Site logo

2016 Florida Senior Championships (SCY)

  • Completed
  • Feb. 25–28, 2016
  • SCY
  • Orlando, FL

200 IM Women 14 - 16

A Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Carley Lowe Highlander Aquatic Club 2:04.24
 
818 -1.5%
2 Morgan Tankersley Greater Tampa Swimming Assn 2:06.45
 
774 0.0%
3 Julia Rodriguez Gator Swim Club 2:06.82
 
780 PB
4 Laurynn Harvard Saint Petersburg Aquatics 2:07.03
 
762 +0.2% PB
5 Savannah Brennan Blue Dolfins 2:08.23
 
738 +0.8% PB
6 Isabel Traba Sarasota YMCA Sharks 2:08.80
 
740 -3.3%
7 Elizabeth Richardson Indian River Aquatics 2:10.11
 
715 PB
8 Alixandra Roy Highlander Aquatic Club 2:10.40
 
709 +2.9% PB
B Final SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
9 Caroline Cooper Highlander Aquatic Club 2:08.49
 
747 +0.3% PB
10 Anderson Myers Highlander Aquatic Club 2:09.79
 
708 PB
11 Emily Loefgren Lakewood Ranch YMCA Waverunners 2:10.62
 
733 -1.8%
12 Ali Andros Sarasota YMCA Sharks 2:10.98
 
685 +0.3% SB
13 Catarina Sterlacci Academy Aquatic Club 2:11.57
 
687 PB
14 Victoria Ellwood Tampa Metro YMCA 2:11.90
 
668 +3.3% PB
15 Lauren Conway Academy Aquatic Club 2:12.16
 
676 -1.8%
16 Alexia Smith Loggerhead Aquatics 2:12.38
 
672 +4.0% PB
Preliminaries SCY
Rank Name Team Time Points Improvement
1 Carley Lowe Highlander Aquatic Club 2:07.81
 
747 -4.4%
2 Julia Rodriguez Gator Swim Club 2:08.43
 
748 PB
3 Morgan Tankersley Greater Tampa Swimming Assn 2:08.52
 
733 -1.6%
4 Alixandra Roy Highlander Aquatic Club 2:09.44
 
728 +3.7% PB
5 Laurynn Harvard Saint Petersburg Aquatics 2:09.48
 
714 -1.7%
6 Isabel Traba Sarasota YMCA Sharks 2:10.19
 
713 -4.4%
7 Elizabeth Richardson Indian River Aquatics 2:10.36
 
710 PB
8 Savannah Brennan Blue Dolfins 2:10.51
 
694 -1.0%
9 Caroline Cooper Highlander Aquatic Club 2:10.71
 
703 -1.5%
10 Lauren Conway Academy Aquatic Club 2:11.81
 
683 -1.5%
11 Catarina Sterlacci Academy Aquatic Club 2:11.82
 
682 PB
12 Emily Loefgren Lakewood Ranch YMCA Waverunners 2:12.13
 
704 -3.0%
13 Ali Andros Sarasota YMCA Sharks 2:12.32
 
660 -0.8%
14 Victoria Ellwood Tampa Metro YMCA 2:12.63
 
654 +2.8% PB
15 Anderson Myers Highlander Aquatic Club 2:12.72
 
652 PB
16 Alexia Smith Loggerhead Aquatics 2:13.41
 
652 +3.2% PB
17 Victoria Pratt Highlander Aquatic Club 2:13.86
 
631 PB
18 Bella Kirkpatrick Academy Aquatic Club 2:13.89
 
630
19 Delaney Carey Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:13.95
 
629 +3.4% PB
20 November Brown Highlander Aquatic Club 2:14.08
 
627 +0.4% PB
21 Marleen Sinsel Swim Florida 2:14.26
 
624 -2.3%
22 Caroline Rossi Academy Aquatic Club 2:14.29
 
636 -3.3%
23 Makenzie Miller Charlotte County Swimming 2:14.50
 
619 +2.6% PB
24 Victoria Van Buskirk Blue Dolfins 2:14.56
 
618
25 Alivia Gibson Central Florida Marlins 2:14.85
 
626 -1.0%
26 Kim Nguyen Gator Swim Club 2:14.88
 
612 -2.0%
27 Ardin Grabenhorst Blue Dolfins 2:14.89
 
612 -0.1%
28 Luci Lozano Sarasota YMCA Sharks 2:14.97
 
624 -2.6%
29 Shannon Hagmaier Patriot Aquatics (FL) 2:15.08
 
622
30 Jordan Gorham West Florida Lightning Aquati 2:15.46
 
602 -3.8%
31 Shae Clifton Swim Florida 2:15.47
 
601 -2.8%
32 Madison Faherty Blue Dolfins 2:15.56
 
600
33 Tori Willis Central Florida Metro (Orlando) YMCA 2:15.58
 
599 PB
34 Isabella Placencia Southwest Stars Swim Club 2:15.76
 
596 -0.5%
35 Alexis Riley-Dipaolo Bolles School Sharks 2:16.32
 
586 -0.8%
36 Alyssa Nagle Greater Tampa Swimming Assn 2:16.33
 
599
37 Selena Nishihata Treasure Coast Swimming Conquistadors 2:16.52
 
595 +0.9% PB
38 Erin Schulte Blue Wave Swimming 2:16.69
 
592 -3.0%
39 Kealyn Bowie Area Tallahassee 2:16.88
 
589 -3.5%
40 Megan Arnold Spartan (FL) Aquatic Club 2:17.19
 
583 +3.4% PB
41 Savannah Buch High Tide Aquatics 2:17.52
 
577
42 Natalie Iafe Saint Petersburg Aquatics 2:17.62
 
576 -1.4%
43 Julianna Graf Titusville Swim 2:17.74
 
574
44 Lauren Buddendorff NTC Aquatics 2:17.79
 
560 -0.1%
45 Lauren Sellers Academy Aquatic Club 2:17.86
 
559 PB
46 Audrey Delcompare Swim Florida 2:17.99
 
596 -2.3%
47 Christina Clark Seminole Aquatic 2:18.04
 
568
48 Savannah Crutchfield Area Tallahassee 2:18.39
 
549 -3.1%
49 Emily Costabile High Tide Aquatics 2:18.51
 
560 -0.7%
50 Haylie Wallace Episcopal AmberJax 2:18.90
 
553 -0.1%
51 Margarita Czupryn Florida Elite Sw 2:19.07
 
550 +0.6% PB
52 Mia Minkin Blue Dolfins 2:19.53
 
542
53 Kayla Glennon Indian River Aquatics 2:19.54
 
542 -0.4%
54 Katelyn Lerdo Patriot Aquatics (FL) 2:19.61
 
528 -2.6%
55 Isabella Wagner Episcopal AmberJax 2:19.63
 
528 -1.4%
56 Katherine Taulbee Academy Aquatic Club 2:19.68
 
539 -2.4%
57 Grace Anne Delcompare Swim Florida 2:19.83
 
537 -1.3%
58 Lauren Macaisa Central Florida Marlins 2:19.87
 
523 PB
59 Marlo Dilorenzo Winter Haven Sti 2:20.54
 
525
60 Ashley Fuller Treasure Coast Swimming Conquistadors 2:20.70
 
509 +0.9% PB
61 Emma Stewart Blue Dolfins 2:20.81
 
520
62 Lindsay Rife Blue Dolfins 2:21.34
 
498
63 Olivia Humpel Swim Florida 2:21.54
 
507 +0.2% PB
64 Shannon Wright Indian River Aquatics 2:21.62
 
506
65 Ashlyn Palmer Patriot Aquatics (FL) 2:21.95
 
500
66 Elizabeth Voronina Sarasota Tsunami Swim Team 2:22.15
 
497
67 Andrea Doloisio Blue Dolfins 2:22.30
 
482 -0.2%
68 Lindsey Marian Berkeley Barracudas 2:22.55
 
478 -2.0%
69 Emily Lennon Stone Crabs Swim Team 2:22.56
 
516 -0.8%
70 Erika Baumgardner Swim Florida 2:22.74
 
487 +1.7% PB
71 Sierra Wills Academy Aquatic Club 2:23.17
 
467
72 Kaitlyn Reeves Blue Dolfins 2:23.29
 
478
73 Alyssa Viner Mandarin Aquatic 2:24.75
 
454 -4.2%
74 Gabby Johnson Treasure Coast Swimming Conquistadors 2:24.83
 
479
75 Sarah Alderman Titusville Swim 2:25.14
 
473 -1.1%
76 Callie Sellers Episcopal AmberJax 2:26.36
 
428 +0.6% PB
77 Kali Bush NTC Aquatics 2:27.53
 
409 -3.5%
78 Eleni Lambrianos Palm Harbor YMCA Piranhas 2:28.59
 
381 -3.2%
Amanda Reeter Swim Florida DQ
Johanna Crane Seminole Aquatic NS
Courtney Coleman Saint Petersburg Aquatics NS
Delaney Simpkins Treasure Coast Swimming Conquistadors NS
Madi Tyle Sarasota YMCA Sharks NS
Katie Schorr Southwest Stars Swim Club NS
Shay Cassady Saint Petersburg Aquatics NS
Paige Lewandrowski Sarasota Tsunami Swim Team NS