Site logo

Washington State Senior Short Course Championships

  • Completed
  • Dec. 14–17, 2017
  • SCY
  • Federal Way, WA

500 Free Men

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Alexander Wright unattached 4:28.29
840 PB
2 Miguel Jacome King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:32.69
783 +1.9% SB
3 Nathan Ramey Una Ppst logoUna Ppst 4:34.55
779 PB
4 Vlad Elizarov King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:35.28
796 -1.7%
5 Warren Briggs Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 4:36.16
827 PB
6 Jonathan Cook West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 4:36.37
762 PB
7 William Christenson Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:36.90
781 +0.6% SB
8 Gabe Nickels King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:42.21
769 -2.9%
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Garrett Waite Bainbridge Island Swim Club logoBainbridge Island Swim Club 4:34.88
800
10 Zackary O'Haver King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:35.38
771 +1.0% PB
11 Jake Headrick Bellevue Club logoBellevue Club 4:37.20
778 +2.1% PB
12 Everett Werner Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:40.19
725
13 Andrew Boden Bellevue Club logoBellevue Club 4:41.01
704
14 Jackson Dudley Bellevue Club logoBellevue Club 4:42.52
728
15 Oliver Hoff Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 4:46.69
665
16 Michael Chwaluk King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:49.88
637
C Final SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Ross Burchell Una Ppst logoUna Ppst 4:38.04
770 +2.2% PB
18 Brett Wilson Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:43.08
723 PB
19 Ethan Fox Una Ppst logoUna Ppst 4:43.65
693 PB
20 Michael Lin Cascade Swim Club logoCascade Swim Club 4:44.81
707 0.0%
21 Caesar Tuguinay Chinook Aquatic Club logoChinook Aquatic Club 4:46.69
689 PB
22 Nate Cordick Cascade Swim Club logoCascade Swim Club 4:47.25
660 PB
23 Alex Edwards King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:49.55
702 +1.4% PB
24 Killian Riley King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:52.17
640 +0.5% SB
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Alexander Wright unattached 4:27.68
846 PB
2 Miguel Jacome King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:33.48
776 +1.7% SB
3 Jonathan Cook West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 4:33.93
785 PB
4 William Christenson Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:35.47
795 +1.1% PB
5 Nathan Ramey Una Ppst logoUna Ppst 4:35.93
766 PB
6 Gabe Nickels King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:36.64
822 -0.9%
7 Skyler Younkin Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 4:37.41
776 PB
8 Warren Briggs Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 4:38.83
801 PB
9 Vlad Elizarov King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:39.19
759 -3.2%
10 Michael Chwaluk King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:39.30
734 PB
11 Andrew Boden Bellevue Club logoBellevue Club 4:39.48
718
12 Garrett Waite Bainbridge Island Swim Club logoBainbridge Island Swim Club 4:39.83
753
13 Everett Werner Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:40.98
718
14 Zackary O'Haver King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:41.11
717 -1.1%
15 Jake Headrick Bellevue Club logoBellevue Club 4:41.12
741 +0.8% PB
16 Jackson Dudley Bellevue Club logoBellevue Club 4:41.22
740
17 Oliver Hoff Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 4:41.92
709 PB
18 Vlad Gilszmer South Snohomish Co. Dolphins logoSouth Snohomish Co. Dolphins 4:42.77
816 +0.3% PB
19 Brett Wilson Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:43.29
721 PB
20 Ethan Fox Una Ppst logoUna Ppst 4:43.39
696 PB
21 Nate Cordick Cascade Swim Club logoCascade Swim Club 4:44.51
685 PB
22 Ross Burchell Una Ppst logoUna Ppst 4:45.29
702 -0.4%
23 Michael Lin Cascade Swim Club logoCascade Swim Club 4:46.17
694 -0.5%
24 Nathan Shao Bellevue Club logoBellevue Club 4:48.20
652
25 Alex Edwards King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:48.38
712 +1.8% PB
26 Killian Riley King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:48.69
671 +1.7% SB
27 Caesar Tuguinay Chinook Aquatic Club logoChinook Aquatic Club 4:48.89
670 PB
28 Samuel Hunter Bellingham Bay Swim team logoBellingham Bay Swim team 4:49.47
640 PB
29 Maxwell Fang West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 4:50.85
690 PB
30 Finn Heneghan Bellevue Club logoBellevue Club 4:50.97
689 PB
31 Finn McClone Columbia River Swim Team logoColumbia River Swim Team 4:50.98
627 PB
32 Jimmy Butler Bellevue Club logoBellevue Club 4:51.32
648 PB
33 Carter Walles West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 4:51.51
622 -2.1%
34 Nathan Hayes King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:51.80
681
35 Andrew Lambert Spokane Waves Aq logoSpokane Waves Aq 4:51.81
681
36 Kieran Watson Olympic Cascade Aquatics logoOlympic Cascade Aquatics 4:51.96
731 -0.8%
37 Nathan Lee Bellevue Club logoBellevue Club 4:52.14
730
38 Andrew Renninger Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 4:52.23
819 PB
39 Caleb Apodaca Olympic Cascade Aquatics logoOlympic Cascade Aquatics 4:52.44
676
40 Sam Chapman Bainbridge Island Swim Club logoBainbridge Island Swim Club 4:52.74
635
41 Liam Casey-Minnick King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:52.86
634 +1.0% PB
42 James Richardson Bellevue Club logoBellevue Club 4:53.43
629 -0.8%
43 Ryan Price West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 4:54.04
600 +1.6% PB
44 John Markillie Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 4:54.06
624
45 Jack Budinich King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:54.35
621 PB
46 Parker Wichelmann King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:54.57
657 +0.9% PB
47 Quinton McCloskey Cascade Swim Club logoCascade Swim Club 4:54.88
593
48 Matt Dingess University Place logoUniversity Place 4:54.95
705 -0.1%
49 Leland Baltazar King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:55.23
651 PB
50 Phi Ton Spokane Waves Aq logoSpokane Waves Aq 4:55.36
612 PB
51 Kyle Falkner King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:55.38
612 PB
52 Slava Gilszmer South Snohomish Co. Dolphins logoSouth Snohomish Co. Dolphins 4:55.98
696 -0.2%
53 Christian Madden Columbia River Swim Team logoColumbia River Swim Team 4:56.42
603 +8.1% PB
54 Patrick Keough University Place logoUniversity Place 4:57.03
686 -3.4%
55 Ryan Monrean Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 4:57.49
682
56 Jonah Schedin Storm Aquatics (Washington) logoStorm Aquatics (Washington) 4:58.08
565 PB
57 Yatin Kukreja Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 4:58.37
675 +1.4% PB
58 Dane Williams Bellevue Club logoBellevue Club 4:58.40
550 PB
59 Alexander Oishi Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 4:58.47
562 PB
60 Ethan Schwartz Olympic Cascade Aquatics logoOlympic Cascade Aquatics 4:59.13
617 PB
61 Steffen Teutsch Wave Aquatics logoWave Aquatics 4:59.23
616
62 Broden Johnson Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 4:59.48
577 PB
63 Chase Henning King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 4:59.66
575 -0.6%
63 Brendan Man valley aquatics swim team logovalley aquatics swim team 4:59.66
663 -2.8%
65 Keagan Gale West Coast Aquatics (WA) logoWest Coast Aquatics (WA) 4:59.73
575 +1.9% PB
66 Hayes Raubacher Pro Swimming logoPro Swimming 4:59.77
551
67 Connor Lotzkar Issaquah Swim Team logoIssaquah Swim Team 4:59.95
573
68 Nick Walkley Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 4:59.99
661
69 Jack Elliott Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 5:00.04
572
70 Robert Thomasberg Una Ppst logoUna Ppst 5:00.14
571 +4.7% PB
71 Kyle Prigge Tri-City Channel Cats logoTri-City Channel Cats 5:00.78
566 PB
71 Jarod Schahrer King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 5:00.78
654
73 Christopher Leu Bellevue Club logoBellevue Club 5:01.03
564
74 Zachary Hur Bellevue Club logoBellevue Club 5:01.33
737 +0.7% PB
75 Nathan Michael King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 5:01.49
560 +0.2% SB
76 Aidan Davis valley aquatics swim team logovalley aquatics swim team 5:01.84
645 -3.1%
77 Colin Wood King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 5:02.44
728 +2.1% PB
78 Lewis Wentler King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 5:03.24
545 PB
79 Collin Ralston Olympic Cascade Aquatics logoOlympic Cascade Aquatics 5:03.67
629
80 Noah Heaps Moses Lake Manta Rays logoMoses Lake Manta Rays 5:04.00
516
81 Lane Bloomquist valley aquatics swim team logovalley aquatics swim team 5:05.13
567
82 Brandon Anderson Una Ppst logoUna Ppst 5:07.67
509 +4.6% PB
83 Radu Magdas Gold's Aquatics Club logoGold's Aquatics Club 5:08.17
482
84 Calvin Werts Evergreen Swim Club logoEvergreen Swim Club 5:08.20
482 PB
85 Scott Fuhrman Bellingham Bay Swim team logoBellingham Bay Swim team 5:08.74
478 PB
86 Payton Johnson Bellingham Bay Swim team logoBellingham Bay Swim team 5:09.66
471
87 Vincent Dang Central Area Aquatic Team logoCentral Area Aquatic Team 5:11.00
482 PB
88 Cameron Birrell Gold's Aquatics Club logoGold's Aquatics Club 5:11.60
478
89 Nolan Cleary Chinook Aquatic Club logoChinook Aquatic Club 5:11.69
477
90 Jotham Mei South Snohomish Co. Dolphins logoSouth Snohomish Co. Dolphins 5:11.82
476
91 Alexander Tanimoto Pro Swimming logoPro Swimming 5:13.81
496
92 Sam Berde King Aquatic Club logoKing Aquatic Club 5:18.33
461 PB
Andrew Johnson King Aquatic Club logoKing Aquatic Club DQ
Ryan Foote Spokane Waves Aq logoSpokane Waves Aq NS
Alex Klinck Bellevue Club logoBellevue Club NS