7.0% PB
52 Elijah Dougher Central Area Aquatic Team 1:49.22
 
672
53 Andrew Lambert Spokane Waves Aq 1:49.23
 
672 PB
54 Dietrich Meyer Bremerton YMCA 1:49.25
 
718 -0.5%
55 Rafael BARRETO King Aquatic Club 1:49.44
 
595 -3.6%
56 Jarod Schahrer King Aquatic Club 1:49.49
 
713 +1.4% PB
57 Jonathon McGrath Central Area Aquatic Team 1:49.61
 
663 +9.5% PB
58 Brendan Man valley aquatics swim team 1:49.63
 
709 -0.7%
59 Jeffrey Harn Thurston Olympian Swim Club 1:49.74
 
568
60 Sam Chapman Bainbridge Island Swim Club 1:49.84
 
585 -0.1%
61 Phillip Wang Bellevue Club Swim Team 1:49.89
 
584 PB
62 James Zheng Pro Swimming 1:49.90
 
656 +2.1% PB
63 Matt Dingess University Place 1:49.95
 
701 -0.8%
64 Aidan Laird Wave Aquatics 1:50.04
 
550 +6.0% PB
65 Finn Heneghan Bellevue Club Swim Team 1:50.07
 
652 PB
66 Quinton McCloskey Cascade Swim Club 1:50.20
 
557 +1.6% PB
66 Calvin Werts Evergreen Swim Club 1:50.20
 
557 PB
68 Peter Wang Bellevue Club Swim Team 1:50.35
 
554 PB
69 Benjamin Phelps Columbia River Swim Team 1:50.36
 
573 +0.8% PB
70 Eli Champagne Evergreen Swim Club 1:50.41
 
542 PB
71 Brandon Anderson Una Ppst 1:50.44
 
571 PB
72 Braden Dilly Velocity Swimming 1:50.52
 
550 PB
73 Brandon Truong King Aquatic Club 1:50.76
 
564 PB
74 Kyle Prigge Tri-City Channel Cats 1:50.78
 
563 PB
75 Andrew Osborn Cascade Swim Club 1:50.80
 
533
76 Jake Rinehart King Aquatic Club 1:50.83
 
562 +5.0% PB
77 Ethan Schwartz Olympic Cascade Aquatics 1:51.03
 
629 +3.3% SB
78 Jonathan Ke South Snohomish Co. Dolphins 1:51.22
 
534 PB
79 Hayes Raubacher Pro Swimming 1:51.35
 
531 +4.7% PB
80 Chase Henning King Aquatic Club 1:51.40
 
549 -0.7%
81 Andres Gonzalez Bellevue Club Swim Team 1:51.49
 
547 PB
82 Vincent Dang Central Area Aquatic Team 1:51.52
 
546 +2.1% PB
83 Raymond Wang Pro Swimming 1:51.87
 
609 +0.5% PB
84 Aidan Bouchard valley aquatics swim team 1:51.88
 
519
85 Andrew Renninger Evergreen Swim Club 1:51.89
 
749 PB
86 Nathan Michael King Aquatic Club 1:52.08
 
534 -1.3%
87 Timothy Woo King Aquatic Club 1:52.10
 
533 -2.0%
88 Keagan Gale West Coast Aquatics (WA) 1:52.21
 
531 +1.3% PB
89 Caden Mayfield Cascade Swim Club 1:52.34
 
599
90 Sean Park King Aquatic Club 1:52.74
 
589 -4.4%
91 Colin Wood King Aquatic Club 1:52.79
 
727 +3.1% PB
92 Alexander Oishi Central Area Aquatic Team 1:53.16
 
491 +2.8% PB
93 Eric Kemper --- (unattached) 1:53.34
 
576 PB
94 Vincent Wei Bellevue Club Swim Team 1:53.39
 
575
95 Radu Magdas Gold's Aquatics Club 1:53.89
 
475 +3.2% PB
96 Khai Tran --- (unattached) 1:54.16
 
603 +3.9% PB
96 Joseph Dodd Columbia River Swim Team 1:54.16
 
458 -2.6%
98 Aidan Davis valley aquatics swim team 1:54.50
 
595 -1.7%
99 Charlie Cutter Velocity Swimming 1:56.94
 
410
100 Andrew Jumanca Wave Aquatics 1:57.41
 
419 +5.6% PB
Will Driver Central Area Aquatic Team NS
Joey Fitzsimmons King Aquatic Club NS
Bradley Wong King Aquatic Club NS
Slava Gilszmer South Snohomish Co. Dolphins NS
Vlad Gilszmer South Snohomish Co. Dolphins NS
Miguel Jacome King Aquatic Club NS