Site logo

2016 Florida Senior Championships (SCY)

  • Completed
  • Feb. 25–28, 2016
  • SCY
  • Orlando, FL

500 Free Women 14 - 16

A Final SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Peyton Palsha Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:50.25
845 +0.6% PB
2 Madison Murtagh Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 4:53.14
814 +0.4% PB
3 Katelyn Kilpatrick Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:54.23
824 -0.4%
4 Stephanie Holmes Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:56.41
802 -1.4%
5 Noa Heron West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 5:00.58
760 -1.1%
6 Jillian Santiago Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 5:01.73
749
7 Nicole Jimenez Swim Florida logoSwim Florida 5:04.17
705 +0.3% PB
8 Tania Rodriguez Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 5:05.51
737 -0.7%
B Final SCY
Name Team Time Pts Imp
9 Hunter Scott Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:02.26
744 -0.3%
10 Jordan Gorham West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 5:03.87
707 -0.7%
11 Elizabeth Richardson Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 5:05.00
717 PB
12 Mali Rodriguez Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 5:05.78
710 PB
13 Sienna Miller Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:06.52
682 +4.0% PB
14 Olivia Kercheval-Roig Area Tallahassee logoArea Tallahassee 5:06.66
701 -0.6%
15 Alexia Smith Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 5:08.86
680 +0.2% PB
16 Alixandra Roy Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 5:11.53
656 -4.1%
Preliminaries SCY
Name Team Time Pts Imp
1 Peyton Palsha Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 4:53.37
812 -0.5%
2 Stephanie Holmes Area Tallahassee logoArea Tallahassee 4:57.81
788 -1.9%
3 Katelyn Kilpatrick Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 4:59.41
772 -2.2%
4 Jillian Santiago Sarasota Tsunami Swim Team logoSarasota Tsunami Swim Team 5:00.69
759
5 Madison Murtagh Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 5:02.40
722 -2.7%
6 Nicole Jimenez Swim Florida logoSwim Florida 5:04.19
704 +0.2% PB
7 Noa Heron West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 5:04.36
723 -2.4%
8 Tania Rodriguez Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 5:05.12
741 -0.6%
9 Hunter Scott Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:05.90
708 -1.6%
10 Alexia Smith Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 5:07.02
698 +0.8% PB
11 Sienna Miller Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:07.19
676 +3.8% PB
12 Jordan Gorham West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 5:07.67
671 -2.0%
13 Olivia Kercheval-Roig Area Tallahassee logoArea Tallahassee 5:08.18
687 -1.1%
14 Alixandra Roy Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 5:08.57
683 -3.1%
15 Mali Rodriguez Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 5:10.47
665 PB
16 Elizabeth Richardson Indian River Aquatics logoIndian River Aquatics 5:10.96
661 PB
17 Polina Rukosuev Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 5:11.36
657 PB
18 Alexis Durlacher Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 5:12.04
631 +1.4% PB
19 Julia Rodriguez Gator Swim Club logoGator Swim Club 5:12.15
650
20 Kirsten Hobson Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:12.45
647 -0.8%
21 Sidney Whitfield Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 5:12.82
624 +2.5% PB
22 Emma Curry Area Tallahassee logoArea Tallahassee 5:13.12
621 -0.3%
23 Monona Martin High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 5:14.51
608
24 Victoria Van Buskirk Blue Dolfins logoBlue Dolfins 5:14.73
606 PB
25 Savannah Barber West Florida Lightning Aquati logoWest Florida Lightning Aquati 5:15.14
603 PB
26 Maggie Davis Area Tallahassee logoArea Tallahassee 5:15.56
599 +1.5% SB
27 Samantha Lee Tampa Metro YMCA logoTampa Metro YMCA 5:15.96
595
28 Isabel Traba Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:16.52
610
28 Sarah Trago Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 5:16.52
590 +2.7% PB
30 Madison Faherty Blue Dolfins logoBlue Dolfins 5:17.04
586 -5.3%
31 Victoria Ortiz Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 5:17.29
627 -3.8%
32 Alyssa Nagle Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 5:17.30
603
33 Ashlyn Palmer Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 5:18.33
594
34 Sophie Redding Highlander Aquatic Club logoHighlander Aquatic Club 5:18.89
589
35 Abby Shapiro Greater Tampa Swimming Assn logoGreater Tampa Swimming Assn 5:18.90
589 -0.7%
36 Jessica Harris Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 5:18.93
589 -0.3%
37 Alivia Gibson Central Florida Marlins logoCentral Florida Marlins 5:19.10
587 PB
38 Megan Arnold Spartan (FL) Aquatic Club logoSpartan (FL) Aquatic Club 5:19.21
586 -0.3%
39 Lauren Yenari Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:19.97
580 +1.7% PB
40 Alex Walker Saint Petersburg Aquatics logoSaint Petersburg Aquatics 5:20.02
560 -2.7%
41 Amber Hrabak Charlotte County Swimming logoCharlotte County Swimming 5:20.03
579 -0.6%
42 Kim Nguyen Gator Swim Club logoGator Swim Club 5:20.24
558 -0.7%
43 Haille Bogumil Sarasota YMCA Sharks logoSarasota YMCA Sharks 5:20.25
577 -0.4%
44 Lauren Sellers Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 5:20.27
558 -1.7%
45 Anna Gapinski Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 5:20.54
575 PB
46 Hadley Browder Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 5:22.34
559 +0.9% SB
47 Anna Stotler Loggerhead Aquatics logoLoggerhead Aquatics 5:23.56
549 PB
48 Sydney Nesper Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 5:23.57
549
49 Alicia Garcia Seminole Aquatic logoSeminole Aquatic 5:24.36
523 -2.4%
50 Autumn Utech Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 5:25.36
515 +1.2% PB
51 Melanie Flott Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 5:25.88
552 +3.6% PB
52 Emily Costabile High Tide Aquatics logoHigh Tide Aquatics 5:26.12
527 -0.4%
52 Rose Olivares Central Florida Metro (Orlando) YMCA logoCentral Florida Metro (Orlando) YMCA 5:26.12
508 -2.0%
54 Olivia McCaw Patriot Aquatics (FL) logoPatriot Aquatics (FL) 5:27.12
519 +1.0% PB
55 Samantha Lauria Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 5:27.37
517 +2.9% PB
56 Cali Angove Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 5:27.66
496 -0.7%
57 Lindsey Marian Berkeley Barracudas logoBerkeley Barracudas 5:28.58
488 -1.9%
58 Erika Baumgardner Swim Florida logoSwim Florida 5:28.99
503 -2.0%
59 Viana Campesino Blue Dolfins logoBlue Dolfins 5:29.36
500 -4.0%
60 Allyson Schwarz Daytona Beach Speed logoDaytona Beach Speed 5:29.45
481 +0.7% PB
61 Kasey House Southwest Stars Swim Club logoSouthwest Stars Swim Club 5:30.13
476 -1.4%
62 Ashley Fuller Treasure Coast Swimming Conquistadors logoTreasure Coast Swimming Conquistadors 5:30.26
475 -1.6%
63 Kimberly Ward Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 5:30.40
473 -2.2%
64 Ashley Gunter Episcopal AmberJax logoEpiscopal AmberJax 5:31.27
485 +2.3% SB
65 Jen Hollander Swim Florida logoSwim Florida 5:33.14
452 +0.7% SB
66 Anna Carpenter Trinity Prep Aquatics logoTrinity Prep Aquatics 5:33.34
450 +0.1% SB
67 Katherine Taulbee Academy Aquatic Club logoAcademy Aquatic Club 5:33.77
465
68 Emily Garrigues Blue Wave Swimming logoBlue Wave Swimming 5:34.47
441 +0.7% PB
69 Victoria Del-Campo Fast Lane Aquatics logoFast Lane Aquatics 5:35.02
478
70 Pierce Imperialbobis Florida Elite Sw logoFlorida Elite Sw 5:41.09
392