Site logo

2016 Florida Senior Championships (SCY)

  • Completed
  • Feb. 25–28, 2016
  • SCY
  • Orlando, FL

200 Back Women

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Ashley Boddiford Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:01.31
838 -0.5%
2 Spencer Lucas Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:02.75
809 PB
3 Kara Wilkins Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 2:06.60
740 -1.6%
4 Paulina Watson Valero Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:07.92
714 -6.2%
5 Savannah Fissenden Makos Aquatics Club of Gainesville logoMakos Aquatics Club of Gainesville 2:08.38
707 PB
6 Grace Patrice Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:08.40
707 -4.1%
7 Lauren Moran Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 2:09.79
682 PB
8 Cheyenne Willis Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:10.03
676
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Anna Atkins Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:08.16
709 +0.4% PB
10 Tara Stevens Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:09.35
690 -0.3%
11 Maura Fagan Swim Florida logoSwim Florida 2:09.88
681 PB
12 Emily Hample Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:11.85
646 +1.7% PB
13 Britney Caprio Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:12.06
652 -1.6%
14 Samantha Cahoone Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:12.88
628 +3.1% PB
15 Lacey Radloff Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:14.99
592 +4.2% PB
16 Marissa Cohen Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 2:15.14
587 +2.4% PB
C Final SCY
Name Team Time Pts Imp
17 Madelyn Snodgrass Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 2:15.74
579 +0.7% PB
18 Bailee Bolin Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:16.96
558
19 Gracelyn Palsha Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 2:20.21
541
20 Lauren Johnson Spartan (FL) Aquatic Club logoSpartan (FL) Aquatic Club 2:20.43
501 -1.8%
Lindsey Wright Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics DQ
Emily Sullivan West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati NS
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Ashley Boddiford Blue Dolfins logoBlue Dolfins 2:04.87
771 -3.5%
2 Kara Wilkins Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 2:07.13
730 -2.0%
3 Cheyenne Willis Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:07.39
723 PB
4 Spencer Lucas Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 2:08.41
705
5 Grace Patrice Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:08.47
706 -4.1%
6 Paulina Watson Valero Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:08.72
699 -6.8%
7 Lauren Moran Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 2:09.68
684 PB
8 Savannah Fissenden Makos Aquatics Club of Gainesville logoMakos Aquatics Club of Gainesville 2:10.05
678 PB
9 Tara Stevens Area Tallahassee logoArea Tallahassee 2:10.89
663 -1.5%
10 Britney Caprio Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:11.13
668 -0.8%
11 Anna Atkins Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:11.40
652 -2.1%
12 Maura Fagan Swim Florida logoSwim Florida 2:11.81
647
13 Emily Hample Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:12.47
635 +1.2% PB
14 Josie Teat Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:12.56
633 0.0%
15 Varvara Klyueva Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 2:12.87
626 -2.5%
16 Lacey Radloff Bolles School Sharks logoBolles School Sharks 2:13.56
616 +5.2% PB
17 Samantha Cahoone Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 2:14.35
603 +2.0% PB
18 Lain Shahboz High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 2:14.98
675
19 Adrianna DeBoer Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 2:15.86
577 -7.2%
20 Marissa Cohen Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 2:15.96
573 +1.8% PB
21 Gabby Shepherd Swim Florida logoSwim Florida 2:16.55
602
22 Yekaterina Aslanidi Gator Swim Club logoGator Swim Club 2:16.72
562 -0.1%
23 Madelyn Snodgrass Planet Swim Aqua logoPlanet Swim Aqua 2:16.78
561 -0.1%
24 Bailee Bolin Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 2:16.79
561
25 Paige Madden Gulf Coast Swim Team logoGulf Coast Swim Team 2:16.83
561 -0.6%
26 Emily Sullivan West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 2:17.32
589
27 Faith Rogers Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 2:17.78
545 -4.0%
28 Gracelyn Palsha Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 2:19.28
556
29 Hannah Hansen Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:19.45
527
30 Olivia Hom Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:19.48
517 +1.5% PB
31 Kimmy Chang Lakeland (FL) Area Swimming logoLakeland (FL) Area Swimming 2:20.67
497 +1.4% PB
32 Lindsey Wright Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 2:21.19
487 -4.0%
33 Katherine Neri Palm Harbor YMCA Piranhas logoPalm Harbor YMCA Piranhas 2:22.01
490 -1.4%
34 Caitlin Mcclugage Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 2:22.06
473 PB
35 Lauren Johnson Spartan (FL) Aquatic Club logoSpartan (FL) Aquatic Club 2:22.63
466 -3.4%
36 Tammy Omel Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 2:23.65
450
Kendall Dawson Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics NS
Hannah Truslow Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed NS
Madison Conway Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club NS
Bethany Kendrick Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax NS
Claire Kercheval-Roig Area Tallahassee logoArea Tallahassee NS
Anne Myers Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas NS
Zoe Sherman Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club NS