CollegeSwimming.com

Washington State Senior Short Course Championships

  • Completed
  • Dec. 14–17, 2017
  • SCY
  • Federal Way, WA

200 Back Men

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Kyle Millis Bellevue Club Swim Team 1:45.86
 
922 +1.0% PB
2 Tyler Lu King Aquatic Club 1:47.58
 
1003 +1.4% PB
3 Cameron King King Aquatic Club 1:49.25
 
851 +1.4% SB
4 Nathan Hayes King Aquatic Club 1:50.07
 
907 +0.3% PB
5 William O'Daffer Issaquah Swim Team 1:51.18
 
801 +2.4% PB
6 James Richardson Bellevue Club Swim Team 1:51.68
 
816 +0.3% PB
7 William Walters Gold's Aquatics Club 1:53.05
 
767 +2.7% PB
8 Gordon Kenny Bellevue Club Swim Team 1:53.68
 
828 PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Evan Chard valley aquatics swim team 1:52.66
 
776 +2.6% PB
10 Brett Wilson Evergreen Swim Club 1:53.47
 
777 +0.1% PB
11 Nick Elizarov King Aquatic Club 1:53.88
 
768 +3.0% SB
12 Oliver Hoff Central Area Aquatic Team 1:54.19
 
743 +8.2% PB
13 Kyle Falkner King Aquatic Club 1:56.08
 
721 PB
14 Ilia Zablotovskii Columbia River Swim Team 1:56.88
 
705
15 Aric Prieve Cascade Swim Club 1:57.31
 
696 -1.1%
16 Carter Walles West Coast Aquatics (WA) 1:58.38
 
655
C Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
17 Kevin kyi King Aquatic Club 1:55.58
 
828 +1.4% PB
18 Peter Fitch Wave Aquatics 1:57.47
 
674 PB
19 Nate Robinson Bellevue Club Swim Team 1:57.78
 
686 +5.3% SB
20 Finn McClone Columbia River Swim Team 1:58.22
 
659 PB
21 Connor Elwyn Velocity Swimming 1:58.41
 
673
22 Leland Baltazar King Aquatic Club 2:00.07
 
694 -1.1%
23 Jack Budinich King Aquatic Club 2:00.80
 
625 +3.6% PB
24 Louis Gasson Issaquah Swim Team 2:01.78
 
660 +5.1% SB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Kyle Millis Bellevue Club Swim Team 1:45.97
 
919 +0.9% PB
2 Tyler Lu King Aquatic Club 1:48.67
 
978 +0.4% PB
3 James Richardson Bellevue Club Swim Team 1:49.12
 
873 +2.6% PB
4 William O'Daffer Issaquah Swim Team 1:50.15
 
824 +3.3% PB
5 Cameron King King Aquatic Club 1:50.56
 
822 +0.3% SB
6 Nathan Hayes King Aquatic Club 1:50.66
 
894 -0.3%
7 William Walters Gold's Aquatics Club 1:53.47
 
758 +2.4% PB
8 Gordon Kenny Bellevue Club Swim Team 1:53.82
 
825 PB
9 Evan Chard valley aquatics swim team 1:54.34
 
740 +1.1% PB
10 Brett Wilson Evergreen Swim Club 1:54.44
 
756 -0.8%
11 Nick Elizarov King Aquatic Club 1:55.20
 
740 +1.9% SB
12 Carter Walles West Coast Aquatics (WA) 1:55.84
 
708 PB
13 Aric Prieve Cascade Swim Club 1:56.03
 
722 0.0%
14 Kyle Falkner King Aquatic Club 1:56.11
 
721 PB
15 Ilia Zablotovskii Columbia River Swim Team 1:56.15
 
720
16 Oliver Hoff Central Area Aquatic Team 1:56.84
 
687 +6.1% SB
17 Kevin kyi King Aquatic Club 1:57.05
 
797 +0.2% SB
18 Peter Fitch Wave Aquatics 1:57.31
 
677 PB
19 Connor Elwyn Velocity Swimming 1:58.01
 
681
20 Nate Robinson Bellevue Club Swim Team 1:58.11
 
679 +5.0% SB
21 Louis Gasson Issaquah Swim Team 1:58.32
 
730 +7.8% PB
22 Leland Baltazar King Aquatic Club 1:58.61
 
724 +0.1% PB
23 Jack Budinich King Aquatic Club 1:58.68
 
668 +5.3% PB
24 Finn McClone Columbia River Swim Team 1:58.85
 
646 PB
25 Kieran Watson Olympic Cascade Aquatics 1:58.89
 
758 -0.5%
26 Jarod Schahrer King Aquatic Club 1:59.35
 
749 -2.8%
27 Ryan Monrean Tri-City Channel Cats 1:59.56
 
745 PB
28 Colin Huynh Bellevue Club Swim Team 1:59.63
 
703 +0.2% PB
29 Connor Lotzkar Issaquah Swim Team 1:59.72
 
646 PB
30 Preston Bocchi --- (unattached) 2:00.05
 
615 +0.9% SB
31 Richie Stapp Bellingham Bay Swim team 2:00.25
 
636 PB
32 Aidan Bouchard valley aquatics swim team 2:00.28
 
617 PB
33 Calvin Werts Evergreen Swim Club 2:00.65
 
609 PB
34 Ian Scott Central Area Aquatic Team 2:00.69
 
627 PB
35 Chase Henning King Aquatic Club 2:00.87
 
623 +1.1% SB
36 Jeremy Kim Bellevue Club Swim Team 2:00.92
 
677 PB
37 Alexander Richardson King Aquatic Club 2:01.33
 
614 PB
38 Jett Gonzales King Aquatic Club 2:01.61
 
590 -1.1%
39 Nathan Rubie Una Ppst 2:01.71
 
588
40 Calvin Kremer West Coast Aquatics (WA) 2:02.10
 
653
41 Ethan Zhu Pro Swimming 2:02.20
 
597 PB
42 Samuel Shauf Bellevue Club Swim Team 2:02.31
 
595 +6.4% PB
43 Alexander Karulin Pro Swimming 2:02.66
 
642 -1.1%
44 Brandon Leung Bellevue Club Swim Team 2:02.87
 
638 PB
45 Finn Heneghan Bellevue Club Swim Team 2:03.01
 
635 PB
46 Brian Kim Bellevue Club Swim Team 2:03.51
 
571 PB
47 Dietrich Meyer Bremerton YMCA 2:03.56
 
665 -4.8%
48 Dane Williams Bellevue Club Swim Team 2:03.57
 
545 PB
49 Noah Shauf Bellevue Club Swim Team 2:03.74
 
567 PB
50 Jeff Plum StingRay Swimming 2:04.27
 
651 +0.8% PB
51 Benjamin Howard StingRay Swimming 2:04.31
 
610 PB
52 Nick Lewis King Aquatic Club 2:04.44
 
553 PB
53 Nate Harris Issaquah Swim Team 2:04.48
 
553 PB
54 Andres Gonzalez Bellevue Club Swim Team 2:04.74
 
548 PB
55 Lewis Wentler King Aquatic Club 2:04.75
 
547
56 Alexander Baker Olympic Cascade Aquatics 2:04.95
 
598 PB
57 Ethan Schwartz Olympic Cascade Aquatics 2:04.98
 
597 +5.2% PB
58 Hayes Raubacher Pro Swimming 2:05.07
 
523 PB
59 Nicholas Fynaardt Wave Aquatics 2:05.09
 
541 +7.4% PB
60 Tony Kim West Coast Aquatics (WA) 2:05.13
 
634 +2.8% PB
61 Tyler Alderman Olympic Cascade Aquatics 2:05.27
 
631 +1.3% PB
62 Jonah Herring Bellingham Bay Swim team 2:05.75
 
622 -0.2%
63 Christopher Xia Columbia River Swim Team 2:05.81
 
527 PB
64 will Reeves Pro Swimming 2:05.89
 
526 PB
65 James Zheng Pro Swimming 2:05.99
 
578
66 Sam Bert Central Area Aquatic Team 2:06.08
 
504
67 Franz Allendorfer Bellingham Bay Swim team 2:06.15
 
503 PB
68 Vincent Wei Bellevue Club Swim Team 2:06.18
 
574
69 Jack Springer King Aquatic Club 2:06.53
 
719 -0.3%
70 Phi Ton Spokane Waves Aq 2:06.61
 
512 PB
71 Eric Yin Bellevue Club Swim Team 2:06.66
 
511 PB
72 Justin Wang King Aquatic Club 2:06.76
 
714 +1.7% PB
73 Nick Walkley Tri-City Channel Cats 2:06.99
 
598 PB
74 Alexander Oishi Central Area Aquatic Team 2:07.19
 
484 PB
75 Lane Bloomquist valley aquatics swim team 2:07.21
 
555 PB
76 Ian DeVogel Issaquah Swim Team 2:08.06
 
539
77 Joshua Denenholz Olympic Cascade Aquatics 2:08.07
 
485 +7.8% PB
78 Nicholas Kim King Aquatic Club 2:08.35
 
462
79 Aidan Davis valley aquatics swim team 2:08.48
 
570 -5.5%
80 Jason Cooper South Snohomish Co. Dolphins 2:08.56
 
452
81 Yuteng Wang Cascade Swim Club 2:08.79
 
525
82 Matthew Adams Thurston Olympian Swim Club 2:08.99
 
451
83 Peter Yamane Cascade Swim Club 2:09.03
 
560 -1.0%
84 Andrew Yu King Aquatic Club 2:09.48
 
513 PB
85 Phillip Wang Bellevue Club Swim Team 2:09.83
 
453
86 Eric Kemper --- (unattached) 2:09.89
 
505
87 Reece Shrimpton Olympic Cascade Aquatics 2:10.10
 
501 -1.6%
88 Jasper Saxton Central Area Aquatic Team 2:10.16
 
448 PB
89 Jamie Gassman Gold's Aquatics Club 2:10.21
 
499 PB
90 Amon Rittenberg King Aquatic Club 2:10.43
 
443
91 Andrew Hong Central Area Aquatic Team 2:11.16
 
482
92 William Neer Velocity Swimming 2:13.80
 
474
Maceo Hoyla West Coast Aquatics (WA) DQ
Bradley Wong King Aquatic Club DQ
Jotham Mei South Snohomish Co. Dolphins NS
Warren Briggs Issaquah Swim Team DQ
Vlad Gilszmer South Snohomish Co. Dolphins DQ
Garrett Waite Bainbridge Island Swim Club NS
Slava Gilszmer South Snohomish Co. Dolphins DQ
Sean Park King Aquatic Club NS